Coldplay-Viva la Vida or Death and All His Friends

Είναι πιό πιθανό ένας μουσικός να έχει ακούσει κάτι, να έχει αυτό περάσει στο “μουσικό υποσυνείδητο” του και όταν κάποια στιγμή το “ανασύρει” και το πάιξει να μην συνειδητοποιήσει πως παίζει κάτι που προέρχεται από κάποιον άλλο.
Αν συμβαίνει αυτό όμως τα πράγματα είναι απλά: Oι Coldplay μπορούν να βγουν και να πουν “μας συγχωρείτε αλλά συνέβη αυτό” να προσθέσουν τον Satriani στα credits και να τελειώσει εδώ η ιστορία.

αα, συμβαινει και σε αλλους αυτο? :-s

Παλι καλα :stuck_out_tongue:

Γενικα ηταν καλο το ποστ :smiley:

Λογικό δεν είναι αυτό σε ένα βαθμό; Oι πρώτες εντυπώσεις είναι πάντα καθοριστικές και όχι μόνο στη μουσική. :wink:
Πάντως εγώ δεν αντιπαθώ τους Coldplay, αδιάφοροι μου έιναι.

Από το πως θα χειριστούν αυτή την ιστορία βέβαια σίγουρα θα επηρεαστεί η γνώμη μου για αυτούς ως άτομα…

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πώ πως κάποτε πριν από πολλά-πολλά χρόνια πήγα σε μία πρόβα πολύ περήφανος για μία ριφφάρα που -νόμιζα πως- είχα γράψει.
Μέχρι που το γατόνι ο ντράμμερ μου βρήκε που αριβώς το είχε παίξει αυτό το ριφφ ο Iommi!!! :p:lol:

Been there, done that. To ηχογραφησαμε, το παιξαμε και στην αποφοιτηση, και επρεπε μετα απο ενα 6μηνο να μου πει ο φιλτατος OutlawTorn πως με ειχαν προλαβει. ΑΛΗΤΕΙΑ! :stuck_out_tongue:

:lol:
Ε, φαντάσου η “στιγμή της αλήθειας” να έρθει ενώ είσαι υποψήφιος για 7 grammy! :roll:

Δηλώσεις Σατριάνι:

[I]“Everybody assumes I’m trying to go after these guys in Coldplay, as if I’m doing this with malice, that’s the furthest thing from my mind. I’m just doing what I need to do as an artist, to protect what’s mine, to protect those feelings I put down in song,”

I did everything I could to avoid a court case with this situation. But Coldplay didn’t want to talk about it. They just wanted this whole thing to go away. Maybe they figured this little guitar player guy will leave them alone after a while, I don’t know. But we’re talking about a piece of art that I created, and that’s something I feel is important. I think everybody should feel that way.”[/I]

Πολυ ωραιο και σωστο το ποστ του Mule και ενδιαφερουσες οι δηλωσεις του Δασκαλου. Τελικα εκει που τους εβρισκα αδιαφορους και ξενερωτους τωρα μου ειναι και αντιπαθεις. :stuck_out_tongue:

Η απάντηση στην απορία “Τώρα το θυμήθηκε; o δίσκος κυκλοφορεί 6 μήνες”

Η απαντηση των Coldplay.

http://www.rocking.gr/article5293.php

Δεν διαβαζεις rocking.gr ε? Θα σε μαλωσω[-X:p

H απάντηση των Coldplay μοιάζει σαν να τους την έγραψε ο… Κούγιας! :stuck_out_tongue:

[-X[-X[-X

Aναφερονται με κολακευτικα λογια στον Σατριανι αρα τον εχουν ακουσει σιγουρα…
Εγω παιδια πιστευω οτι εγινε αυτο που αναφερθηκε και πιο πριν. Αυτος που “εγραψε” την μουσικη για το Vida… ειχε ακουσει το If I could fly αλλα οταν συνεθετε το Vida… του ηρθε υποσυνειδητα η μελωδια. Πραγματικα συμβαινει συχνα!
Βεβαια δεν θα μπορουσε να το παραδεχτει γιατι οι Coldplay ειναι μεγαλη επιχειρηση και τα πραγματα θα μπλεκοταν πολυ εχοντας κιολας να κανουμε με το “βασικο” τραγουδι του τελευταιου δισκου τους το οποιο προωθησαν πολυ με βιντεοκλιπ και διαφημιστικες καμπανιες χρησιμοποιοντας κυριως το Vida…
Λογικα εχουν καταλαβει οτι εχει δικιο ο Σατριανι και πιστευω οτι θα τα βρουνε εκτος δικαστηριων.

Ε καλα, με ποια λογικη βαζετε τη μηνυση του Σατριανι (παλιοτερο αρθρο) απο πανω απο την απαντηση των Coldplay (νεοτερο αρθρο). Που να το δω.

Η δήλωση τους δεν δείχνει αυτό. Είναι σαν να του λένε ευγενικά “κάνε το μαλάκα” [-X

Αν τους πάει στα δικαστήριια, η “μεγάλη επιχείρηση” κινδυνεύει να χάσει περισσότερα αν ο Satriani κερδίσει.

Η αληθεια ειναι οτι και μενα ετσι μου φανηκε ο τονος. Λιγο “κανουμε τον ψοφιο κοριο και ασε μας μπαρμπα Τζο”. Αλλα το πιστευω οτι θα τα βρουνε γιατι η ομοιοτητα βγαζει ματια και αν η αμερικανικη δικαιοσυνη δεν ειναι σαν την ελληνικη, τοτε θα κληθουν να πληρωσουν πολλες χηνες.

χωρις να θελω να παρω την θεση των λακηδων και λεγοντας οτι οι guitar heroes μοu προκαλουν τρελα χασμουρητα-ο καραφλος και να μην δικαιωθει στα δικαστηρια ειναι παλι ο κερδισμενος αφου ακουγεται το ονομα του.Για να το πω κομψα δεν ειναι και στο ζενιθ της καριερας του…:wink:

http://www.rocking.gr/article5300.php

Eμένα και τα 2 μου θυμίζουν το Tonight από τους Reamonn oπότε :har:

Απίστευτη η δήλωση των Coldplay που δημοσιέυεται στην κεντρική σελίδα του rocking πως “το τραγούδι του Satriani δεν είναι και τόσο πρωτότυπο”… #-o#-o

Άρα ούτε το δικό τους είναι; :-k

Ποιός κοροϊδεύει ποιόν; :-k

Satriani γερά, πάρτους τα λεφτά! :lol:

Αυτα συμβαινουν οταν δεν εχεις εμπνευση…κλεβεις…με την καλη εννοια (γλυκια μου που λεει κι ο ψινακης):lol::lol::lol: