Classic rock ή νέος ήχος?

Εγώ θα συμφωνήσω πως είμαι κι εγώ μάλλον γεννημένος σε λάθος εποχή. Αν και παρακολουθώ τα καινούρια συγκροτήματα (δε λέω πως το κάνω βέβαια με απόλυτα ανοιχτό μυαλό), δυστυχώς δεν βρίσκω τίποτα απολύτως που να μου αρέσει. Το Permission to Land δεν μου άρεσε καθόλου (στην πραγματικότητα με πήραν τα γέλια) και η μόνη μπάντα που έχω ακούσει τελευταία και μου άρεσε είναι οι Hellacopters, κάτι σουηδοί πρώην blacksters νομίζω που τώρα παιζουν Χεντριξιακό rock.
Το βλέπω κι αλλιώς. Αν είναι να χαλάω το χρόνο μου ψαχνοντάς τα καινούρια και να μη βρίσκω τίποτα καλό, γιατί να μην ψάχνομαι με τα παλιά που και άπειρα πράγματα που δεν έχω ακούσει υπάρχουν, και σπάνια με απογοητεύουν.
Η περίπτωσή μου βέβαια είναι σπάνια και ανίατη. Μιλάμε για έναν άνθρωπο που η αγαπημένη του ταινία είναι το Hi-Fidelity και αγαπημένος του δίσκος το Couldn’t Stand the Weather του Stevie Ray Vaughan. Μην ασχολείστε μαζί μου…

Par’olo pou exw thn tash na akouw sxedon otidhpote, katalhgw stous gnwrimous hxous twn Rainbow,Deep Purple,UFO,Led Zeppelin,Dire Straits,Scorpions,Rory Gallagher klp

AN KAI ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΜΕΤΑ ΤΟ1987 ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ
ΙΣΩΣ ΤΟ 1987 ΤΩΝ WHITESNAKE (ΠΑΡΟΛΗ ΤΗΝ ΓΚΛΑΜΟΥΡΙΑ ΤΟΥ) ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΚΝΕΙΟ ΑΣΜΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ROCK ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΛΥΠΑΜΑΙ

Μετα το 87 υπηρξαν παρα πολλοι rock δισκοι ανταξιοι των παλιων

Λοιπόν, μπορώ να καταλάβω και τις 2 πλευρές οπότε θα συμφωνήσω με το φίλτατο maestro που λέει πως δεν κοιτάει ημερομηνίες…Αν μου αρέσει κάτι θα κοιτάξω την ημερομηνία απλά για να δω πότε μεγαλούργησαν οι δημιουργοί.
Παρόλα αυτά νομίζω πως όλοι μας όταν ακούμε κάτι παλιό νιώθουμε μια περίεργη ζεστασία…είναι γνώριμος και αγαπητός ήχος.Άλλωστε οι περισσότεροι από’κει δεν ξεκινήσαμε? Δε φαντάζομαι ότι υπάρχει αναλογική σύγκριση μεταξύ αυτών που ξεκίνησαν ν’ακούνε rock από τους Sabbath κι αυτών που ξεκίνησαν από τους Slipknot. Δε θα μπορούσαμε όμως να ψαχτούμε το ίδιο στα παλιά και στα καινούργια; Besides πολύ πιθανό (MAZESTIX εσύ δεν το είπες, αν δεν κάνω λάθος; ) τα παιδιά μας να μας περνάνε για παρανοϊκους που “σνομπάραμε” τέτοια ΜΕΓΑΘΗΡΙΑ!(όλα αυτά στη δική τους εποχή πάντα…)
Anyway, πολυ μπερδευτικό θέμα… :? :? I though think ότι οι ανοιχτοί ορίζοντες σε τέτοια θέματα είναι ότι χρειάζεται η rock για να επιβιώσει…

ta panta einai thema style ? dhladh to teleutaio nuclear valdez, to neo million, to arch rival etc etc etc, ta tommorows child, to fortune ola ta dare ? paizei rolo pote bghkan ? Ta diskakia, kick ass kai exoun bgei apo fooking 85 kai mexri 2004 ? SO ?

ki an arxises na akous apo slipknot, giati prepei na aporipseis kati palio alla kool ? epeidh thes na sai trendy ? epeidh bariesai n akouseis kati allo ? eh ?

classic rock μεχρι 23:59 31-12-1979 :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:
γενικα αντιπαθω οτιδηποτε καινουριο λογο ηχου…
θελω ΣΑΠΙΛΑ!!!
περα του 80 μονο Blues ακουω αντε κ κανα καλο rock Τραγουδι

Ο κόσμος μετά το 90 μοιάζει ένα τεράστιο κουβά με πύον!

η βαση μου ειναι τα 80’ς, αλλα ακομα και σημαρα υπαρχουν group που παιζουν πανω στα classic παλια ,αλλα με μια πιο μοντερνα αποψη .Στα 70 υπηρχαν πρωτυπες ιδεες αλλα οχι τοσα μεσα .Στα 80’ς η τεχνολογια ειχε πολλα μεσα γιαυτο
και βγηκαν πολλα αξιολογα .Στα 90’ς υπηρχε αναγκη ,για κατι νεο και επιστροφη
σε κατι πιο απλο .Στα 00’ς ακουω απο ολες τις τασεις . Μιλαω για γενικη ταση στη
rock κυριως μουσικη .

Ειμαι λατρης του Classic Rock και προσπαθω ναι παιρνω επιρροες απο εκει οσο πιο πολυ μπορω…Ομως θα πρεπει να στηριζουμε να δοκιμαζουμε και να δεχομαστε οτιδηποτε νεο κυκλοφορει…Αφου και εμεις (αρκετοι απο εμας) ασχολουμαστε με την μουσικη και προσπαθουμε να κανουμε κατι πανω στην μουσικη…

Classic Rock, γιατί:
[ul]1) θέτει ακόμα τις βάσεις στη μουσική,
2) αποτελεί την έμπνευσή μας σε ό,τι κάνουμε,
3) και το πιο σημαντικό: είναι η πρώτη μας αγάπη… και παντοτινή[/ul]

Δεν είναι θέμα ημερομηνίας αλλά θέμα ήχου…Τι κολλάει καλύτερα στο αυτί του καθενός.Εμένα τυχαίνει να μου καλλάνε τα 70s και τα 80s οχι επειδή είναι παλιά αλλά καθαρά λόγω γούστου.Αν βρω κάτι καινούριο με αυτά τα χαρακτηρηστικά(αν και δύσκολο) δεν θα το απορήψω.Πάντως όσο και καινούρια μουσική κάποιος ακούει δε μπορεί να αγνοεί τα παλιότερα τραγούδια γιατί κάθε νέα μορφή και εξέληξη της Rock μουσικής(και όχι μόνο) ,άσχετα από το πόσο επιτυχημένη είναι, προέρχεται από τις προηγούμενες και αυτό ίσχυε από τότε που οι μαύροι ακόμα δούλευαν στις φυτείες και πρωτοβγάζανε μουσική.

Σαν την σοκολάτα… :slight_smile:

ο,τι μου αρέσει το ακούω…

rock=open mind

Θα έπαιρνα την πρώτη επιλογή, αλλά θυμήθηκα Monster Magnet kai Crimson Idol…

Το τρίτο!!
Κάθε εποχή έχει σπουδαία μουσική…

Βασικα ψηφισα το 1 αν και δεν θα λεγα μετα το 92 χαος πιστευω οτι το χαος κατα 96 97 εκει περιπου.Νιωθω την classic rock πιο απελυθερωμενη χωρις να κρατιεται σε δεσμα ενω πιστευω οτι δεν συμβαινει το ιδιο με τους καινουριους

δεν παω συμφωνα με τις ημερομηνιες αν κ νομιζω οτι συγκροτηματα οπως των 70s δυσκολα ξαναβγαινουν:(

ψηφιζω το τριτο. Ναι να στηριζονται τα νεα συγκροτηματα γιατι πρεπει να υπαρξει και μελλον, αλλα μου κακοφαινεται οταν ρωταω καποιον αν εχει ακουσει Sabbath και μου λεει οχι.

Eιναι γεγονος οτι το μελλον,γενικα, της rock (και ο,τι προεκυψε απο αυτη…) στηριζεται στο παρελθον αυτης της μουσικης. Αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει να μεινουμε προσκολλημενοι στο παρελθον, χωρις να κοιταμε μπροστα… Επισης ενα απο τα πραγματα που με εκνευριζουν αφανταστα ειναι να βλεπει κανεις με παρωπιδες , ποσο μαλλον να ακουει μουσικη με ταμπελες… Επομενως, ας προσπαθησουμε να ειμαστε αρκετα ανοιχτομυαλοι, ωστε μεν να αναγνωρισουμε την (ΤΕΡΑΣΤΙΑ!) αξια των παλιων ακουσματων (γιατι ειναι σιγουρο πως ολοι θα οφεληθουμε αν ακουσουμε Floyd και Dylan για παραδειγμα), αλλα να μην απορριψουμε τις προσπαθειες των σημερινων συγκροτηματων που καθε αλλο παρα απορριψημες ειναι… Αυτη ειναι η ταπεινη αποψη μου :slight_smile: Rock on!

Δεν κολλαμε σε ημερομηνιες! 8) Ακουω νεο ηχο ( Κοοks, Kaiser Chiefs, Ferdinand, Killers… ) αλλα οι Zeppelin δεν εχουν φυγει ποτε απο την καρδια μου… :slight_smile: