Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Δίνω και εγώ ένα thumps up για το ‘‘Licorise Pizza’’ του σπουδαιότερου μάλλον Αμερικανού σκηνοθέτη της γενιάς του

Γλυκό και ειλικρινές coming of age story στο εξωτερικό του περίβλημα, αλλά κάτω από αυτό εγώ διέκρινα ότι η ταινία είναι και ένα, όπως και αρκετές από τις ταινίες του PTA, οδοιπορικό στις μεγάλες αλλαγές που βίωσε η Αμερικανική κοινωνία κατά το πέρασμα των δεκαετιών, παράλληλα σχολιάζοντας με τον δικό του τρόπο και το ίδιο το Αμερικάνικο Όνειρο και την γενικότερη Αμερικάνικη κουλτούρα, με έναν αρκούντως μελαγχολικό τρόπο σε αντίθεση με την σκληρότητα του TWBB πχ ή την ψυχική αποσύνθεση του ατόμου στο Master…

Η ταινία, στο οπτικό και σκηνοθετικό της μέρος, δεν έχει τον καρτ-ποστάλ χαρακτήρα άλλων παρόμοιων εγχειρημάτων, ούτε μοιάζει παραδόξως με κάτι σύγχρονο που έχουμε ξαναδεί σε αυτό το μοτίβο. Σκέφτηκα μόλις τελείωσε το Once Upon A Time in Hollywood πχ που παίχτηκε πριν μερικά χρόνια και πόσο διαφορετική αντιμετώπιση λαμβάνει η χρονική περίοδος και υφολογικά αλλά και στο πιο απλό εικονογραφικό επίπεδό της: το ‘‘Licorise Pizza’’, αν μου έλεγε κάποιος ότι είναι μια ταινία γυρισμένη στα 70ς από κάποιον εκ των σπουδαίων δημιουργών της εποχής και δη ενός Robert Altman, ενός Terrence Malick, ενός Αlan Parker κτλ και με κάποιο μυστήριο τρόπο παρέμενε κρυφή μέχρι σήμερα, ε θα τον πίστευα… δεν μιλάμε για απλή ανάπλαση εποχής ή πάντρεμα τεχνικών και ύφους του σήμερα με εκείνο το κινηματογραφικό ρεύμα της εποχής, μιλάμε για μια ταινία που αυτούσια στο σύνολό της γυρίστηκε με κάποιο μαγικό τρόπο στα 70ς και προβάλλεται στα '20ς.
Δεν μιλάμε δηλαδή καν για ‘‘αυθεντικότητα’’ και ‘‘μεταφορά σε άλλες εποχές’’ ούτε για memorabilia κτλ… μιλάμε κυριολεκτικά σχεδόν για μια ταινία των 70ς την οποία την νιώθεις αληθινά!

O PTA είναι ο PTA και δεν έχει αντίπαλο, κακά τα ψέματα, στο σκηνοθετικό κομμάτι από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού! Πολλά μονόπλανα όπως μας έχει συνηθίσει και στις προηγούμενές του δημιουργίες, μοντάζ ξυράφι και close-ups με τα οποία νιώθεις τον κάθε χαρακτήρα, φωτίζει την ταινία με ένα γλυκό καλοκαιρινό φως και μια ζεστασιά που επίσης σχεδόν την νιώθεις σε κάθε καρέ της ταινίας…

To σενάριο, το οποίο λίγο λιγουλάκι πλατιάζει σε μερικά σημεία και η ταινία θα επωφελούνταν από ένα τεταρτάκι μικρότερη διάρκεια θεωρώ, ενώ βάζει σε πρώτο πλάνο τον αμφίβολο έρωτα του 15χρονου Gary και της 25χρονης Alana, βάζει στη συνέχεια τους ήρωές του να τρέχουν διαρκώς για να προλάβουν την εξέλιξη, να μην μείνουν πίσω και να μην χάσουν το ‘‘τρένο της ευτυχίας’’. Όμως όλη τους αυτή η προσπάθεια φαντάζει μελαγχολικά άκαρπη σε ένα βαθμό, καθώς βλέπουμε σιγά σιγά να γκρεμίζεται ο παλιός κόσμος και να αντικαθιστάτε από μικρές ευκαιρίες γρήγορου έρωτα, γρήγορου κέρδους ή έντονη αμφιβολία για το πολιτικό μέλλον της χώρας… όλα αυτά όμως όχι σε μορφή καρτ-ποστάλ, αλλά σαν μια γενικότερη αίσθηση στις μικρές λεπτομέρειες του κόσμου που τους περιβάλλει! Ο Gary ξεκινάει ως παιδί-ηθοποιός, συνεχιστής των γλυκών οικογενειακών 60ς της πυρηνικής οικογένειας για να συνεχίσει ως enterpreneur αυτοσχέδιων στρωμάτων νερού ή ιδιοκτήτης ουφάδικου :stuck_out_tongue: , ενώ η Alana από φωτογράφος και βοηθός στις επιχειρηματικές απόπειρες του Gary, σε εθελόντρια γραφείου στήριξης τοπικού υποψηφίου για την δημαρχεία της πόλης… όλα αυτά και άλλα τόσα συμβαίνουν σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, πράγμα που επιτρέπει στην ταινία να μην χάσει τον slacker χαρακτήρα της και να μην μοιάζει επουδενί σαν ένα κολάζ ημερομηνιών με σημαντικά γεγονότα του 20ου αιώνα για την Αμερική ή τις ταξικές - κοινωνικές αλλαγές που έφερε η ανεξέλεγκτη ελεύθερη αγορά και ο φιλελευθερισμός στην ενδοχώρα της. Όλα συμβαίνουν οργανικά και σε πλήρη αντιδιαστολή με τα ειδυλλιακά και αθώα ακόμα 70ς, σε χαρακτήρες που καθ’ όλη τη διάρκεια της ταινίας παραμένουν παιδιά με τον ίδιο χαρακτήρα και τα ίδια όνειρα ή τους ίδιους παιδιάστικους τρόπους διασκέδασης!

Extra thumps up και εγώ στα guests από τους Sean Penn, Tom Waitts, τον έναν εκ των δύο Safdi (των ‘‘Uncut Gems’’) και στον Bradley Cooper, ένα ζωντανό απομεινάρι των 70ς τιγκαρισμένο στην κοκαϊνη και στην larger than life ζωή που βγάζει αβίαστα τρομερό γέλιο και κωμωδία… γενικότερα εξαιρετικά breaks τα παραπάνω στην κανονική ροή της ταινίας! Όμως το αγαπημένο μου guest ήταν από την Harriet Sansom Harris η οποία υποδύεται την ατζέντισσα του Gary σε μια σκηνή, η οποία πέραν του ότι είναι η πιο αστεία της ταινίας, κλείνει το μάτι και στο καλύτερο sitcom ever (?) , το ‘‘Frasier’’ καθώς η Harris παίζει στη πετυχημένη σειρά των 90ς ακριβώς σχεδόν τον ίδιο χαρακτήρα και με τον ίδιο γλοιώδη τρόπο!

Πρωταγωνιστές και ερμηνείες top notch, με το πρωταγωνιστικό ζευγάρι εύκολα να κλέβει την παράσταση, καταπληκτικοί και οι δύο… λίγο επίσης συγκινητικό να βλέπεις τον μικρό Hoffman σε ταινία του PTA, ειδικά σε 2-3 στιγμές που για δευτερόλεπτα του παίρνει το αστείο μαλλί ο αέρας και νομίζεις ότι φευγαλέα βλέπεις τον πατέρα του

Τεχνικά, φωτογραφίες, σκηνικά κτλ, δεν τίθεται καν θέμα, είναι ταινία του PTA, όλα είναι ακριβώς όπως πρέπει.

Γενικά, όπως είπε και ο @ChrisP , άχαστο.-

6 Likes

re: Licorise Pizza
Να πω την αληθεια, ενω το ευχαριστηθηκα δε θα ελεγα οτι ειναι κατι το συγκλονιστικο.
Οταν ενας σκηνοθετης σου εχει δωσει αριστουργηματα του παγκοσμιου κινηματογραφου (Magnolia, There Will Be Blood, Boogie Nights) περιμενα κατι παραπανω να πω την αληθεια, ειδικα μετα απο 2 πιο σοβαρες" ταινιες (Phantom Thread, The Master).
Ωραιοι οι νεοι ηθοποιοι - πολυ μαλιστα - και ωραια γυρισμενο, αλλα λιγο ανα σημεια μου φανηκε να μην υπαρχει ροη στο σεναριο. Ενιωθα πολλες φορες οτι οι σεκανς ηταν λιγο ασυνδετες μεταξυ τους, και διαφορες ιστοριες μπηκαν απλα ολες μαζι.
Σιγουρα εχασα καποια ρεφερενσιζ που πιστευω απευθυνονται σε συγκεκριμενο Αμερικανικο κοινο, πχ ο Κουπερ ειναι ενας διασημος παραγωγος Jon Peters / ο Σον Πεν ειναι ο Jack Holden …κλπ
Η ταινια παντως σε ταξιδευει σε αυτη την μοντερνα “αγρια δυση” των 70ς στην Αμερικη, οπου νιωθω οτι ολα ηταν δυνατα εαν το κυνηγουσες , κατι σαν το αμερικανικο ονειρο. Ανετα μια απο τις εποχες που θα ηθελα να ζησω εαν υπηρχε χρονομηχανη :stuck_out_tongue: απλα χωρις το Βιετναμ.
Σε γενικες γραμμες εφυγα ευχαριστημενος απο την αιθουσα και γελασα πολλες φορες κατα τη διαρκεια.
Η ατζεντισσα απο τους καλυτερους χαρακτηρες .-

1 Like

To είδα κι εγώ χθες στο Άστορ…δεν ξέρω, δυσκολεύομαι να είμαι αντικειμενικός με τον PTA. Είναι χαρακτηριστική του ταινία, ξεκάθαρα ένα ακόμη κομμάτι στο παζλ του φιλμικού του σύμπαν, θα έλεγα μια μίξη Punch-Drunk Love (ως προς τους ήρωες και το ρομάντζο) με Boogie Nights (φωτογραφία, ost αλλά ειδικά στη σκηνή με το φορτηγό-Bradley Cooper, μου έφερε στο μυαλό την απίστευτη σκηνή του Boogie Nights με τον Αlfred Molina σε αρκετά πιο toned-down ένταση προφανώς :P).

Πολλοί σκηνοθέτες αναβίωσαν τα 70s, αυτός απτην αλλη δημιουργεί ψευδαίσθηση χρονομηχανής. Οι περισσότεροι (μεταξύ των οποίων και ο Ταραντίνο) πεσαν στη λούπα της νοσταλγίας, εδώ δεν έχουμε κατι τέτοιο.

Είναι η αγαπημένη του Αμερικάνικη κουλτούρα που βιώνει την αργή της ενηλικίωση πηγαίνοντας προς τα 80s και όλα αυτά εκφράζονται γλυκά, αβίαστα, με τα θεϊκά του travelling και τα αντικρουόμενα συναισθήματα των ηρώων του. Ο μικρός Cooper με συγκίνησε, ειδικά όταν κάπνισε το τσιγάρο ή με κάποιους μορφασμούς του ή όταν τινάζει το μαλλί, ήταν σα να βλέπεις τον πατερα του! Εξαιρετική και η πιτσιρίκα Χάιμ και ευτυχώς που είδαμε φρέσκα πρόσωπα!

Γέλασα με όλα τα cameo, ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο!

Αφότου άφησε την πολύ φιλόδοξη φάση του με There Will Be Blood/Τhe Μaster, εξακολουθεί να αριστεύει σε πιο “μικρά” φιλμ, τα οποία είναι ένα κι ένα! Αγαπημένο μου εξακολουθεί να είναι το Boogie Nights αν και δεν είχε αποκτήσει τόσο προσωπικό ύφος ακόμη, πατάει παρα πολύ εκεί σε Σκορσέζε και Altman. Κατά τη γνώμη μου, κάνει καλύτερο Altman από τον ίδιο τον Altman, τον οποίο προσωπικά πάντα βαριόμουν :P.

2 Likes

Το είδα και εγώ χθες λοιπόν. Δεν έχω όρεξη να γράψω πολλά, απλά να πω πως βγήκα από την αίθουσα με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά. Από τις πιο έντονες escapism εμπειρίες μου σε σινεμά, για 2 ώρες ήμουν μαζί με τους πρωταγωνιστές, ένιωσα πως βίωσα την ταινία μαζί τους και κοντά τους και όχι μέσω μιας οθόνης. Το καστ είναι υπέροχο συνολικά (ο μικρός Cooper είναι ταλεντάρα) και η σκηνοθεσία άπαιχτη. Δεν ξέρω τι αλχημείες έκανε ο PTA, αλλά η ταινία δεν ήταν απλά παράθυρο μιας άλλης εποχής, ήταν λες και γυρίστηκε όντως τότε και αυτό βγαίνει με έναν διόλου επιτηδευμένο τρόπο, αλλά εντελώς φυσικά.

Πάντα τέτοια!

2 Likes

Εντάξει νομίζω ότι ο Anderson ήθελε κι εκείνος να χαλαρώσει λίγο (το “Phantom Thread” ηταν μια ιδιαίτερα βαριά ταινία) μαζεύοντας φίλους και γνωστούς και να παίξει με ένα φιλμ αναμνήσεων απλά το έκανε τόσο καλά που όντως άνετα πέρναγε για ορίτζιναλ ταινία εκείνης της εποχής.

Νομίζω το κοινωνικοπολιτικό σχόλιο για την Αμερική αυτή τη φορά είναι ηθελημένα στο background (αν και η φάση με το arcade store είναι μάλλον σαφής “we’re heading out to the 80s” αναφορά) του διπόλου “βιάζομαι να μεγαλώσω”-“είμαι σε τέλμα/ψάχνω το χώρο μου”.

Ε, και το ψιλο-cheesy φινάλε είναι μάλλον ξεκάθαρη δήλωση ότι ο άνθρωπος rom-com ήθελε να κάνει αλλά είναι τόσο καλός που ίσως έκανε την καλύτερη rom-com όλων των εποχών.

Τέλος μου φαίνεται ιδιαίτερα ευτυχής και όμορφη σύμπτωση που συνέπεσε χρονικά με το “Hand of God”, άσχετα που το 2ο είναι και αυτοβιογραφικό, συνθέτουν ένα υπέροχο ντουέτο φιλμ που μεταφέρουν αριστοτεχνικά τον θεατή στον χωροχρόνο που πραγματεύονται.

6 Likes

το ειδα χθες, ωραια ηταν αν και σε στιγμες φλυαρη και θα μπορουσα να γινει πιο tight αν και οπως ειπε Ο Λουπεν, εξαιρετικα ευπροσδεκτα τα διαλειμματα με τις γκεστ εμφανισεις.

βεβαια, ντρεπομαι να πω πως μοναχα 10 λεπτα πριν το τελος καταλαβα οτι ηταν οι αδερφες Haim

Τα μηνυματα που θελει να περασει τα επιασα θαρρω*, αλλα θεωρω πως δικαιως υπαρχει και καποια χ κριτικη για τη διαφορα ηλικιας κλπ. Κατανοω τον φανταστικο κοσμο και την ιδιαιτεροτητα του Γκαρι και γενικα την κριτικη στην ανουσιοτητα της ηλικιας οσον αφορα το τι πρεπει να εχει κανει καποιος μεχρι τα χ-αντα του, την ωριμανση, την ανεξαρτησια κλπ - αλλα οι ρολοι αντιστροφοι θα ηταν τερμα κρηπη, οχι;

*ή και οχι

Εγώ τι να πω που δεν τις ήξερα καν τις κοπέλες και έπρεπε να πέσουν τα κρέντιτς για να πω “Α είναι όντως οικογένεια!” :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Δεν θεωρώ πως στέκει η κριτική για την διαφορά ηλικίας, γιατί αφενός η σχέση τους παρουσιάζεται αρκετά αθώα (δεν πήγε η 25αρα να αποπλανήσει το ανήλικο), αφετέρου ε δεν έδειξε και κάτι χοντρό. Έναν πιτσιρικά να έχει φάει σκάλωμα με μια μεγαλύτερη βλέπουμε, μια ανθρώπινη σχέση που πέρασε από διάφορα κύματα και στο τέλος είδαμε ένα χάδι και ένα φιλί. Νομίζω ο PTA το χειρίστηκε σωστά ωστέ να μην φανεί creepy, εμένα δηλαδή δεν μου πέρασε καν από το μυαλό όσο το έβλεπα. Δόθηκε με αρκετή ελαφρότητα αλλά και εξυπνάδα ωστέ να μην βγει προς τα έξω σαν περίεργο/creepy/άβολο/άκομψο.

Δεν ξερω, μπορει να υπερδιαβαστει και πως μια νεαρη γυναικα σε ευαλωτη κατασταση (βλεπε εξαιρετικα αβεβαιη για το μελλον της, σχετικα opressed οικογενειακο περιβαλλον, με αφεντικο που της πιανει τον κωλο, κλπ) να μαγευεται λιγακι απο εναν τυπο χαρισματικο και αυτοπεποιθηση που δινει την εντυπωση πως ξερει τι του γινεται (ενω αυτη δεν εχει ιδεα - κι ας το παιζει ανα φασεις).

Βεβαια τα παραπανω αυτοαναιρουνται απο το γεγονος οτι μοναχα στο τελος ειναι “κανονικο” ζευγαρι, αλλα η σχεση τους γενικα μπορει να θεωρηθει προβληματικη καθ’ολη τη διαρκεια της ταινιας - κι ας υπαρχει η σκηνη που αναρωτιεται αν ειναι περιεργο που περναει τοση ωρα με τα δεκαπενταχρονα.

Να σημειωσω πως απο προσωπικη αποψη δεν τιθεται θεμα σοκαρισματος - αλλα εμενω στην αποψη πως αν οι ρολοι ηταν αντιστροφοι, θα μιλαγαμε λιγο αλλιως πιστευω

Εδιτ: να σημειωσω επισης πως σε καμια στιγμη μεσα στην ταινια δεν ενιωθω πως καποιος is taking advantage of καποιον (ε ρε γλωσσα), αλλα ενδεχεται εκει να ειναι και το κλου της υποθεσης.

Τελοσπαντων. Θα ηθελα να ακουσω και γυναικειες αποψεις περι του θεματος

Μα αυτό δεν είναι και τόσο παράξενο. Είναι πιθανό ένας ευάλωτος άνθρωπος να είναι πιο επιρρεπής στο να ανοιχτεί ή να προσπαθήσει να στηριχτεί πάνω σε ένα άτομο που δείχνει/είναι χαρισματικό και με αυτοπεποίθηση, δεν το κρίνω σαν σωστό/λάθος μα συμβαίνει και είναι ανθρώπινο.

Για εμένα είναι πολύ σημαντικό σε αυτό που λες πως ο Γκάρι δεν είναι πουθενά και ποτέ χειριστικός. Δεν ξέρει καν το background της Alana, δεν πιστεύω πως έχει κατανοήσει πλήρως την αβεβαιότητα της Alana για να την χρησιμοποιήσει συνειδητά, απλά δρα όπως θα δρούσε ένας πιτσιρικάς της ηλικίας του που θέλει να ρίξει μια κοπέλα, απλά το κάνει με αυτοπεποίθηση και ξεροκεφαλιά (από την άποψη πως δεν το έβαλε κάτω, όχι πως πίεσε καταστάσεις).

Καταλαβαίνω τι λες βέβαια και δεν λέω πως δεν έχουν βάση οι σκέψεις σου, αλλά νομίζω πως, τουλάχιστον έτσι όπως απεικονίζεται στην ταινία, είναι λίγο far fetched να το πάμε εκεί.

Επίσης αν οι ρόλοι ήταν αντίστροφοι, θα ήταν πολύ δυσκολότερο να διατηρήσει την ίδια ελαφρότητα και αθωότητα ο οποιοσδήποτε και να μην βγει προς τα έξω σαν creepy, είναι εντελώς άλλη υπόθεση κατ’εμέ και δεν είναι τόσο δόκιμο σαν επιχειρήμα.

Τρομερά αυτοσαρκαστικο , με τα κλισέ του , κλεισίματα ματιού και 4th wall breaking …

Η 3η πράξη μάλλον υπερβολική και φορτωμένη, επίτηδες πιστευω

Αν πας με γνώμονα ότι θα δεις αυτοσαρκαστικη σπλατερια και γουσταρες το ορίτζιναλ όπως εγώ πχ , θα διασκεδάσεις αρκετά

3 Likes

Ο πρωτοεμφανιζόμενος Alex Camilleri ταξιδεύει στον τόπο καταγωγής του, τη Μάλτα, και ψάχνει μια ιστορία να διηγηθεί. Θα τη βρει στους ψαράδες της και τις παραδοσιακές τους βάρκες (luzzu) με τα τόσο εκφραστικά μάτια, σε πλήρη αντίφαση με το σχεδόν άκαμπτο βλέμμα, γεμάτο βουβό πόνο, του πρωταγωνιστή Jesmarck.

To Σκαρί με τους ερασιτέχνες πρωταγωνιστές είναι ρέκβιεμ για έναν κόσμο που πεθαίνει (για καλό, για κακό, ποιος ξέρει) αλλά και ένα μικρό κινηματογραφικό θαύμα γεμάτο αβίαστη συγκίνηση που όμοια της είχα να νιώσω από το El Abrazo dela Serpiente.

4 Likes

το από πάνω + το Last and First Men του Jóhann Jóhannsson είναι μάλλον και τα 2 επόμενα που θα δω και εγώ, έχω ακούσει τα καλύτερα και για τα 2 πρόσφατα αλλά η αναφορά στο Embrace of the Serpant με κέρδισε 110%

Είναι τελείως διαφορετικό από το “Embrace…”, έτσι, και σε τεχνοτροπία (από τα λίγα που σκαμπάζω) και σε ύφος, τη σύνδεση κατά βάση την έκανα στον πυρήνα του “παλιού κόσμου που πεθαίνει” (στο Luzzu όχι με κραυγή, αλλά με στεναγμό).

1 Like

Είμαι, θα έλεγα, μεγάλος φαν του Del Toro και νομίζω δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ (με εξαίρεση το Cronos, το οποίο όμως είναι άλλη φάση αλλά θα ήθελα να το ξαναδω κάποια στιγμή). Τέσπα, Nightmare Alley!

Λοιπόν, αυτή είναι μια περίεργη ταινία. Γενικά μου άρεσε, μα θεωρώ πως έχει κάποια σημαντικά ελαττώματα και πως εν τέλει αν είχε πέσει και λίγο ψαλίδι, θα βλέπαμε ένα σαφώς πιο συμπαγές έργο που μπορεί να μασκάρευε και τις όποιες αδυναμίες του. Η ταινία οπτικά είναι κουκλί, κουστούμια, τοποθεσίες, ο φωτισμός, όλα φωνάζουν Del Toro και είναι μοναδικά, δεν θα πάρει πάνω από 5 λεπτά για να μπεις στον κόσμο της ταινίας. Το cast είναι πετυχημένο, νομίζω ο Bradley Cooper κάνει από τις καλύτερες ερμηνείες του εδώ πέρα και να σημειώσω πως γενικά δεν με χαλάει σαν ηθοποιός αλλά θεωρώ πως έχει ταβάνι. Πάντα κάνει την δουλειά του σωστά, αποδίδει τον ρόλο του επιτυχώς αλλά ποτέ δεν μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω.

Η ταινία πρακτικά χωρίζεται σε δύο μέρη. Στο πρώτο βλέπουμε τον πρωταγωνιστή να ψάχνει την τύχη του σε έναν περιοδεύοντα θίασο, ένα τσίρκο που πλασάρει όχι ζώα αλλά περίεργους ανθρώπους (π.χ. υπάρχει σόου με έναν πολύ ευλύγιστο άνθρωπο) ή πουλάει και καλά μυστήρια και ανεξήγητα θεάματα (παίζουν σεάνς, άνθρωποι που ηλεκτρίζονται χωρίς να πεθαίνουν και τέτοια). Όσοι έχετε δει Carnivale, καταλαβαίνετε :stuck_out_tongue: Κατ’εμέ το πρώτο κομμάτι της ταινίας είναι εξαιρετικό, μας συστήνονται οι χαρακτήρες, υπάρχει ένας αέρας μυστηρίου και βλέπουμε τον πρωταγωνιστή από εκεί που ήταν loner και τυχοδιώκτης να αποκτάει ένα νόημα στην ζωή του καθώς βρίσκει δουλειά εκεί, αποκτά σχέσεις (ερωτικές και φιλικές) και γενικά έχει ενδιαφέρον.

Αυτό που δεν έχει ενδιαφέρον είναι το δεύτερο μέρος, στο οποίο ο Cooper φεύγει με μια κοπέλα του θίασου για να πιάσουν την καλή, έχοντας σαν πλάνο να βγάλουν λεφτά εκτελόντας ένα συγκεκριμένο performance. Αφενός, το δεύτερο κομμάτι της ταινίας μου έδωσε την αίσθηση πως είναι αποκομμένο από το πρώτο, σχεδόν σαν να άρχιζε άλλη ταινία ήταν. Αφετέρου, δυστυχώς το σενάριο δεν έχει την δύναμη για να κουβαλήσει τόση ώρα την ταινία. Από τα μισά και μέχρι να μπούμε στο τελευταίο τέταρτο (στο περίπου ε) νιώθω πως δεν γίνεται τίποτα ουσιαστικό και κάπου εκεί κουράστηκα. Βλέπουμε ένα μοτίβο να επαναλαμβάνεται χωρίς να υπάρχει ουσιαστική εξέλιξη, ο Cooper επιδίδεται σε ένα κρεσέντο αμοραλισμού, η κοπέλα του παραγκωνίζεται, σκάει η Blanchett που καλή, χρυσή αλλά δεν μου βγάζει αυτό που θέλω από μια femme fatale και βλέπουμε πραγματικά για αρκετή ώρα το ίδιο κόνσεπτ σε επανάληψη (ο Cooper να εκμεταλλεύεται πλούσιους γέρους κάνοντας το medium αγνοώντας την κοπέλα του και μετά πηγαίνει στην Blanchett, ψυχολόγος αυτή, που τον βοηθάει να βρει θύματα ενώ παράλληλα αρχίζει και την ερωτεύεται).

Η ταινία κλείνει δυνατά, αλλά έχει κάνει μεγάλη κοιλιά στα μισά περίπου και σε συνδυασμό με την απότομη αλλαγή σκηνικού και ύφους εμένα με ψιλοέχασε. Δεν είναι κακή επουδενί, αλλά από τον Del Toro περίμενα περισσότερα προσωπικά.

Το Luzzu θέλω πολύ να το δω και εγώ, το είχα μπανίσει από Νύχτες Πρεμιέρας. Πολύ ενδιαφέροντα και όσα λέει ο Κρισπ, με έψησε ακόμα παραπάνω. Αυτό με Last and First Men στοχεύω να δω και εγώ σε σινεμά και αν τπρολάβω κάποια στιγμή ίσως δω και την Μεγάλη Απόδραση.

6 Likes

Είδα και εγώ Nightmare.

Συμφωνώ πάνω κάτω με martian. Αυτό που δεν πήρα χαμπάρι αρχικά είναι πως η ταινία αποτελεί remake ταινίας του 1947 την οποία και έχω δει 2 φορές μάλιστα. Απορώ πως μου ξέφυγε όταν είδα το trailer.

(τον τίτλο στο link εμένα μου τον βγάζει στα Γερμανικά δεν έχω ιδέα γιατί, η ταινία είναι Αμερικανικη)

Ο Del Toro στη δική του ταινία ακολουθεί αρκετά πιστά την πλοκή. Η προσπάθεια του να την εμπλουτίσει με διάφορα δικά του όμως δεν βοηθάει και τόσο. Το back story που δίνει στον πρωταγωνιστή για να δικαιολογήσει την βια του τελευταίου μέρους δεν βοηθάει σε κάτι. Το μόνο που καταφέρνει είναι να τραβήξει την διάρκεια χωρίς κανένα λόγο. Η ταινία του '47 μένει μακριά από την βια και καταφέρνει να γίνει πολύ πιο πειστική στους χαρακτήρες και τις επιλογές τους χωρίς να τραβάει σε διάρκεια, δίνοντας μάλιστα μεγαλύτερο βάθος σε μερικούς β ρόλους που εδώ ο Del Toro προσπερνάει πιο γρήγορα.

Καλή μεν αλλά αποτελεί ένα step back σε σχέση με τις τελευταίες του.

4 Likes

Μια μικρή διόρθωση, νομίζω πως ο Del Toro έκανε περισσότερο “readaptation” του πρωτότυπου υλικού παρά remake της παλιότερης ταινίας. Ούτε εγώ ήξερα το παλιό πάντως, θα φροντίσω να το δω σχετικά σύντομα.

Συμφωνώ απείρως με σύνοψη

Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και πλαγίως στο

Κυρίως γιατί όλα τα παιχνίδια του πρώτου μέρους και η σταδιακή πτώση του δεύτερου στο τέλος είναι κομμάτι του χτισίματος για την κατάληξη. Ίσως κι εγώ να ήθελα να λίγο παραπάνω χρόνο στους δεύτερους χαρακτήρες, αλλά στην αφήγησή της η ταινία είναι one man show, οπότε.

Γενικά άψογη ατμόσφαιρα, παραγωγάρα, φωτογραφιάρα, το καστ ένας κι ένας (Κούπερ που τον φοβόμουν κάπως το σήκωσε μια χαρά, Μάρα και Πέρλμαν :smiling_face_with_three_hearts:) και με άρεσε πολύ που μετά τη γλυκούλικη παρένθεση του Shape Of Water ο Ντελ Τόρο επέστρεψε σε ~φουλ μισανθρωπιά.

Ποια σταδιακή πτώση ρε συ, ξεκινά το δεύτερο μέρος και μετά από λίγο Cooper εκμεταλλεύεται κόσμο και πληγώνει την κοπέλα του. Καταλαβαίνω πως είναι μέρος του character development και σωστή είναι η προσέγγισή του, απλά η υλοποίηση είναι κάπως άκομψη και απότομη. Βρήκα πολύ μονοκόμματη την αλλαγή στην ταινία και αρκετά στάσιμο το δεύτερο μισό (το τέλος ωστόσο μου άρεσε αρκετά, ξαναλέω).

Shape of Water>Nightmare Alley ψιλοεύκολα.

1 Like

Για το απότομη δε διαφωνούμε ιδιαίτερα, αν και ήδη από το πρώτο μέρος είναι στο τραπέζι τα σκατά στο κεφάλι του χαρακτήρα. Για το άκομψη, με δεδομένο το ότι εστιάζει τελείως σε αυτόν και το πού πηγαίνει η ιστορία, δεν ξέρω. Προσωπικά ένιωσα ότι ήταν ξεκάθαρα επιλογή από ένα σημείο και μετά να μαυρίζουν τα πάντα και να μένει το downward spiral.

Κι επειδή στο προηγούμενο ποστ προφανώς ξεχάστηκα. Willem Dafoe. Αυτό.

1 Like

ezgif-2-faaa44d42b

Summary

image

5 Likes