Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Έκλεισα εισιτήρια για Τρίτη σε τεράστια οθόνη και σύστημα ήχου σενιο . Ανυπομονώ.

Μόνο $12 το εισιτήριο γιατί όλως τυχαίως λέει κάθε Τρίτη έχουν προσφορά. Σε κανονική αίθουσα έκανε $7 , αλλά πιστεύω τα $12 αξίζουν και με το παραπάνω για τέτοια ταινία.

5 Likes

Ρε εδώ στα village πλέον χρεώνουν 9,5€ κακό ψοφο να χουν, εννοείται αξίζουν μια χαρά τιμές έχετε

Καλή απόλαυση

1 Like

Δεκτό, και γω γεροπαράξενος θα μπορούσα να χαρακτηριστώ όταν σχολίαζα αρνητικά το Part One.

Εγώ είχα αντίθετη εμπειρία από τη δική σου, το Part One δεν μπόρεσε να με κερδίσει και είχα ανησυχίες ήδη από τα τρέιλερ οι οποίες σύμφωνα με τα κριτήρια μου επιβεβαιώθηκαν, και το Part Two με κέρδισε από το πρώτο λεπτό, ενώ δεν είχα καθόλου hype και καμία όρεξη για συνέχεια μετά την αδιαφορία που είχα για την πρώτη ταινία. Έχω και γω πολλά θέματα με τη διαχείριση σημαντικών στοιχείων όπως Stilgar και Fremen (συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες στα αρνητικά σποιλερς), αλλά κατάφερα και έβγαλα το βιβλίο από το κεφάλι μου ώστε να αποφεύγονται οι συγκρίσεις.

Οι αλλαγές στο χαρακτήρα του Stilgar πάντως φαίνεται να είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα για το ευρύ κοινό που δεν έχει διαβάσει το saga: Ήταν ο μόνος χαρακτήρας που προκαλούσε γέλιο στο κοινό και γενικά ελάφρυνε το κλίμα, τουλάχιστον στην δική μου προβολή :sweat_smile: Προσιτός και με χιουμοριστικές ατάκες, ο κινηματογραφικός στόχος επιτεύχθει υποθέτω.

Πάντως το Dune Messiah πιστεύω είναι καταλληλότερο material για Βιλνεβ και το ύφος του, για να δούμε.

1 Like

Πλέον και επίσημα ο Βιλνέβ παίρνει τα σκήπτρα του πιο εντυπωσιακού σκηνοθέτη από τον Νόλαν, που τα είχε πάρει από τον Αρονόφσκι.

Το Dune : Part 2 το βρήκα απλά εξαιρετικό σε κάθε του στοιχείο, και πέρασα 2.5 ώρες μπροστά από μια οθόνη χωρίς να το καταλάβω. Φανταστικό υπερθέαμα, καταπληκτικά visuals, η μουσική και ο ήχος στο 100% ποιοτικά, και όλες μα όλες οι ερμηνείες στο ταβάνι. Ήδη είχα λατρέψει το Dune : Part 1 και δεν βρίσκω τίποτα αρνητικό σε εκείνη την ταινία, αλλά το 2 ήταν ακόμα καλύτερο και πιο grande. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να παω να το δω και δεύτερη φορά στον κινηματογράφο, κάτι που έχω κάνει μόνο για Star Wars στο παρελθόν.

Random Cinephile : “Dune is unfilmable, even Lynch failed”
Villeneuve : “Hold my spice”

8 Likes

Ωραίο το Dune II, αριστούργημα δεν θα το έλεγα, αλλά ξεφτυλίζει άλλα blockbusters της κακιάς ώρας. Έχοντας διαβάσει μέχρι και το Children of Dune ανυπομονώ για την συνέχεια - θα έχει, έτσι δεν είπε ο αρχηγός; - παρότι με χάλασαν κάποιες αλλαγές στο στόρι.

Αλήθεια η αδερφή του Πολ δεν έχει γεννηθεί στο πρώτο βιβλίο και μάλιστα παίζει σημαντικό ρόλο στην νίκη; Τι μαλάκες, το καλύτερο άλλαξαν!

4 Likes

Γενικά πολλές αλλαγές και πετσόκομμα στο τέλος, του Lynch συνολικά είναι αρκετά πιο πιστή μεταφορά.

Ο Βιλνεβ θα κάνει σίγουρα και το Dune Messiah, από κει και πέρα δεν το κόβω. Βαριά μέχρι Children of Dune.

2 Likes

H ταινία ήαν τόσο καλή που θα πω και εγώ πρώτη φορά την γνωμη μου εδω.

Αισθητικά η αλήθεια έιναι ότι η πρώτη μου άρεσε περισσόετρο. Πιο μυστήρια, πιο σκοτεινή πιο χωρίς κοικ ριλιφ .

Αλλά εδώ μιλάμε για ενα υπερέπος. Είναι αυτό που χρειαζόταν η blockbaster βιομηχανία. Είναι το lotr της σύγχρονης εποχής.

Οι ερμηνείες είναι σε άλλο επίπεδο και σίγουρα αυτες εκτόξευσαν την ταινία

4 Likes

Το βλέπω για τριογία από το ίδιο. Μετά θα θέλουν να αρμλεξουν την αγελάδα και θα κάνουν παπάζτες

Η αδερφή του Πολ ειναι σαν τον bombadil του αρχοντα…

2 Likes

Αναλογικά και ο χαρακτήρας του Στίλγκαρ είναι ότι και οι χαζομαρούλες του Γκίμλι με τον Λέγκολας

1 Like

Ο Bombadil δεν έκανε κάτι, η Αλια έκανε.

2 Likes

Μαζι σου αλλα αν επρεπε να κανουν και το time skip θα ειχαμε σιγουρα 1 ωρα επιπλέον.

Θα επρεπε να δειξει και οτι ο πολ ειχε παιδι(ή παιδια δεν θυμαμαι) με την Chani, ηταν πατριος στα παιδια του jamis κλπ… Και εγω θα το ηθελα αλλα καταλαβαίνω τους λογους που τα κοψαν και δεν με πείραξε.

1 Like

Απο τα πραγματα που βρισκω εντελως ακυρα στις συζητησεις για κινηματογραφο, το “δεν ηταν οπως στα βιβλια” ισως το εχω στην κορυφη. Δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος μια ταινια που βασιζεται σε βιβλιο να κρατησει καθε μικρη ή και οχι τοσο μικρη λεπτομερεια απο τα βιβλια. Πολλες φορες δε, διαφορετικοι αναγνωστες ερμηνευουν με διαφορετικο τροπο χαρακτηρες, θεματα, τοποθεσιες και περιγραφες απο βιβλια στο μυαλο τους, με αποτελεσμα να μην συμφωνουν ουτε μεταξυ τους για το πως θα επρεπε μια ταινια να τα δειξει.

Θα υπαρχει σχεδον σιγουρα και τριτη ταινια παντως, και μπορει σε εκεινη την ταινια να δειξουν τα περισσοτερα απο οσα λετε οτι ελειπαν απο τις πρωτες δυο.

6 Likes

Φοβήθηκα τελικά την κατάρα του @Lupin και είδα το Dune part 2 στο τσινεμά. Μια ομορφιά… απαντάει σχεδόν τέλεια στο ερώτημα “τι είναι κινηματογράφος”.

Το part 1 το είδα σπίτι. Γενικά μου άφησε μια ανάμεικτη γεύση. Με έπιασα να κουράζομαι/βαριέμαι σε ορισμένα σημεία. ΠΟΛΥ εισαγωγικό για τα γούστα μου. Αλλά οκ απαραίτητο, το δέχομαι. Πιστεύω ότι αν το έβλεπα και αυτό σινεμά θα ήταν αλλιώς.

Δεν έχω καμία επαφή με τα βιβλία και γενικότερα απέφευγα οτιδήποτε σχετίζεται με τις ταινίες από τρέιλερ, σπόιλερ, συζητήσεις μέχρι να φτάσει η στιγμή να τις δω. Εντελώς άσχετος δλδ με το άθλημα Dune.

Συγκλονιστικό το part 2… δεν ξέρω αν το είπα πριν.
ΟΧΙ ΜΠΡΑΒΟ

10 Likes

Δεν βρίσκω κατι το κακό σε αυτό :heart_eyes:

Δεν με πείραξαν αυτές οι αλλαγές, παρόλο που αλλάζουν πάρα πολύ την ιστορία.
Με πείραξε περισσότερο το κομμάτι των Φρεμεν/Στιλγκαρ, όπως και της τελικής μάχης, η οποία επίσης είχε εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα.
Ξαναλέω δε, ότι εκτός των Φρεμεν/Στιλγκαρ, που με πείραξε ενώ έβλεπα την ταινία, όλα τα υπόλοιπα τα σκέφτηκα μετά. Απλά έφυγα ανικανοποίητος από την ταινία, μην έχοντας όμως κατι συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Btw ήμουν μαζί με άτομο που δεν ασχολείται ιδιαίτερα με scifi, που το πρώτο μέρος όμως του είχε αρέσει πάρα πολύ και μόλις τελείωσε η ταινία, το πρώτο μας σχόλιο ήταν ακριβώς το ίδιο(χωρίς να έχει υπάρξει παραμικρός σχολιασμός στο μεταξύ).

Συμφωνώ σε αυτό, δεν είναι ωραίο και όπως είχα πεί και στα αρχικά μου ποστ, δεν τα κάνω τα σχόλια με βάση τα βιβλία. Η αναντιστοιχία των Φρεμεν/Στιλγκαρ φαίνεται ακόμα και σε σύγκριση με την πρώτη ταινία. Ακόμα και με αυτό στο νου μου όμως, συνέχιζα στην ταινία με την ίδια όρεξη, καθώς περίμενα την “τελική” μάχη, όπου εκεί γίνεται πραγματικό μακελειό. Αυτό το σημείο με ξενέρωσε - το οποίο βέβαια προφανώς έρχεται και σε συνάρτηση με τα βιβλία.
Απλά το κακό για μένα ήταν, πως ο Βιλνεβ είχε ανεβάσει τον πήχη απίστευτα ψηλά με την πρώτη ταινία, η οποία παρόλες τις αλλαγές που είχε, είχε μπεί απόλυτα (για μένα) στο πνεύμα του βιβλίου, οπότε ίσως να περίμενα κάτι αντίστοιχο με το 2ο μέρος, πράγμα που δεν συνέβει σε καμία περίπτωση. Ναι, φοβερές εικόνες, φοβερή δράση, φοβερά σκηνικά (εκτός από το Κολοσσαίο, το οποίο ήταν απαράδεκτο σαν υλοποίηση - όχι σε σχέση με το βιβλίο, για την ακρίβεια δεν θυμάμαι καν αν υπήρχε κάτι τέτοιο, κοινώς δεν υπάρχει σύγκριση ), αλλά το νόημα που υπήρχε πίσω από τις κινήσεις του Πολ στην πρώτη ταινία, δεν υπήρχε εδώ. Γενικά μου φάνηκε περισσότερο ταινία δράσης, παρά οτιδήποτε άλλο. Η πρώτη δεν ήταν έτσι.

Σε κάθε περίπτωση, χαίρομαι που άρεσε η ταινία. Αν κάνει και κάποιος το βήμα μετά να διαβάσει και το βιβλίο, θα κάνει μεγάλη χάρη στον εαυτό του, γιατί είναι πραγματικά καταπληκτικό.

4 Likes

Watching I See You GIF

5 Likes

Πάντως αυτό που έλεγα μερικά ποστ πιο πάνω για την εικόνα το είδα και χτες και με ενοχλούσε πολύ ως προς το τι πληρώνω και πως μου σερβίρει την ταινία η αίθουσα.
Όταν γύρισα σπίτι είδα τα τρέιλερ του Dune 2 στην απλή ποιότητα 1080p του youtube και φαινόταν πολύ καλύτερο από το ξεθωριασμένο - θολωμένο - με το ζόρι 720p αίσθηση του κινηματογράφου. Ακόμα και τα fonts στους υπότιτλους.

Τέσπα κάνω την τρίχα τριχιά, αλλά δεν ξέρω μου φαίνεται ότι είμαστε πίσω

Α και κάτι άλλο… τα τρέιλερ είναι απαράδεκτα. Μην βλέπετε τίποτα. Και τα 3 μαζί που βγήκαν για το part 2 είναι ένα μικρό ρεζουμέ

2 Likes

Σε ποια αίθουσα;

Village Αγίου Δημητρίου πήγα

1 Like

Δεν ειχα κανενα τετοιο θεμα οταν ειχα παει … ποια αιθουσα ηταν ?

Εκλεισα στη λουξ του Μολ την ερχομενη εβδομαδα :japanese_ogre:

3 Likes