Club Atlético BOCA JUNIORS

Η αλήθεια είναι ότι η BOCA τερμάτισε φέτος στην 14η θέση!!! :wink:

Εχει τρελα οικονομικα προβληματα απ’οτι διαβασα ε,50 εκ ευρω μεσα εχει μπει.Γι’αυτο και ερχεται για φιλικα στην Ευρωπη,μαζευει λεφτα και γαμαει την προετοιμασια της.

Πώς τα κατάφεραν έτσι ρε;

Πολλοι Αρειανοι θυμηθηκαν τωρα τη Μποκα και ακομα περισσοτεροι τη συμπαθουμε γενικοτερα.

Στο Χαριλαου αρκετες φορες υπαρχει σημαια της και ειναι λογικος ενθουσιασμος.

Καλυτερο φιλικο ολων των εποχων δεν ξερω αν ειναι, αλλα μιλαμε για ενα απο τα σημαντικοτερα.

Αληθεια ομως ειναι και το οτι πηρε το Απερτουρα. :wink:

Μαντσεστερ-Μιλαν-Μπαγερν= ο,τι να 'ναι αρκει να σκασει κανα 150αρι.

Μαλιστα. :slight_smile:

Μονο αμα επαιζε με την παοκαρα θα μπορουσε να θεωρηθει ομαδα της προκοπης.

Οσο για το ποιος τα κανει τσουρεκια σε ποιον, θυμαμαι το περιφημο πρωτοσελιδο συνεργασιας παοκ-Μποκα ( :lol:) και απειρα ακομα.

Αν εσυ νομιζεις οτι ειναι ευκολο να φερει μια ομαδα της Ελλαδας τη Μποκα για φιλικο, ουτε που με νοιαζει.

Ζησε στον κοσμο το δικο σου και του Γιωργου Μινου.

Λες και η Μποκα θα σωθει απο τα 300 που θα παρει απο τον ΑΡΗ και τη βολευει να ειναι στην ακρη του κοσμου για τοσα φραγκα.

Οσο για το φιλικο της αεκ, ειναι λογικο να θελουν να κανουν μια αρπαχτη ακομα και η αεκ να παιξει ενα μεγαλο φιλικο εκμεταλλευομενη την τεραστια μαγκια του ΑΡΗ.

αληθευει η πληροφορια οτι το φιλικο με την Μποκα στο Βικελιδης, γινεται για τον εορτασμο της παρουσιας του ρουλη στην πρωτη εθνικη για 4η σερι χρονια?..γουσταρω παντως που σκατε λεφτα μπας και κανετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ενα σολντ αουτ στο γηπεδο σας.για να δουμε, θα τα καταφερετε?οταν φιλοξενησεις στο γηπεδακι σου τη ρεαλ η τη μιλαν(δν σ λεω καν να τις κερδισεις), χωρις να πληρωσεις μια, τοτε ξαναμιλαμε…ανυπαρκτοι ειστε ρε.και σε κοσμο και σε ομαδα και σε ιστορια.

Μπαβοοο.

Aνυπαρκτος ειναι αυτος που μιλαει καπου βγαζοντας ΜΟΝΟ κομπλεξ.

Ανυπαρκτος ειναι αυτος που ο αρχηγος του μεγαλυτερου συνδεσμου του, παραδεχεται πως η ομαδα του εχει παψει να ειναι μια ιδεα.

Ανυπαρκτος ειναι αυτος που παιζει σε ενα αδειο γηπεδο και ερχεται ο καθενας που γουσταρει να κανει εκδρομη και τον κανει πλακα.

Ανυπαρκτος ειναι αυτος που πουλαει (ή θα πουλαει μουρη) με ξενα κολυβα …ξερεις εσυ.

κ.ο.κ.

Αυτα που εγραψες μ’ αυτα που λεγαμε που κολλανε παντως;; #-o

δεν κόλλαγε και για αυτό θα το σταματήσει ο Fidel το trolling από εδώ και πέρα ως καλό παιδί.

Πάντως, θα είναι κρίμα αν κάποιοι δεν πάνε να δουν τη Μπόκα μόνο και μόνο επειδή είναι φιλικό του Άρη. Μπορεί να μην είναι και στα καλύτερα της, αλλά δεν παύει να είναι ένας από τους καλύτερους συλλόγους παγκοσμίως. Θα δείτε και ποδοσφαιριστές που δε θα δούμε ποτέ στην Ελλάδα…

τουλαχιστον εγω έχω γηπεδάκι καρτουν! Ε καρτουν!

Μια ζωή ΑΔΕΡΦΑΡΕΣ…

Puta Boca, los cerdos y las prostitutas de la ciudad…Siempre River #14

edit: κάπου ειπώθηκε πως δεν είναι δυνατόν να μισείς κάποια ομάδα τόσα χιλιόμετρα μακριά…διαφωνώ και πιστεύω πως έχει ψωμί η συζήτηση, αν και όχι σε αυτό το τοπικ.

Πάντως εγώ έχω εισητήριο για το ματσάκι. Πάω μερικές φορές έτσι κι αλλιώς στον Άρη άλλα πάντα στους VIPs. Ελπίζω να παίξει τουλάχιστον ο Ρικέλμε. Tην επόμενη μέρα θα είμαι στο ΠΑΟΚ-Βαλερέγκα

Xωρις καμια διαθεση για παρεξηγηση, καλος μαλακας ο “Αρειανος” που στο 'δωσε.

Δε θελω να επεκταθουμε, αυτη ειναι η γνωμη μου.

Και υπαρχουν παρα πολλοι Αρειανοι που επειδη δεν ειχαν τωρα για διαρκειας και θα μεινουν απ’ εξω.

ΥΓ.: Και δεν εχει καμια σχεση που εισαι παοκ ε …Αναγεννηση Αγ. Βαρβαρας να 'σουν το ιδιο θα 'λεγα.

ΥΓ.2: NamelessDead πως μπορεις να μισεις μια ομαδα με την οποια απεχεις καποιες χιλιαδες χιλιομετρα και γιατι τοσο προβλημα με τη Μποκα;;

Eσύ (που δεν είσαι μαλάκας) ελπίζω να κάνεις τον ίδιο χαρακτηρισμό σε φιλικό σου πρόσωπο αν σου δώσει εισητήριο άλλης ομάδας όταν θες να πας στο γήπεδο.

Σορρυ αν σε πειραξε …δεν το ηθελα.

Αλλα αυτο το φιλικο πανω απο ενα τεραστιο παιχνιδι για τον καθε ποδοσφαιροφιλο, ειναι μια ανταμοιβη για ολους τους Αρειανους.

Ειναι αδικο να μενουν Αρειανοι απ’ εξω και να μπαινουν οπαδοι απο αλλες ομαδες.

Ισως να ειμαι κομπλεξικος και στενομυαλος σ’ αυτο το θεμα, αλλα η γνωμη μου δεν αλλαζει.

30 χρονια ειχαν στην διαθεση τους οι αριανοι για να γεμισουν μονοι τους το μηλο και θα εχουν αλλα τοσα,τι σκας;

Μια και το θίγεις, ας το συζητήσουμε εδώ.

Λοιπόν φαντάζομαι και ελπίζω ότι έχεις ασχοληθεί κάπως με τα οπαδικά θέματα του εξωτερικού, για να έχει μια βάση η συζήτηση. Η δικιά μου γνώμη μετά από κάποιο σχετικό research αλλά και αγώνων που έχω δει, είναι ότι οι οπαδοί της Μπόκα (φτου κακά) είναι από τους πιο αλαζόνες που υπάρχουν στον κόσμο-εμείς είμαστε κι άλλος κανείς. Κι όλα αυτά γιατί; Επειδή είχαν στην ομάδα τους έναν από τους μεγαλύτερους παίκτες στην ιστορία (αδιαμφισβήτητο) και για κανέναν άλλο λόγο.

Αν γνωρίζεις τα ντοκιμαντέρ “The Real Football Factories International”, στο σχετικό επεισόδειο της Αργεντινής, ο ιθύνων της La Doce έχει τέτοιο τουπέ και πουλάει τόσο ιστορία (σε επίπεδο The Godfather κυριολεκτικότατα) που είναι αδύνατον να μη μου προκαλεί απέχθεια. Κάτσε μάστορα. Τρως ΠΟΛΥ ξύλο σε εγχώριους τίτλους για να το παίζεις δερβέναγας στην πόλη. Και εν πάσει περιπτώσει χεστήκαμε αν κουνιέται τo Bombonera, και το Mestalla είναι “κάθετο” και καζάνι αλλά δε βγήκε η VCF Sud να το παίζει αφεντικό.

Για μένα λοιπόν, επειδή οι παίκτες είναι επαγγελματίες και αυτό δεν αλλάζει, η νοοτροπία και ο χαρακτήρας μια ομάδας είναι ο κόσμος της. Και γι’αυτό μπορώ χωρίς κανέναν μα κανέναν ενδοιασμό να μισώ τη Μπόκα (φτου κακά περισσότερα). Και εξαπλώνεται και σε άλλες χώρες/ομάδες (Liverpool, Lazio, Real, Rangers), με διάφορα επιχειρήματα στην κάθε περίπτωση.

Για το τουπε των οπαδων της Μποκα, εχεις απολυτο δικιο.

Χαρακτηριστικο οτι αποκαλουν τους εαυτους τους “la mitad mas”, δηλαδη “οι μισοι και ενας”.

Υπαρχει μια αφορμη για κατι τετοιο, το αρκετα υψηλο οπαδικο τους επιπεδο.

Αυτη η “αφορμη” ειναι αρκετη για να τους συμπαθησεις.

Χωρις να θεωρω σωστο ή να κατανοω το “μετα τους La Doce το χαος”, καθως καυτες ατμοσφαιρες θα κυκλοφορουν παντα και παντου.

Και επειδή το οπαδικό επίπεδο πρέπει να έχει μια βάση, θα ήθελα να ακούσω ονόματα παικταράδων που ανέδειξε η ομάδα των half plus one μετά Maradona.

Riquelme; Ιν μαι οπίνιον του κώλου αλλά ας τον δεχθώ.
Carlos Tevez; Οκ.

Και μετά, και μετά;

Γιατί ως River μπορώ να σου αντιπαρατάξω Saviola, Aimar, Gallardo, Batistuta, Ortega, D’Alessandro, Crespo, Salas, Solari, Mascherano, Cavenaghi…και ολόκληρη τη Maquinita του '97. Οπότε, προς τι το οπαδικό τουπέ;

Νταξ, μην υπερβαλλεις ρε συ…

Κι απο τη μερια της Boca, υπηρχαν Gago, Palacio, Cardozo, Banega, Burdisso, Abbondanzieri, Barros Schelotto, Palermo, Ibarra, Riquelme.

Ασε που το “τουπε” εχει ερθει με βαση τους τιτλους (μπορει η Boca να εχει λιγοτερα πρωταθληματα απο τη River, αλλα ειναι απο τους κυριαρχους της Λατινικης Αμερικης) και με βαση την ατμοσφαιρα στο Bombonera, πραγμα ξεχωριστο μεν, οχι μοναδικο δε, για να μην υποπιπτουμε και μεις στο ιδιο σφαλμα.

ΥΓ.: Στους “δικους σου” βαλε και τον υπερπαιχτη Lucho Gonzalez.

    Αν και αναφερεις και παιχτες που δεν τους ανεδειξε στην ουσια η River.

Νομίζω ότι παίζεις υπερβολικά πολύ Football Manager…Δεν υπάρχει άλλη ανθρώπινη διάσταση - τουλάχιστον από τις 4 γνωστές - που να θεωρεί μεγάλο παίκτη τον Banega.

Μπορούν να κρατήσουν τα τροπαιάκια τους ενάντια στις Ντεφενσόρ, τις λοιπές εξαθλιωμένες του Εκουαδόρ και της Βενεζουέλας και τις “αμυνάρες” του Brasilerao. Εντός των τειχών, θέλουν ακόμα 3 με 4 Μαραντόνηδες και ΑΝ…