Coldplay-Viva la Vida or Death and All His Friends

Έτσι ακριβώς! :thumbup:

Ελπίζω ο Satriani να τους πάρει όσα περισσότερα μπορεί και να τα διαθέσει σε προγράμματα μουσικής παιδείας σε σχολεία κλπ.

Ώπα! Tα blues είναι μία άλλη ιστορία, είναι ένα είδος λαϊκής, παραδοσιακής μουσικής που ακολουθεί πολύ συγκεκριμένες φόρμες.
Οι Zeppelin έχουν παίξει διασκευές παραδοσιακών blues δίνοντας credit στους αυθεντικούς συνθέτες και έχουν γράψει και τραγούδια επηρεασμένα από τα blues αναγνωρίζοντας τις επιρροές και -το κυριότερο- μαθαίνοντας τους αυθεντικούς δημιουργούς σε λευκά, ανυποψίαστα ακροατήρια. Είναι πολύ διαφορετικό.

Το μονο σχετικο νομιζω που καταλογιστηκε στους Ζεπς ηταν οτι σε μερικα δεν ειχαν αποδωσει στα credits οτι ηταν και συνθεσεις αλλων.
Συμφωνω με το οτι εδωσαν στο ευρυ κοινο χαμενα διαμαντακια αλλα το θεμα ειναι οτι εμπλεκονται και λεφτα στην περιπτωση των royalties και κατανοω πως καποιος ασημος μπλουζιστας μπορει να ενιωσε αδικημενος ακουγοντας μια συνθεση εν μερη δικια του να αποδιδει χρημα και δοξα σε αλλους. Φυσικα δεν εννοω οτι με τα κλεμμενα κανανε καριερα οι Ζεπς.

Συγκεκριμένα για ποιά τραγούδια των Zeppelin λέγεται αυτό;

Διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα θα πρεπει να ηταν για καποια απο το Ι και ΙΙ. Για πες τι ξερεις επι του θεματος.

O Willie Dixon πήρε κανονικότατα credit για τα δύο τραγούδια του που διασκευάζονται στο Ι
Για το ΙΙ ζήτησε λεφτά γιατί κάποιοι στίχοι του Whole lotta love προέρχονταν από δικούς του (βέβαια στα blues πολλοί στίχοι έχουν ανακυκλωθεί πολλές φορές… :roll:) και η μπάντα τα βρήκε μαζί του χωρίς να πάνε δικαστήρια κλπ.
Εσύ έχεις αkούσει κάτι άλλο;

Noμιζω και για το Lemon Song εχω ακουσει κατι. Δεν ξερω αν ειχε να κανει ομως με στιχους ή μουσικη.

για το lemon song

βασικα αποτελει μια “διασκευη” στο killing floor του Howlin wolf συν καποιους στιχους απο travelin riverside blues του robert johnson (squeeze my lemon…)

επισης το tangerine ηταν ακυκλοφορητη συνθεση του page (knowing that i’m losing you) επι εποχης yardbirds

τεσπα
αυτο που λεει ο mule ειναι σωστο
οτι στα blues ετσι λειτουργουσαν

το θεμα ειναι ομως
α) οτι οι led leppelin κανανε λεφτα
β) στις αρχικες κοπιες δεν υπηρχαν τα αναλογα credits και χρειαστηκαν δικαστηρια για να διευθετηθει το θεμα

anyway προσωπικα δεν εχω προβλημα
σχεδον ολες οι μπαντες δανειζονται απο αλλες μπαντες
μια ματια στο θρεντ με τα κλεμμενα ριφ να ριξει κανεις το καταλαβαινει

ον τοπικ τωρα
ναι η μελωδια των coldplay “θυμιζει” τη μελωδια του satriani
so what?
προσωπικα το βρισκω μικροπρεπισμο να ασχολειται ενας satriani με μια μπαντα τυπου coldplay
που στο κατω κατω εχουν διαφορετικα ακροατηρια
τωρα αμα το χρησιμοποιησει για σκοπους που αναφερει ο mule να το κανει
αλλιως…

Το lemon song προέκυψε από jams πάνω στο Κilling Floor που έπαιζαν οι Zeppelin στα live τους ως διασκευή. Και τους στίχους του Johnson τους “δανείστηκαν” αλλά και αυτός δεν ήταν ο πρώτος που τους χρησιμοποίησε, υπήρχε ηχογραφημένο τραγούδι με αυτούς τους στίχους και από άλλον νωρίτερα…:?
Γενικά οι ρίζες των κλασσικών Βlues στίχων χάνονται στα βάθη της παράδοσης και είναι δύσκολο να ψάξει κανείς εκεί copyrights.
H oυσία είναι πως όπως γράφει ο Signal oι Zeppelin έβγαλαν πολλά φράγκα και γρήγορα παίζοντας αυτή τη μουσική και έτσι πολλοί ενδιαφέρθηκαν για ένα κομμάτι από την πίτα. Πάντως και με τον Howlin’ Wolf τα βρήκαν χωρίς να φτάσουν στα δικαστήρια. Αφ΄ενός ο Peter Grant ήταν μεγάλη γάτα, αφ’ ετέρου οι ίδιοι οι Zeppelin δεν έκρυψαν ποτέ τoν σεβασμό τους για τους μεγάλους bluesmen και δεν ήθελαν να τραβιούνται στα δικαστηρια μαζί τους. :wink:

Καθόλου μικροπρέπεια δεν είναι το να προστατεύεις τα πνευματικά σου δικαιώματα :!:
θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο πως η μήνυση γίνεται πάνω που οι άλλοι προτάθηκαν για 7 Grammy.
Nαι, έχουν διαφορετικά ακροατήρια και των Coldplay έιναι πολύ ευρύτερο. Δεν θα βλάψει να μάθει αυτό το ευρύτερο ακροατήριο το όνομα “Satriani” :wink:

δεν νομιζω η πλειοψηφια του κοινου των coldplay να ενδιαφερθει να μαθει τον satriani
η μουσικη του satriani απευθυνεται σε πολυ συγκεκριμενο κοινο

anyway
καλη επιτυχια στον satriani

Κανεις λαθος εδω. Παροτι ειμαι μεγαλος φαν των Coldplay αυτη η ομοιοτητα πιστευω πως πρεπει να ερευνηθει και εν τελη να δικαιωθει ο Satriani. To εν λογω ριφ του Σατριανι ειναι επαναλαμβανομενο στο κομματι του, η απλα εμφανιζεται σε ενα σημειο? Γιατι ρε παιδια αυτοι οι κιθαριστες βαρανε 100 ριφς σε καθε δισκο οποτε αμα εχει γραψει τοσα πραγματα δεν ειναι απιθανο κατι που θα βγει μετα να μοιαζει με κατι δικο του.

Απο την αλλη παλι δεν νομιζω οτι οι Coldplay και οι καθε Coldplay θα ηταν τοσο αφελεις να αντιγραψουν τοσο απροκαλυπτα… πχ το Talk που περιεχει μεσα Kraftwerk το αναφερει στα credits.

Eπισης μου κανει εντυπωση το οτι το Viva La Vida παιζεται καργα τους τελευταιους 6 μηνες και αυτη η ιστορια με τον Satriani τωρα βγηκε. Τωρα το πηρε χαμπαρι αυτος? Δεν ακουει mainstream?:lol:

Ενδιαφερουσα ιστορια, να δουμε που θα καταληξει… Προβλεπω να σκανε λεφτα οι Coldplay στον Satriani και το αν ξεπατικωσαν το ριφ η οχι να μην το μαθαινουμε ποτε. Παντως κανενα μελος των Coldplay δεν τον κοβω για Satriani fan… και ουτε προκειται:lol:

Σε καμμια περιπτωση παντως δεν ειναι μικροπρεπισμος του Σατριανι

καλα ξερετε ποσες τετοιες κλεψιες εχουνε γινει??

αμα ηταν να ασχολειται ο καθε μουσικος ποιος του εκλεψε τη μουσικη
δεν θα γραφανε τραγουδια
θα τρεχανε στα δικαστηρια

απλα η ολη η ουσια ειναι οτι οι coldplay και οι καθε coldplay εχουν λεφτα για να πληρωσουν
γιατι αν πχ του εκλεβε τη μελωδια μια underground μπαντα που γεμιζει με δυσκολια 100 ατομα στο ΑΝ
σιγα μην ασχολιωτανε

Παρόλα αυτά, σημασία έχει ότι το Viva La Vida είναι ένα καταπληκτικό άλμπουμ…

ακριβώς αυτό. Τίποτα άλλο.

Δε νομίζω βασικά και πως θα δικαιωθεί ο Σατριάνι, επειδή έχουν έναν επαλαμβανόμενο ρυθμό που θυμίζει ένα μέρος από κάποιο κομμάτι του…

Πάντως, επειδή είναι οι Coldplay βουρ στον πατσά δίχως κανένα οίκτο, ενώ αν ήταν για κάποιο άλλο συγκρότημα ή για τα παλιά συγκροτήματα που έχουν κάνει κάτι παρόμοιο έχουμε πολλά ελαφρυντικά. Δεν είναι όμορφο αυτό -χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν.

Ρε παιδιά χαλαρώστε. Ακούστε την δισκάρα των Coldplay και μην ασχολείστε με λεπτομέρειες. Δεν ακούμε ποια και πολλούς δίσκους σαν το Viva la vida για να έχουμε την πολυτέλεια να τους κατακρίνουμε. :wink:

Δεν νομιζω να ειναι τυχαιο. Γιατι και η μελωδια αλλα και η αλληλουχια συγχορδιων ειναι ολοϊδια.

Giati prepei na einai klopi re paidia? Otan skeftesai mia melodia sigoura kapoios kapou kapote tin exei ksanapaiksei. An yparxoun apodeikseis oti skopima kanoun tetoio pragma tote nai einai klopi.

Ασε που μου φανταζει μυστηριο στον ελευθερο του χρονο ο Μαρτιν να ακουει Σατριανι :–

Το σίγουρο είναι πως ο Satriani δεν βάζει ο ίδος φραγμούς στο σε ποιούς απευθύνεται η μουσική του: Πολλά κομμάτια του ακολουθούν την τυπική φόρμα κουπλέ-ρεφρέν-κουπλέ-ρεφρέν-γέφυρα και έχουν ευκολομνημόνευτες μελωδίες, δεν παίζει μόνο ατέλειωτα σόλα για να πείς πως απευθύνεται μόνο σε μουσικούς κλπ.
Τώρα αν στο σημερινό τοπίο τα media δεν είναι πρόθυμα να παίξουν μουσική χωρίς φωνητικά, αυτή είναι μία άλλη ιστορία…
Στα τέλη της δεκαετίας του '80 πάντως, ο Satriani έφτασε με το Surfing with the Alien στην υψηλότερη θέση για instrumental δίσκο στα charts του billboard και ο δίσκος είχε γίνει δύο φορές πλατινένιος (>2.000.000 αντίτυπα!)
Το τι θα κάνει η πλειοψηφία του κοινού των Coldplay, είναι επίσης δικό της θέμα, έχει να κάνει με το πόσο την ψάνουν με τη μουσική ή αν απλά ακούνε mainstream. Πάντως υπάρχουν αρκετά παιδιά εδώ μέσα που τους αρέσουν οι Coldplay και δεν ξέρουν τόσο καλά τη μουσική του Satriani και ίσως με αυτή την ιστορία να ενδιαφερθούν να την ψάξουν περισσότερο. Στο κάτω-κάτω για να είναι κανείς εδώ στο φόρουμ, λογικά ενδιαφέρεται να “ψάχνει” περισσότερα πράγματα στη μουσική.

Δεν είναι μόνο ένα ριφ, έιναι chord progression, ρυθμός και μελωδία, και ναι στο κομμάτι του satriani είναι επαναλαμβανόμενα και χαρακτηριστικά του κομματιού.
Δεν ξέρω αν και πόσο ακούει mainstream ο Satriani :p, αλλά προφανώς δεν το πήρε χαμπάρι χθες επειδή τώρα τους μήνυσε. Μάλλον θα συμβουλέυτηκε δικηγόρους πρώτα, θα συμφώνησε με “ειδικούς” να καταθέσουν ως μάρτυρες του κλπ.
Για την πιθανότητα να έγινε κατά λάθος δες τι απαντάω πιό κάτω στον Daz, για το αν οι Coldplay ακούνε Satriani, δες τι απαντάω στον Mr.Whatshisname

Μάνο αν αυτό για τα “ελαφρυντικά” το γράφεις για τα όσα γράφω εγώ για τους Zeppelin, νομίζω πως εξήγησα ήδη σε νωρίτερο ποστ μου πως έχει η κατάσταση με τα blues που είναι παραδοσιακή μουσική κλπ.
Δεν υπάρχει πάντως από μέρους μου θέμα “παλιά Vs νέα συγκροτήματα”, δεν σκέφτομαι έτσι γενικότερα.

Καταλαβαίνω τι λες: H πιθανότητα δύο μουσικοί να γράψουν το ίδιο chord progression και την ίδια μελωδία από πάνω είναι πολύ μικρή στατιστικά, ακόμα και αν αυτά είναι σχετικά απλά.
Είναι πιό πιθανό ένας μουσικός να έχει ακούσει κάτι, να έχει αυτό περάσει στο “μουσικό υποσυνείδητο” του και όταν κάποια στιγμή το “ανασύρει” και το πάιξει να μην συνειδητοποιήσει πως παίζει κάτι που προέρχεται από κάποιον άλλο.
Αν συμβαίνει αυτό όμως τα πράγματα είναι απλά: Oι Coldplay μπορούν να βγουν και να πουν “μας συγχωρείτε αλλά συνέβη αυτό” να προσθέσουν τον Satriani στα credits και να τελειώσει εδώ η ιστορία.

Στον ελεύθερο χρόνο του δεν ξέρω :p, πάντως πολλοί μουσικοί ακούν Satriani ακόμα και αν αυτό δεν φαίνεται στην μουσική τους. Με βάση την ηλικία του, όταν ο Martin ήταν στην εφηβεία του (στα χρόνια που κανείς συνήθως μαθαίνει περισσότερα για την μουσική/διαμορφώνει γούστα) ο Satriani ήταν από τους δημοφιλέστερους και πιό προβεβλημένους κιθαρίστες στον κόσμο.
Επίσης, να μην ξεχνάμε πως συγκροτήματα στο επίπεδο δημοτικότητας των Coldplay έχουν πάντα στην διαδικασία γραψίματος/ηχογράφησης ακριβοπληρωμένους παραγωγούς από δίπλα που δίνουν διαφόρων ειδών “βοήθειες” ακόμα και αν δεν εμφανίζονται τελικά στα credits. Αυτοί οι ακριβοπληρωμένοι επαγγελματίες συνήθως ακούν πολλή μουσική και πολλά διαφορετικά είδη.

Δεν το είπα για σένα. Ήταν μια γενική διαπίστωση. Ότι δηλαδή αν κάποιος έχει μια “αντιπάθεια” για ένα γκρουπ ή είδος θα τους πει κλέφτες ελαφρά τη καρδία και δίχως κανέναν ενδοιασμό, ενώ αν πρόκειται για αγαπημένο του συγκρότημα σίγουρα δε θα πράξει το ίδιο.