Community [TV]

Σπουδαία νέα!!

Μαύρη κηλίδα το hiatus του Parks & Rec πάντως (τουλάχιστον ξαναρχίζει απρίλη).

μα ναι, αν ειναι δυνατον… νταξει λιγα επς…

Παμε γερα για την ανανεωση του κυκλου.

ΜΗ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ.

Σημερα ηρθε και το νεο αποκτημα της συλλογης μου, mashup με μια απο τις παιδικες μου αγαπες, Calvin and Hobbes

κωλοπετσο θα γινει.

[SPOILER]και οποια στο δρομο αναγνωρισει το διπλο νοημα θα την παντρευτω[/SPOILER]

ετσι και γινει καμια στραβη με το Parks εξαιτειας αυτης της μαλακιας, θα γινω το μεγαλυτερο τρολ εδω μεσα απο εποχες awake!

τα ειδες ολα ή το παράτησες?

το αδικείς πολυυυ ρε συ…

Καλά και μένα μαρέσει αλλά παρκς δεν πιάνει με την καμία.

καλα αυτο δεν εχει να κανει…
και εμενα μου αρέσει το παρκς και το βαζω στις τοπ κωμωδίες που εχω δει…
αλλα το κομουνιτι δεν το λες μαλακια ιδικά αν εχεις δει 2-3 σεζον!!!

οχι ρε δε νομιζω να το κοψουν το παρκς,απλα απ’οτι φαινεται εχει γινει χαος με τις σειρες και για να τις χωρεσουν σταματανε τη μια για ενα μηνα και αρχιζουν την αλλη

Μόνο γι αυτό θες σκότωμα με painballs! :stuck_out_tongue:

Πολύ καλά νέα η επιστροφή της σειράς, αλλά φοβάμαι ότι πάλι κάπου θα την “κόψουν”.

Λοιπόν, επειδή πολύ μπαίνουν κάτι Lupin εδώ μέσα, Community>Parks, έτσι να τελειώνουμε.

Πιο cult-friendly αλτέρνατιβ και ξέρωγώ το παρκς, αγαπάω, στηρίζω, στα @@ μου όταν πας να μου το ισοσκελίσεις με κομιούνιτυ. Που στην τελική έστω και μία σκηνή με Ken Jeong να χεις δει μαλακία δε το λες.

Δεν λεω οτι δεν μ’ αρεσε. Απλα δεν το θεωρω το καλυτερο. Περισσοτερο μ’ αρεσαν τα
Documentary Filmmaking: Redux
Regional Holiday Music
Remedial Chaos Theory
Epidemiology
Paradigms of Human Memory
A Fistful of Paintballs - For a Few Paintballs More
Contemporary American Poultry

ακραδαντο επιχειρημα, ΕΝΤΑΞΥ!

Το ξαναλεω, ειμαι 27, εχω δει πολλες σειρες και ακομα περισσοτερες ταινιες…το να σατυριζεις συνεχως γνωστες σκηνες απο ταινιες ή να κανεις συνεχεια ποπ αναφορες, εκτος αν εισαι ο Λεσλι Νιλσεν, ΔΕΝ ειναι παντα αστειο, ειναι το πιο ευκολο ειδος ‘χιουμορ’…προφανως δεν ειναι ολα τα επεισοδια μαλακιες, αλλα 2 σεζον και κατι ψιλα που ειδα, για 1 καλο επρεπε να υποστω 5 αμερικανιες με τσιτατα και χαζοχαρουμενους indie wanna be 'περιεργους 'χαρακτηρες -που ειναι παντα στη μοδα ουτως ή αλλως, ken jeongs εχει καθε σειρα πλεον απο πεντε(ενας λογος που δεν κοβω και το πουλι μου για Ron Swanson πχ, τον αντιστοιχο uber weird χαρακτηρα του Parks)-…

οπωτε ναι, αμα γινει μαλακια και παθει κατι το Παρκς για αυτη την παπαρια θα σας χακαρω ολονων τους λογαριασμους και θα κανω το τοπικ πουτανα!

Ναι, είναι το μόνο εύκολο να κάνεις αστείο σε φάσμα 3 σεζόν, με αντικείμενο τον Beetlejuice (!).
Και 1002 άλλα καλοστημένα εννοείται.

Εγώ προσωπικά κόβω το πουλί μου όταν μια σειρά με κάνει να γελάω και δεν τραβιέται από τα μαλλιά.

Και στο κομιούνιτυ και το πρώτο το κάνει, και δεν μας πρήζει πολύ με ερωτικά κλισεδάκια με τάργκετ γκρουπ ανήλικες αμερικανιδούλες.

Το ότι είσαι 27 και έχεις δει πολλά μπορώ να το δω κάλλιστα ως αντιεπειχείρημα (σύνδρομο του θεού/αυθεντίας στη συγκεκριμένη περίπτωση πχ),αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα

‘συνδρομο θεου’ λεει :lol::lol:

ρε μαν, σου εξηγω με ενα πολυ απλο-και αληθινο επιχειρημα-, οτι ΔΕΝ μου φαινεται πια αστειο το να σατυριζει καποιος γνωστες ταινιες ή να κανει συνεχως αναφορες σε ποπ κουλτουρα, οπως κανει το κομιουνιτυ σε πρωτη βαση συνεχως…ε, το οτι εχω δει,οπως φανταζομαι και αρκετοι αλλοι εδω περα, αρκετες ταινιες και σειρες που κανουν τα ιδια ειναι απολυτως λογικο σαν επιχειρημα το οποιο εξηγει οτι εχω γινει πιο ‘απαιτητικος’ στο χιουμορ μου(οχι απο πλευρας ποιοτητας, απο πλευρας περιεχομενου-γτ γελαω πχ με σκατο λογικο χιουμορ το ιδιο ευκολα με μοντυ παηθον πχ) και δεν μπορω να εντυπωσιαστω απο τετοιου ειδους κομιουνιτυ χιουμορ ξανα…δεν μπορω να το γραψω πιο αναλυτικα,αληθεια

περαν λοιπον του βασικου ‘ατου’ της σειρας το οποιο με αφηνει αδιαφορο, τα επιμερους στοιχεια της επισης μου προκαλουν νυστα, οπως εχω ξαναπει πολλακις(και σιγουρα η ηλικια με αποτρεπει απο να να θεοποιω καθε weird χαρακτηρα που βλεπω σχεδον σε καθε σειρα ή να δεχομαι ευκολα αυτες τις νεου τυπου indie αμερικανικες σαχλαμαρες) …

(το αστειο του Beetlejuice ειναι το μοναδικο επιχειρημα που ακουω απο γνωστους μου, το οποιο προφανως το μαθανε απο γνωστο gifaki και σπανε @@ με μια απο τις απειροελαχιστες αξιομνημονευτες στιγμες της σειρας-αντε και με το επεισοδιο με τα παραλληλα συμπαντα που οντως γαμησε σαν ιδεα αλλα και σαν εκτελεση…αλλα και παλι, οταν εχεις περασει απο seifield μεχρι arrested ή curb,[U] απλα[/U] δεν μπορει να μου κανει αισθηση)

Μα αυτό είναι το ζήτημα, το ότι έχεις δει εσύ 1002 τέτοια και δεν σου κάνει αίσθηση, λέει κάτι για το γούστο σου και μόνο αυτό, και γω πχ με το Parks, έχοντας δει Arrested Development δεν μου εκρήγνυται το μυαλό.
Αφού όσα έχεις δει εσύ πριν το Κομιούνιτυ, άλλα τόσα και παραπάνω έχουν υπάρξει για σειρές όπως το Parks και το Modern Family.

Αυτό δεν σημαίνει κάτι για την σειρά απαραίτητα, κατά την γνώμη μου λέει αρκετά για σένα.

με την τελευταία σου παράγραφο γελάω παράλογα, σόρρυ κιόλας, μάλλον κοιμόσουν σε κάτι επεισόδια με διαστημόπλοια, τραμπολίνα, χαλοουwin, κάτι χριστούγεννα, κάτι πέιντμπολ,κάτι conspiracy theories, κάτι documentary film making και πιθανότατα δεν εκτιμάς πλέον -με τα τόσα που έχεις δει :roll:- σκηνικά που στήνει ο harmon, και που αποτελούν επιστημονική προσέγγιση της κωμωδίας ως genre…

Για ποιο λογο πρεπει να πεισουμε τον lupin να αλλαξει γνωμη για το community?

Δε πρέπει να τον πείσουμε, δε γίνεται κιόλας, αλλά κάποιος πρέπει να του πει κάποια στιγμή ότι αυτά που θεωρεί βλακείες και τρολλάρει στην πραγματικότητα για ένα cult following (εφάμιλλο αυτού του Arrested Development) είναι η τρου κωμωδία που λείπει από την αμερικάνικη τιβι.

[SPOILER]και ότι βασικά το παίζει πσαγμένος ενώ δεν έχει ιδέα :har:[/SPOILER]

το οτι και συ υπερασπιζεσαι τοσο πολυ μια κωμωδιουλα σαν το κομιουνιτυ μου λεει κα μενα αρκετα οχι για το γουστο σου αναγκαστικα:roll:
βσκ στην ηλικια σου και γω θεοποιουσα το λοστ, οπωτε η κουβεντα ληγει εδω…

υγ.

την παλευεις; σου εχω πει σε 15 ποστ οτι το χιουμορ παρωδιας ποπ κουλτουρας ΔΕΝ με συγκινει πλεον τοσο ευκολα, τι δεν καταλαβαινεις?(τα ‘επιστημονικη προσεγγιση της κωμωδιας ως genre’ μπορει να το βαλω και signature τωρα, θενκς :lol:

Η διαφορά είναι ότι ξέρω να εκτιμάω σειρές όπως το Arrested Development, Parks, μη ξεχνάμε 30 Rock ενώ έχω και φίλτρα, δλδ έχω αφορίσει κάτι HIMYM Friends κτλ (πάει και το BBT πρόσω ολαταχώς προς τα εκεί)…

Ίσως κάτι πηγαίνει στραβά και με τις ανωτέρω,ε? :wink:

Ρε συ, αυτά τα επεισόδια που έγραψα δεν είναι απλά ένα συνοθύλευμα ποπ αναφορών, είναι η ευφυία αποσταγμένη σε 20λεπτα κωμωδίας.Και εξού και η επιστημονική προσέγγιση, ο τύπος χρησιμοποιεί κάτι που γίνεται στον κόσμο, και με κάποιες εξαιρετικές (κλασσικές ή μη) τεχνικές το κάνει παναστείο, όχι επειδή από μόνο του είναι μια παρωδία, αλλά επειδή το κάνει ΕΞΥΠΝΟ.

ρε μαν, το ιδιο λεμε απλα εσυ το λες σαν τον awake:razz:

και επειδη εχουμε διαφορετικη αντιμετωπιση της εννοιας ‘εξυπναδα’, case closed…

Σταματηστε να τσακωνεστε για τις δυο αγαπες μου, feel the love