Cliff Burton vs Steve Harris

:bow2: Cliff Burton : Σα μουσικός και συνθέτης ήταν πολύ καλός. Σα μπασίστας μπορεί να μην ήταν υπερποζεράς αλλά φαίνεται οτι το κατείχε με το παραπάνω. Έμαθε στα υπόλοιπα μέλη αρμονία και θεωρία κάτι που οδήγησε στις καλύτερες τους συνθέσεις. Αν δείτε, όλα τα κομμάτια που έχει συνυπογράψει περιέχουν ιντερλούδια κλασσικίζοντα που μέχρι στιγμής τα άλλα συγκροτήματα της εποχής μόνο στα όνειρά τους έβλεπαν. Σκεφτείτε οτι τα μεσαία μέρη του Μaster of Puppets και Orion ήταν δικές του συνθέσεις λόγω της πολύπλοκης αρμονίας που τα διακρίνει και που οι υπόλοιποι παραδέχονται οτι τους δίδαξε. Με καμμία δύναμη η μπάντα που έβγαλε το Kill’em all δε θα δικαιολογούσε τέτοια εξέλιξη χωρίς αυτόν. Και μόνο οτι η μεσαία μελωδία του μαστερ καταλήγει σε σι ύφεση μετά απο πολύ έξυπνες και ντελικάτες αλλαγές, ενώ οι θρασάδες της εποχής ξέραν μόνο πέμπτες και ταχύτητα λέει πολλά γιατί ξεχώρισαν οι Metallica.

:-k Steve Harris: Ηγετική μορφή . Σα μπασίστας είναι γρήγορος και ξέρει τις κλίμακες του, έχει ένα χαρακτηριστικό στυλ απο παλιά και δε λέει να το αλλάξει.Καθόλου πειραματικός και αρκετά περιορισμένος. Σίγουρα δεν κατέχει τίποτα τρελές μουσικές γνώσεις οπως ο παραπάνω αλλά τη δουλεία του τη κάνει καλά και έχει γράψει ορισμένα φανταστικά κομμάτια για την εποχή του.

Σίγουρα σε εύρος και γνώσεις ο Μπάρτον υπερέχει. Σε ταχύτητα δε μπορώ να ξέρω αλλά μάλλον τους θεωρώ ισάξιους. Σε συνθέσεις δυστυχώς ο Μπάρτον μας άφησε νωρίς και ποτέ δε θα μάθουμε τη συνέχεια. Πάντως η δουλειά του ήταν εκπληκτική και αν ήταν ίση σε ποσότητα με του Χάρις ίσως να ήταν τραγικά ανώτερη.

Για ποιο μέρος ακριβώς λες;
Ποιο θρασάδες ήξεραν μόνο πέμπτες;;; #-o

Ο Steve έχει γράψει μόνο ορισμένα καλά κομμάτια;;;

Από που κι ως που το metal το ορίζει η γνώση και όχι η καρδιά; :wink:

1)Για το άρπισμα στη μέση που το ακολουθέι η δισολία και το σόλο του Ηetfield. O Βurton έπαιζε και κιθάρα και όπως έχουν δηλώσει οι ίδιοι οι Metallica έγραφε όλα τα kλασσικίζοντα πολύπλοκα αρμονικά μέρη
2)Exodus,Slayer, Sodom,Kreator,Destruction, etc Μόνο ο Mustaine είχε ένα μεγαλύτερο έυρος σε ιδέες . Οι υπόλοιποι άντε σε κέφια να χρησιμοποιoύσαν και τρίτες.Αυτό δε σημαίνει οτι δε γράφαν καλά κομμάτια(γούστα είναι αυτά) αλλα δεν μπορούσαν να ξεφύγουν απο τα στεγανά του thrash. Ακόμα και οι Metallica εγλωβίστικαν σε πιο απλές φόρμες σιγά σιγα μετά το θάνατο του Μπάρτον
3)Ναι για μένα μερικά :slight_smile:
4)Μουσική = feeling+ τεχνική! αλλιώς ας ακούμε όλοι για πάντα SunO))):?

Δν ειναι υπερβολη.Ειναι θεοποιηση του συγκεκριμενου επειδη δν ζει πια.

Αν ζουσε ειμαι σιγουρος οτι δν θα μπαιναμε σε αυτο το διλλημα ουτε για μισο δευτερολεπτο.

Κάπου τα 'χεις μπερδέψει κατά τη γνώμη μου. :wink:

Δλδ, υπέρ ποιου;

Κι εγώ είμαι σίγουρη πως αν η γιαγιά μου είχε ροδάκια θα ήταν πατίνι.

εμενα αν ειχε ρουλεμαν, που λεει και ο Τζιμαρας…

Σέβομαι εξίσου και τους 2 αλά ο Burton ακόμα και αυτά τα λίγα χρόνια ήταν μπροστά ο ήχος του με την παραμόρφωση κσι το Morley fuzz/wah του…
Αλλά και από άποψη γνώσης φαίνεται η ποικιλία στις συνθέσεις από southern rock(lynard skynard μέχρι και κλασσική μουσική και περιόδου Baroque…Orion και πάλι Orion…

Υπερ του Cliff επειδη πεθανε.

Δεν μπορώ να διαλέξω…
Πάντως αν ζούσε ο Cliff και έμενε στους Metallica δεν θα έφταναν στα χάλια του St.Anger, αλλά παίζει και να του φέρονταν τόσο άσχημα όσο στον Mustaine.

Και για σένα ισχύει το ίδιο… :stuck_out_tongue: δε μπορούμε να λέμε τι θα είχε γίνει ΑΝ, ΑΝ, ΑΝ… ότι έγινε έγινε.

:bow2: :bow2: :bow2:

Μπααααα…Τον Cliff τον εκτιμουσαν πιο πολυ…Με τον James ηταν απιστευτα κολλιταρια.RIP… :frowning:

Εννοείται STEVE

Cliff όπως λέμε μπάσο…

Cliff. Καλός κι ο Steve αλλά ο Burton έχει γράψει τρομερά πράγματα.

Ντάξει διάβασα παραπάνω κάτι ωραία για τις συνθετικές ικανότητες του Cliff και ξέχασα κι αυτά που ήξερα. Ο Harris μπορεί να έγραψε ύμνους αλλά κομμάτι όπως το Orion που να’χει μέσα τόσες αλλαγές δεν έγραψε.

Γενικά δεν μπορώ να βρω έναν τομέα που “ο Harris ήταν μίλια μπροστά” όπως γράψανε μερικοί.

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ στηβ χάρις. 99% των κομματιών του είναι σε σολ ματζόρε. Ξέρει άραγε μπάσο! χαχαχαχααχχαχα. ΟΥΣΤ ΡΕ

Σαν μουσική ο Steve εχει προσφέρει πιο πολλά απ οτι ο Cliff(βεβαια δεν πρόλαβε κιολας R.I.P).Και όταν λέμε Steve Harris εννοούμε Maiden.Αρα το ονομά του είναι συνώνυμο του Heavy Metal.Όχι πως ο Cliff δεν ήταν παιχταράς…Αν πρέπει να ψηφίσω κάποιον…Halloweed be thy name!!!

Αχαχαχαχαχ!
Κι αλλο Μetallica vs. Maiden thread!

Προτεινω να συγκρινουμε και τον τροπο γραφης του Μ στο logo της καθε μπαντας.

Βασικα ο Μπαρτον δεν συγκρινεται με αλλον metal μπασιστα για μενα, οποτε ειμαι προκατειλημμενος.

Πω ρε εννοείται!!!Πως και δεν έχει ανοίξει τέτοιο thread ακόμη:lol: :lol: :lol: