Comedy

borw na pw oti ta mona pragmata pou m’exun kanei na gelasw kanonika einai oi Monty Python, oi Simpsons, o Veggos, oi tainies tou Stephen Chao, o Mhtsixwstas kai to ipertato ergo twn aderfwn Cohen:The Big Lebowski, esas?

Βεγγος!!!
1 2 3 Απ!!!
κ γενικα ολος ο ελληνικος κινηματογραφος…
τι να πουμε κωστανταρας παπαγιανοπουλος βουτσας φωτοπουλος Μουστακας κ αλλοι τοσοι που μετα απο τοσα χρονια γελαμε με τα ιδια αστεια περιμενοντας κιολας…

Mιας που αναφερατε ελληνικο κινηματογραφο,παντα γελαω με την ταινια “Ο τρελος τα εχει 400” που ο Κωνστανταρας δινει σφαλιαρες στην Στυλιανοπουλου.Ολα τα λεφτα!!! :lol:

Ξερεις απο βεσπα??? :lol:

Εγω γελαω και με το Muppet Show…

o trellos pou ta’xei 400 einai ola ta lefta… episis tenies tis renas vlaxopoullou opos ‘i rena ine ofsaint’,i xartopextra,viva rena,zititai epigontos gambros,merikoi to protimoun krio…

episis o pio prosfatos ellinikos kinimatografos tou 80-90 pou mas prosferei ton moustaka kai ton psalti…o moustakas sto ‘roz gato’…kai o psaltis stes apolites komodies ‘ela na agapithoume darling’,‘kamikazi agapi mou’,‘vasika kalispera sas’ me tis kaliteres atakes pou exo akousei…o psaltis pragmatika exei gellio…

Δεν μου αρεσουν ολες οι ταινιες του Ψαλτη.Μερικες τις θεωρω too much και στο σεναριο και στους διαλογους.Το “Βασικα Καλησπερα σας” παντως εχει οντως πολυ γελιο! :stuck_out_tongue:

Ωραίο topic!!

Αυτή τη στιγμή, βιάζομαι πολύ για να σκεφτώ και να θυμηθώ με τι έχω λιώσει στο γέλιο, αλλά μιας και το ανέφερε ο Socrates_… η ταινία “Life of Brian” των Θεών Monty Python είναι μία από τις λίγες που κατάφεραν να με κάνουν να κλαίω από τα γέλια…

biggus dickus !!!



sigoura o veggos!!
Exei apisteyto gelio!

Οι ελληνικές ταινίες ειναι γενικά Νο1 αυτό είναι σίγουρο.
Προσωπική αδυναμία όμως είναι ο Mike Myers και οτιδήποτε έχει κάνει (Saturday Night Live,Αustin Powers…).
Ειδικά τα Wayne’s World 1&2 είναι απλά τέλοια!

Βέγγος
Southpark
Family Guy
Simpsons
Friends -1 επισόδειο κάθε μέρα επιβάλετε-
American stand up comedy shows (Chapelle ktl)
Ελλήνικές σειρές του Ρήγα (2 ξένοι, Στάβλοι της Εριέτας Ζαϊμη)
Χάρυ Κλινν
Eddie Murphy

πάντως έχουν σταματήσει να βγαίνουν αστείες αλλά πραγματικά αστείες ταινίες… κι επειδή σκέφτομαι το Σάββατο να κλειστώ σπιτι πείτε καμιά ταινία που να είδατε και πραγματικά σας έκανε να γελάσετε… αυτά…[/img]

Για να γελασω με ελληνικες ταινιες πρεπει να γινει καποιο θαυμα. Ψεματα, γελαω με τα δραματα.
Ελενη οι 2 αγαπημενες μου κωμωδιες ειναι οι:
Monty Pythons and the holy grail <— Αγγλικο φλεγματικο χιουμορ, την εχω δει γυρω στις 15 φορες και καθε μα καθε φορα ξεραινομαι στο γελιο.
Young Frankestein <— Παρεμφερες χιουμορ. Οσες φορες κι αν την δω, λιωνω.
Αν δεν σ’αρεσουν, δεν μπορω να σε βοηθησω, ολο κατι τετοιες βλεπω.

Απίστευτοι όλοι αυτοί αλλα μην ξεχναμε τον Peter Sellers…

__Σωστόοος! “ΤΟ ΠΑΡΤΥ” :lol: :lol: Αυτός και ο σερβιτόρος παραδίδουν μαθήματα υποκριτικής και γέλιου!!! :wink: :lol: 8)

Δεν μου αρέσουν οι κωμωδίες, ειδικά οι χολυγουντιανές. Απ όσες έχω δει όμως, η καλύτερη και με τεράστια απόσταση απ τις επόμενες ήταν το Δείπνο ηλιθίων. Μιλάμε για χιούμορ καταστάσεων και απίστευτες σκηνές! Πραγμάτικά με κάνει να λύνομαι! :lol:

__O προλαλλήσας, μόλις ανέβηκε στην εκτίμησή μου!! Εύγε νέος! :lol:

__Μα έτσι είναι… μιας και η ταινία αυτή είναι Γαλλική (ΑΛΛΗ φιλοσοφία και κουλτούρα, άλλο επίπεδο) και προέρχεται απο θεατρικό έργο παρακαλώ. Εξ’ ου και το ολίγον θεατρικό στιλ που πέρασε έυστοχα ο σκηνοθέτης… :wink:

__Πραγματικά ταινιάρα ΜΕ ΦΟΒΕΡΕΣ ΕΡΜΗΝΙΕΣ!! Οσο για γέλιο; Αλλο τίποτα -και μιλάμε για ποιοτικό γέλιο μεν, αλλά να λύνεσαι κιόλας! Ειδικά κάτι σκηνές (όπως αυτή του τέλος ή αυτή με τον φίλο που έρχεται να βοηθήσει και μετά με το τέταρτο πρόσωπο, τον εφοριακό!!!), είναι υπέροχες! Αφού τώρα που τα ξαναθυμάμαι, γελάω μόνος μου…

__Λέπτη και ραφινάτη κωμωδία που όμως χαρίζει αφθονο γέλιο -δείτε την! 8)

Αυτές που ανέφερε ο Led είναι και οι 2 εξαίρετες, ειδικά η 1η, αλλά κάπως μη συνιθισμένες με πιό ψαγμένο χιούμορ, καλή και πιό “εύκολη” (αμερικάνικη) είναι το “Big Lebowski”.

Όποιοι ψάχνετε για κάποιον καλό ξένο stand up commedian προτείνω Pablo Francisco. Ο τύπος απλά σε γονατίζει με το show του…

Ένα μικρό δείγμα:

:wink: :lol:

__Θεος ο τύπος!! Αυτό το video ου λες δεν ξέρω ποιο είναι, αλλά έχω ένα πολύ μεγάλο που κάνει και του Μπάκ Στριτ Μπόις και τον Σβάτζενέιγκερ και είναι ΑΠΙΘΑΝΟΣ!!