Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

γαμώτο, το ΙΚΕΑ με ξεθέωσε το σάββατο και παρότι στο πρόγραμμα το Husbands, τελικά έφαγε άκυρο =/

Alita_Battle_Angel_(2019_poster)

Δεν πήγα με προσδοκίες ελέω Rodriguez αλλά και Cameron, καθώς ο Rodriguez μετά από 20+ χρόνια καριέρας μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν μου αρέσει σαν σκηνοθέτης (sin city + el mariachi + dusk till dawn είναι οι μόνες 3 ταινίες του που αξίζουν, πολύ μικρός αριθμός όμως σε μια μεγάλη φιλμογραφία για να με κάνουν fan του) και ο Cameron οκ, είναι ο Cameron: visionary director και με καριέρα σε 80ς-90ς που δεν συγκρίνετε με πολλές -για αυτό το σινεμά που κάνει- αλλά με το Avatar με απογοήτευσε οικτρά και γενικότερα η πορεία του τα τελευταία 20 χρόνια και η μανία του προς το -τέλειο κατά τα άλλα- CGI και 3D με αφήνει αδιάφορο (πρωτοπόρος στο κομμάτι αυτό αλλά overreliance πλέον κιόλας στα ψηφιακά εφέ και κάπου χάνετε η επαφή του θεατή με αυτό που βλέπει, όπως και σε όλες τις υπερβολικά cgi ταινίες σήμερα)

Οπότε το γεγονός ότι σκηνοθετεί ο Μεξικανός + γράφει το στόρυ ο Κάμερον + παραγωγή, δεν με ενθουσίαζε σαν combo… προτιμούσα σκηνοθεσία Cameron + σενάριο να αφήσει την Καλογρίδη να το επεξεργαστεί περισσότερο μόνη της με μερικές πινελιές δικές του (γιατί στο Altered Carbon η Καλογρίδη ήταν πολύ καλή και ταίριαζε στο ύφος των παλιών 80ς hard scifi blockbuster περιπετειών) και σίγουρα να είχε γυριστεί μια δεκαετία πριν ώστε να μην είχαμε τα πάντα ψυχρά ψηφιακά…

Nevertheless, η ταινία ήταν τελικά πολύ ευχάριστη και αξιοπρεπέστατη μεταφορά του manga/anime στην μεγάλη οθόνη, παρόλα τα πολλά προβλήματά της + αρκετά fun to watch… Τα εφέ είναι επιπέδου Avatar+ δηλαδή αψεγάδιαστα και το world built που κάνει η ταινία είναι πολύ δυνατό, ήθελα δηλαδή να δώ περισσότερο από τον συγκεκριμένο κόσμο… η κοπέλα που παίζει την Alita είναι εξαιρετική ενώ η ιστορία, αν και έχει πολλά προβλήματα σεναριακά, σε κρατάει αρκετά και δεν σε αφήνει να βαρεθείς καθόλου… κάποιες επίσης σκηνές δράσης είναι ακραία εντυπωσιακές -κυρίως η μάχη στους υπονόμους- ενώ σκηνοθετικά ο Rodriguez κάνει ένα όσο καλύτερο μπορεί James Cameron imitation και οκ, δεν πρωτοτυπεί ούτε ξεχωρίζει αλλά στέκεται αξιοπρεπώς και παραδίδει… επίσης +++ στο soundtrack, δυναμίτης + Plus, ένα από τα πιο απολαυστικά F-bombs των τελευταίων ετών σε μια σκηνή της ταινίας

Το μεγάλο θέμα της ταινίας ήταν το σενάριο, το οποίο είναι αρκετά μέτριο -έως κακό σε σημεία- με πολύ basic και generic γράψιμο στους β χαρακτήρες -οι κακοί της ταινίας ανύπαρκτοι και πολύ κρίμα-, ένα κακό love story ή πιο σωστά κακά δοσμένο και γενικότερα δίνει την εικόνα ότι έπρεπε να ήταν μεγαλύτερη ταινία ή να μην προσπαθήσει να συμπτύξει μεταγενέστερα κομμάτια του manga αλλά να μείνει στον πρώτο τόμο του! Με εκνεύρισε το φινάλε που άφησε ξεκάθαρο το τοπίο για sequel επίσης. Έχω βαρεθεί να βλέπω blockbusters που δεν έχουν φινάλε αλλά πάνε για franchise. Οκ εδώ όχι σε τέτοιο βαθμό γιατί η ιστορία έχει conclusion άτυπα + κλείνει τα πάντα σχεδόν που είχε αφήσει ανοικτά, μέχρι το φινάλε αλλά και πάλι…

Με καλύτερο σενάριο και τον Κάμερον πίσω από την κάμερα, θα μπορούσε να βγεί τέλειο. Ήταν λίγο missed chance αλλά όπως και να έχει πάντως, παρά τα αρνητικά του, θα έβλεπα sequel του any time any day αντί για οποιαδήποτε upcoming DC/Marvel παπαριά

2 Likes

Αρτι αφιχθεις απο “Captain Marvel” !! Αρκετα καλη…Σε βαζει στην ιστορια της ηρωιδος. Aναμενουμε πλεον το “Avengers: Endgame” σε κανα 1μιση μηνα για χαμο !!!

Τις τελευταίες μέρες έχει πέσει λίγο σινεμά

Είδα The Favourite από Λάνθιμο. Εξαιρετικό ήταν. Ναι θυμίζει Lyndon αλλά θα ήταν παράξενο αν δεν θύμιζε. Γενικά ο θαυμασμός του Λάνθιμου για Κιουμπρικ δεν κρύβεται χωρίς να είναι κακό αυτό. Η φωτογραφία μου έκανε μεγάλη εντύπωση, ειδικά στις σκηνές που ήταν φωτισμένες μόνο με κεριά. Εύκολα η καλύτερη οσκαρική αν και στην χειρότερη χρονιά τους εδώ και καιρό.

Είδα και if beale street could talk

Πολύ, πολύ όμορφη ταινία. Μοιάζει με τετριμμένο θέμα μεν αλλά η προσέγγιση του Jenkins είναι εντυπωσιακή. Μένει προσηλωμένος στην ιστορία αγάπης μεταξύ των 2 νεαρών χαρακτήρων του ως αντίδοτο στο διαρκές μίσος που υπάρχει γύρω τους. Και μπορεί αυτό να ακούγεται κάπως μελοδραματικό, και ως ένα βαθμό είναι, αλλά ο Jenkins το κάνει τόσο αληθινό, τόσο όμορφο που απλά σε αποστομώνει. Βοηθάνε και οι εξαιρετικοί πρωταγωνιστές, άγνωστοι σε μένα τουλάχιστον. Εκπληκτική και η μουσική. Δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτή η ταινία έμεινε εκτός οσκαρ για να πάει ο Πανθηρας της Marvel.

Και τέλος λίγο Κορέα

Είμαι φαν του κορεατικου σινεμα αλλά εδώ υπέφερα λιγάκι. Slow burn δράμα, αλλά όταν λέμε slow εννοούμε βλέπω το χορτάρι να μεγαλώνει πόντο πόντο slow. Ωραία αισθητική, όμορφα πλάνα αλλά στο πρώτο μισό δεν υπήρχε σενάριο. Όταν σε κάποια φάση πήγε να γίνει πιο… ας πούμε Χιτσκοκικό σε ξυπνάει κάπως από τον λήθαργο αλλά η -less is more- λογική του σκηνοθέτη αποτυγχάνει να σε ιντριγκάρει στο ελάχιστο. Κάτι ήθελε να πει για την ταξική πάλη (φαντάζομαι δηλαδή) σε αυτό το δεύτερο μισό, αλλά μέχρι τότε λογικά θα σας πάρει ο ύπνος. Οι κριτικές ήταν αποθεωτικές πάντως, τι να πω ίσως εγώ έχασα κάτι.

Αύριο έχω κλείσει μεταμεσονύχτια προβολή μετά το γήπεδο (Πάο-Μπασκόνια).
Αφού τις έχω δει όλες της Μάρβελ, ας παω να δω κ αυτή.

1 Like

Πολύ ζόρικη η χθεσινή μέρα.
Δουλειά -> Προπόνηση -> ΟΑΚΑ -.> Village για captain marvel

Πήγε 4 το πρωί να πέσω για ύπνο, κοιμάμαι όρθιος σήμερα… Ααααααχ που΄ναι τα χρόνια που μετά από μεθύσι 3 ώρες ύπνο ήταν αρκετές;;;;

Για το παιχνίδι μη με ρωτήσετε τίποτα, ακόμα δεν είχα ισιώσει καλά καλά.
Η ταινία μου φάνηκε συμπαθητική. Μου άρεσε που απέφυγαν τα πολλά παιδιαρίστικα αστεία, ακόμα και η σχέση του Fury με τη γάτα ήταν συμπαθητική.
Όσο για δήθεν φεμινιστικά νοήματα, δεν μπόρεσα να τα εντοπίσω όσο και αν προσπάθησα. Το μόνο που μπόρεσα να εντοπίσω είναι ένα λεσβιακό υπονοούμενο μεταξύ των γυναικών πιλότων. Βλέπω μετά από λίγο googling ότι κάποια λίγα άτομα επίσης το έχουν αναφέρει.

Ο Schmier, γνωστός για τις επιδόσεις του στον συγκεκριμένο τομέα, ερωτηθείς αν “τα τσούζει” όπως παλιά απάντησε πως “ναι, αλλά τα hangovers γίνονται δυσκολότερα όσο μεγαλώνεις”!
Κάτι παραπάνω θα ξέρει!

2 Likes

δυστυχώς επιβεβαιώνω!

2 Likes

Το Greta το είδε κανείς;

2 ταινίες το τελευταίο διάστημα.

Arctic

Που γενικά είχε το ενδιαφέρον του χωρίς να δώσει κάτι το αξιοθαύμαστο. Ελάχιστοι διάλογοι, πολύ χαμηλοί τόνοι, γενικά ο σκηνοθέτης είναι της less is more λογικής και ως ένα βαθμό τον βοηθάει το είδος. 2-3 όμορφες σκηνές είναι που μένουν όμως μέχρι τέλους.

Us

Δεύτερη ταινία του Peele μετά το Get Out που παρά τις αποθεωτικές κριτικές προσωπικά δεν με ξετρέλανε. Οι εξαιρετικές κριτικές συνεχίστηκαν και εδώ πάντως και πλέον απλά ξύνω το κεφάλι μου με απορία.
Κακή ταινία! Επιτηδευμένη σε όλα της με αστείους συμβολισμούς και χιουμοράκι της κακιάς ώρας. Στο δε τραγελαφικό 3rd act ο τύπος μοιάζει απλά να τρολάρει περισσότερο παρά να προσπαθεί να δώσει κάτι (όπου σε κάποιο σημείο απλά γυρίζει κανονικά ένα μουσικό video clip επειδή… έτσι). Σχεδόν μετάνιωσα που επέλεξα αυτό αντί για Captain Marvel.

ακραιος εισαι για το Us. Δεν ηταν καλυτερο του Get Out (ουτε κοντα δηλαδη), αλλα κακη ταινια δεν ειναι.

hyped as fuck την Κυριακή κ ας λέει το λέσι τα δικά του παραπάνω :stuck_out_tongue:

Καλά και εγώ hyped μπήκα στην αίθουσα, πως βγήκα είναι το θέμα.

Πάντως πριν πάω να δω το US είχα σκοπό να κάτσω και δώσω άλλη μια στο Get Out. Τώρα δεν το βλέπω να γίνεται αυτό με τίποτα.

α αν δεν σου άρεσε το Get Out τότε makes sense υποθέτω… αν δεν κάνω λάθος η φάση του Πήλ είναι τέτοιου είδους ταινίες, εμένα το Get Out μου άρεσε πολύ -και αναμένω πως και πώς την επόμενη βδομάδα το Twilight Zone-, για αυτό είμαι hyped as fuck

Στo Get out με χάλασε πολύ το φινάλε. Η πρώτη ώρα της ταινίας ήταν εξαιρετική.

Τούτο εδώ όμως δεν έχει και πολύ σχέση. Σε ψαρώνει λιγάκι στην αρχή αλλά τίποτα παραπάνω. Εδώ το τελευταίο μισάωρο μου φάνηκε για τα πανηγύρια.

220x320_844213054efe4cdfb86841a5487efbba

Δεν ξέρω γιατί και πως μιας και τέτοιες ταινίες πια τις βλέπω οριακά σπίτι καμιά Κυριακή -και δεν αφήνω και τους Avengers εκτός-, αλλά όπως και με τους Avengers σε κάνα μήνα, έτσι και εδώ όταν από τα 6 άτομα παρέας οι 5 θέλουν Shazam, ε Shazam

Εκτός λοιπόν την κακή διάθεση, να πω ότι ούτε τόσο άσχημα πέρασα ούτε βαρέθηκα -πολύ- αλλά και κάπου μέσα στη ταινία είδα μια άλλη ταινία -που δεν έγινε ποτέ- παρόμοιου χαβαλέ και κωμωδίας με το Deadpool αλλά στο πιο σπιλμπερκικό

Η υπόθεση generic γενικά, ο κακός generic και η σκηνοθεσία δυστυχώς generic, still οι 2 πρωταγωνιστές το κρατάνε όλο πάνω τους και οι σκηνές τους είναι και οι καλύτερες της ταινίας + από ένα σημείο και μετά πολύ αστείες και με εξαιρετική χημεία… οκ εγώ τον Λέβυ τον λέω Τσάκ για πάντα και ήταν δύσκολο εξαρχής να μην τον συμπαθήσω, το πιτσιρίκι όμως που παίζει τον αδερφό του -έπαιζε και το ΙΤ τον μοναδικό άξιου λόγου χαρακτήρα, εκείνον τον φαφλατά με το σπασμένο χέρο- είναι τόσο λάθος εποχή στην οποία ζεί, στα 80ς θα ήταν βασιλιάς των Σπιλμπερκικών ταινιών κτλ…Σαν πιο παιδική ταινία επίσης, νομίζω ότι τα πιτσιρίκια θα περάσουν και γαμώ αφού δεν κρύβει πίσω από σοβαροφάνειες κτλ τον παιδικό της χαρακτήρα σαν ταινία.

Αν έλειπε ο villain -ή τουλάχιστον προφανώς να ήταν διαφορετικός και όχι τόσο generic- και παράλληλα η σχματική τελείως ιστορία του και η ταινία έκανε μια πιο Deadpool στροφή και ασχολιόταν 90% με τον ήρωα και 10% με τα τριγύρω, θα ήταν μπόμπα… δυστυχώς κάνει λίγο από όλα, αλλά επειδή το κομμάτι του Shazam και της οικογένειάς του είναι μεγαλύτερο και πιο πετυχημένο, η ταινία τσουλάει μια χαρά και βλέπεται πολύ ευχάριστα…βαρέθηκα λίγο στο φινάλε με τα μπουκέτα, τράβηξε πολύ παραπάνω από ότι έπρεπε

Γενικά τί να πώ, BvS, Man of Steel και JL κουράδες, WW ψιλομαλακιούλα αλλά πιο ευχάριστη, Aquaman τσίρκο all the way in και πολύ ευχάριστω, αυτό στα χνάρια Aquaman στο fun factor…αμα συνεχίζουν έτσι τα DC movies, τα προτιμώ απείρως περισσότερο από τις σοβαροφανής, politically correct και safe αποστειρωμένες ταινίες της Marvel…

John Wick 3

Πιο βίαιο, πολύ πιο στυλάτο, φοβερή μουσική, αίμα, ξυλίκι, κυνηγητά με μηχανές και άλογα, αυτοσαρκασμός, από όλα είχε η ταινία. Αλλά ομολογώ λιγάκι βαρέθηκα. Μετά το φοβερό πρώτο 20λεπτο και 2 εξαιρετικές σκηνές δράσης το πράγμα άρχισε να γίνεται λιγάκι ανιαρό. Καλοστημένες σκηνές μεν πολλά τα deja vu δε από τις προηγούμενες ταινίες. Σενάριο ουσιαστικά δεν υπήρχε και μεταξύ της κάθε κλωτσοπατινάδας το μπλα μπλα υπήρχε για να υπάρχει, και δεν λέω ωραίο ήταν για 2 ταινίες αλλά εδώ έφτασε στα όρια του, μαζί και στα δικά μου I guess. Μάλλον με παρέσυρε η δεύτερη ταινία που αποδείχθηκε καλύτερη από ότι περίμενα.

1 Like

+1 και από εδώ, το περίμενα πως και πως, λίγο με ξίνισε

Είχε καταπληκτική δράση + παλιομοδίτικο ξυλίκι/πιστολίδι χωρίς shacky cams και @@, πολύ καλές χορογραφίες και Κηάνου εγγύηση σαν πρωταγωνιστή, αλλά…

0 ιστορία και 0 σενάριο, μόνο world building + τον κεντρικό πρωταγωνιστή να έχει μπεί σε ένα God mode και να σκοτώνει τα πάντα με headshot (0 σασπένς δλδ)… επίσης αν εξαιρέσεις τον Ντάκασκος <3 και τους 2 τυπάδες από τα the raid <3 που γαμήσαν μάνες στις σκηνές τους, όλοι οι άλλοι χαρακτήρες ήταν αδιάφοροι και δεν ένιωθες απειλή ή κάτι από τους πραγματικούς villains…

Στα αρνητικά και ο κόσμος που εξέλιξαν, που οκ η φάση καταλήγει ότι από τα 5 δις κόσμου στο πλανήτη, τα 4,8 είναι επαγγελματίες δολοφόνοι. Είναι γελοίο ακόμα και για τα πλαίσια μιας comic book movie -έτσι που το έστησαν τουλάχιστον-… Να περπατάς δλδ σε μια πλατεία άσχετη και από τα 100 άτομα που αράζουν τα 95 να σε κοιτάνε περίεργα γιατί ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ. Γιατί κανείς δε κάνει κανονικές δουλειές, ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ και να σκοτώνεσαι στα μετρό ή σε εστιατόρια με 3-4 άτομα είναι φυσιολογικό και οι περαστικοί δεν αντιδρούν γιατί ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ…ναι οκ, αυτό είναι κόντρα στην πρώτη ταινία αρχικά, και δεύτερον, πολύ κακοδοσμένο…

Τέλος οκ, Χάλε Μπέρυ, δεν έχω να πω κάτι άλλο, Χάλε γαμημένη Μπέρυ, ακόμα και σε ταινία που απαιτεί ανέκφραστα χαρακτηριστικά βρίσκει τρόπο και παίζει άθλια και χαλάει τις σκηνές της -γενικά η φάση Καζαμπλάνκα αν εξαιρέσεις το πιστολίδι ήταν χάλια-…

Overall πάντως καλά πέρασα γιατί είχε καλή δράση και αισθητική, δεν θα ήθελα να βγεί άλλο γιατί μάλλον θα είναι john wick vs space nazis in the moon και δεν με ψήνει

1 Like

Το Green Book κατ’εμέ η καλύτερη by far ταινία της χρονιάς.

1 Like

Να δειτε ολοι το booksmart.

κατα τ’αλλα ταινιες που δεν θα δω στο σινεμα, γκοτζιλλα και χμεν (οπως φαινεται και πολλοι αλλοι).

περιμενοντας το men in black για καποιο λογο (edit: α θυμηθηκα, επειδη ειμαι ερωτευμενος με τον Χεμσγουορθ.) και βεβαιως spiderman.