Coldplay-Viva la Vida or Death and All His Friends

Εγώ πιστεύω πως η αλλαγή κατεύθυνσης είναι λίγο παραπλανητική. Δηλαδή, όσα νέα στοιχεία ακούγονται δεν είναι αφομοιωμένα με τη μουσική τους, αλλά ακούγονται σε διαστήματα που δεν ακολουθούν το βασικό κορμό των κομματιών.
Επίσης μου τη σπάνε λίγο οι –και καλά 70Άs prog- συγχωνεύσεις κομματιών, που είναι μάλλον άσκοπες.
Νομίζω ο δίσκος βασίζεται περισσότερο στην παραγωγή και την ατμόσφαιρα που πάνε να δημιουργήσουν, παρά στις ιδέες. Μου αφήνει την αίσθηση, για παράδειγμα, πως σε 40 λεπτά δεν ακούω ούτε ένα refrain…
Ωραίες μελωδίες σίγουρα, αλλά τα κομμάτια είναι έτσι –ασαφώς- δομημένα που με κάνει να πιστεύω πως το μόνο που ήθελαν ήταν να σε αφήσουν με την εντύπωση πως πήγαν βήματα μπροστά και προόδευσαν. Κάπου χάνεται η ουσία όμως…

Και το “Lost” ρε παιδιά, θρίαμβος!!!

Eχει ενα κομματι που λεγεται “Lost” και ενα που λεγεται “42”…Πειστηκα να του ριξω μια αυτια.:lol:

Συμφωνώ με αμφότερα τα ποστ του Cozy που προηγήθηκαν… Δεν είναι κακό αλλά μου ακούγεται μια ομοιόμορφη μάζα ήχων. Δεν ξέρω. Ίσως παραείμαι ερωτευμένη με το X&Y… :stuck_out_tongue:
Ακούγεται ευχάριστα αλλά στην προτίμηση μου παραμένει…4ος… :lol:

Για μένα πάλι, είναι ο καλύτερος δίσκος των Coldplay και σίγουρα στα top ten αυτής της χρονιάς.

Eκπληκτικός δίσκος ο οποίος παρά τις πολλές ακροάσεις συνεχίζει να με συναρπάζε…το ομώνυμο το βρίσκω με διαφορά το καλύτερο του δίσκου ενώ αγαπημένα είναι και τα cemeteraries of london, lost και violet hill γενικά πολύ καλός δίσκος και δικαίως βρίσκεται εκεί που είναι:)

Γιατί, γιατί, γιατί;!
Τον ακούω, τον ξανακούω και εκτός ελαχίστων στιγμών δε μου κάνει καθόλου κλικ :frowning:
Πολύ υποτονικός, αν και μάλλον ευθύνεται το “X&Y” γι’ αυτό που το θεωρώ ελαφρώς πιο ‘χαρούμενο’ από τα δύο πρώτα και ήλπιζα να κινείται στο ίδιο ύφος.

Πάντως σ’ αυτή την ακρόαση ξεχώρισα το “42”. Κι επίσης δε μου αρέσει καθόλου που το intro (instrumental) μου φαίνεται η καλύτερη στιγμή του δίσκου :stuck_out_tongue:

Κατά τη γνώμη μου ο δίσκος θα ήταν προτιμότερο να έβγαινε χειμώνα μιας και μου κάνει για album ικανό να σου προκαλέσει μια γλυκία μελαγχολία το χειμώνα (μπορεί να είναι και η ιδέα μου)…Τον θεωρώ λίγο αταίριαστο για καλοκαίρι…

Σίγουρα.

Εμενα μου εχει αφησει παρα πολυ καλες εντυπωσεις αν και παραδεχομαι οτι δεν εχω ψαξει πολυ coldplay περα απο τα 4-5 κλασσικα hitakia που μου αρεσουν πολυ βεβαια,αλλα αυτος ο δισκος με εψησε να τους ακουσω καλυτερα!:slight_smile:
Αγαπημενα:42,cemeteries,violet hill και κορυφαιο το viva la vida…8)

Άργησα πολύ να το ακούσω και μπορώ να πω έκανα πολύ άσχημα. Πολύ καλός δίσκος σίγουρα στους καλύτερους της χρονιάς. Φοβερά τα 42 και Viva la vida

δεν άργησα, αλλά συμφωνώ απόλυτα!

Να και σε κάτι που συμφωνούμε :slight_smile: :wink:

η μουσική ενώνει…

σου έχω πει πως έχεις ωραία μάτια? :lol: στα μουσικά σε πολλά συμφωνούμε, απλά εσύ θα δεις AC/DC και εγώ όχι :frowning:

Ωραίοι οι Coldplay ε:

Και επίσης:

Πφφφ, να πουν ρε τα παλικαρια μπροστα στον δικο μας μαστορα τον Φοιβο?? Ενταξει, μπορει να εχουν 5-6 κλεμμενα τραγουδια. Ουτως ή αλλως ειναι σκατα. :stuck_out_tongue:

Ολα τα λεφτα το δουλεμα που πεφτει στο δευτερο βιντεακι.

LOS ANGELES - Rock guitarist Joe Satriani has sued British band Coldplay, accusing the Grammy-nominated stars of plagiarizing one of his songs.

Satriani’s copyright infringement suit, filed Thursday in Los Angeles federal court, claims the Coldplay song “Viva La Vida” incorporates “substantial original portions” of his 2004 instrumental “If I Could Fly.”

Καλά το δεύτερο καμία σχέση, επειδή αρχίζουν οι 5 νότες ίδιες στα 2 πρώτα δευτερόλεπτα και μοιάζει η (έτσι κι αλλιώς πανομοιότυπη σε αυτό το είδος) ενορχήστρωση δε σημαίνει και ότι είναι κλεψιά.

Ο joe δικαίως διαμαρτύρεται όμως.

Πάντως απ’ τον δίσκο τα Violet Hill και Cemeteries of London είναι παρα πολύ όμορφα τραγούδια.

Καλα ιδιως με το τραγουδι του Δασκαλου ειναι ιδιο. Τρελη κλεψια ομως.
Αντε να εξαφανιστει και αυτο το ξενερωτο ανεκδοτο.

To remixaki του παλικαριου γαμαει ομως :stuck_out_tongue:

Toυ Satriani ειναι ολοιδιο και ναι ειναι λιγο υποπτο…:-k, χαλαρα σηκωνει μηνυση

Του αλλου του τυπα, μπααα…

Eνταξει και οι Scorpions εχουν κλεψει το “Always Somewhere” απο Skynard, oι U2 το “The Sun Always Shines on TV” απο A-HA, oι Pearl Jam εχουν ξεπατικωσει το “Going To California” των Zeppelin, oι Zeppelin εχουν κλεψει με την σειρα τους πολλους ασημους μπλουζιστες κτλ (συμφωνα με αστικο μυθο…)

… and the story goes on…