Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Υπάρχει μία τάση στις ταινίες που υπάρχει αυτό το ιδεολογικό στίγμα με αυτόν τον τρόπο, να γίνεται τόσο εξόφθαλμα, που καταντάει προκάτ, ενώ ανακόπτει την ανάγκη του κοινού να βρει δικές του αντιδράσεις σ’ όσα συμβαίνουν, ταΐζοντάς το έτοιμες.

Προσωπική μου θέση, θα ήταν πιο καταθλιπτικό να πήγαινα να δω μία ταινία, και αντί για ερωτήματα, να έφευγα με μπροσούρα

1 Like

Δεν είδα κάτι τώρα στο σινεμά (du-duuh) πλην του Humanist Vampire Seeking Consenting Suicidal Person πριν καμιά βδομάδα


(on short και κοπιάροντας από αλλού για όποιον ενδιαφέρεται → προτείνεται ως κάτι ανάλαφρο, βαμπιρικό, μικρό και αρκετά fun για θερινό σινεμά. Δεν είναι τόσο βαθύ, φιλόδοξο ή εν πάση περιπτώσει iconic σαν τα Only Lovers Left Alive, A Girl Walks Home Alone at Night, Let the Right One In ή Thirst (που μπορώ να σκεφτώ τα τελευταία 10κάτι χρόνια ως definite vampire movies που φέραν κάτι άλλο στο κορεσμένο αυτό είδος) αλλά ένα τυπικό coming of age teen movie, που όμως εντάσσει το όλο του αυτό concept με εκείνο του βρικόλακα και κάπως έτσι συγγενεύει με τα παραπάνω και την εναλλακτική δική τους ματιά στο “genre”. Ευχάριστο, μιάμιση ωρίτσα, μια χαρά (και με ωραίο synth soundtrack))

Αλλά σήμερα βγαίνει το All That Jazz σε επανακυκλοφορία και το προτείνω ανεπιφύλακτα στους πάντες -δη σε εκείνους που αντιπαθούν το musical σαν genre γιατί μόνο τυπικό musical δεν το λες- και δεν θα ήθελα να προϊδεάσω περαιτέρω κάποιον που δεν το έχει δει, το τι να περιμένει ακριβώς.

Δεν είναι και τυχαίο που ο Kubrick το θεώρησε την καλύτερη ταινία που είχε δει ποτέ, όταν την πρωτοείδε στις αίθουσες το 1979.

Μην το σκεφτείτε καν δεύτερη φορά, προκαταβολικά “δεν κάνει κάτι - παρακαλώ” :sunglasses:

πις άουτ

11 Likes

Πάντα μα πάντα μόλις ακούσω/διαβασω τον τίτλο
image

5 Likes

Αν κλείδωνε αυτή τη στιγμή το κινηματογραφικό '24, θα ήμουν εντάξει.

11 Likes

Αξιζει τελικα ολος ο ντορος που γινεται? Λεω να παω απο βδομαδα να την δω

1 Like

Ναι πες και άλλα, το τρέηλερ με έψησε τρελά, και φυσικά, Nick Cage

Εγώ πήγα χθες να δω το Inside Out 2 και συμφωνώ λέξη προς λέξη με όσα έγραψε πριν λίγο καιρό ο @montecristo. Όπως ακριβώς έπρεπε να είναι το sequel της πρώτης ταινίας, το βρήκα εξαιρετικό συνολικά. Πολύ ώριμη γραφή, πλούσιο σκηνοθετικά, τα κωμικά στοιχεία λειτουργούν ιδανικά και βρίσκουν στόχο, πραγματικά το απόλαυσα πλήρως. Μην το προσπεράσετε με τίποτα!

6 Likes

Ειδα χθες Longlegs.Τα σπασε η ταινια.Τρελο μπασταρδεμα arthouse με θριλερ τρομου.Cage στο καλυτερο ρολο της καριερας του ανετα!
Ειναι απο τις ταινιες που πιστεύω θα την εκτιμήσεις πολυ περισσότερο αν τις δεις στο σινεμα παρα σε μια οθονη σπιτι.

5 Likes

Maxxxine κανεις μωρε?θα παω σημερα εγω αν και πρεπει να μεταναστευσω,λιγες αιθουσες,κακες ωρες κ μακρια μου

2 Likes

Μια απο τα ίδια και εδώ χθες.

Νομίζω το τελευταίο 20λεπτο ήταν μια από τις πιο disturbing και συνάμα rewarding κινηματογραφικές εμπειρίες μου το τελευταίο κάμποσο διάστημα.

Επίσης, θα το πω, για άλλο vibe ταινίας πήγαινα από το premise, άλλο μου προέκυψε, δεν το λέω ως αρνητικό.

Προτείνεται.

4 Likes

:100:

2 Likes

500 χιλιάδες εισιτήρια στην Ελλάδα και συνεχίζει…

image

6 Likes

Πολύ καλό το είδα την προηγούμενη εβδομάδα,με τις μικρές μου.

Longlegs πολυ καλο, για μενα μαζι με Smile αξιζουν για horror cinema μετα απο πολυ καιρο

Πήγαινα για Longlegs τελικά twisters είδα…

(η παρέα δεν ήθελε Longlegs)

Τίμιο εργάκι. Είχε κάποιες τρυπούλες το σενάριο αλλά για περιπέτεια τέτοιου τύπου πολύ καλό.

Lol στο σινεμά είχα δει το πρώτο twister…

1 Like

Το τελευταίο του Linklater έπαιζε μέχρι χθες σε 10+ αίθουσες και σήμερα δεν παίζει πουθενά και άλλες ταινίες που φυτοζωούν εδώ και 2 εβδομάδες σε 1-2 αίθουσες, συνεχίζουν να παίζουν. Πόσο πιο για τον πούτσο μπορεί να γίνει επιτέλους η κινηματογραφική διανομή σε αυτή την χώρα; Μην ξεχάσετε να βγάλετε άλλες 50 ταινίες μέχρι το τέλος του καλοκαιριού, έτσι;

Πάω να συνεχίσω την δουλειά μου.

30+ μνμτα για τις πολιτικές πεποιθήσεις του ΡΧ και ούτε ένα για την Ματσουκάρα. Ληγμένα πίνουν;

1 Like

Ομαδικη θεραπεία, Ισπανικό δράμα δωματίου, από cinobo

image

Εχω ένα σοφτ σποτ για τα δράματα που λαμβάνουν χώρα σε ένα δωμάτιο, αρα πηγα στην ταινία για να μου αρέσει.

Και μου άρεσε. 3 ζευγάρια πάνε για θεραπεία και συζητούν σχέσεις / σεξ / καριέρα και παιδιά. Στα ισπανικά όλα αυτά. Ωραίες ερμηνίες, ωραίες ανατροπές, εξαιρετικό τέλος.

Η εγχώρια κριτική το αδίκησε θεωρώ. Ότι πρέπει για θερινό.

3 Likes

Είναι το “Ιστορίες Καλοσύνης” η καλύτερη ταινία του Λάνθιμου εδώ και καιρό; Δεν έχω ιδέα.

Τη διασκέδασα πολύ περισσότερο απ’ το Χολυγουντιανό βεβιασμένο χιούμορ του “Poor Things”; Αδιαμφισβήτητα

Το δίδυμο Λάνθιμος - Φιλίππου δεν λαθεύει ούτε αυτή τη φορά. Έφυγα απ’ το σινεμά γεμάτος, ανανεωμένος, εμπνευσμένος. Ταινιάρα

6 Likes