Conception VS Queensryche

Ρε παίδες σοβαρά τώρα, τι μανία είναι αυτή με το να βάζετε δύο συγκροτήματα ή δύο δίσκους σε μια ζυγαριά ή ακόμα χειρότερα 2 τραγούδια…

Πραγματικά δεν είναι μόνο ανούσιο, αλλά και εκνευριστικό.

Αν η σύγκριση γινόταν σε επίπεδο συγκροτημάτων, όσο και αν λατρεύω τους Conception, οι Queensryche είναι μια (τουλάχιστον) κατηγορία επάνω.

Οι δύο δίσκοι δεν μοιάζουν και δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να τους συγκρίνω. Το ένα (Flow) είναι πολύ πιο απλό και βατό από το άλλο.

Είναι δύο δίσκοι παρόμοιου υψηλού επιπέδου, που αν έπρεπε να βαθμολογηθούν πιθανότατα να είχαν την ίδια (υψηλότατη) βαθμολογία.

Επίσης, προσωπική μου άποψη είνια πως το Promised Land μπορεί να ορίζει την τελειότητα του “εσωστρεφούς” progressive, μάλλον μαζί με το A Pleasant Shade Of Grey, όμως το Operation Mindcrime είναι κάτι το ασύλληπτο, το ανεπανάληπτο.

Λοιπόν για κάποιον πού ρώτησε αν θα ενωθούν οι Conception… Η μπάντα έχει κάνει κάποια reunions για live σε διάφορα φεστιβάλ κατά καιρούς… Ένας γνωστός μου πού γνωρίζει τον drummer τους (Arve Heimdall) είχε μάθει πριν ένα χρόνο (μέσω του Heimdall) ότι το σκέφτονται να επανενωθούν και να βγάλουν κάποιο άλμπουμ, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει ακουστεί τίποτα…

Cozy κι εγώ πιστεύω ότι το Promised Land είναι μακράν το αποκορύφωμα τους! :slight_smile:

Outshined, αν θεωρείς ότι ένα τόπικ σε εκνευρίζει μην συμμετέχεις σε αυτό. (νομίζω πάντως ότι έχουμε δεί πολλές γελοίες ψηφοφορίες εδώ μέσα κι αυτή εδώ είναι από τις πιο σοβαρές!)

Eagleheart, μίλησα γενικότερα για τις συγκρίσεις. Απλά δεν μπορώ να μπω στη λογική και τους και για αυτό το λόγο δεν ψηφίζω…

Η επιχειρηματολογία είναι που σκοτώνει σε τέτοια topics.

Πάντως η διάλυση των Conception, επέφερε τα φοβερά και τρομερά albums των Ark καθώς και την εισχώρηση του Khan στους Kamelot που τους ανέβασε κατακόρυφα και έχουμε ήδη 3 τουλάχιστον μικρά αριστουργήματα.

Προσωπικά αν μία ψηφοφορία έχει κάποια λογική δεν έχω πρόβλημα να απαντήσω ότι σε ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής η τάδε μπάντα η άλμπουμ μου αρέσει περισσότερο από κάτι άλλο. Αν κάτι μου αρέσει το ίδιο πολύ απλά δεν ψηφίζω. Τέλος πάντων, όπως τα βλέπει ο καθένας.

Όσο αφορά τους Ark & Kamelot πραγματικά ήταν η καλύτερη κληρονομιά που θα μπορούσαν να αφήσουν οι Conception. Οι Ark βέβαια δεν μας έδειξαν μέχρι πού θα μπορούσαν να φτάσουν μιάς και κυκλοφόρησαν μόνο 2 albums. Οι δε Kamelot έχουν διαγράψει μια πολύ καλή πορεία με απίστευτη εξέλιξη από άλμπουμ σε άλμπουμ! Βάλε να ακούσεις το πρωτο τους άλμπουμ το Eternity και μετά καπάκι το τελευταίο τους, The Black Halo, μιλάμε για εντελώς άλλη μπάντα!

Queensryche-Rage for Order rulezzzzzzz

εεεε rage for order χαλαρα!πολυ καλοι οι conception,αξιοι συνεχιστες του οραματος των ραιχ,αλλα συγκρινονται με εναν απο τους κορυφαιους μεταλ δισκους εβερ!

αυτο το roll the five Με εχει κααψει εμενα…

Άκυρο. Δεν νομίζω ότι χωράει σύγκριση, γιατί μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Λατρεύω τους Conception, τους θεωρώ, πολύ εξελιγμένους μουσικά και τους ακούω φανατικά για πάνω από 10 χρόνια. Μου αρέσουν όλοι οι δίσκοι τους. Οι Ryche, όμως ειδικά εκείνης της εποχής είναι άλλη κλάση, μέχρι το Promised Land, βεβαίως-βεβαίως. Δεν θα ψηφίσω. Ξ-ΔΑ Ξέρω-Δεν Απαντώ. Είμαι ένα στατιστικό λάθος.

Αστείο Poll. Θεοί οι Conception, δισκάρα το Flow αλλά το Rage For Order είναι από άλλο σύμπαν, ούτε καν από άλλο πλανήτη.

Conception-Flow.Το μονο που εχω και μ’αρεσει απ’αυτους κι ενα απο τα λιγα δισκακια που εκτιμω στο ειδος(αν και δεν ασχολουμαι πολυ μ’αυτο).

To Flow είναι μεγάλος δίσκαρος!!! Αλλά απο την άλλη το Rage For Order είναι για μένα το καλύτερο Queensryche album :respect:

Οι Conception εβγαλαν τρεις απιστευτες δισκαρες με μνημειωδες αποκορυφωμα να αποτελει το Flow.

Οι Ryche ομως εχουν κανει την τελειοτερη πορεια που εχει κανει μπαντα εως τωρα στον μεταλλικο πλανητη. 11 χρονια δισκαρες, η μια μετα την αλλη.

Queensryche EP: 10
The Warning: 9μιση
Rage For Order: 10
Operation Mindcrime: 10
Empire: 9μιση
Promised Land: 10

Ολα αυτα βεβαια, εντελως υποκειμενικα…

δε θα μπορουσα να τα πω καλυτερα:bow2:

Queensryche EP: 8
The Warning: 9
Rage For Order: 10
Operation Mindcrime: 10
Empire: 8μιση
Promised Land: 9

Mετά άστα να πάνε. Τεράστια μπάντα πάντως!!!

ισως ειμαστε υπερβολικοι οταν μοιραζουμε αφειδως δεκαρια.Αν σκεφτεις ομως σε ποιους αλλους δινονται(απο τα εντυπα που προωθουν ασυστολα κυριως) τοτε…

Μα για τους βαθμους πηγαινε το υποκειμενικο της υποθεσης! :stuck_out_tongue: Οταν ομως καποιοι δισκοι εχουν αντεξει 15 κι 20 χρονια στη συνειδηση του κοινου, ε, το δεκαρι το βαζεις.

:yes:

Βεβαια εγώ και στο “Warning” δεκάρι θα βαζα. :smiley: Απ το “Empire” ο μισος βαθμός αν κόβεται κόβεται απ το μαλακισμένο το “One and Only”- ποσο καιρό το σκέφτονταν να βάλουν ΑΥΤO το κομμάτι σε ΤEΤΟΙΟ δίσκο; :frowning:

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα!

__Σωστός! Super οι Conception, αλλά πήραμε The Black Halo και κυρίως BURN THE SUN… 8) Οπότε, μακάρι να γίνει μίνι επανένωση για καινούργιο album αν βρεθεί χρόνος, αλλά δε μας πειράζει που το διέλυσαν!! :wink:

Υ.Γ. δεν ψήφισα κάτι… δε μπορώ να πάρω μια απόφαση, δε τα έχω ακούσει πάνω απο 10 φορές το καθένα ώστε να έχω μία “σωστή” άποψη…

offtopic: Το “Burn The Sun” είναι δίσκος αριστούργημα. Τα χουμε ξαναπεί εξάλλου πολλάκις.

Επίσης, οι Conception διαλύθηκαν πάνω στην πιο δημιουργική φάση τους και δεν πρόλαβαν να βγάλουν μετριότητα, σε αντίθεση με τους Ryche. Βαθμολογίες και τέτοια και για τους δύο είναι περιττές. Πόσα δεκάρια να πέσουν δηλαδή;