Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

ε νταξ, ταινια τοσο τραβηγμενη και με τοσο ακραιο σεναριο, δεν της λες ‘‘ταινια να δεις να περασει η ωρα…’’

δεν ειπα οτι ηταν κακη και για πεταμα!απλως η θεοποιηση που εγινε ηταν υπερβολικη…μπορει αν δεν διαβαζα σχολια να μου καθοτανε περισσοτερο…παντως που την ειδαμε ολοι συμφωνησαμε οτι δεν ηταν τοσο καλη οσο το ελεγαν…τι να σου πω?γουστα προφανως :stuck_out_tongue:

Eίχα την τύχη, μια απ’τις λίγες μεγάλες σύγχρονες ταινίες που δεν είχα δει, να την πετύχω σε προβολή του Δημοτικού Θερινού Περιστερίου(Cine-Πέραν), σε μια βδομάδα δωρεάν προβολών με αντιρατσιστικό περιεχόμενο.
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ταινία… Συγκλονιστικός Vincent Cassel(η πιο μεγάλη ερμηνεία του;) με τις νευρόσπαστες εκφράσεις/κινήσεις του(οι οποίες σε κάποια σημεία ήταν πραγματικά αστείες), μια κάμερα που με τα πλάνα της ζωντανεύει κάθε βίαια ή μη σκηνή, και ένα ισοπεδωτικό σενάριο που αρκεί για να αποδομήσει και να σβήσει τα φώτα …κάθε πύργου του Eiffel… Ίσως και να διαφωνώ με το επιμύθιο… Ίσως και να έχει σημασία ποια πρόσωπα κρύβονται πίσω απ’το “La Haine” της αφίσας…Ίσως πάλι και όχι…

επιστημονικη φαντασια στα πολυ καλα της, οι fans μην το χασετε, πολυ δυνατο σεναριο, ωραια ιδεα, δυνατες ερμηνειες, καλοστημενες σκηνες δρασεις, ανατροπες, αγωνια και -in my opinion- πολυ δυνατο και ομορφο φιναλε…φουλ πακετο, το φετινο Moon θα ελεγα…

επισης αντε δειτε το να σχολιασουμε και κανα spoiler με το time-travell, αντε:p

Moυ βγάζει κάτι σε Philip Dick το αποπάνω. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και πάντα ψοφάω για καλό sci-fi8).

Philip Dick-ίζει πολύ,ναι…δυνατό, πολύ δυνατό έργο, Ryan Johnson, η νέα λατρεία!

Ναι γάμησε η ταινία αλλά στο τελευταίο μισάωρο γεμίζει με κλισέ και το φινάλε είναι ξενέρωτα προβλέψιμο. Κατά τ’ άλλα από τις καλύτερες sci-fi των τελευταίων χρόνων και μάλιστα χωρίς να πήξει στα εφέ.

Eλα ρε, δεν σ’αρεσε το φιναλε?

[SPOILER]εμενα μαρεσε πολυ που ειδε τον εαυτο του στη θεση του πιτσιρικου και αποφασισε να μην τον αφησει να εξελιχθει το ιδιο, εξου και αυτοκτονησε…νομιζω ηταν οσο επρεπε, για το mood του εργου, ελπιδοφορο και αισιοδοξο σαν τελειωμα… και γω το προβλεψα σε μια στιγμη-αν και οριακα σκεφτομουν οτι αυτος θα σκοτωνε στο τελος το παιδι αντι του Γουιλις- οτι θα αυτοκτονουσε, αλλα δεν μπορω να σκεφτω καποιο αλλο καλυτερο φιναλε…[/SPOILER]

Δεν μου βγαζει εικονα ο υπολογιστης μου,αρα εικαζω οτι μιλας για το ‘’[B]The Looper[/B]’’.
Ο [B]Ryan Johnson[/B] ηδη απο το ‘’[B]Brick[/B]’’ ειχε δειξει στοιχεια ταλαντουχου κινηματογραφιστη!

ναι, αυτο και ναι, Johnson…

πολλα υποσχομενος, χαιρομαι που μετα το εξαιρετικο Brick και το καλο-και λιγο υποτιμημενο Brothers Bloom- δειχνει οτι γινεται καλυτερος με τον καιρο και διευρυνει τις δυνατοτητες του…

Βάζετε και τον τίτλο κάτω απ’την εικόνα σε περίπτωση που δεν εμφανίζεται αυτή,αλλιώς αν το κάνουμε quiz thread.

Δυστυχώς στα μέρη μας Looper δεν έχει για αυτό και βολευόμαστε με…

[B]Resident Evil: Retribution[/B]

Εντάξει δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να παρακολουθεί γενικά το story και να ξέρει τι παίζει από ταινία σε ταινία. Τις έχω δει όλες και ούτε που θυμόμουν τι γινόταν. Το μόνο που περιμένεις είναι πότε θα πλακώσουν τα ζόμπι και σε πόσες sexy badass πόζες θα τα καθαρίσει η Αλις. Από αυτή την πλευρά μπορώ να πω άξιζε το ποπ κορν του. Πάντως υπήρχαν σκηνές που η κινεζούλα (ούτε όνομα χαρακτήρα θυμάμαι ούτε ηθοποιού) έκλεψε με το σπαθί της, και το σχιστό κόκκινο φόρεμα, την παράσταση από την Μιλα. Κατά τα αλλά αν αυτά που είπα δεν σας συγκινούν μην κάνετε τον κόπο να κατεβάσετε καν την ταινία.

πολυ μετριο το νεο μπορν. περιμεναμε πολλα δυστυχως. κριμα κ για τον θεούλη που ονομάζεται Εdward Norton και κάνει πλέον τέτοιες αρπαχτές… κακογέρασε κ ολας, αστα…

Συμφωνώ με κάθε λέξη. Ένα τεράστιο urban ποίημα.

Έχει κάποιος να γράψει δυο-τρία λογάκια για την “Αγάπη” του Haneke; Όχι πως πρόκειται να ΜΗΝ το δω, απλά για την όρεξη.

??Ο Θεος Αγαπαει Το Χαβιαρι??(2012) του Γιαννη Σμαραγδη

Επειδη στη ζωη μου χατηρια δεν χαλαω,εκανα το χατηρι στη μητερα μου και πηγαμε να δουμε το νεο φιλοδοξο εγχειρημα του Γιαννη Σμαραγδη.Εδω ο σκηνοθετης αφηγειται την ζωη του εθνικου ευεργετη Ιωαννη Βαρβακη,ο οποιος απο πειρατης εγινε ζαμπλουτος επιχειρηματιας εμποριου χαβιαριου στην Κασπια Θαλασσα,ενω ανεκαθεν το ονειρο του ηταν να γυρισει στην Ελλαδα και να την ελευθερωσει.
Στην ταινια,ειναι απο την αρχη προφανες οτι εχει πεσει πολυ χρημα,εχουν ερθει ουτως η αλλως μεγαλοι ηθοποιοι για να το ??ανεβασουν?? οπως η Catherine Deneuve και ο John Gleese,αλλα διπλα τους σε πολλες σκηνες βρισκουμε γνωριμες τηλεπερσονες,κατι που προσωπικα με χαλασε.Ο Sebastian Coch στο ρολο του Βαρβακη ηταν εξαιρετικος,οπως και οι περισσοτεροι ηθοποιοι που τον πλαισιωνουν και η ταινια σε διπλη αφηγηση κυλαει πολυ ομαλα και ευχαριστα χωρις να κανει κοιλια.
Αν και θαφτηκε απο τους κριτικους,προσωπικα μου αρεσε η ταινια διοτι κυλουσε ανετα,ειχε πραγματικα δυνατες εικονες,αλλα ειχε και τρωτα σημεια.Αρχικα,ενω η ταινια εχει φτασει στη μεση της και λιγο παραπανω,ξαφνικα βλεπουμε στα ξεκουδουνα οτι το μεγαλο ονειρο του Βαρβακη ηταν η επιστροφη στην πατριδα.Μεχρι εκεινο το σημειο ομως ,αναφορα δεν ειχε γινει.Στα θετικα συγκαταλεγεται και το πολιτικο σχολιο οτι ανεκαθεν η χωρα κυβερνουταν απο νταβατζηδες(Ρωσσους,Αγγλους,Γαλλους),αλλα αυτο δυστυχως δεν αναλυθηκε οσο επρεπε στην ταινια,για να μπορει ο μεσος θεατης να το μεταφρασει και σε δευτερο χρονο,κανοντας παραλληλισμους με τη συγχρονη πραγματικοτητα.Αποτελεσμα αυτου του πραγματος ειναι μια ζωη η Ελλαδα να εξαγει θαλασσα,αρχαια και φιλοσοφια,γεγονος ομως που σε καποια σημεια ειναι και η λουμπα στην οποια εχει πεσει ο Σμαραγδης,εισαγοντας στο εργο αρκετα τουριστικα στοιχεια.
Παντως η ταινια,περα απο αυτα,για μενα ηταν καλη!

Υ.Γ.Εκει που ελεγα παντως οτι ηταν καλυτερο απο το ‘‘El Greco’’ γιατι του ελειπε η Ματσουκα,ερχεται η φωνη της λογικης και μου κλεινει το στομα λεγοντας μου και αυτο ειχε Παπακαλιατη.
Και το βουλωνω…

Θα σε μαλώσω. δες το αυθεντικό πρώτα και ασε τα remake :lol:

Aχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ρε crimson το ειδα πανω που πηγαινα να πιω μια γουλια καφε.Θα με πνιξεις πρωι πρωι

crimson μόλις μου έφτιαξες τη μέρα.

χαχαχαχα κλαιω!

Ήρθε η δύσκολη ώρα. Αυτή που γράφονται τα δύσκολα posts. Και πρήζονται τα αρχίδια.

Φαντάζομαι ότι κάποιοι από εσάς θα έχετε διαβάσει/ακούσει αρκετά, τόσο για την ταινία όσο και για τον σκηνοθέτη. Εγώ πάντως είχα ακούσει ότι “έλα μωρέ, ο τύπος αντιγράφει και τα θέματα και το στυλ του Bergman”, “πωπω, γιατί τόσο απαισιόδοξη θεώρηση” και διάφορα άλλα όμορφα. Βέβαια είχα ακούσει ότι πρόκειται και για τον πιο δίκαιο Χρυσό Φοίνικα εδώ και άπειρα χρόνια - πάμε τώρα στο ψητό.

Η ταινία λέγεται “Amour” - όχι “Αγάπη”. “Amour”, “love”, “liebe” είναι η ΚΟΙΝΗ λέξη για τις έννοιες “αγάπη” και “έρωτας”. Το focus της ταινίας είναι η αγάπη ενός (ηλικιωμένου) ζευγαριού - μια αγάπη όχι παρηκμασμένη και ξεθωριασμένη από το χρόνο, μα ολόφωτη, δυνατή, φλεγόμενη. Ο Haneke διαλέγει τις ακραίες συνθήκες της αρρώστιας, των γηρατειών και της ανημποριάς μόνο και μόνο σαν όχημα για το κεντρικό του αυτό θέμα. Δεν μπορείς ποτέ να αποδεχθείς ότι ο έρωτας της ζωής σου είναι ένας άνθρωπος ανήμπορος και κοντά στο τέλος. Μαζεύεις πάντοτε όσο κουράγιο έχει απομείνει στη δική σου κόπωση και αρνείσαι να συμβιβάσεις τον έρωτα μπροστά στη ζωή, το θάνατο και τον οίκτο των άλλων. Όχι - μέχρι τέλους. Μόνοι μας μέχρι τέλους. Μαζί μέχρι τέλους.

Εξαιρετικοί και οι τρεις βασικοί ηθοποιοί, συγκινητικός δημιουργός, και δύο (τουλάχιστον) σκηνές που αξίζουν να μείνουν στην ιστορία της έβδομης τέχνης (για όποιον το δει τελικά, εννοώ την πρώτη με το κοινό και την τελευταία με το μονόπλανο της κόρης που γυρίζει στο σπίτι με κλειδιά). Νομίζω ότι δικαιούμαστε να μιλάμε, πέρα από χρυσά φυτά για βραβείο που εμένα δε μου λένε τίποτα, για την πιο συγκινητική, αληθινή (ίσως και με την έννοια της ωμότητας), καλύτερη ταινία της μέχρι τώρα δεκαετίας.