Conception VS Queensryche

έχω πολλάκις εκφράσει τον προβληματισμό μου στις συγκρίσεις.
αν πρέπει να γίνονται καλό είναι να γίνονται σε μια βάση όπου να συγκρίνονται σε κάτι στέρεο και ουσιαστικό. Αυτοί οι παράγοντες μπορούν να έχουν και μια βαρύτητα ανάλογα με τη σύγκριση.
παράγοντες όπως πρωτοτυπία, διάρκεια, επιρροή κλπ
αλλά μάλλον δεν έχει πλάκα.

αλήθεια ρε, ο γίγας Ostby έχει τίποτα στα σκαριά?
ο Lande βγάζει 3ο Allen/Lande. Δεν βγάζει και 3ο Ark λέω εγώ?

επίσης, ο DeGarmo εκτός από τα αεροπλάνα ασχολείται με μουσική?
με τους Ryche, με τους Dredg, με κάτι?

O Ostby είναι ψιλοεξαφανισμένος. Στο Myspace του κάτι ανέφερε περι προσωπικού δίσκου κτλ, αλλά τίποτα ακόμα. Το καλύτερο θα 'ταν ένα reunion είτε με Conception [τι είτε, αυτούς θέλουμε!], είτε με Ark, ευρωπαϊκή περιοδεία και κανα αριστούργημα στα καπάκια.
Ο DeGarmo μάλλον βαριέται. Μετά το “Catch Without Arms”, δεν πρέπει να 'χει ασχοληθεί με κάτι άλλο.
Κι’άλλο Allen/Lande; Για να δούμε, το προηγούμενο ήταν μέτριο.

Conception reunion αποκλειεται προς το παρον. Κατι δοκιμασαν προ τετραετιας, αλλα δε θα τραβαγε. Αν σταματησουν να πουλανε οι Kamelot, εχουμε ελπιδες.

Ark reunion απ την αλλη δε παιζει ουτε γι αστειο.

Queensryche μόνο και μόνο για τον Tate.

queensryche

Γιατί όταν ο theloner άκουγε Operation Fightcrime, εσείς πηγαίνατε ακόμα δημοτικό.

Ενώ απο συνθέσεις, απαπα μαύρα χάλια.

Aδικώ τους Conception γιατί δεν τους ξερώ αλλά:

  1. Rage for order - ο καλύτερος δίσκος των Queensryche κατα τη γνώμη μου, θα μπορούσε να έχει γραφτεί σήμερα και να θεωρείται σύγχρονος ενώ έχουν περάσει 22 χρόνια.
  2. Queensryche - μια από τις 5-10 κορυφαίες μπάντες που έπαιξαν ποτέ μουσική σε αυτόν τον πλανήτη
  3. Tate - Ίσως η καλύτερη φωνή ever

Οπότε με αυτά τα δεδομένα τα πράγματα είναι απλά…

Για την δικη σου περιπτωση ειδικα Masturbation Mindcrime

είσαι της εκκλησίας κι εσύ ε.

Το “Flow” δεν το έχω ακούσει. 'αρα δεν μπορώ να συγκρίνω.
Το θέμα όμως είναι: πόσοι μπορούν να αναπαράγουν το συναίσθημα/ ατμόσφαιρα του “rage for order”? Τέτοιοι δίσκοι, τέτοιας τεχνοτροπίας βγαίνουν κάθε 10 χρόνια…Ή ας προσπαθήσουν κάποιοι να παίξουν έτσι.