Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

ρε

σήμερα το έφερε εδώ και ΣΕ ΔΥΟ ΜΟΝΟ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
ΣΤΗΝ Ε Λ Λ Α Δ Α

Γαμώ το κέρατό μου δηλαδή πχια

θα πάω σήμερα ή αύριο αλλά πραγματικά δεν έχω λόγια…

Μαύρη κωμωδία - δράμα χαρακτήρων - αστυνομικό δράμα - whatever, πιο εύκολα είναι να πω ότι το three billboards είναι μια ταινία του δημιουργού του In Brudge με όλα τα ψυχολογικοσκατοψυχα που το διέκρινε, με μια ισχυρή πινελιά αδερφών Κοέν εποχών Φάργκο και γενικότερα αρχών 90ς…

Aρκετά καλό, μέχρι το διάλειμμα δεν με είχε κερδίσει τόσο, γενικότερα απογειώνεται στο 2ο μισό του και βρήκα το φινάλε εξαιρετικό. Οι ερμηνείες ήταν από τα μεγάλα ατού της ταινίας, με κορυφή τον Σαμ Ρόκγουελ ξεκάθαρα το αστέρι της ταινίας από το πουθενά, σπουδαία ερμηνεία και σπουδαίος χαρακτήρας…η Μακντόρμαντ στον ρόλο που παίζει τα τελευταία 30 χρόνια, εξίσου καλή και ο Χάρελσον, σταθερή αξία…

Δεν με τρέλανε γενικά -όποιος περιμένει κάτι πολύ καλύτερο του in brudge (λόγω βραβείων κτλ) ίσως και να απογοητευτεί λίγο-, όπως μου είπε η φίλη που το είδαμε μαζί ‘‘ένα Φάργκο του φτωχού’’ αλλά πάραταύτα πολύ καλό, ειδικά σε όποιον άρεσε το in brudge και το ύφος αυτό -αν και ξαναλέω, ας μην κάνει σύγκριση- και οι κλασσικές crime movies των Κοέν…
Γενικά το μεγάλο + ήταν το σενάριο, πολύ σφικτό και αρκετά γοργό-δε σε έκανε να βαριέσαι ούτε αναλωνόταν σε ανούσια πράγματα και τα όποια διαλογικά πινκ πονκ είχε ήταν εξαιρετικά- αλλά από την άλλη η ιστορία λίγο πολύ δε με κάλυψε, δεν ήταν κάτι που δεν έχω ξαναδεί παρομοίου ύφους και καλύτερα, στο παρελθόν…

overall αρκετά καλό, σίγουρα για σινεμά (έχει και όμορφη φωτογραφία και πολύ δυνατή ατμόσφαιρα), σίγουρα όχι κάτι αξέχαστο ή ξεχωριστό αλλά γενικότερα καλό να υπάρχουν τέτοιες ταινίες να μονοπωλούν βραβεία και οσκαρς και μαλακίες αντί οι συνηθισμένες σαπίλες που τρώμε κάθε χρόνο στη μάπα…

Είδα το ρώσσικο το Loveless χτες το μεσημέρι στην Ααβόρα. Μαύρο και σκατόψυχο.

1 Like

Εξαιρετική ταινία το 3 Billboards. Κυλάει νεράκι, δίνει ρέστα ο rockwell και η μάνα του ως hillbilly redneck. Γενικά πολύ καλές ερμηνείες, ωραίο στόρυ, ατάκες φωτιά,χιούμορ, δράμα. Να το δείτε :slight_smile:

Μεθαύριο μάλλον.

Τι λες μωρή καράφλα!!!

1 Like

πσκ έγινε χαμός :stuck_out_tongue:

Από τις πιο διασκεδαστικές και ιδιαίτερες mainstream ταινίες της χρονιάς μάλλον, το disaster artist αποδίδει έναν πολύ ιδιαίτερο φόρο τιμής στην καλύτερη χειρότερη ταινία που γυρίστηκε μάλλον ποτέ -σίγουρα το νο1 του αιώνα που διανύουμε πάντως… Προσωπικά επειδή το the room είναι μια φοιτητική μου ένοχη απόλαυση (με την παρέα μου την έχουμε δει πολλές φορές και υπό διάφορες συνθήκες :stuck_out_tongue: ) και ακόμα μέχρι και σήμερα κάτι oh hi mark κτλ τα λέμε ακόμα, λίγο πολύ το περίμενα πώς και πώς…
και δεν με απογοήτευσε, ίσα ίσα, ήταν πάρα πολύ αστείο, καθόλου βαρετό, πολύ καλή ροή, σκηνοθεσία εξαιρετική και πάνω από όλα, αρκετά καλογραμμένο ώστε να στέκεται μόνο του σαν κωμωδία + σαν ένα mocumentary/κωμωδία πάνω στο παρασκήνιο των γυρισμάτων του the room… αν της δώσω τίποτα αρνητικό, είναι οκ, όχι αρνητικό ακριβώς αλλά αν κάποιος δεν είναι εξοικειωμένος με το the room και δε γνωρίζει τίποτα για αυτό, δεν είμαι σίγουρος ότι θα απολαύσει και θα γελάσει με το παραπάνω -δεν είναι ed wood δλδ, κάτι πιο obscur και γενικό σχετικά με έναν άνθρωπο και το έργο του, αλλά κάτι πολύ συγκεκριμένο-, το χιούμορ είναι αρκετές φορές κοντά στο κλασσικό μπαφοχιούμορ του άπατοου κρου -οπότε και πάλι δε ξέρω αν αγγίξει πολλούς- και λίγο πολύ πάνω κάτω ίσως φανεί αρκετά απλοικό σε κάποια σημεία, με μικρό δραματικό βάρος ελέω της κωμωδίας… από ερμηνείες, φράνκο εξαιρετικός και στη μίμηση του Γουαιζό αλλά και στην απόδοσή του σα χαρακτήρα, ξεφεύγει από την καρικατούρα και βάζει πολλά δικά του στοιχεία στο ρόλο…οι υπόλοιποι χαρακτήρες τα αναμενόμενα χωρίς να ξεχωρίζει κανείς… γενικά πολύ καλό και ευχάριστο, φανς του the room να πάτε οπωςδήποτε!
α και FNM στο soundtrack ε \m/

Ότι λέει η αφίσα συνυπογράφω, το goodfellas του καλλιτεχνικού πατινάζ :stuck_out_tongue: … ωραίο ταινιάκι με αρκετό συναίσθημα και ξέφρενο ρυθμό -θυμίζει υπερβολικά Σκορσέζε στα πάντα, από το non stop voice over, το σπάσιμο του 3ου τοίχου, το 70ς-80ς rock soundtrack που ντύνει όλες τις σκηνές κτλ κτλ κτλ-, μια πολύ ενδιαφέρουσα ματιά στην ζωή της Τόνια Χάρντινγκ που είχε εμπλακεί το ‘94 σε ένα περίεργο σκάνδαλο το οποίο της κατέστρεψε εν τέλη την ζωή σε κάθε σχεδόν επίπεδο… ερμηνείες εξαιρετικές -με highlight την ηθοποιό που παίζει την μητέρα της αλλά και την ίδια την Τόνια/Ρόμπη-, πολλές πανέμορφα σκηνοθετημένες σκηνές εδώ και εκεί -κάποιες με την χρήση ειδικών εφέ- και τελικά μια βιογραφική ταινία μακρυά από το wikipedia naration… σα μείον ότι οκ, όντως θυμίζει υπερβολικά Σκορσέζε και εκεί χάνει, ότι μιλάει για πολλά θέματα όπως ενδοοικογενειακή βία, αμερικανική πυρηνική οικογένεια κτλ και περνάνε λίγο σαν να μην ακουμπάνε τις περισσότερες φορές πλην την επιφάνειας και βασικά, αν έλεγα κάτι πιο γενικό, θα ήταν ότι αν αυτή τη ταινία την έκανε actual o Σκορσέζε, τώρα θα παραμίλαγα… αλλά παρ’ όλα αυτά, το I Tonya αξίζει και δη σε σινεμά, καθώς κάποια από τα επιφανειακά του θέματα τα ξύνει λίγο παραπάνω σε σημεία, ο ρυθμός είναι κολασμένα γρήγορος, έχει μερικές πραγματικά πανέμορφες σεκάνς και οι ερμηνείες μαγνητίζουν στο σύνολό τους…μια εξίσου από τις πιο διασκεδαστικές και ενδιαφέρουσες αμερικάνικες mainstream ταινίες της χρονιάς…

1 Like

Μλκ πήγε να την καταστρέψει εντελώς την Kerrigan, αλλά αυτή κατάφερε και επέστρεψε και μερικούς μήνες αργότερα πήρε αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς νομίζω!

ναι indeed πήγε να της κλείσει το σπίτι και την καριέρα αλλά όντως πήρε αργυρό τελικά στους Ολυμπιακούς και η Tonya κατέληξε σε αγωνες πυγμαχίας κτλ μέχρι που εξαφανίστηκε… πάντως '94-'95 back to back για τον αμερικανικό αθλητισμό πρέπει να ήταν τρομερές χρονιές :stuck_out_tongue: , Tonya και OJ Simpson τους γλέντησαν κανονικά :stuck_out_tongue:

3 billboards χαζομαρίτσα
Dunkirk και Shape of Water μεγάλες πατάτες
της πλάκας οι οσκαρικές ταινίες και φέτος
γενικά το σινεμά έχει πιάσει πάτο

2 Likes

Κι εκεί που κράταγα μια πισινή ότι δεν είσαι τρολ (shape of water),μου το κατέρρευσες (3 billboards)

1 Like

παιδιά μην πυροβολείτε . Ούτε εμένα μου άρεσε το 3 billboards . Ερμηνείες καλές αλλά δεν με κέρδισε . Δεν την κατάλαβα έστω

1 Like

1968

http://www.imdb.com/title/tt7675404/?ref_=rvi_tt

Χθες. Απλά να πω για όσους σαν και εμένα δεν το έψαξαν και τόσο το θέμα και μιας και πιάστηκα απροετοίμαστος λόγω trailer, πρόκειται για ντοκιμαντέρ ουσιαστικά με μερικές εμβόλιμες δραματοποιημένες σκηνές από αντιδράσεις της εποχής. Σημερινές συνεντεύξεις με τους πρωταγωνιστές της ομάδας, προπονητές (σε μια φάση εμφανίζεται και ο Ιωαννίδης), ακόμα και φιλάθλους που βρίσκονταν στο γήπεδο αλλά και σύνδεση με το πολιτικό σκηνικό της εποχής, τόσο στην Ελλάδα όσο και στον κόσμο.

Δεν λέω έχει το ενδιαφέρον του αλλά αυτή η φόρμα προσωπικά δεν μου αρέσει και τόσο πολύ. Θα προτιμούσα να έκανε ένα ντοκιμαντέρ για την Tv παρά αυτό. Το δραματοποιημένο κομμάτι με τους ηθοποιούς ήταν απλά αδιάφορο ως και κακό σε σημεία.

**Η ασπρίλα του φόρουμ μπορεί να διορθωθεί; Αν όχι μαύρο τουλάχιστον το πλαίσιο των κειμένων ας αλλάξει σε ένα μπλε αλλά facebook αφού προς τα εκεί το πάτε έτσι και αλλιώς. Μου βγήκαν τα μάτια να διαβάσω 2 κείμενα και να γράψω το δικό μου.

1 Like

κανονικα ολα τα Οσκαρ πρεπει να τα παρει ο Νικ αλλα τον πολεμανε και φετος

1 Like

o Νικ κανονικά θα έπρεπε να έχει ήδη πάρει Νόμπελ Ειρήνης or whatever και μετά, Όσκαρ συνολικής συνεισφοράς per year και special taxation πάνω σε κάθε πολίτη με ΑΦΜ οποιουδήποτε κράτους, nick cage public tax or smth

1 Like

Οκ δεν πυροβολούμε,τί δεν κατάλαβες όμως?

το νόημα που θέλει να περάσει ο δημιουργός

τεσπα, αυτά που με ενόχλησαν είναι η έλλειψη ρεαλισμού σε πολλά σημεία ( θα μου πεις μαύρη κωμδία + δραμα , το δέχομαι ) και οι χαρακτήρες που δεν με άγγιξαν αντιθέτως με απώθησαν .

Είχε και κανα δυο wtf στιγμές , που imho δεν εξυπηρέτησαν κάπου

Δεν μπορώ να επεκταθώ χωρίς σποιλερ και ομολογώ βαριέμαι να το κάνω κιόλας
Δεν χρειάζεται να γουστάρουμε όλοι τα ίδια

εξάλλου πας να κάνεις διάλογο με άνθρωπο που δεν κατάλαβε ποτέ το νόημα του pulp fiction , αν αυτό σε βοηθήσει να γλιτώσεις κατανάλωση φαιάς ουσίας :slight_smile:

το μηνυμα ηταν παρα πολυ απλο πιστευω. Δεν υπαρχει ασπρο μαυρο, δεν υπαρχει καλο και κακος, υπαρχουν μονο περιστασεις, περιβαλλον και εμπειριες.

Μεσα απο αυτη τη βασικη σκεψη βγηκε αυτο το υπεραλιστικο δραμα με εξαισιους χαρακτηρες.

Μη το παρασκεφτεσαι

εδιτ: λωλ και πονος, υπαρχει πονος.

2 Likes

Σε πρώτη ανάγνωση είναι η ιστορία όπως την παρακολουθείς, όποιος θέλει ας διαβάσει το summary του imdb.

Σε δεύτερη ανάγνωση περιγράφει το πως αντιμετωπίζει μια κοινωνία αντιθέσεων ένα τραγικά βίαιο συμβάν με ιδιαίτερο focus στην ίδια την πρωταγωνίστρια της ταινίας. Τι ενώνει, τι χωρίζει τ’ς ανθρώποι μεταξυ τους, πόσο ανταποκρίνονται οι “θεσμοί” ενός κράτους στις ανάγκες των πολιτών τους και αλλά τέτοια όμορφα…δεν θα έλεγα ότι έχει καμιά ακαταλαβίστικη πλοκή ή κανένα περίτεχνο νόημα.

1 Like