Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Μερες Θυμού. Παρα πολύ καλή ταινια, το μόνο ελαττωμα ότι την παίζει αυτό το μούφα cinema στην Κοραή… Αν σας αρεσουν ταινίες με Β Παγκοσμιο και τετοια να τη δειτε οπωσδηποτε.

To ASTY λες; Συμπαθέστατος κινηματόγραφος παλαιού τύπου! να είναι καλά τα παιδιά που το έχουν και παίζονται κ τέτοιες είδους ταινίες στη πόλη μας :stuck_out_tongue:

Με το προμοτάρισμα που τους έριξαν τα μίντια πέρυσι που έπαιζαν τις ζωές των άλλων γλύτωσαν το σίγουρο κλείσιμο.

Ε ενταξει οχι και συμπαθεστατος. Κατ’ αρχας δεν βλεπεις τιποτα γιατι ειναι ολες οι θεσεις περιπου στο ιδιο επιπεδο και εχει και αυτες τις ενοχλητικες κολονες στη μεση. Υπαρχουν και αλλοι κινηματογραφοι που παιζουν τετοιες ταινιες και ειναι πολυ καλυτεροι οπως πχ ο Μικροκοσμος στη Συγγρου.

Σινεμά όχι, σε μια κινηματογραφική προβολή σε σχολή πήγα.
Είχαν το Valkyrie, συμπαθητικό, οι φανς του Β’ Παγκόσμιου που γουστάρουν συνωμοσίες ας το δουν.

ναι αλλά δε το παίζανε πουθενα αλλού, έχεις δίκιο για τις θέσεις ρεντ ραμ, :lol: αλλά προτιμώ τέτοιες είδους αίθουσες από τους πολυκινηματογράφους!! και ο Ααβόρα και το Τρίανον… ο Μικρόκοσμος μου σπάνε τα νεύρα οι ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ

ειδα κι εγω λοιπον το Slumdog Millionaire και εχω να πω οτι ειναι μια καλη ταινια που δεν αξιζει τοσα οσκαρ.

Βασικα το Ααβορα ειναι αθλιο(απο τους πολυ παλιους ομως) αλλα το πιο αθλιο ειναι το Αφαια στην Καλλιθεα με την χαρακτηριστικη μυρωδια κλεισουρας/μουχλας/ποδαριλας/τζατζικι…Παρολαυτα κανει τα καλυτερα αφιερωματα και με 7 ευρω μπορεις να λιωσεις αν αντεχεις:D

Στο Αφαία είχα πάει μέσα στο 2008 στα πλαίσια ενός φεστιβάλ που γινόταν με Ιαπωνικές ταινίες. 7 ευρώ εισιτήριο και είδα καμιά 3-4αρια ταινίες, πολύ καλή φάση. Είδα και το έπος Lady Snowblood και αναθεώρησα τις απόψεις μου περί Tarantino. :smiley:

eida se dvd to the cottage…polu kalo!!!

Ντροπή να λέμε κακές κουβέντες για το Ναό του Σινεμά :!:

Τέτοιες αίθουσες, Aστυ, Άλφαβίλ, Αφαία, Ααβόρα κτλ. θέλουν την υπομονή τους (βλέπετε έχουμε γίνει κακομαθημένοι από τα multiplex, κακό χρόνο να χουνε :evil:), αλλά είναι καθαρά κινηματογραφικές και αντί-pop corn :!:

Έτσι για να ξέρουμε τι λέμε. :wink:

Συμφωνώ μαζί σου! Εδώ και κάτι μήνες το έχω πάρει απόφαση να μην ξαναπατήσω σε multiplex. Αντ’ αυτού προσπαθώ να στηρίζω τους συνοικιακούς κινηματογράφους που το έχουν ανάγκη. Άλλωστε πολλές φορές φέρνουν ταινίας διαμάντια σε αντίθεση με τους “εμπορικούς” μεγάλους κινηματογράφους. Τώρα όσον αφορά τις θέσεις, τη μυρωδιά, την οθόνη, τους υπότιτλους κλπ δεν έχω πρόβλημα, βολεύομαι εύκολα.

Θυμάμαι μικρός που πήγαινα σε έναν συγκεκριμένο κινηματογράφο και είχε αρκετό κόσμο, τώρα έχει λιγοστέψει γιατί προτιμάνε τα… Village. Ωραίες εποχές :frowning:

καλά όλες αυτές οι αίθουσες είναι lux μπροστά στο Παλλάς του Παγκρατίου. Δεν ξέρω από πότε έχουν να κάνουν ανακαίνηση. Είναι σα στοιχειωμένο μπαρόκ κάστρο, το ηχοσύστημα δεν υπάρχει και το ποπ-κορν είναι λάστιχο(πεινούσα τι να κάνω). Την τελευταία φορά είχα πάει να δω το βλέμμα του Οδυσσέα και ήμασταν 2 άτομα σε μια τεράστια αίθουσα.Και το ένα έφυγε στη μέση:-s

Με αφορμή την πάσα του αποπάνω, τελευταίο off topic (αλήθεια το λέω): Ίσως η πιο cult κινηματογραφική μου εμπειρία ήταν κάτι χρόνια πριν στο Attica στην Πλατεία Αμερικής. Είχα πάει να δω σε επανέκδοση το “Senso” του Βισκόντι (ΕΠΟΣ) και σύντομα διαπίστωσα ότι ήμουν το μοναδικό άτομο στο σινεμά! Μιλάμε για επικά σκηνικά, να με ρωτάει το παιδί που ήταν στις μπομπίνες και ταυτόχρονα στην καντίνα (:bow2:) “έλα, να τη βάλω τώρα;” “Βασικά τώρα τρώω μωρέ, μπορείς να περιμένεις δυο λεπτά;” “Ναι ρε, κανένα πρόβλημα” :p. Αφήστε μέσα στην αίθουσα, να αλλάζω θέσεις, να σηκώνομαι για να φτιάξω το σώβρακο και μετά να ξανακάθομαι :tomato:, πόδια πάνω στα μπροστινά καθίσματα… Αχ, ωραίες εποχές… :slight_smile:

Γράκχε, ψήσου να ανοίξεις τόπικ με γαμάτους underground σινεμάδες, και να ποστάρουμε εκεί και ότι ταινίες φέρνει ο κάθε αντεργκάου σινεμάς.

Όταν λέω underground δεν εννοώ χύσια στα καθίσματα και τέτοια ε. Κυριλέ πράματα :stuck_out_tongue:

Ωραία ιδέα ρε κοπέλι, αλλά δεν ξέρω αν είμαι ο καταλληλότερος για κάτι τέτοιο (βασικά για το δεύτερο σκέλος που λες με τις ταινίες). Βλέπεις τα τελευταία χρόνια δεν βλέπω ούτε το 1/5 του αριθμού των ταινιών που έβλεπα εκεί μεταξύ 2002/2005. :frowning:

Όχι ρεη, εσύ θα το ανοίξεις, θα πεις και κάνα δυο σινεμάδες που σου 'ρχονται, και μετά όποιος γουστάρει θα μπαίνει και θα λέει “α, είδα στο σινεμά ‘Ο Βάτραχος’ την τάδε ταινία μαζί με άλλα 2 άτομα σε όλο το σινεμα και γούσταρα”. Όπως γινόταν κάποτε και με το θρεντ με τα dvd των εφημερίδων :wink:

Αν βαριέσαι, το κάνω εγώ αύριο

Εγκρίνω την ιδέα κύριοι :stuck_out_tongue: Θα ήταν πολύ ωραίο να παρουσιάζουμε κινηματογράφους και να μιλάμε για τις εμπειρίες που είχαμε σε αυτούς, έτσι και θα τους μάθει κόσμος αλλά κι εμείς θα μάθουμε καινούργιους!

Ελα ρε Μανο δεν ειναι θεμα κακομαθημενοι η οχι.Οταν βρομαει το σινεμα τι να το κανεις.Και γω για πλακα το ειπα αλλα περιεχει δοση αληθειας.Απο την αλλη σιγουρα ειναι οι μονοι σινεμαδες που φερνουν ταινιες εξω απο το mainstream αλλα και καμια ανακαινιση δεν κανει κακο.Τελος παντων δεν εχει σημασια.Ανοιξτε το θεμα:D

Είδα το “Two Lovers”, το οποίο μου άρεσε πολύ μιας και έχει πολύ έντονα συναισθήματα. Επίσης, δεν ξέρω αν αυτή θα είναι όντως η τελευταία ταινία του Phoenix, αλλά ο άνθρωπος είναι πραγματικά εξαιρετικός ηθοποιός.