Circus Maximus

Τι έχετε να πείτε για τους νορβηγούς Circus Maximus?? Παίζουν ένα μείγμα Symphony X-Ayreon-Dream Theater! Το προηγούμενο τους album ήταν εξαιρετικό, καλύτερο από το τελευταίο album των D. Theater και τον Ιούνιο φέτος αναμένουμε το δεύτερο album…
Κάτι μου λέει ότι το συγκρότημα αυτό θα καταφέρει πολλά στο μέλλον!

Πολύ καλή μπάντα! Πράγμα πολύ λογικό αφού έχουν στοιχεία από τους ύψιστους! (τους Symphony X εννοώ φυσικά!)

Δεν μ αρεσαν καθολου βασικα.Απο τεχνικη μια χαρα ειναι,αλλα απο εμπνευση και συνθεσεις χωλαινουν.Αttack of the clones.

Έτσι ακριβώς,…δυστυχώς.Προτιμώ τους γερμανούς Scenes και Atmosfear

Ακουσα προσφατα το 1st Chapter και αποτελει μια πολυ καλη δουλεια…
Υπεροχες μελωδιες,ωραια κιθαριστικα θεματα και εκπληκτικη ατμοσφαιρα
Μονο που στο συγκεκριμενο ειδος θεωρω οτι οι Pagan’s Mind ειναι αξεπεραστοι:) :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Οντως πολυ καλη μπαντα!!!
Απο τις αδικημενες ως συνηθως σε αυτον τον χωρο…
Συμφωνω σχεδον απολυτα με τον powera για τους Pagan’s Mind!!!

Εγώ λέω ότι είναι χίλιες φορές καλύτεροι από τους Dream Theater…

Ο τραγουδιστής τους είναι μεγάλη φωνάρα

Ωραία παιχτάκια.

Από το λίγο που άκουσα μου φαίνονται αρκετά αξιόλογοι…(Αν και μερικές φορές οι επιρροές τους ξεχειλίζουν κατιτίς παραπάνω…:lol: ) Θα κρίνω εκτενέστερα σύντομα…

Το οποίο στις πρώτες ακροάσεις μου φάνηκε από αρκετά έως πολύ καλό!

Παρά πολύ καλή μπάντα με τρομερό τραγουδιστή. Είναι αλήθεια ότι οι επιρροές τους είναι κάτι παραπάνω από εμφανείς αλλά τουλάχιστον μας ανταμείβουν με πολύ καλή μουσική. Και βασικά έχουν και κάποιες a.o.r επιρροές

Το μονο κακο με συγκροτηματα τετοιου τυπου,δηλαδη prog-power metal,οπως Pagan’s Mind,Shadow Gallery,Circus Maximus,Elegy,Sieges Even,Eldtrich κλπ κουραζεσαι πολυ στην ακροαση απο τη μεση και μετα…:-k :-k :-k
Προσωπικα το 1st Chapter των Circus Maximus το τελειωσα σε τρεις δοσεις

έχω τι 1st chapter,πολλή καλή μπάντα!!όσοι δεν τους έχουν ακούσει ακούτε κομματάκια όπως το sin και το biosfear!!!:metal: :metal: :metal:

μια πεταχτη ακροαση στο ολοκαινουριο isolate των Circus Maximus δειχνει…
1)η μπαντα εξελισσει τον ηχο τους αφηνοντας στην ακρη τις εντονες dream theater επιρροες που υπηρχαν στο ντεμπουτο
2)προκειται για πιο δυσπεπτο album,δεδομενου οτι τα πληκτρα εχουν αποκτησει πρωταγωνιστικο ρολο,τα riffs ειναι ακομη πιο περιπλοκα και οι δομες των τραγουδιων εξαιρετικα περιεργες…

Ωραία μπάντα, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.

δν νομιζω οτι αυτη τη στιγμη να υπαρχουν μπαντες στο υφος των Circus Maximus που να εχουν πιο ποιοτικες κυκλοφοριες τελευταια…

Μόνο και μόνο το ότι έβγαλαν άλμπουμ οι Theater αρκεί.
Επίσης Anekdoten, Magic Pie, Sleepytime Gorilla Museum, Nightingale, Sun Caged κυκλοφόρησαν πολύ αξιόλογα prog άλμπουμ.

Είδαμε πάλι τι “δισκάρα” βγάλαν οι Theater

Οπα!!!αλλα πραγμα οι sieges even(οχι και prog-power!!!) και αλλο ολοι οι αλλοι!νταξει το steps δεν ειναι για ολες τις ωρες!
αλλα sense of change και το τελευταιο τους ειναι αριστουργηματα,εντελως διαφορετικος ηχος απο dream theater,fates warning,symphony x κλπ κλπ.μιλαμε για 2 δισκους αλλης κλασεως.αφηνω εκτος το watchtower-ικο πρωτο αλμπουμ τους.το οποιο ειναι αλλης σχολης! :slight_smile: