Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

  1. Longlegs

Πολύ ωραία ατμόσφαιρα και σκηνοθεσία, αλλά πιστεύω είχε ακόμα περισσότερο potential, θα μπορούσαν οι αποκαλύψεις στο τέλος να δοθούν πολύ πιο δραματικά, να μην στα δίνουν έτοιμα στο πιάτο.

Nicolas Cage, πολύ δυνατή ερμηνεία. Σημειωτέον, είναι στα μέρη μας αυτόν τον καιρό. Γυρνάει ταινία σε Κρήτη και Αττική, η οποία θα λέγετε ο γιος του μαραγκού ή κάτι τέτοιο, όπου μαραγκός ο Ιωσήφ και γιος ο Χρηστός.

  1. Deadpool
    Σίγουρα η καλύτερη από τις 3. Αρκετές έξυπνες ατάκες, ξεκάθαρα απευθυνόμενες σε φαν της ποπ κουλτούρας και των υπερηρωικών ταινιών, ειδικά των X-men.
    Για να πιάσεις τα περισσότερα reference καλό είναι να έχεις δει τη σειρά Λόκι (η οποία είναι φοβερή, σημειωτέον).
    Μου άρεσε πολύ.

Επίσης τα social media μου έχουν γεμίσει με τύπους που χορεύουν το Deadpool dance (Bye bye - N’Sync), κατά τα άλλα δεν παρακολουθούνται τα πάντα στο κινητό μας.

image

Alien Romulus σε 2 γραμμές:

Στην αρχή της ταινίας, ένας χαρακτήρας παίζει ένα videogame σε μια φορητή κονσόλα, στο οποίο φαίνεται φευγαλέα να πυροβολάει…facehuggers, ενώ όταν χάνει ακούγεται από την κονσόλα ένα αγχωτικό “Game over man - game over” - καθώς το background στολίζει, σαν μέρος του deckor, το drinking bird toy από το Alien του 1979.

Και αυτά δεν είναι ΚΑΝ τα πιο χτυπητά nostalgia beats του νέου Force Awakens - αλλά με Aliens αυτή τη φορά.

Disney, you have outdone yourself again :clap:

Παρ’ όλα αυτά, με switch of το μυαλό κυλάει… ανεκτά το δίωρο - πλην του τελευταίου τετάρτου, που η ταινία παραδίνεται ολοκληρωτικά στη φάρσα και κατεβαίνει σε ένα επίπεδο που εγώ προσωπικά δεν μπόρεσα να ακολουθήσω, ούτε για τον χαβαλέ του πράγματος

5 Likes

Με ξενερώσεις τώρα.
Γιατί στα reviews λένε ότι τα τελευταία λεπτά είναι το peak


Avant premier με προσκλησουλα Cinefaki χθες στο Μολ.
Πηγα με τελειως χαμηλα expectations και εφυγα πολυ ευχαριστημενος - η ταινια ειναι τρομερα ευχαριστη και σε διασκεδαζει στο επακρο. Μικρες αναφορες στο διαμαντι του 1988 και ουσιαστικα ανοιγεται σε ενα νεο κοινο (ηλικιακα κ μη) με ατου την Ortega.
Ο Keaton ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ απλα - τι comeback ειναι αυτο? Γελασα παρα πολυ μαζι του.
Γενικα νιωθω οτι ο Burton ειναι σε καλο φεγγαρι και φαινεται οτι περασε καλα γυριζοντας το (βοηθαει να εχεις και την Belucci διπλα). Πολλα physical effects εκαναν τη διαφορα επισης. 1:40 λεπτα οτι πρεπει για cinema χωρις να κουραζει.

7 Likes

Θα συμφωνήσω, το παρακάνανε στο τέλος.

Όμως ομολογώ πως μου άρεσε η αρχή αρχή. Πριν φύγουν. Επίσης μου άρεσε ο ρόλος που έπαιζαν τα ρομπότ καθ’ολη τη διάρκεια της ταινίας.

Για’μενα περισσότερο έλειπε η ατμόσφαιρα. Σαν να υπήρχε ένα τσεκ-λιστ με πράγματα που έπρεπε να δείξει και να τα έδειξε όλα αλλά δεν ένιωθες πως είσαι μέσα. Λες και είναι περισσότερο προϊον προς κατανάλωση όχι δημιουργία.

Δεν είναι σούπερ κακό όμως, για ποπκορν και κόλα την κάνει τη δουλειά του. Καλά περνάς και μετά το ξεχνάς εντελώς.

1 Like

στο πρώτο εικοσάλεπτο εγώ δεν θα πω ψέματα - είχα λίγο ενθουσιαστεί με ότι έβλεπα: τόσο με το θεματικό premise του Alien meets Blade Runner μονοπατιού που έδειχνε να θέλει να κινηθεί η ταινία, όσο και με το οπτικό σκέλος και την ζοφερή απόδοση του μέλλοντος (η οποία μου φάνηκε πλήρως ενταγμένη σε ότι ψήγματα από αυτό πήραμε στα 2 πρώτα έργα της σειράς αλλά και στο Alien3 του Fincher).
Αλλά δυστυχώς για εμένα, αυτό κράτησε λίγο…

1 Like

Σήμερα θα πάω και εγώ (γιατί i am on a mission για τη συγκεκριμένη) και επειδή έχω ένα καλό vide - παρ’ ότι δείχνει άλλο ένα legacy sequel στα χαρτιά- θα πω ότι μάλλον το διαζύγιο από την Disney μετά από τόσα χρόνια (ειδικά από το Alice in Wonderland του 2010 και μετά, με έναν αστερίσκο στο λειτουργικό-και-μέχρι-εκεί-μάλλον Frankenweenie, όλες οι ταινίες που γύρισε τη περίοδο αυτή είναι εξαιρετικά προβληματικές) μάλλον είναι η πιο ταιριαστή δικαιολογία της φημολογούμενης καλής φόρμας του Burton στην συγκεκριμένη ταινία.

1 Like

αν ο burton δεν μπορει να φερει στο σινεμα τον Lupin, δεν κανουμε δουλεια

1 Like

Συγγνώμη, πέρα απ’ τον Σκαθαροζούμη(που δεν το έχω δει, αλλά λέγεται εξαφορμής του), ποια άλλη ταινία του εντάσσεται σε αυτό το “καλό φεγγάρι” ;

Η πρώτη περίοδος του λέω εγώ (Pee-wee’s Big Adventure, Beetlejuice, Batman, Edward Scissorhands, Batman Returns, σενάριο κτλ σε The Nightmare Before Christmas, Ed Wood).

Η δεύτερη (Mars Attacks, Sleepy Hollow, Planet of the Apes, Big Fish, Charlie and the Chocolate Factory, Corpse Bride, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street) έχει τα ups and downs της, η τρίτη 0 για εμένα σε όλα σχεδόν (πλην του συμπαθητικού Frankenweenie).

1 Like

Ναι ναι όλα σωστά αυτά που λες για τις παλιές, δεν το έγραψα σωστά: Υπάρχει άλλη πρόσφατη (τελευταίας δεκαετίας) ταινία του που να βλέπεται και να δείχνει ότι είναι σε καλό φεγγάρι; (το Φράνκενγουίνι όντως συμπαθητικό)

Όχι σίγουρα για εμένα - Alice in Wonderland, Dark Shadows, Big Eyes, Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children και Dumbo, προσωπικά δεν βλέπονται.

Το “καλό φεγγάρι” και το όλο θετικό buzz που έχει προκύψει γύρω από το όνομά του το τελευταίο διάστημα είναι λόγω της αποδέσμευσής του από την Disney (μετά από δεκαετίες), οι σχετικές πρόσφατες δηλώσεις του για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γύρισε τις παραπάνω ταινίες (με μηδέν σχεδόν creative control και κατά παραγγελία του studio) και η σχετικά θερμή αποδοχή του δεύτερου Beetlejuice από κοινό και μερίδα κριτικής (που, πάνω κάτω και με μια διαγώνια ανάγνωση, είδα πως θετικές και λιγότερο ένθερμες κριτικές της ταινίας τονίζουν στοιχεία που έλειπαν για δεκαετίες από το έργο του, όπως την “θυσία” της συμβατικής αφήγησης για μια περισσότερο χαοτικό ξεδίπλωμα αυτής, το πλάσιμο αυθεντικά ευφάνταστων κόσμων με προσωπική πινελιά, την επιστροφή σε full practical effects, ενδιαφέρουσες -επιτέλους- ερμηνείες κτλ).

Το αν το όλη αυτή η θετική πρεμούρα συνεχιστεί και σε κάτι καινούριο - και αναγκαστικά πιο απαιτητικό από ένα legacy sequel- ίδωμεν

5 Likes

Το miss peregrine μου αρεσει παρα πολυ

Εμένα για άλλους λόγους απ’ την κινηματογραφοφιλία, μ’ αρέσει ακόμη το Alice in Wonderland (πιο πολύ απ’ τον Τσάρλι και την Σοκολάτα), αλλά ναι, όλα τα υπόλοιπα θεωρώ κι εγώ ότι είναι “αρπαχτές” - κάνοντας κακό και στον ίδιο αλλά και στη Ντίσνευ, η οποία ναι μεν είναι πολύ μεγάλη για να καταρρεύσει, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει και μαγνητίζει αρνητικές κριτικές και χολή από πολύ και διαφορετικό κόσμο, οπότε ρε παιδί μου, ας προσέχει λίγο και να μην στραβοπατήσει σοβαρά.

Δεν ήξερα, όμως, ότι ο Μπάρτον αποδεσμεύτηκε απ’ την Ντίσνευ, κι αυτό μόνο ως θετικό το ακούω, κι ας μην έβγαζε ταινία. Νομίζω ότι, όσο καλά κι αν περνάμε με ταινίες της, πια, τα ενδιαφέροντα πράγματα θα έρθουν από έξω απ’ τα μεγάλα στούντιο

1 Like

Σχετικά με το “καλό φεγγάρι” της επιστροφής του, η πρώτη μεγάλη του επιστροφή θεωρήθηκε η σειρά Wednesday, όπου σκηνοθέτησε κάποια από τα πρώτα επεισόδια και είχε γενικά είχε αρκετό input δημιουργικά.

3 Likes

Ωραίο τελικά το Beetlejuice Beetlejuice, όπως τα λέει ο @eviL, ευχάριστο, διασκεδαστικό και ξεκούραστο, με μερικές αρκετά καλοδεχούμενες δόσεις φρεσκάδας εδώ και εκεί αλλά κυρίως μια -πρωτοφανή για τα Burton-ικά δεδομένα της τελευταίας 15ετίας- όρεξη στην ευρύτερη δημιουργία του, η οποία επιδρά στον πυρήνα του και το κάνει να διαφέρει αισθητά από το μέσο legacy sequel.

Το προφανές πρόβλημα της ταινίας είναι -κάτι που από το trailer κιόλας το καταλαβαίνει κανείς- οι πάρα πολλοί χαρακτήρες και οι πάρα πολλές υπό-πλοκές γύρω από εκείνους - η ταινία είχε υλικό για 2 ή και 3 ταινίες συμπιεσμένο σε 1.
Άλλες υπό-πλοκές έχουν την ανάλογη βαρύτητα και χρόνο εξέλιξης, άλλες όχι, πάντως καμία δεν είναι αδιάφορη per ce αλλά ούτε και οι χαρακτήρες που προωθούνται σε εκείνες είναι ποτέ αδιάφοροι ή κακογραμμένοι - ίσα ίσα που για όλους θα ήθελες παραπάνω χρόνο μαζί τους. Όλο μαζί όμως είναι κάπως too much και αποπροσανατολιστικό για εκείνον που θέλει μια πιο στρωτή αφήγηση + επηρεάζει αναμενόμενα και σε σημεία το κωμικό σκέλος της ταινίας, από την οποία ίσως λείπουν κάποια στιβαρά joke punchlines όπως πχ υπήρχαν άφθονα στην πρώτη (αλλά αυτό είναι λίγο και θέμα εποχών και ηλικίας του δημιουργού).

Αν μη τι άλλο λοιπόν ναι, είναι κάπως φορτωμένη φορτωμένη ταινία, άνιση και ασύνδετη ανά στιγμές - όπου ξαναλέω, τουλάχιστον όλες οι υπό-πλοκές έχουν ένα ενδιαφέρον και έναν συγκεκριμένο ρόλο στη γενικότερη “ιστορία”. Δεν υπάρχει απλώς εκείνο το σφιχτοδεμένο σενάριο της πρώτης - το οποίο έκανε και πάλι ακριβώς το ίδιο πράγμα, αλλά άλλη εποχή για το delulu indie σινεμά του φανταστικού τότε και άλλος Burton.

Κατά τα άλλα, Tim Burton από τα (πολύ) παλιά υπό μια έννοια, καθώς αφήνει τη γραμμική αφήγηση και τη νόρμα του “παραμυθά” που θέλησε να του επιβάλλει με το έτσι θέλω η Disney και δημιουργεί κόσμους - gags - κωμικά ιντερλούδια - χαρακτήρες στους οποίους θες να μπεις μέσα και να χαθείς. Σινεφίλ αναφορές (έκλαψα με εκείνη του Mario Bava, με άκουσε όλο το Αθήναιον), ΦΟΒΕΡΕΣ ερμηνείες από όλο το cast (Keaton κλέβει τη παράσταση αναμενόμενα) και, επίσης προφανές από τα trailer, άψογο production design με άπειρα practicals που αποβάλλουν την πλαστικίλα που χαρακτήριζε τις ταινίες του για… δεκαετίες θα πω εγώ, ο πρωτοδισκάκιας (ακόμα και μικρός που λάτρεψα Mars Attacks και Sleepy Hollow, είχε ενστάσεις σε κάποια πράγματα που θεωρούσα ότι δεν κολλάγανε με ότι είχε προηγηθεί σε αισθητικό επίπεδο).
Μακάρι να έχει την ίδια όρεξη και μπρίο και στα επόμενά του βήματα από εδώ και πέρα - γιατί φαίνεται πως θέλει να αφήσει πίσω τα χρόνια, που η άλλοτε αλλόκοτή του ματιά έγινε μια αισθητική νόρμα και τίποτα παραπάνω.

Γενικά τικάρει όλα τα τικ του legacy sequel αλλά σε αντίθεση με όλα τα Force Awakens, Ghostbusters, Matrix, Terminator, Jurassic whatever κτλ του κόσμου, εδώ καταλαβαίνει κανείς από τα πρώτα κιόλας λεπτά ότι υπάρχει όρεξη από πίσω και ψυχή από τον δημιουργό για την επαναφορά αυτή - κάτι που κάνει το Beetlejuice Beetlejuice να είναι πιο κοντά στη κατηγορία ενός Top Gun: Maverick ή Blade Runner 2049.
Προφανώς κατώτερο του πρώτου, αλλά αυτό δεν λέει και κάτι.
Πέρασα πολύ πιο ωραία από ότι περίμενα, το ξαναβλέπω και στο μέλλον ευχάριστα

Υγ1. Οι μύστες -ή τα πουρά σαν εμένα- που έβλεπαν και το animated tv-series των 90s, να έχουν στο νου ότι η ταινία πηγαίνει προς τα εκείνο περισσότερο από όσο πάει στην πρωτότυπη ταινία του 1988.

Υγ2. Είχα ξεχάσει με αυτά και εκείνα πως η Winona Ryder ήταν και θα είναι το παντοτινό μου celebrity crush - επιβεβαιώθηκα χτες και επανήλθα σε εργοστασιακές ρυθμίσεις

Υγ3. For Bob

8 Likes

Είδα χτες την πρεμιέρα της ταινίας “The Crow” (2024) - ας είναι καλά η φίλη που κέρδισε πρόσκληση.

Χωρίς να έχω διαβάσει πολλά από πριν, είδα την ταινία με καθαρό μυαλό. Πρώτα από όλα, δεν είναι ένα κλασικό remake της αντίστοιχης ταινίας του 1994, αλλά μία διασκευή. Δηλαδή, όπως έλεγε ο σκηνοθέτης Μαυρέας στο Κωνσταντίνου και Ελένης ότι θα γύριζε τον Ρωμιό και τη Χούλια, κάπως έτσι έκαναν οι σεναριογράφοι εδώ, κρατώντας μόνο τα ονόματα των δύο βασικών ηρώων (Έρικ και Σέλι), και μερικά από τα βασικά γεγονότα της πρώτης ταινίας. Ο Έρικ και η Σέλι είναι δύο εξαρτημένοι που γνωρίζονται και το σκάνε από ένα κέντρο απεξάρτησης και έτσι ξεκινάει η ιστορία.
Γενικά η ταινία βλέπεται πολύ άνετα, ωστόσο κάνει κοιλιά σε μερικά σημεία.
Το βασικότερο είναι η άθλια υποκριτική της FKA Twigs που κάνει τη Σέλι. Είναι σαν να λέει τα λόγια της απλά, οι εκφράσεις της είναι οι δικές της, και σε συνδυασμό με το προχειρογραμμένο σενάριο του πρώτου μέρους, σε κάνει να μη συνδεθείς καθόλου με το ζευγάρι. Επιπλέον, το χτίσιμο της σχέσης του ζευγαριού, στο οποίο αφιερώνεται μεγάλο μέρος της ταινίας, είναι βιαστικό και σχεδόν αποτυχημένο, βασιζόμενο σε ατάκες ειπωμένες χωρίς ένταση.
Το δεύτερο μειονέκτημα της ταινίας είναι τα πολλαπλά τέλη της, αφού η ιστορία δεν ολοκληρώνεται ακριβώς όπως στο original “The Crow”, αλλά ακολουθούν πολλές σκηνές εκδίκησης, η μία πιο σπλάτερ από την άλλη. Σίγουρα υπάρχει σε κάποιες σκηνές επιρροή από τον Hannibal Lecter στη σιωπή των αμνών και την αγάπη του για την κλασική μουσική.
Κατά τα άλλα, οι σεναριογράφοι έχουν χειριστεί περίπλοκα το κομμάτι της μεταφυσικής και της μεταφοράς ανάμεσα στους δύο κόσμους, το κομμάτι της αθανασίας του πρωταγωνιστή, όπως και την καμπύλη του χρόνου. Η ταινία διακρίνεται για τις άπειρες σκηνές σπλάτερ. Επιπλέον, αντίθετα με την Σέλι, ο ηθοποιός Bill Skarsgård, που παίζει τον Έρικ, είναι αρκετά καλός.

Παρατήρησα ακόμη βλέποντας την ταινία μία επιλογή να μην φανούν on screen βίαιοι θάνατοι χαρακτήρων γυναικών. Δεν ξέρω πώς να κρίνω αυτή την επιλογή, πάντως ήταν ξεκάθαρη.

Με λίγα λόγια: τελείως καινούριο υλικό, κρατώντας μόνο τα βασικά ονόματα. Περίπλοκη αφήγηση. Αρκετά dark ταινία, αλλά αν θέλετε να δείτε τον ρομαντισμό των ταινιών “The Crow” των '90s, δεν πρόκειται να τον δείτε.

2 Likes

Εμένα το πρωτότυπο Crow δεν με είχε “πιάσει” ποτέ απόλυτα, αν και πληρούσα όλες τις προϋποθέσεις μεγαλώνοντας (συγγένεια με comics, μουσική, ηθοποιοί, σκηνοθέτης, γενικότερο goth στοιχείο, πρακτικά εφέ, gritty mainstream 90ίλα κτλ).
Βλέπω τις προφανείς του αρετές, καθώς και το ισχυρό του αντίκτυπο στην pop κουλτούρα γενικότερα (έχω και το comic του '89) αλλά δεν με άγγιξε ποτέ ούτε η ιστορία, ούτε τόσο οι χαρακτήρες ούτε το υπέρ-στυλιζάρισμα ορισμένων σκηνών.

having said that, το trailer που είδα προχτές πρώτη φορά στο σινεμά για το Crow, μου έκαψε το κεφάλι και δεν νομίζω να επιχειρήσω ποτέ να το δω.
Επιπλέον αντιπαθώ σφόδρα τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη πίσω από αυτό (κυρίως γιατί πήρε το Ghost in the Shell και το έχεσε πατόκορφα) ενώ επίσης δεν εκτιμώ ιδιαίτερα και τον μικρό Skarsgård -ειδικά δε να τον δω με ταινία πάνω του.

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΜΩΣ, ποστάρω για να κάνω ότι ασχολούμαι με κάτι σοβαρό στο pc, για να μην με τσιμπήσουν εδώ στη δουλειά σε ένα απογευματινό meeting -που τώρα τους τη βάρεσε να γίνει- και να με ξεχάσουν όλοι ώστε να φύγω σε κάνα δεκάλεπτο. :partying_face:

12 Likes

Επιστημονικό :joy:, ελπίζω να αράζεις ήδη σπίτι!

4 Likes

Ήδη βλέπω Δικαστικές Υποθέσεις σε ΜΑΚtv με ένα πιάτο μπιφτέκια με πατάτες φούρνου :partying_face:

13 Likes