Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Ναι να σε λυπηθούμε που φεύγεις, ασε μας ;p

3 Likes

Υπάρχει μια ανακολουθία εδώ, μια εσωτερική σύγκρουση συμφερόντων. Δεν συμπάσχουμε με άτομα που φεύγουν διακοπές αρχές Ιουλίου κι έχουν δει το Blade Runner ήδη κάμποσες φορές. Εκτός κι αν γυρνάς τέλος Αυγούστου, οπότε πάει περίπατο η πρόκληση του κοινού αισθήματος.

3 Likes

2 βδομαδες Ιουλιο γτ ειμαι καινουριος κ πηρα οτι περισσεψε , ολο τον Αυγουστο αθηνα θα βγαλω, τι μου λετε τωρα :sleepy:

1 Like

Δυστυχισμένε μου άνθρωπε…

2 Likes

Καλά είσαι, υπάρχουν και χειρότερα. Να, κάποιοι ας πούμε, έχουμε μόνο δυο βδομάδες για διακοπες, ζουμε σε άλλη χώρα, έχουμε κανει κρα να δουμε τους φιλους μας και δεν ξέρουμε αν θα καταφέρουμε: και οι δυο χωρες μας απειλουν με καραντίνα…

Ευχαριστησου τις ωραιες διακοπες του Ιουλίου, @Lupin!

2 Likes

Ωραία είναι ρε τον Αύγουστο Αθήνα. Θα πηγαίνεις παντού σφαίρα κιόλας. Καλά να περάσεις, εμείς Αύγουστο θα φύγουμε :kissing_heart:

3 Likes

Χαλαρά έχει πάει η εβδομάδα μέχρι στιγμής. ;p

2c (2)

3 Likes

Που στο κερατο ειχε/εχει καζαμπλανκα κ μουντ φορ λαβ;;;

1 Like

Μην φανταστείς, κάτι ράντομ προβολές στον κήπο στο Χυτήριο ήταν. Τίποτα το εξαιρετικό, αλλά όχι και χάλια. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, πάντως σε κάθε κήπο και ταράτσα της πόλης έχει προβολές, καταντάει κουραστικό :stuck_out_tongue:

1 Like

Νεγειασας…!!

2 Likes

Απογοητεύτηκα λίγο μιας και ήταν από εκείνες του Μπουνιουέλ που δεν είχα δεί ποτέ και όλο έλεγα να κάτσω να την δώ, περιμένοντας μεγαλεία τύπου Εξολοθρευτή Άγγελου ή Βιριδιάνα και Λος Ολβιδαδος…τα οποία δεν νομίζω ότι πήρα

Θα μπορούσα να γράψω κατεβατά μιας και η ταινία δέχετε άπειρες ερμηνείες και αναγνώσεις, άλλες πιο ευθείες (η προσκόληση της Εκκλησίας στην άρχουσα τάξη και το πως πάει με τα νερά της) ή πιο βαθιές (τα φρουδικά συμπλέγματα της ελλιπής ερωτικής ζωής των πρωταγωνιστών και το αντίκτυπο αυτών στην συνεχόμενη πείνα τους κτλ), αλλά νομίζω στο φινάλε και ο σκοπός του Μπουνιουέλ ήταν να μπορεί ο θεατής να διαβάσει την ταινία και την κάθε ξεχωριστή της σουρεαλιστική σκηνή (γιατί εδώ μιλάμε για πραγματικό σουρεαλισμό στα ακρα) όπως αυτός θέλει αλλά παράλληλα να τον τρολάρει εμμέσως όποιον πάει να την ερμηνεύσει… Ίσως ήταν too much for me και ενώ οκ, γνωρίζω ότι αν πας να δείς ταινία του Μπουνιουέλ και περιμένεις να την ερμηνεύσεις κομμάτι κομμάτι ακριβώς πρέπει να μην ξέρεις τί είναι ούτε ο Μπουνιουέλ ούτε ο σουρεαλισμός σαν ρεύμα, στη συγκεκριμένη ταινία κάπως χάθηκα και δεν μπόρεσα να την ακολουθήσω ή να με τραβήξει μέχρι τέλους

Εντάξει ήταν και πολύ μεγάλος όταν την έκανε και αυτό φαίνεται, αλλά ενώ δεν ήταν επουδενί κακή, λίγο με άφησε ξεκρέμαστο αλλά και συγκριτικά με το παρελθόν του, μάλλον απογοητευμένο… anyway να το πώ χονδρικά, περίμενα κάτι παραπάνω λόγω της φήμης της

Αλλά από την άλλη, είχε πολλά πράματα να δώσει προφανώς και σε ρούφαγε και τις 2 ώρες της ασυζητητί… απλά, it was not enough for me

Eίναι μάλλον το καλύτερο σενάριο που γράφτηκε ποτέ σε Αμερικάνικη ταινία? Μάλλον είναι
Οκ το έχω δεί 15 φορές, αλλά σε μεγάλη οθόνη ήταν απλά μαγεία… νομίζω σε ένα άτυπο τοπ20 των κορυφαίων αμερικανικών στιγμών των 70ς -την καλύτερη δεκαετία ίσως για εμένα του Αμερικάνικου σινεμά-, μαζί με Νονο 1/2 δύσκολα θα έχανε την τριάδα

4 Likes

Ωραία τα λες και για τα 2 αλλά τούτο εδώ μου έκανε λιγάκι εντύπωση. Πάντα θεωρούσα την σκηνοθεσία του Polanski το πιο δυνατό σημείο της ταινίας και λιγότερο το (εξαιρετικό πάντως) σενάριο.

Την είδα και εγώ θερινό πριν 1 βδομάδα περίπου. 4-5η φορά για μένα, εξακολουθεί να βρίσκεται πολύ ψηλά βέβαια αλλά στο noir θα είμαι πάντα στα 40s & 50s

Nομιζω οτι στο σεναριο δεν εχει ουτε κομμα ή τονο περιττο, ενω το πως χτιζεται σιγα σιγα και πολιτικη ταινια μεσα στο ολο νουαρ βασικο της κορμο το βρισκω απιστευτο… ενω ξεκιναει με τα βασικα κλισε του νουαρ καταληγει να εχει ανοιχτα ενα σωρο πολυ σοβαρες θεματικεσ καταπληκτικα. Εγω νομιζω οτι ειναι η αγαπημενη μου νουαρ ταινια, κυριως γιατι ξεφευγει απο αυτο το χαρακτηρισμο κ γινεται κατι πιο βαθυ, παραλληλα ομως παραμενοντας με καποιο μαγικο τροπο 110% νουαρ… σιγουρα κ με την σκηνοθεσια του Πολανσκι που δεν παιζεται αλλα επισης 100% με το τρομερα καλογραμμενο της σεναριο

Επανεκδόσεις.

Κλασικός Χιτς. Δεν το είχα δει μέχρι σήμερα και πολύ το ευχαριστήθηκα που το είδα πρώτη φορά σε σινεμά και μάλιστα σε μια τέλεια κόπια.Περισσότερο ρομαντική κωμωδία παρά μυστηρίου καταφέρνει να γίνει συναρπαστική έτσι και αλλιώς με Gary Grant Grace Kelly απλά να λάμπουν. Δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο.

και

Ο Καραξ υποτίθεται πως είναι ένας από τους πολλούς κινηματογραφικούς απογόνους του Γκονταρ. Και εδώ οφείλω να κάνω μια μικρή εξομολόγηση. Τον Γκονταρ Δ-Ε-Ν Τ-Ο-Ν Α-Ν-Τ-Ε-Χ-Ω. 3 ταινίες του έχω ξεκινήσει και τις 3 τις παράτησα στο μισάωρο. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις τι προσπαθεί να κάνει, οι προθέσεις του γίνονται σαφείς μάλλον εύκολα, με εξαίρεση εκείνο το Alphaville που από το μισάωρο που είδα δεν μου έμεινε ούτε μισό δευτερόλεπτο και δεν είμαι καθόλου σίγουρος τι ήταν αυτό που είδα, απλά το όλο στυλ του το βρίσκω τρομακτικά βαρετό.

Και όμως στον Καραξ αυτό ακριβώς μου αρέσει. Το στυλ του, η αισθητική του. Που παρόλο που όντως φαίνεται να μοιράζεται αρκετά με το σινεμά του Γκονταρ (από τα πρώτα μισάωρα των ταινιών που είδα τουλάχιστον, δηλαδή Τρελος Πιερό και Περιφρόνηση) εδώ σχεδόν δεν μπορούσα να πάρω τα μάτια μου από την οθόνη. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί. Μάλλον το σινεμά του Καραξ μου φαίνεται πιο σημερινό, πιο αληθινό. Οι δικοί του πρωταγωνιστές φαίνεται να είναι οι απόβλητοι, οι αόρατοι της κοινωνίας που ψάχνουν και αυτοί την αγάπη. Δεν είναι απαραίτητα ηθικοί, είναι ατελείς και ζούνε σε ένα δικό τους κόσμο. Οι ερωτικές περιπέτειες τους φαίνονται να ζουν έξω από τον κόσμο των άλλων. Ο ξέφρενος ρυθμός που τα κινηματογραφεί όλα αυτά μου φαίνεται φοβερά ελκυστικός έστω και αν στο σενάριο του κουράζει κάπως σε μερικούς διαλόγους.

Όπως και στις 2 προηγούμενες ανάλογες ταινίες του (Boy meets Girl, Bad Blood) έτσι και εδώ οι ήρωες του είναι πολύ πιο συναρπαστικοί και αληθινοί από του ανάλογους του Γκονταρ. Αυτή εδώ είναι μάλλον η καλύτερη του της άτυπης τριλογίας του. Βέβαια επίσημα δεν νομίζω πως αποτελούν τριλογία αλλά όποιος τις δει, θα μπορούσε εύκολα να καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα. Εμένα μου έκανε κάτι σαν μια αναρχική εκδοχή της Before Trilogy του Linklater που εδώ βρίσκει το ιδανικό κλείσιμο της.

Η πραγματικά σπουδαία του Καραξ βέβαια είναι το Holy Motors.

3 Likes

Γενικά ήταν πολύ όμορφη/γεμάτη αυτή η καλοκαιρινή σεζόν και μεταξύ άλλων, χόρτασα και θερινό. Πριν τις διακοπές είδα τα εξής :

collage333a

για τα οποία βαριέμαι να τοποθετηθώ ;p, αν και θα ήθελα να πω ότι διαφωνώ αρκετά με λουπέν για την κρυφή γοητεία αλλά τελοσπάντων ;p

και μου μένουν, εάν τα προλάβω, τουλάχιστον chinatown και οι εραστές της γέφυρας

6 Likes

Ηθελα να μοιραστω κι εγω την αντιπαθεια μου για Γκονταρ…φοβερα επιδραστικος για το συγχρονο σινεμα ομολογω ομως πως δεν τον αντεχω

2 Likes

^ Έναν άνθρωπο να τον συμπαθεί δεν έχω γνωρίσει πάντως. ;p

…Λέω να πάω σήμερα για το τσαιναταουν και απορώ. Προβολή 10 και μισή, 2 ώρες ταινία, οι σινεμάδες δεν επηρεάζονται από τα μέτρα? ο.Ο

1 Like

Εγώ λέω ότι σας κατουράει όλους ο Γκοντάρ :sunglasses:
@Sh_Wo_f ελπίζω να πήγες Chinatown και να ήταν η πρώτη φορά που το έβλεπες, γιατί φαντάζομαι θα είναι τρομερή εμπειρία η πρώτη θέαση τέτοιας ταινιάρας σε μεγάλη οθόνη…

2 Likes

Ναι και ναι!! Αριστούργημα ήτο, το λιγότερο… :purple_heart:

3 Likes

Είδα Tenet σμρ. Κάψιμο εγκεφάλου όπως μόνο ο Νολαν ξέρει. Ταινία της χρονιάς πάντως δεν ξέρω αν είναι θα δούμε…

2 Likes