Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Όπως και στις τελευταίες του ταινίες ο Νόλαν, της μετά-Inception εποχής, η κεντρική ιδέα που pitchαρει ήταν και είναι το βασικό selling point του, μιας και είναι αρκετά εφάνταστο και διαφορετικό από το μέσο blockbuster.
Η επιλογή του εδώ να κάνει ταινία με time travel αλλά με αρχή το reverse time και inversion μου άρεσε πάρα πολύ σαν ιδέα. Επειδή κάτι λίγα τα έχω διαβάσει παλιότερα, σαν χόμπυ δηλαδή, σχετικά με νόμους θερμοδυναμικής και την εντροπία των αντικειμένων, μου άρεσε που -όπως και στο Interstellar- πάτησε σε λίγο πιο σύνθετες έννοιες και concepts που μπορείς και σαν θεατής να τα δεχθείς ίσως και πιο εύκολα αν ασχοληθείς να τα κατανοήσεις από πχ μπαίνω σε μια μηχανή, με πάει πίσω στο χρόνο because science και τέλος… είναι το thing του στην μετά-Inception εποχή, το καταλαβαίνω, το δέχομαι και γενικά μου αρέσει αυτή η διάθεσή του να πάει εκτός πεπατημένων με σύμμαχο μια πιο επιστημονική φαντασία βασισμένη πιο πολύ στην επιστήμη και λιγότερο στο στοιχειου του φανταστικού…

Κάπου εδώ τελειώνει οτιδήποτε θετικό είχα να πώ για την ταινία, γιατί ίσως να είμαι υπερβολικός ίσως και όχι, από ένα σημείο και μετά όμως υπέφερα πραγματικά μέσα στην αίθουσα και ειλικρινά αν δεν ήμασταν 2 άτομα -με την κυρά μου-, είναι από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου (2-3 έχει γίνει) που ίσως και να έφευγα… σπίτι ειδικά αν το έβλεπα, θα το είχα κλείσει προ πολλού.

Η ταινία για αρχή, δεν έχει χαρακτήρες. Έχει κάτι άψυχες απρόσωπες καρικατούρες που απλά περιφέρονται και μιλάνε. Δεν συμπαθείς ούτε νοιάζεσαι για κανέναν και τίποτα. Οι ‘‘πρωταγωνιστές’’ υπάρχουν αποκλειστικά και μόνο για να κάνουν exposition του χειρίστου βαθμού, ΑΚΑ να εξηγούν σε κάθε δευτερόλεπτο ύπαρξής τους στην οθόνη τί συμβαίνει -είτε αυτό αφορά το time inversion και τα timelines ή το main plot δηλαδή την σωτηρία του κόσμου κτλ… δεν υπήρξε νομίζω literally ούτε ένα χιουμοριστικό τσιτάτο ή ένας διάλογος φυσιολογικών ανθρώπων που να χτίσουν λίγο παραπάνω τον χαρακτήρα τους… το μόνο που έφερνε σε διαλόγους πραγματικής ταινίας ήταν κάτι γ’ εθνικής τζεημσμποντιές + η κοπέλα που παίζει, η οποία είχε τον άχαρο ρόλο να κουβαλάει όποιο συναισθηματικό αποκούμπι μπορούσες να βρείς σε αυτό το χάλι, εννοείται γραμμένη για να κινήσει συναισθηματικά τον θεατή με όσο πιο generic και παιδικό τρόπο μπορεί… ο μόνος χαρακτήρας που λίγο μου έμεινε και μου άρεσε, ήταν ο Πάτησον αλλά και αυτός ελλιπέστατος, το μόνο που τον έσωσε λίγο είναι ένα λεπτάκι στα τελευταία 5-10 λεπτά της ταινίας που του έδωσε ένα ψήγμα ανθρωπιάς και ουσίας…

Το σενάριο ήταν το μεγάλο πρόβλημα όμως της ταινίας.
Η πρώτη 1 ώρα και 45 λεπτά, είναι ένα υπερμέτριότατο κατασκοπευτικό έργο με όσο generic γίνεται πλοκή -κακός θέλει να διαλύσει τον κόσμο, καλός πράκτορας θα τον σταματήσει, παίζει time travel-… βλεπόταν οριακά ανεκτά λόγω της γκιμικιάς του time inversion και ήθελες να δείς απλά που το πάει και πως θα το κατανοήσεις 100%.
Αν στο Inception ψιλοκατανοούσες στην μισή ταινία σχεδόν την βασική θεματική/λογική του dream heist και μετά έμπαινες στο ψητό, εδώ έχει ένα exposition των 2 λεπτώς στην αρχή όσο πιο γρήγορα και βιαστικά γίνεται και μετά απλά συμβαίνουν πράγματα σχετικά με αυτό + σε πρώτο φόντο έχεις ένα James Bond γ’ εθνικής.
Ήταν πραγματικά πολύ κουραστικό να το παρακολουθήσεις, μη έχοντας καμία έγνοια για κανέναν πρωταγωνιστή, το βασικό σου στόρυ να είναι generic τζεημσμποντιές και το gimmick της ταινίας σχετικά με το time inversion να δίνετε τόσο άγαρμπα και στο τρέξιμο…
Εκλαϊκεύει τόσο πολύ το gimmick του με το να το ξεπετάει τόσο άγαρμπα, που και αυτό καταντά κουραστικό και χωρίς το αναμενόμενο wow factor που θα περίμενες να έχει! Ας πούμε ότι στο Inception είχα ψαρώσει με την πόλη που γύργαγε ανάποδα ή με τον πλανήτη όπου ο χρόνος κυλούσε διαφορετικά στο Interstellar (και την λογική που υπήρχε πίσω από αυτά), εδώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο με το reverse time, παρά μόνο σύγχηση και αδιαφορία εκ τούτου. Δεν σε κολλάει στο τοίχο κοινώς.
Καταλαβαίνω ότι ο Νόλαν δεν είναι visual storyteller και κάνει rely στο πολύ βαρύ exposition στις ταινίες του γιατί τα πρότυπά του είναι heist movies σαν το Heat ή το Sting όπου προφανώς χρειάζεται και είναι μέρος της γοητείας τους. Αλλά αν κουράζε μια πριν, εδώ δεν κουράζει δύο αλλά δέκα… Το σινεμά είναι οπτικό πρώτα από όλα μέσο και μετά όλα τα υπόλοιπα. Δεν γίνεται να μην έχεις εμπιστοσύνη στον θεατή καθόλου αλλά και ούτε στα 50+ σου χρόνια και μετά από τόσες ταινίες να μην έχεις εμπιστοσύνη και στον εαυτό σου να κάνεις deliver μια ταινία συνδιάζοντας αρμονικά και τις δύο αφηγήσεις που σου δίνει το σινεμά. Eιδικά όταν έχεις κάνει μια σχεδόν βουβή ταινία πριν από αυτό -όχι σύνθετη ναι αλλά και πάλι, έχεις δείξει εμπιστοσύνη στην δύναμη της εικόνας-…

Εκεί όμως που παρέδωσα, ήταν το τελευταίο 45λεπτο… μέχρι εκεί, η ταινία ήταν οριακά -και με πολύ καλή διάθεση- μέτρια. Από εκεί και μετά, η ταινία ήταν μια βουτιά στο κενό, ένα από τα πιο αυτοκαταστροφικά πράγματα που έχω δεί να κάνει τέτοιου βεληνικούς σκηνοθέτης ποτέ μου. Ας πούμε ότι εκεί σταμάτησα να παρακολουθώ και περίμενα απλά να τελειώσει χωρίς να το εξηγήσω περαιτέρω. Το φινάλε βάζει μια τάξη, έχει ένα ψιλοαναμενόμενο ή και όχι twist, το οποίο κάπως δένει ότι είδες αλλά δεν αναιρέι αυτή τη κακοφωνία που πέρασα στο τελευταίο 45λεπτο. Όσο καλοπροέραιτα και να το σκεφτώ μετά, αυτό τον χαμό του third act πραγματικά απορώ πως ο ίδιος ο Νόλαν έδωσε το πράσινο φως στον εαυτό του να το γυρίσει.

Σκηνοθετικά, θα πώ ότι ο Νόλαν είναι καλός με τις εκρήξεις και μερικά wide imax πλάνα που ελέω και του format, είναι πολύ εντυπωσιακά από μόνα τους σχεδόν. Mέχρι εκεί.
Σχεδόν όλες οι σκηνές δράσεις ήταν από κακές μέχρι μέτριες ή αδιάφορες με εξαίρεση μια σκηνή one vs one που είχε τη φάση της, αλλά αν με ένοιαζε κιόλας θα ήταν ακόμα καλύτερα.
Ήταν η αντίστοιχη πάνω κάτω μάχη του Arthur στο Inception χωρίς βαρύτητα. Εκεί με είχε εντυπωσιάσει λίγο, ενώ επίσης ,αν και καρικατούρα που ήταν ο Arthur, με ένοιαξε και παραπάνω γτ κρατούσε την τύχη των υπολοίπων στα χέρια του.
Εδώ χάζεψα μια ωραία χορογραφία μεταξύ 2 ατόμων… Αλλά το παράκανε με εκρήξεις και χαμό εδώ γενικότερα. Σκηνοθετικά, ενώ αρχικά εντυπωσιάζει με το scale της παραγωγής (πολύ πολύ ακριβή παραγωγή και δεν το κρύβει καθόλου), στην ουσία είναι νομίζω έυκολα η χειρότερή του δουλειά. Όποιος δούλεψε στο μοντάζ θα πρέπει να υπέφερε πραγματικά με της φρενιτιδα που άλλαζε πλάνα και γωνίες λήψης ή έδενε τις σκηνές μεταξύ τους και πήδαγε από το ένα καρέ στο άλλο κτλ…

Μουσική ωραία Χανζιμεριά από όχι τον Ζίμερ :stuck_out_tongue: , αλλά ήχος παρότι accurate μου έπαιρνε τα αυτιά, κούραζε πάρα πολύ με τα βοουμμ κτλ κάθε λίγο κ λιγάκι ενώ έθαβε κ σε στιγμές τις συνομιλίες των ηθοποιών. Αυτό νόμιζα ότι ήταν θέμα της αίθουσας αλλά το έψαξα και λίγο online και διάβασα παρόμοια σχόλια και αλλού…

Δεν είμαι φαν του μετά - Inception Νόλαν, γιατί βλέπω στις ταινίες του λίγο συναίσθημα, μεγαλεπήβολες ιδέες που γίνονται gimmicks και αδιάφορα στη βάση τους main plots με χάρτινους άψυχους ήρωες. Αλλά ακόμα και το Inception είχε τον Ντικάπριο, το Interstellar τον Μακόναχυ, 2 πρωταγωνιστές πιο γήινους και επαρκώς καλογραμμένους για εμπορικό σινεμά + ενα fair fun value με τις ιστορίες που θέλει να πει (Dunkirk αφήνω όφ γτ ήταν σαν ντοκυμαντερ)… Eδώ δεν υπάρχει πρωταγωνιστής ούτε χαρακτήρες με ψυχή και τρεις διαστάσεις ούτε όμως και κάποια ενδιαφέρουσα κεντρική ιστορία… Είναι μια ταινία που ξεκάθαρα όλα -σενάριο, πρωταγωνιστές- προσπαθούν να υπηρετήσουν μια κεντρική ιδέα και όχι το αντίθετο, με πολύ άγαρμπο τρόπο. Κάπου διάβασα αν οι μεγάλες ιδέες είναι και αυτόματα μεγάλο σινεμά και προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει ούτε μισό τοις εκατό.
Νομίζω ότι τελικά η μεγαλύτερη ήττα του Νόλαν τα τελευταία 10 χρόνια, είναι που έχασε από συν-σεναριογράφο τον αδερφό του ο οποίος καταλαβαίνω ότι ήταν η ψυχή των σεναρίων τους…

Anyways, δεν θα το ξαναέβλεπα για κανένα λόγο 2η φορά, ήδη το έχω σχεδόν ξεχάσει και δεν με ενδιέφερε να διαβάσω το οτιδήποτε για την ταινία μετά τη θέασή της προς κατανόηση ή αποκρυπτογράφιση κάποιων key elements της… Ο Νόλαν αξίζει εύσημα για το ότι προσπαθεί να κάνει τέτοιες ιδέες σινεμά και σίγουρα τέτοιοι δημιουργοί σπανίζουν ειδικά σήμερα στον σύγχρονο εμπορικό αμερικάνικο σινεμά.
Στην εκτέλεση όμως κουράζει αφάνταστα και το μόνο κοινό που μπορεί να ικανοποιήσει με τέτοιες ταινίες είναι οι ακραίοι hardcore fans του ή όποιος εξισώνει μια complex κεντρική ιδέα για ταινία με μια καλή ταινία αυτομάτως και του αρκεί αυτό… ακόμα και αυτοί όμως, αμφιβάλλω αν τον ακολουθήσουν στο Τενετ μέχρι τέλους!
Σε μια φάση στην αρχή λέει μια επιστήμονας ‘‘Μην προσπαθείς να το καταλάβεις, απλά νιώσε το’’ και εκεί είναι σε σύνοψη όλο το θέμα της ταινίας. Να νιώσω τι?

9 Likes

Αυτά τα δύο είναι που μου έκαναν πολύ αρνητική εντύπωση για την ταινία. Αφενός, δε μιλάμε για ερμηνείες ηθοποιών με πολύ μικρή εξαίρεση τον Pattinson και τρανότερο παράδειγμα την Elizabeth Debicki. Αφετέρου, όλη η ταινία έχει ένα φρενήρη ρυθμό με τον οποίο αλλάζει σκηνές, τοπία, σκηνικό και πλοκή (μου θύμισε Da Vinci Code σε αυτό) και λαμβάνοντας υπόψη το βαρύ και δύσπεπτο paranormal στοιχείο με δυσκόλεψε πολύ στο να την παρακολουθήσω.

2 Likes

Αυτό ακριβώς, τιποτάλλο. Εμπειρία η θέαση στην μεγάλη οθόνη (και το μπόλικο κλάμα). <3

6 Likes

Όσοι έχουμε “γράψει χιλιόμετρα” στο Αθήναιον, τον ευχαριστούμε διότι η τέχνη του έκανε ακόμα και την αναμονή στην ουρά για τα εισιτήρια απολαυστική και διόλου βαρετή.

Για χρόνια αδημονούσα κάθε Πέμπτη πρωί, μέσα από το λεωφορείο που έστριβε από την Φειδιππίδου στην Βασιλίσσης Σοφίας, να δω τις αφίσες των νέων ταινιών. Ήταν, αν μη τι άλλο, μία ωραία πινελιά (κυριολεκτικά και μεταφορικά) άλλης εποχής στην -κατά τα άλλα- εκτρωματική Αθήνα.

7 Likes

Να έχεις δει το Chinatown 2-3 φορές, κάθε μια εξίσου φρέσκια και μοναδική εμπειρία, ε και μετά να το βλέπεις σε μεγάλη οθόνη. Κλισέ αυτό που θα πω, αλλά είναι εντελώς διαφορετική εμπειρία.

Ταινία που δεν υπολείπεται σε τίποτα ούτε για μισό δευτερόλεπτο. Κοίτα να δεις που ο ακατανόμαστος ακόμα συναρπάζει.

2 Likes

Μόλις γύρισα από Tenet.

Παρά τα όχι και τόσο καλά σχόλια που είχα διαβάσει και τις διχαστικές κριτικές, περίμενα πως θα είχε ένα κάποιο fun level. Η μόνη διασκέδαση όμως ήρθε από τον χαρακτήρα του Μπράνα. Υπήρχαν ατάκες που με έριξαν στο πάτωμα αν και υποτίθεται πως ήταν τρομακτικές. Δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι πιο γελοίο εδώ και χρόνια.

Τα υπόλοιπα είναι όπως τα λέει ο Lupin. Εκτός από το φινάλε, που δεν το είδα αφού όταν η red και blue team άρχισαν να τις παίζουν για πόση ώρα εκεί προς το τέλος, ομολογώ δεν άντεξα άλλο και απλά σηκώθηκα και έφυγα. Αν και λογικά δεν πρέπει να έχασα πάνω από 10 λεπτά ταινία.

Με χαώδη διαφορά η χειρότερη ταινία του Nolan, ακόμα και το Interstellar που προσωπικά δεν μου άρεσε, μοιάζει αριστούργημα μπροστά σε αυτό που είδα. Βασικά αμφιβάλω αν θα δω κάτι χειρότερο μέσα στην δεκαετία αυτή.

2 Likes

Oυφ οκ, δεν ημουν λοιπον ο μονος παραξενος που ηθελε να φυγει στα 2/3 της ταινιας :stuck_out_tongue:

1 Like

Βαλτε κ εμενα μεσα.δεν υπηρχε λογος ύπαρξης αυτης της ταινίας

1 Like

.ςηξραπύ ογόλ ςίρωχ ατ ιστέ ναζαιομέ αν νατή αθ υοπ άλακ ιΤ

Αρκετα κινητρα στα αποπανω ποστς για να δω την τενεταινια.

Ειναι της μοδος βεβαια να μισουμε και τον Νολαναλον.

Με ψησατε να παω σινεμα κι ενω θα περιμενα να το δω εχοντας σηκωσει τα μαυρα πανια.

‘‘Mόδα’’ είναι μόνο σε κάποια audience groups, που τις μετράνε έτσι γιατί αυτή είναι η φάση τους μιας και έτσι αποκτά κ νόημα η ζωή τους, αλλά δεν ξέρω σαν ενήλικας αν πρέπει να δίνει κανείς την οποιαδήποτε σημασία σε αυτά…

4 Likes

Φίλε δεν ξέρεις τι λες το tenet έχει 7.9 στο imdb.

4 Likes

:’)

Ποιοι μετρανε τι εντωμεταξυ δεν καταλαβα… γενικα γελαμε και με αναφορες σε imdb και με μετρησεις, τι σχεση εχουν αυτα με αυτο που ειπα?

Απο την αλλη, το bias οταν υπαρχει δινει ενα αλφα ενδιαφερον, συγγνωμη που φαινεται απο χιλιομετρα ε. Εγω αν δω κραξιμο σε ταινια απο Lupin και Dead απλως δεν δινω πλεον καμια σημασια, κραζουν πολυ συγκεκριμενα πραγματα και παρολα αυτα πανε και τα βλεπουν διαρκως και ξανα και ξανα, απορω γιατι. Προσωπικα αν ειχε να μου πει κατι ο Νολαν 15 χρονια, ε δε θα πηγαινα να δω ταινια του ξανα, ποσο μαλλον να δω για το pleasure του κραξιματος και τιποτα αλλο.

Γελαω ακομα με αναφορα στο imdb.

ειλικρινα ποτε δεν καταλαβα τη φραση “ειναι της μοδας να μισουμε” την ταδε ταινια, μουσικη, δημιουργο γενικοτερα κλπ.

παντα υπαρχει μια μεριδα κοσμου που κραζει χωρις κανενα επιχειρημα προφανως, υπαρχουν ομως και αλλοι τοσοι που εκφερουν σοβαρους προβληματισμους για τις τασεις που αναπτυσσονται στους εκαστοτε χωρους δημιουργιας, σχολιαζουν αναλυτικα καποια αντικειμενικα κριτηρια που ειναι αναποσπαστα απο το καθε μεσο, εκφραζουν την αποψη τους τελος παντων χωρις να λαμβανουν υποψιν τον παραγοντα ιερων αγελαδων. Παρολα αυτα, κατηγορουνται για hate απο αλλους, διαιωνιζοντας την τοξικοτητα μεταξυ φανμποηδων, χασιμο χρονου γενικα ρε παιδια, κριμα ειναι.

με την ιδια λογικη ειναι της μοδας να κραζεις τη sequel τριλογια του star wars, δεν εχει απαραιτητα προβληματικη πλοκη, δομη, χαρακτηρες, προσεγγιση κλπ. απλα αν το κανεις θες να πας αντιθετα στο ρευμα υποθετω (?)

υπαρχουν αντιστοιχα απειρα παραδειγματα προφανως, αλλα ειναι ευκολος στοχος :stuck_out_tongue:

2 Likes

Εντωμεταξύ αναφέραμε και οι 2 το fun value των ταινιών του Nolan + εγώ το πόσο σημαντικός σκηνοθέτης είναι για το σύγχρονο εμπορικό σινεμά…

Έχεις το σύνδρομο του Αμερικάνου, κάτι είναι καλό ή κακό, δεν υπάρχει ενδιάμεσο ή και αν υπάρχει, υποβαθμιζεται πλαγίως ώστε να εξισωθεί με κακό on the far bottom line… το δέχομαι, πολύς κόσμος το έχει oύτως ή άλλως… προφανώς λανθασμένα στην συγκεκριμένη περίπτωση, μιας και πχ εγώ προσωπικά έχω αναφέρει πολλάκις ότι μου αρέσει η πλειοψηφία των ταινιών του σκηνοθέτη + σε αυτές που είμαι ψιλό-off, έχουν και πάλι στοιχεία που εκτιμώ ανάμεσα στα υπόλοιπα που δεν με τραβάνε (όπως και το ότι τουλάχιστον περνάω καλά στις περισσότερες, πλην βασικά του Tenet και του Rises), οπότε… ναιιιι ξερωγώ, θα συνεχίσω μάλλον να βλέπω τις ταινίες του και στο μέλλον…

Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι νιώθεις ότι αν κάποιος δεν ευθυγραμμιστεί με το γούστο σου πάνω σε κάτι, πχ αν δεν αρέσει σε όλους ο Νόλαν, αυτομάτως κάπως σε προσβάλλει και κάνεις σαν 15χρονο -και ο μόνος γενικότερα, τουλάχιστον στα topic που παρακολουθώ, που αντιδρά έτσι-…pathetic προφανώς αλλά γιατρός δεν είμαι

κατά τα άλλα, το γέλιο κάνει καλό (ούτε καν advance search δεν χρειάστηκε να κάνω)

γνκ chill, μακάρι να περάσεις καλά στο Tenet, τουλάχιστον να βγεί και κάτι θετικό από αυτό

4 Likes

ΛΟΛ μονο. Αναξιο απαντησης.

Ουτε γιατρος εισαι, ουτε ανθρωπος με τροπους. Μαθε να μιλας.

Δεν με κανεις να μην γελαω με τις μαλακισμενες αναφορες στο imdb με το αποπανω σου search. Μαλλον δεν καταλαβες καν γιατι γελαω.

Ελπιζω να βλεπεις Νολαν καθε φορα που βγαζει ταινια στο σινεμα, κι ελπιζω να κραζεις ΚΑΘΕ φορα, γιατι θα ειναι τζαμπα ψυχαγωγια, καλυτερη καθε φορα. Οχι ρε, καθολου μοδα :’)

oκ καλό μου, καμία έκρηξη -αν και με απανωτά σου edit πάνω στο edit πάνω στο edit, μάλλον πρέπει να βγείς μια βόλτα να ηρεμήσεις λιγάκι :’) -.
Εγώ μιλάω με επιχειρήματα και αναλύω ότι έχω να πώ πχ για μια ταινία καλή ώρα αυτή εδώ, όσο μπορώ τουλάχιστον και σίγουρα σέβομαι την αντίθετη ή διαφορετική γνώμη…οπότε αν εγώ πρέπει να μάθω να μιλάω ή δεν έχω τρόπους, εσύ θες ψυχολόγο μάλλον…

2 Likes

Σιγουρα, θα κλεισω ραντεβου με ψυχολογο πρωτο πραγμα αυριο!

Θα με ρωτησει γιατι πηγα, και θα του πω πως ενα μπαοκι στα ιντερνετς με διεγνωσε με το συνδρομο του Αμερικανου και πως οποτε διαφωνω μαζι του μου λεει να παω σε ψυχολογο.

Seems legit :’)

Παω να δω Interstellar, αν θελεις μετα μπορω να στο εξηγησω κιολας

ΥΓ. Εκανα edit γιατι ειχα αρκετα κακη συνταξη και εγραψα περιττα πραγματα, κι αυτο κακο ειναι? Να ρωτησω ψυχολογο αν μπορω να κανω edit σε κειμενα σε φορουμς ή αν αυτο δειχνει καποια παθηση επισης?

2 Likes

χαθηκε σε καποιο edit, αλλα σχετικα με τα sw σηκουελς, ο σκοπος της αναφορας ηταν για να θιξω το γεγονος πως πολλοι τα υποστηριζουν, εχοντας ως επιχειρημα πως ειναι της μοδας να κραζεις πλεον το star wars, χωρις να λαμβανουν υποψιν τους προβληματισμους και τα επιχειρηματα οσων θεωρουν πως ειναι κακες ταινιες (που ειναι).