Coldplay @ ΟΑΚΑ, 08/06/2024 και 09/06/2024

Ρε θα μας τρελάνουν… τι να πω δεν περίμενα με τπτ κάτι τέτοιο.

Πάει και για 3η μερα δλδ;

Καλά δεν νομίζω πως οι Coldplay και οι Imagine Dragons απευθύνονται στο ροκ κοινό.
Οι Arctic Monkeys καμία σχέση πάλι και δεν καταλαβαίνω πως συνδέονται με τους άλλους δύο.
Μεγάλη συναυλιακή υπέρβαση αυτό που συνέβη με Coldplay.
Αν αυτό σημαίνει πως θα αναβαθμιστεί λίγο και το επίπεδο των εγκαταστάσεων, φαίνεται πως ανοίγει δρόμος για να δούμε μεγάλα πράγματα εδώ.

4 Likes

Δηλαδη πουλησαν παραπανω απο 100.000 εισιτηρια για τον Ιουνιο του 2024. Μαλιστα :joy:

1 Like

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποια μπορεί να είναι αυτά τα μεγάλα πραγματα, μιας και οι μεγάλοι της ροκ κ μέταλ μουσικής αποσύρονται σιγά σιγά

Καλά αυτό το σιγά- σιγά μπορεί να σημαίνει μέσα στα επόμενα δέκα χρόνια κι εν τω μεταξύ θα συνεχίσουν να βγαίνουν μπάντες και να μεγαλώνουν. Επίσης, ποιος μίλησε μόνο για rock και metal;

5 Likes

Φέρτε Metallica. Έχουν πολλά κενά στο καλεντάρι τους

1 Like

Επειδή είναι rocking το φόρουμ, όχι ότι σνομπάρω τα άλλα είδη απλά για συναυλία, δεν.

1 Like

Nαι, μωρέ, οκ, απλώς αυτό που εννοούσα είναι πως πρώτα με το χαμό με τους Arctic Monkeys και στη συνέχεια με τους Coldplay, σε συνδυασμό με μια σχετική αναβάθμιση των υπηρεσιών, μπορεί να μας βάλει και λίγο στον παγκόσμιο μουσικό χάρτη.

Γράφει π.χ. το Pitchfork για τις σημαντικότερες περιοδείες του 2023 κι εμείς πιάσαμε 1/57 για φέτος. Όχι πως το κριτήριο του Pitchfork είναι και κανένα ιδιαίτερα αξιόλογο αλλά τέλος πάντων καταγράφει λίγο τις παγκόσμιες τάσεις με τις οποίες σταθερά στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία σχεδόν επαφή.

110.000 σε δυο μερες το μπι πρεσαιζ

Γουαου είναι το μόνο που μπορώ να σχολιάσω!

1 Like

Όταν βγουν αυτά τα Lucky dip εισιτήρια του 20ευρου θα το επιχειρήσω κι άμα κάτσει

3 Likes

στα ίδια. έτσι για την εμπειρία

2 Likes

Α τώρα είναι καλό το πίτσφορκ :stuck_out_tongue:;

2 Likes

Μην παραχαράσσετε… :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Βέβαια αυτό το άρθρο δεν λέει σχεδόν τίποτα, καθώς οι περισσότερες περιοδείες που αναφέρει γίνονται Αμερική. Και όσες, λίγες, γίνονται Ευρώπη, πολλές φορές εννοούν UK-Γαλλία-Γερμανία-Ολλανδία-ίσως Σκανδιναβία-άντε ενδεχομένως και σε 1-2 χώρες στην κεντρική Ευρώπη που είναι παραδίπλα.

Δεν κατάλαβα την απάντηση.
Άρα τι;
Είμαστε ψηλά στο συναυλιακό χάρτη;
Και αφού συμφωνούμε πως δεν είμαστε, καθώς οι μεγάλες περιοδείες αφορούν 6-7 χώρες της Ευρώπης, διαφωνείς πως πετυχημένα λαιβ στην Ελλάδα σαν αυτό τον Coldplay δημιουργούν προϋποθέσεις για να ανέβουμε level;

Νομιζω πως αυτο που εννοει ο @martian ειναι πως το 1/57 (δεν ειναι 2/57? Δεν ηρθαν οι Arctic Monkeys Ελλαδα?) ειναι λιγο αδικο, αφου για πολλους απο τους καλλιτεχνες στο αρθρο του Pitchfork δεν υπηρχε καν σχεδιο να ερθουν Ευρωπη σε αυτες τις περιοδειες.

Κατα τα αλλα οκ και να μην ειναι 1/57 και να ειναι 1/30, και παλι μιλαμε για πολυ μικρο νουμερο, ενω για αρκετες απο αυτες τις μπαντες το λες και οριακα αποτυχια το να μην τους φερει καποιος Ελλαδα.

2 Likes

Ε αφού οι Coldplay έρχονται το ‘24 δεν πιάνεται στις περιοδείες του ‘23!
Οκ, ναι, ενδεικτικό ήταν το άρθρο έτσι κι αλλιώς για τη γενική ιδέα. Δλδ, με ένα google είναι εύκολο να βρει κανείς άλλα 10 αντίστοιχα άρθρα για Ευρώπη.

Ιστορικό sold out , απίστευτο πραγματικά

Εγώ μπήκα 09:00 σε αναμονή , 10:07 ακριβώς μπήκα στο σάιτ είχε σχεδόν παντού διαθέσιμα εισιτήρια, είχα χρόνο να κοιτάξω και για τις δύο , επέλεξα αρένα και όλα κομπλέ

Το σκέφτηκα και για Κυριακή, νομίζω βρήκα κάποια στα 57€ αλλά επικράτησε η λογική , γιατί στους GnR δεν ένιωσα παλμό δεν έβλεπα κλπ . Θα ήταν και πλεονασμός

Δεν μπορώ να σκεφτώ πολλά ονόματα πιο hot από τη Rosalía για φέτος αλλά το μισό φόρουμ την κορόιδευε. Ούτε ανταπόκριση στο site νομίζω υπήρξε

5 Likes