Conception VS Queensryche

Διάβαζα το δημοψήφισμα για το καλύτερο τραγούδι των Queensryche μου ήρθε το εξής ερώτημα στο μυαλό:
Queensryche - Rage for Order ή Conception - Flow???
Προσωπικά, και τα δύο είναι απο τα πιό αγαπημένα μου άλμπουμ και δε ξέρω αν μπορώ να διαλέξω. Έχουν και τα δύο έναν αέρα απόκοσμο που όσες φορές και να τ’ακούσεις σε κρατάει και σε μεταφέρει στο χρόνο (πίσω σε πάει, μπροστά σε πάει, δεν είμαι σίγουρη ακόμα ή εξαρτάται από την περίπτωση ) :wink:
Για πείτε λοιπόν!!

υγ. ψηφίζω τελικά τους Conception, παρά το γεγονός ότι οι Queensryche είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, έτσι για να προωθήσω λίγο τη ψηφοφορία. Κανονικά όμως, θα πρεπε και στέλνω έτσι ένα μήνυμα στους Admins, ότι αυτός που ξεκινά το δημοψήφισμα πρέπει να έχει δικαίωμα διπλής ψήφου! ε? 8O


No one knows what lies behind my stare…my eyes do not reflect…

Τι ειναι οι Conception? Οτι κι αν ειναι, Rage for Order. Ασυναγωνιστο λεμε…

[size=7]C O N C E P T I O N[/size]

(μία από τις μπάντες πού κάνουν τα 90’s την αγαπημένη μου δεκαετία!)

Δυστυχώς δεν τους ξέρω τους Conception…
Θα 'πρεπε να ντρέπομαι;
Όπως και να’χει θα προσπαθήσω να κατεβάσω κάνα δίσκο τους, αν και νομίζω ότι θα’ναι δυσεύρετοι…

Gigatron σε λίγο θα έχεις pm για Conception! Μην ψηφίσεις πριν τους ακούσεις!! please!

…ή…Psychotic Waltz-“Bleeding”

Ναι ρε εννοείται.

Ψηφισε και μαλιστα ψηφισε Rage for Order.

Αλλιως θ’αμολυσω τον Τσιγκα να σου κλεισει το σπιτι την Κυριακη και θα κρυβεται παλι η αδερφη σου στο δωματιο της…

Γαμάτοι οι Conception, αλλά οι 'Ryche μέχρι το Promised Land που είναι και το αποκορύφωμα, παίζουν μπάλα σε άλλο γήπεδο.
Οπότε… Rage For Order, Mindcrime, Empire, Promised Land.

Με απογοητεύεις :frowning:

Ε, οι μεγάλες αγάπες (ειδικά το promised land) δεν ξεχνιούνται.
Αναφορικά με τα δύο συγκεκριμένα άλμπουμ (Flow και Rage For Order), δεν ξέρω. Μάλλον -χ2- το παίζω.

Πάντως και οι Conception τα σπάνε. :wink:

Τέσπα, οι Conception πάντως θα έλεγα ότι είναι κάτι σαν crossover! Έχω φίλο στον οποίο δεν πολύαρέσει το power/progressive κι όμως τους Conception τους καραγουστάρει! Ένω κάποιος άλλος φίλος από άλλο forum τους έχει χαρακτηρίσει αρκετά καλούς! (και να φανταστείς ότι είναι ΄"ορκισμένος speedάς/thrasher!)

Conseption…απο τα καλυτερα των 90’ς γκρουπ και απο τις μεγαλες μου αδυναμιες , αλλα ρε παιδια με το Rage For Order ;;;
+1 the Queen of the Rycheeeeeeeee!!!

Ωχ όχι! Αυτό πού φοβόμουν συμβαίνει σιγά σιγά! Η διαφορά αρχίζει και ξεφεύγει… :frowning:

Καλά, υπάρχει prog μπάντα που να μην ξέρεις;; :?:
Πάντως όχι και αποκορύφωμα το “Promised Land”! Γαμάτο ναι, αλλά… [-X

Ρεεεεε 'σεις, το συζητατε κιολας???
Queensryche - Rage For Order φυσικα!
Φοβερη μπαντα οι Conception αλλα τους Queensryche δεν τους φτανουν.
Παρεπιπτοντως οι Conception θα επανενωθουν οριστικα ή μονο για συνυλιες??
Δισκο θα βγαλουν?
Φιλτατε Cozy το Promised Land ειναι αποκορυφωμα!

Τo FLOW είναι δισκάρα.Έτσι απλά.Αν και οι 2 δίσκοι αποπνέουν την ίδια ατμόσφαιρα περίπου.Από ιστορικής άποψης QUEENSRYCHE αλλά από άποψης δίσκου CONCEPTION.Xαλαρά ο καλύτερος τους δίσκος.Κρίμα που διέλυσαν μετά στο απόγειο της καριέρας τους. :twisted:

Είμαστε πολλοί, έχασες

Ρε τί δημοψήφισμα είναι αυτό? Συγκρίνουμε τις κουράδες με το σύμπαν? Σόρρυ, αλλά οι Conception όσο συμπαθητικοί και να είναι…

Συγνώμη TeenageIdol αλλά νομίζω ότι είσαι λάθος εδώ.
Μπορεί οι Conception να μην υπάρχουν πιά, αλλά ειλικρινά σαν συγκρότημα έδωσε πάρα πολλά κατά τη γνώμη μου, και πέρα από το Flow. Δε συγκρίνω με Queensryche γιατί είναι άλλου βεληνεκούς συγκρότημα και είναι και ενεργό, αλλά έχουν κάτι που είναι πολύ ξεχωριστό και φωνητικά και μουσικά.
Θυμάμαι στο Empire Θεσσαλονίκη ήταν η αγία τετράδα που πήγαινε πάντα μαζί για progressive: Queensryche, Theater, Conception & Fates Warning! (τι θυμήθηκα τώρα…) :?

Σημειώνω επίσης ότι το δημοψήφισμα είναι για τους συγκεκριμένους δίσκους, όχι για τα συγκροτήματα… :roll: