Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

μικι μαου ειναι τι ωρα ηθελες. :stuck_out_tongue:

4 Likes

Ναι ρε συ, μια χαρά είναι οι ώρες. Ευκαιρία να ξεκινήσουμε να πίνουμε από νωρίς

Καταραμένη επαρχία. Το καλό που τους θέλω να το κρατήσουν και την άλλη βδομάδα με υπότιτλους κι ας είναι και καταμεσήμερο.

Δάκρυα συγκίνησης:

Σήμερα βγαίνει η νέα ταινία του Τσιώλη, 14 ολόκληρα χρόνια μετά την προηγούμενη. Θα είμαστε εκεί.

1 Like

Αυτό το Spider-man πάντως εμένα από τα trailer δεν με έπεισε καθόλου (μα Spider-ham! σοβαρά τώρα; ). Τα reviews μου έχουν κάνει εντύπωση όπως και τα σχόλια που βλέπω γενικά. Εδώ το παίζει στα ελληνικά και απλά δεν υπάρχει περίπτωση να το δω έτσι αλλά δεν αποκλείεται να βρεθώ Θεσσαλονίκη μέσα στις επόμενες 1-2 βδομάδες και έχω αρχίσει να το σκέφτομαι σοβαρά.

Τις τελευταίες βδομάδες είδα μερικές ταινιούλες αλλά επειδή βαριόμουν τα γράφω τώρα μαζεμένα.

Cold War

Πολύ αποσπασματικό, αν και φανερά έτσι το ήθελε ο σκηνοθέτας. Δεν με κέρδισε και τόσο, γενικά αυτοί οι θυελλώδεις κινηματογραφικοί έρωτες που δεν αφήνουν τίποτα όρθιο δύσκολα με κερδίζουν. Πανέμορφο οπτικά, όπως και το Ida, ενδιαφέρουσα η πολιτική σκοπιά αλλά δεν με συγκλόνισε και τόσο. Ωραία ταινία γενικά αλλά Ida δεν είναι με τίποτα.

Girl

Δύσκολο θέμα, ευαίσθητο και αρκετά επίκαιρο. Ωστόσο πέρα από την ερμηνεία του πρωταγωνιστή δεν έχει να δώσει και πολλά. Ο στόχος είναι να μας δώσει την καθημερινότητα του κεντρικού χαρακτήρα ως μια σωματική φυλακή από την οποία δεν μπορεί να ξεφύγει αλλά σε λίγες στιγμές μόνο περνάει κάτι τέτοιο. Πρέπει να έρθει το σοκαριστικό φινάλε για να το καταλάβεις, φινάλε που όπως κατάλαβα εγώ δεν είχε στόχο να έρθει ως ανατροπή αλλά ως φυσική αντίδραση. Αλλά καταλήγει απλά να σοκάρει. Ενδιαφέρον none the less

Dogman

Εξαιρετικές κριτικές αλλά εμένα μου φάνηκε η χειρότερη από όσες είδα. Το δικό μου πρόβλημα είναι οι χαρακτήρες που λειτουργούν αποκλειστικά και μόνο ως κοινωνικά σύμβολα και τίποτα παραπάνω. Σε μια σκηνή κάπου στην μέση της ταινίας υπάρχει ένα πλάνο (καθόλου τυχαίο) με δύο πλαστικές φιγούρες των Stan and Ollie λερωμένες με αίμα. Σκηνή που μου ήρθε ξανά στο μυαλό προς το τέλος της ταινίας σκεπτόμενος πως αυτό που είδα έμοιαζε περισσότερο με τον Ηλίθιο και τον Πανηλίθιο. Δεν είναι το σινεμά μου αυτό.

Δαναό την ερχόμενη Τρίτη, αν δείτε στην βραδινή προβολή έναν τύπο με ρόμπα λευκή και καφέ φραπέ σκέτο γιατί δικαίωμά του, μιλήστε μου

btw έχω αναφέρει ποτέ ότι το μπάτσελορ που έκανα στον κολλητό μου πέρισυ, ήταν roadtrip αθήνα - βόβλη που φάγαμε 10 κιλά ψάρι στο ίδιο αναψυκτήριο γιατί πέσαμε σε κοπάδι και καζίνο μετά όλα στο 36 κόκκινο ε? :stuck_out_tongue:

3 Likes

spiderham ρε υπάρχει χροοοοονια τώρα…γενικά αν είσαι familiar με το multiverse του spidey από τα κομικ, λογικά η ταινία θα είναι σαν έκσταση

Θα σου ρίξω 4 κουταλάκια ζάχαρη στον καφέ και θα στρώσεις. Σαβούρη γκόμενε.

Μη σου πω ότι ρίχνω ζάχαρη στο ρεζερβουάρ τώρα, εγώ.

2 Likes

images

Προτίμησα σινεμά χωρίς να το σκεφτώ καν, καθώς και μου αρέσει πάνω από όλα να πηγαίνω σινεμά και επιπλέον ότι έχω δει από Couaron είναι 100% φτιαγμένο για την μεγάλη οθόνη και πίστεψα ότι η ταινία θα έχανε πολύ στο σπίτι…το αν κάνει καλά το netflix και το κάθε netflix που το στρημάρει αντί να το βγάλει αποκλειστικά στον κινηματογράφο, είναι άλλη κουβέντα για άλλο θέμα…

Η ταινία είναι, όπως είπε και ο amazing journey στο άλλο τόπικ, pure cinema στην πιο απλή αγνή ανόθευτη και ατόφια του μορφή…ηθοποιοί ερασιτέχνες, στα πρότυπα του ιταλικού νεορεαλισμού του '50 ανάγνωση του κοινωνικοπολιτικού γίγνεσθαι της εποχής, η ιστορία μπαλατζάρει ισόποσα και δίκαια μεταξύ οικογενειακού δράμα, ταινίας ενηλικίωσης και κοινωνικού σχολιασμού -χωρίς να λείπει τόσο όσο χρειάζεται και ο πολιτικός-, ενώ δεν κρύβεται και ο προφανής αυτοβιογραφικός της χαρακτήρας…

Η σκηνοθεσία είναι αριστουργηματική και λέγοντας αριστουργηματική εννοώ κάθε μα κάθε γράμμα αυτής της λέξης στο 100%! Ο ρυθμός είναι τόσο αργός και τόσο γρήγορος όποτε χρειάζεται ώστε να μπεις κανονικά στην καθημερινότητα των γεγονότων και σχεδόν να νιώσεις τον φιλμικό χρόνο σαν πραγματικό, τα long shots και τα travelling της κάμερας σε βάζουν με τα χίλια μέσα στην καρδιά του σπιτιού και της ιστορίας κάνοντας σε σημεία τρομερό visual storytelling, ενώ η σκηνογραφία κάνει θαύματα αφού τις περισσότερες φορές απλά χάζευα τις χίλιες δυο ιστορίες που συνέβαιναν στο background…φωτογραφία από τον ίδιο τον Cuaron, ψηφιακή στα καλύτερα της…

Γενικά αυτά τα συναισθήματα που μεταδίδει η ταινία είναι θεωρώ απίστευτα δύσκολο να αναπαραχθούν σε αυτό το βαθμό και αυτή την αμεσότητα και εκεί είναι που ξεχωρίζει με μεγάλη ευκολία από σχεδόν τα περισσότερα έργα που έχω δει φέτος… την επόμενη εβδομάδα λογικά θα την ξαναδώ στο netflix για shot by shot θαυμασμό :stuck_out_tongue:

αν ενίσταμαι σε κάτι είναι πάλι σε αυτό που λέει ο amazing (του οποίου διάβασα τα σχόλια πριν το δω και κατά τη διάρκειά της δεν γινόταν να μην με επηρεάσουν :stuck_out_tongue: ), ότι παίζει τεράστια μπάλα σε χωράφια που έχουν ξαναπαίξει και άλλοι τεράστια μπάλα παλαιότερα και χάνει στο authenticity… αλλά δεν ήταν κάτι από την άλλη που με έβγαλε off, ούτως ή άλλως η ταινία δεν αντιγράφει αλλά εμπνέεται από ένα σινεμά άλλης χώρας και συγκεκριμένης σχολής οπότε διέκρινα τις επιρροές αλλά και τον δικό της χαρακτήρα και δεν με σύγχησε αυτό που είδα…

Anyway, δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα ακόμα τι καλύτερο έχω δει φέτος από το Roma, αναμένω Κλέφτες Καταστημάτων με μεγάλο hype σήμερα-αύριο (α αύριο έχει τελικό GNTM, θα φάω παντόφλα οπότε άκυρο, μάλλον σήμερα Κλέφτες και Πέμπτη στο Αβόρα, για όποιον πιστό, νομίζω έχει γυναίκες μη κλαίτε - γυναίκες που περάσατε από εδώ - ας περιμένουν οι γυναίκες, 18.30 με 21.30 back to back to back για σκληροπυρηνικές καταστάσεις :stuck_out_tongue: )

υγ. Αυτές οι ταινίες πάντως είναι 1000% για σινεμά, νομίζω χάνει πολλά σε τηλεόραση όσο μεγάλη και αν είναι και όσο καλή ανάλυση έχει…

2 Likes

Έχει. 18:30 το “Παρακαλώ”, 20:30 το καινούργιο, 22:00 το “Ας περιμένουν”.

1 Like

και παρουσία συντελεστών ε

1 Like

Είχε και στην πρεμιέρα παρουσία συντελεστών!

1 Like

Οι πιστοι και ευσεβεις, ανταμειφθηκαμε.

1 Like

12 το βραδυ, μα δεν ειχε σπιτι αυτος ο ανθρωπος να παει;; :stuck_out_tongue:

Διαλεγω φιναλε β´ χωρις ομως τις λεζαντες.-

1 Like

Χτες παιχτηκε το Α’ παντως :grin:! Ειχε παιχτει, λεει, στην πρωτη-πρωτη προβολη πριν 20 χρονια, αλλα δεν αρεσε στον σκηνοθετη και την αλλαξε :yum:. Αξιζε μονο και μονο γι’ αυτο η βραδια!

1 Like

Ωπ κατσε, ο φιλος Τσιωλης χτες είπε οτι το φιναλε με το λιμανι κτλ ηταν το β’ , το οποιο του αρεσε λογω του τραγουδιου αλλα τελικα το εκοψαν… δεν καταλαβα/ακουσα κατι;

Το απογευματοβραδυ κ οι 6+ ωρες χτες αξιζαν καθε λεπτο… με πηκ για μενα την εισαγωγη μ τις αρνητικες κριτικες τ κοινου απο το αθηνοραμα, στη νεα ταινια… εκει που μιλαγε ο Τσιωλης για τη νεα ταινια κ σε μια φαση αρχιζε κ ελεγε για αμερικανους, παγωτα χωνακια κ καφε 3 € λυθηκα

1 Like

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η ταινία είχε προβληθεί έτσι την πρώτη-πρώτη φορά, το φινάλε δεν του άρεσε και το άλλαξε, κόβοντας την ταινία εκεί που ο Μπουλάς λέει “ξεκινάμε για τις οικογένειές μας”. Ναι, εννοείται ότι δεν ήθελα κι εγώ τη λεζάντα την τελευταία, αν και το ότι έλεγε ότι πήγανε δε σημαίνει ότι πρέπει να το πιστέψουμε κιόλας :joy:.

Πάντως είχε πάρα πολύ κόσμο, ειδικά στην προβολή της καινούργιας ταινίας. Τίγκα η Ααβόρα.

1 Like

‘‘Πο ρε Βακάκη’’
:grin:

Blockbusters time

Δεν είχα σκοπό ούτε το trailer να δω από αυτή την ταινία πόσο μάλλον να πάω και σινεμά. Έλα όμως που πριν κανένα μήνα το είδα το trailer τυχαία στον κινηματογράφο και μου έκανε αρκετή εντύπωση ώστε να αρχίσω να ψάχνω για μερικές πληροφορίες παραπάνω. Όταν είδα σκηνοθέτη Travis Knight, ο βασικός δηλαδή animator στην εταιρία LAIKA αλλά και σκηνοθέτης του Kubo and the Two Strings + τις πολύ καλές κριτικές που άρχισαν να βγαίνουν σιγά σιγά τελικά την πήρα την απόφαση. Ε λοιπόν μου άρεσε και μάλιστα αρκετά. Οι κριτικές τα λένε σωστά σε γενικές γραμμές. Καμιά απολύτως σχέση με τις ταινίες του Bay, ακόμα και το design δείχνει αλλαγμένο, τέρμα 80τιλα με αρκετές pop culture αναφορές (με αυτή στο Breakfast Club να είναι και ιδιαίτερα συγκινητική μάλιστα) που όμως περνάνε με ωραίο τρόπο και story που θυμίζει σε τεράστιο βαθμό Iron Giant (κάτι που όπως διάβασα ήταν και η πρόθεση του σκηνοθέτη). Δείτε μια ταινία του Bay και μετά αυτήν για να διαπιστώσετε πως μοιάζουν τα Transformers με ένα καλό σκηνοθέτη στο τιμόνι. Εξαιρετική και η πρωταγωνίστρια (η Hailee Steinfeld του The Edge of Seventeen )

Επίσης (το έκανα double feature)

Παραγωγή Peter Jackson με το όνομα του να υπάρχει σχεδόν παντού σε αφίσες και trailer της ταινίας αλλά σκηνοθέτης είναι ο Christian Rivers συνεργάτης του στις περισσότερες ταινίες, τυπάς πίσω από τα εφέ. Την προηγούμενη φορά που ο Jackson έκανε παραγωγή σε ταινία πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη ήταν στο District 9. Εδώ όμως μέτρια πράγματα, πολύ μέτρια. Όλη η ταινία δείχνει σαν ένα τεράστιο έπος που προσπαθούν να το χωρέσουν σε μια action ταινία 2 ωρών. Μέσα στην πρώτη ώρα προσπαθεί να σου συστήσει και εγώ δεν ξέρω πόσους χαρακτήρες, να χτίσει ολόκληρο κόσμο, να δώσει και 2-3 flashback stories για να καταλήξει στο δεύτερο μισό σε μια μεγάλη σκηνή δράσης, εντυπωσιακής μεν χωρίς ενδιαφέρον όμως. Δείχνει να έχει ωραία συστατικά αλλά τεράστια βιασύνη. Στο τέλος μένει μόνο το εντυπωσιακό production design. Μοιάζει με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Απογοήτευση.

Shoplifters_web1_640_420_c1

Μέσα στις γιορτές είδα το Shoplifters επιτέλους και έχω να πω ότι είναι μακράν η καλύτερη ταινία της σεζόν, μαζί με το Florida Project με το οποίο μοιράζονται αρκετές θεματικές… Χρυσός Φοίνικας στις Κάννες και θα πω και εγώ το κλισέ, ότι αν ζούσε ο Οζού θα ήταν δική του ταινία… πολύ σύνθετη στον κοινωνικό της προβληματισμό και πολύ ριζοσπαστική στην θεματολογία των σχέσεων μεταξύ μελών μιας οικογένειας, πολύ ριζοσπαστική στον σχολιασμό του ίδιου του θεσμού της οικογένειας, των δεσμών αίματος κτλ, όλα αυτά σκεπασμένα με μια απίστευτα ζεστή κουβέρτα ανθρωπιάς και ειλικρίνειας που σε σημεία πραγματικά σου τσακίζει την καρδιά… δεν ήταν η καλύτερη ταινία της χρονιάς απλά, μαζί με την Florida, ήταν μια από τις καλύτερες ταινίες της τρέχουσας δεκαετίας νομίζω…

προχτές πήγαμε και με παρέα εδώ

images

To οποίο ήταν πολύ ευχάριστο, είχε καλές ερμηνείες για αυτό που ήταν -ειδικά ο Μόρτενσεν-, αρκετά αστείο -κωμωδία βσκ- ήταν ούτως ή άλλως- πέρασε η ώρα και δεν το κατάλαβα αλλά ήταν μια ταινία με τόσα μα τόσα μα τόσα κλισε, πολύ επιφανειακή σε όλα της και τόσο ώρες ώρες αφόρητα ‘‘αμερικανιά’’ που λίγο το μετάνιωσα που τοδα σινεμά, γιατί είναι χαρακτηριστική ταινία κυριακή μεσημέρι ξάπλα καναπέ με φαγητό και έξω να κάνει ψωφόκρυο, σε κάνα netflix πχ… αλλά για τη φάση του πάντως, να το δεί δλδ κανείς λίγο braindead με παρέα και χαβαλέ, είναι πολύ ευχάριστο και χαλαρό…δεν θα το θυμάμαι μέχρι αύριο

3 Likes