Αφιέρωμα στις ρομαντικές κομεντί από το cinemanews

παιδιά καλησπέρα

με τον λούπιν και τα υπόλοιπα παιδιά του www.cinemanews.gr ετοιμάσαμε ένα μεγάλο αφιέρωμα στις 50 ρομαντικές κομεντί που πρέπει να δείτε και να κράξετε (ή να αγαπηθείτε!) :lol::lol:

σας δίνω το λινκ να τσεκάρετε και αν θέλετε πείτε και μια γνώμη :roll:

http://www.cinemanews.gr/v5/romcom50/index.php

Let the kraksimo begin.

Σοβαρά, έχετε βάλει The Holiday, Music & Lyrics, How to Lose a Guy in 10 Days και δεν έχετε το Ημερολόγιο? Γέφυρες του Μάντισον, The Way We Were, πού είναι οεο?

μλκς, με τύφλωσε το ΡΟΖ γαμώτο σας :lol:

:ban:

ΒΑΝ στους πάντες εκει μέσα επειδη δεν έβαλε κανείς τα Before Sunrise και Before Sunset. Είστε όλοι άμπαλοι λέμε. [-X

:stuck_out_tongue:

όπως θα δειτε στην λίστα, κόψαμε οποιαδήποτε σοβαρή αισθηματική ταινία

Ντεντ, κι εγώ αυτό σκέφτηκα στην αρχή και παραλίγο να γράψω καυλωμένο ποστ τύπου “ρε μαλάκες δε βάλατε Before Sunrise/Before Sunset μη γαμήσω”, αλλά για πρόσεξε καλύτερα τον τίτλο του αφιερώματος.

Όσο αριστουργήματα και να είναι τα ξημεροβραδιάσματα του Hawke και της Delpy, κομεντί δεν είναι σε κανένα σύμπαν.

Όσο για σας τους δυο συντελεστές, θα σας κράξω όταν μελετήσω καλύτερα τη λίστα! :stuck_out_tongue:

Yπάρχουν ΚΑΛΕΣ ρομαντικες ΚΟΜΕΝΤΙ; Σοβαρα τώρα…

:lol: Σωστοοοος.

Καποιες απο την λιστα ειναι καλουτσικες ταινιες παντως και το High Fidelity ειναι
ταινιαρα.

Αυτό βασικά. Αν μπαίνει μέσα το High Fidelity γιατι δεν μπαίνουν και τα… ημεροβραδιάσματα του Hawke και της Delpy που λέει και ο GRACCHUS. Θεωρείται κομεντί το High και όχι τα άλλα;

Ρε φιογκοι,ρομαντικη κομεντι λεει,τομ χανκς,μεγκ ραηαν και αγιος ο Θεος…τωρα αν κατσανε 10 κλασσικες ταινιες μεσα στη λιστα και οχι 49,κλαιν…και οχι,δεν λες ρομαντικη κομεντι το διπτυχο του Λινκλεητερ,ομως το High ειναι ρομαντικη κομεντι,ειδωμενη απο την ανδρικη πλευρα…

εκει που σκαει η Καρυ με τη μανια της για παπουτσια,σκαει ο Κιουζακ με τη μανια του για τους δισκους…εκει που κλαιγεται που την κερατωσε ο Μπιγκ,εκει ο Κιουζακ φαντασιωνεται να σαπιζει στο ξυλο τον Ρομπινς(αδρας,οχι μλκιες)…εκει που η Τζουλια Ρομπερτς κανει ναζια στον Γκηρ μεσα στη μπανιερα με τα ακουστικα και λοιπα ‘χαζοχαρουμενα’, εκει ο Κιουζακ θα κανει αντιστοιχα μαλακιστικα για να ριξει το μαυρο ‘κομματι’ με την ωραια φωνουλα και την παρτολα Ζετα Τζοουνς…εκει που η Τζουλια στον γαμο του καλυτερου μου φιλου κανει παρεα με κατι καμενες δενξερωγω φιλεναδες,εκει ο Κιουζακ κανει παρεα με δυο καθυστερημενους…ρομαντικη κωμωδια/κομεντι απο την πλευρα του αδρα,simple as that,με τα αναλογα ‘μηνυματα’,τις αναλογες ‘περιστασεις’ και την αναλογη διαθεση…

Οποτε κλαιν μαιν,μην κολλατε,μια αναλαφρη λιστα για καθε γουστο ειναι,με μερικα σουπερ μπαμ τρανταχτα παραδειγματα και μερικα αουτσαιντερ που και παλι εκει κοντα ‘παιζουν’…πολλα 'μειναν εξω,πχ εγω που λεει ο λογος να εκανα αποκλειστικα τη λιστα,παιζει να μην ειχα καμια ταινια απο τις παραπανω μεσα,αλλα η λιστα ειναι συλλογικο προιον-με ελαφρα κλιση και πηγη προελευσης την γυναικια πλευρα-,οπωτε chill…ουτως η αλλως,seriously,οταν καποιος ο οποιοσδηποτε διαβαζει ‘‘50 αγαπημενες ρομαντικες κομεντι’’,ε του πουστη περιμενει να δει πανω κατω τουλαχιστον τα 2/3 της λιστας…

Αραχτε,βρειτε καμια που σας κανει κλικ,παρτε τη κοπελα σας,χαζεψτε,κοιμηθητε,συγκινηθητε(πουστηδες),γελαστε,ψαρωστε και γενικα,περασετε καλα…οταν δεν εχει μπαλα βεβαια ε

:hippy:

Lupin, Montechristo, εξαιρετικό το αφιέρωμα, πραγματικά πολλά συγχαρητήρια

Ποιος σκέφτηκε το στήσιμο? Οι εννέα κυρίες-οι εννέα κύριοι, η γνώμη της-η γνώμη του, καλά εεε, εξαιρετικό πραγματικά…

Για τις ταινίες δεν έχω να πω πολλά, έχω δει αρκετές απο αυτές στο μακρινό παρελθόν…ντάξει είναι ένα είδος ταινιών που τα κλισέ του το έχουν πνίξει εδώ και πολλά χρόνια…είναι και η υπερπροσφορά τέτοιων ταινιών γενικότερα…αλλά κάποιες για κάποιους λόγους έχουν πετύχει και είναι πολύ πετυχημένες όσες έχετε αναφέρει στο αφιέρωμα…ενα σχόλιο μόνο, αυτή η πρωθιέρεια η Meg Ryan, τι πλουραλισμός, τι ποικιλο ρεπερτόριο ρόλων:lol:

Α! Eυτυχώς που υπήρξε και το High Fidelity και μπορούμε και εμείς οι αντρες να βρούμε λίγο χώρο ταύτισης ρε αδερφάκι μου…να σπάει λίγο η Βανταμοσταλονίλα:lol:

Είδατε τι ωραία που το έγραψε η δεσποινίς Ποδαρά? Η ταινία είναι ιδωμένη απο την πλευρά του άντρα, συνεπώς είναι ρεαλιστική! Πολλά respect!

Λοιπόν καλοκαιρινό, δροσερό το αφιέρωμα, ροζ τσιχλόφουσκες, feel good κτλ κτλ, αντε σας εφτιαξα καλά…η πληρωμή θα γίνει στο paypal μου:p

Bασικά η ΤΑΙΝΙΑΡΑ High Fidelity δεν νομίζω να μπαίνει στην κατηγορία “ρομαντικές κομεντί”.

Manson,ξερουμε το ποιον σου εδω και καιρο…

:lol::lol::lol:

Λουπιν βάλε Mega, έχει μια από τις αγαπημένες σου ταινίες… :lol:

Είδα που το έβαλε ο λουπιν στο facebook, δεν ήξερα ότι είναι δικό σας. Έτσι εξηγούνται και τα κλασικά :stuck_out_tongue: Στηρίζουμε Bridget Jones και Pretty Woman. Το notebook, εκτός από μαλακία, δεν είναι ρομαντική ΚΟΜΕΝΤΙ. Αν λείπει αυτό, λείπει το Περηφάνια και Προκατάληψη και το Moulin Rouge [-X

μιλας για το The Notebook??
το Notebook του Κασσαβετη με τον gosling και την mcadams??
αν ναι
κατεβαζω οτι πολεμικο οχημα επιστρατευτηκε στο λαιβ των bolt thrower και ερχομαστε για πολεμο!!!

επισης στηριζουμε γενικα το χιουμορ στις κομεντι των αγγλων
bridget jones
love actually
notting hill

και τον θεουλα μπιλ μαρευ για τη μερα της μαρμοτας!!!

τοχω δει σινεμα,τοχω και σε ντιβιντι απο εφημεριδα…

:razz:

ασε ρε ΝΤΑΗ…!!!

Πολυ φοβαμαι πως αυτο λεω :Ρ
Ηταν υπερβολικο. Σε ολη την διαρκεια της ταινιας ηταν σα να σου ελεγε “κλαψε, κλαψε”. Πολυς ντορος για το τιποτα, αν και σκηνοθετικα καλυτερο απο αλλα χαζοαμερικανικα [SIZE=“1”](ελπιζω να σε παρηγορει :Ρ)[/SIZE].

wretch το αδικείς

θέλει να κλάψεις από το 1ο λεπτό ναι, αλλά το δίδυμο δένει, ο gosling ειναι παίχτουρας και mcadams αγαπάμε…