Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

wild-strawberries

Επίσης μια ταινία του Μπέργκμαν που είχα αρκετό καιρό να ξαναδώ, haven’t aged a day, απόλυτο αριστούργημα σε κάθε του aspect, σενάριο, τεχνικά χαρακτηριστικά, σκηνοθεσία, ερμηνείες, όλα…

Ηλικιωμένος γιατρός πραγματοποιεί ένα road trip για να παραβρεθεί στην βράβευσή του για το σύνολο της καριέρας του ως γιατρός. Σε αυτό το road trip θα έχει μαζί του διαφόρους συνταξιδιώτες οι οποίοι σε συνδυασμό με τα περίεργα όνειρα που βλέπει τον τελευταίο καιρό, τις επισκέψεις σε μέρη που είχε λησμονήσει καιρό και τα flashbacks που του προκαλούν, θα τον βάλουν σε μια υπαρξιακή λούπα που θα επηρεάσει τον ίδιο αλλά και τον περίγυρό του σε τεράστιο βαθμό…

Το σενάριο είναι από τα αρτιότερα δείγματα γραφής που έχει περάσει ποτέ από το παγκόσμιο σινεμά, περίτεχνα καταφέρνει να αναδείξει την εσωτερική ενδοσκόπηση πέρα από την προφανή μεταφυσική ανησυχία του θανάτου και του απολογισμού μιας ολόκληρης ζωής βαδίζοντας σε μονοπάτια ρεαλισμού πλάι πλάι με μονοπάτια εξπρεσιονισμού και καφκικού εφιάλτη κοκ… συγκλονιστικά καλογραμμένο και to the point, σπάνια μια ταινία δίνει με τέτοιο τρόπο την λεπτή γραμμή θανάτου και ζωής σαν μια κλωστή που άλλοτε τείνει στην μια και άλλοτε στην άλλη πλευρά.

Μνεία στο οπτικό κομμάτι της ταινίας, το οποίο φωτισμένο υπερβολικά σε σημεία δίνει μια εφιαλτική αίσθηση θανατίλας όταν επιθυμεί, μια αίσθηση ψυχεδέλειας σε άλλα σημεία του κοκ, ενώ οι ονειρικές σκηνές θα καταλάβετε αμέσως πόσο σημαντικές ήταν για σκηνοθέτες όπως ο Φελινι, ο Lynch -καλά ο Lynch πρέπει να έχει τη μισή φιλμογραφία Bergman και ειδικά αυτή εδώ τη ταινία για εικόνισμα, ο Polanski κοκ… + οι ερμηνείες, με τον Victor Sjostrom να παραδίδει ένα ανεπανάληπτο ρεσιτάλ μισό αιώνα+ πίσω στο ρόλο του ηλικιωμένου πρωταγωνιστή…

Δεν θεωρώ την ταινία δυσνόητη για το ευρύτερο κοινό όπως πχ το Persona του ιδίου και σίγουρα μια καταπληκτική αφορμή για να γνωρίσει κάποιος το σπουδαίο έργο του Σουηδού και να εκτιμήσει τα πάντα σε αυτό… καλοκαίρι Bergman είναι, όλες οι κλασσικές του ταινίες θα κάνουν πέρασμα από τα ελληνικά θερινά -αυτή ήταν η 2η μετά το ‘‘Καλοκαίρι με τη Μόνικα’’-, καλό θα ήταν όποιον τον ενδιαφέρει ή θέλει να αποκτήσει εμπειρία με το σπουδαίο έργο του Σουηδού να τις τσεκάρει σε μεγάλη οθόνη…

%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%20%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82

η αλήθεια είναι ότι επειδή τοχω γαμήσει στις βαριές ταινίες -έπεται το σκ ο ‘‘Θάνατος στη Βενετία’’ και κάτι ψιλά στο Open air κτλ-, δεν ήθελα και πολύ να ψηθώ για το παραπάνω:
καλοκαίρι + θερινός + beatles + σεναριογράφος του Four Weddings and a funeral - Bridgett Jones - Nottin Hill κτλ + beatles + χαριτωμένο trailer με πρωτότυπη ιδέα + 8 ευρώ τα 2 άτομα στο Άνεσις 15 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου = μια καλή φάση για όποιον συμπαθεί τα παραπάνω συνδιαστικα… και αν εξαιρέσουμε το υπερβολικά μελό φινάλε, τους β χαρακτήρες - κομπάρσους δυστυχώς, τα αναμενόμενα κλισέ και μάλλον -για εμένα- την μικρή διάρκεια για αυτό που ίσως ήθελε να ήταν η ταινία, ήταν ένα solid ευχάριστο καλοκαιρινό rom com με witty χιούμορ, καλές ερμηνείες, ωραία ατμόσφαιρα και κυρίως πολύ δυνατό soundtrack και ένα ευχάριστο ‘‘cameo’’ προς το φινάλε…

Overall, αν κάποιος εκτιμά τον Richard Curtis, τους Beatles, τις ταράτσες με μπύρες και ποπ κορν και την καλοκαιρινή ραστώνη, be my guest εγώ πέρασα πολύ καλά παρόλα τα θεματάκια της ταινίας…

4 Likes

Σαββατο πηγα θερινο κ ειδα τον Μαρτυρα κατηγοριας(μεταφορα Αγκαθα Κριστι),εφυγα με ενα τεραστιο χαμογελο,φοβερες ερμηνειες,μπολικο χιουμορ κ ανατροπες

2 Likes

Καλα το Yesterday παιζει να ειναι η απολυτη ταινια για θερινο. Με εχει ψησει απο το τραιλερ.

1 Like

Ειδα το Toy Story 4.

Eξαιρετικο. Το 4/4 εχουν κανει για μενα και ιστορικα, δεν το εχει καταφερει κανενα franchise.

Δεν μου γαμησε τη ψυχολογια οπως το τελειωμα του τριτου, αλλα εχουν περασει και κοντα 10 χρονια απο τοτε που το ειδα στο σινεμα αυτο και εχω γινει και επικινδυνα εσωτερικα νεκρος στο ενδιαμεσο, so…

Tριτη παμε για Spiderman

1 Like

Toy Story ψήθηκα και γώ αν και το 3ο θυμάμαι οτι δεν μου πολυάρεσε όταν τόχα δεί… αλλά όλο καλά σχόλια ακούω οπότε θα παίξει σινεμά φάση μαλλον

Αιτία για προσωρινό μπαν είναι κανονικά αυτό…

Πάω να το δω το 4 μες στο ΣΚ εγώ.

μάλλον θα το ξαναδώ -και τα 3 δλδ- το σκ, για να δω το 4ο από βδομάδα… 1 και 2 πάντως θυμάμαι ότι μου είχαν αρέσει πάρα πολύ -ειδικά το 2ο νομίζω μου άρεσε περισσότερο-

δεν τα πάω καλά με τις ταινίες της pixar ούτε θυμάμαι τις περισσότερες ακόμα και αν μου άρεσαν, 'σχωράτε με

Δε μπορώ να τις συγκρίνω, αν το 1ο το έχεις δει σε πολύ μικρή ηλικία και φτάνεις να βλέπεις το 3 σαν ενήλικας είναι δύσκολο. Αλλά με το 3 μόνο μας πήραν - ή πήγαν να μας πάρουν έστω - τα ζουμιά νομίζω και γι’ αυτό ξεχωρίζει κάπως.

1 Like

Μέσα στη βδομάδα είδα για επανάληψη John Wick 1 & 2 και χτες είδα και το 3.
Θα προσπαθήσω να είμαι λογικός και καθόλου υπερβολικός…

fuck it… μλκ η ταινία γαμάει… με τον τρόπο που συνεχίζεται από επεισόδιο σε επεισόδιο (σαν σειρά) ακριβώς από το σημείο που σταματάει το ένα ξεκινάει το άλλο… τα αντιμετωπίζω μέσα μου σαν μία ταινία όλα.

Είχα πάρα πολύ καιρό να φύγω τόσο χορτασμένος από το σινεμά. Είναι αυτό που είχα γράψει μερικές μέρες πιο πριν σχετικά με το Godzilla…πας να δεις τέρατα και βλέπεις “ανθρώπινο δράμα”. Στο John Wick πας μόνο για ένα πράγμα… ξύλο, πιστολίδι, ξύλο, πιστολίδι, πολύ ξύλο και πολύ πιστολίδι… α ναι… και ξύλο με πιστολίδι μαζί. Ναι ρε πούστη μου ΝΑΙ, πραγματικά δεν παίρνεις ανάσα, έχασα το μέτρημα των σκηνών δράσης, 2 ώρες σφυροκόπημα, αν η ταινία ήταν thrash κομμάτι θα βαρούσε δίκαση για 2 ώρες. Στο τέλος ένιωθα ότι πρέπει να ξαπλώσω μαζί με την ταινία και να κάνουμε ένα τσιγάρο.

Κατάφεραν να έχουν τόσες πολλές σκηνές δράσης και να τις δίνουν κάθε φορά με διαφορετικά σκηνικά και καταστάσεις και δεν βαριόσουν καθόλου.

Σωστό old-school ξύλο με σύγχρονη παραγωγή και ανοιχτά πλάνα γαμώ το φελέκι μου… για 2 ώρες δεν έφυγε το χαμόγελο από το πρόσωπό μου.

2 Likes

Spiderman Far From Home

Eμενα πολυ μου αρεσε (αλλα δεν εχει υπαρξει ταινια Spiderman που να δω στο σινεμα και να μη μου αρεσει, με εξαιρεση το Amazing Spiderman 2, που ηταν εμετος).

Αυτον τον Σπαηντερμαν τον αγαπω, οπως και αυτη τη MJ την αγαπω.

Τα σπαηντερμανικα δεν ηταν οσο καλα ηταν στο Homecoming (με θεο vulture), αλλα τα Πητερπαρκικα ήταν καλυτερα.

Χιουμορ στα ιδια επιπεδα.

Τρελα και τα 2 post credit

Θα την ξαναδω.

o gylenhall ειναι ολα τα λεφτα οπως λενε?

Πολυ καλος ο Gylenhall και η ταινια ! Το πρωτο μερος ειναι πολυ Παρκερ χεβι χωρις να με κουραζει ομως και στο δευτερο χαμουλης. Διασκεδαστικοτατη!
Ειναι γενικα συγκινηση να βλεπεις τον Μυστεριο παντως εχοντας μεγαλωσει παιζοντας το Amazing Spiderman στο GameBoy.

3 Likes

Like για το Amazing Spider-Man στο Game Boy.

Εγώ έπαιζα και το δεύτερο παιχνίδι που επίσης είχε Mysterio και μάλιστα ήταν πιο δύσκολος ο καριόλης. Στο πρώτο game ήταν ο πρώτος κακός που τον ξεπετούσες εύκολα.

sp27

2 Likes

Ειδα το Dead Don’t Die.

Δεν ειναι για μενα ο Τζαρμους, με πηρε ο υπνος πολλες φορες και δεν νιωθω οτι εχασα το οτιδηποτε.

Στα συν μοναχα ο Ανταμ Ντραηβερ.

meh

Μου έκανε εντύπωση που κανείς δεν έχει αναφέρει στο θρεντ αυτό το έπος:

Σοκαριστική ιστορία ενός 12χρονου φτωχού Λιβανέζου στις παραγκούπολεις της Βυρητού.

Δεν είμαι ειδικός για να κάνω αναφορές σε τεχνικά θέματα κτλ αλλά η ταινία αυτή με συγκίνησε πολύ και με φρίκαρε σχετικά με τις συνθήκες που επικρατούν σε τεράστιο κομμάτι του υπόλοιπου κόσμου.

Προφανώς η ερμηνεία του πιτσιρικά είναι φοβερή όπως και η σκηνοθεσία (μονοκάμερο σε πολλά) της Λαμπακί και η μουσική.

Μην τη χάσετε και να είστε προετοιμαμένοι για μεγάλο σοκ.

6 Likes

Την είχα δει πριν ένα μήνα περίπου και ο κόμπος στο στομάχι δεν έφυγε ακόμη.

1 Like

Είδα και εγώ τα zombie του Jarmusch

fid19498

Βάζω την αφίσα επειδή μου άρεσε και επειδή ήταν καλύτερη από την ίδια την ταινία. Δυστυχώς πολύ μεγάλη απογοήτευση. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ήθελε να κάνει ο Jarmusch, ταινία φόρο τιμής στα παλιά b movies ή παρωδία. Όπως και να 'χει ήταν fail και στα 2. Κρίμα, άνετα ότι χειρότερο έχει κάνει.

1 Like

Aladdin > Lion King… Γνώμη μου, να περάσει


Μια ωδη στην σινεφιλια,ενα υπερcool πρωταγωνιστικο ντουετο και μια διασημη «υποθεση» δοσμενη μεσα απο το εναλλακτικο Ταραντινικο συμπαν.
Υπεροχο-στις 4 καλυτερες του για τα γουστα μου.

3 Likes

Πατούσες, ξύλο κι ένα φλογοβολο