Conversation Piece

εγώ προσωπικά αγοράζω και ακούω μόνο συκροτήματα ή κομμάτια από μπάντες που μ΄αρέσουν…
ποτέ δεν θα ασχοληθώ με κάτι που δεν μαρέσει αλλά ακούγεται πολύ…την μουσική την ακούω για να ξεφεύγω και όχι να πιέζομαι να “μάθω” περισσότερα,που θα΄ναι και ανούσια…:slight_smile: για να βγω να κάνω τον καμπόσο…

Nαι αλλά έτσι σίγουρα χάνεις μερικά πράγματα που αξίζουν αλλά θέλουν περισσότερα ακούσματα για να καταλάβεις. Δεν λέω πως ότι ακούν οι πολλοί είναι καλό. Αλλά αν ακούς πολύ κόσμο που τους εμπιστεύεσαι να σου λένε για κάτι πως είναι καλό δεν θα του δώσεις μερικές ευκαιρίες;

To κλασσικότερο παράδειγμα για αυτό είναι η φάση με τους SOAD στην Ελλάδα: To 98 στο Περιστέρι πριν τους Slaye, οι περισσότεροι ήταν αδιάφοροι και κάποιοι κορόιδευαν κιόλας. Σε διαβεβαιώνω πως κάποιοι από τους ίδιους αυτή τη στιγμή παρακαλάνε να έρθουν οι SOAD Ελλάδα…

πολυ ωραιο θεμα.

ειναι αληθεια οτι ο ρομαντισμος στις μερες μας εχει χαθει. παει πλεον η εποχη που μαζευαμε κατοσταρικο κατοσταρικο να παρουμε το νεο guardian (τυχαιο το παραδεγμα).

παρολα αυτα, γενικα η εποχη εχει αλλαξει. δε μπορεις να κατηγορησεις κανεναν γι αυτο. και δεν ειναι θεμα εξελιξης. οπως και να το κανουμε, καποτε υπηρχε το βινυλιο, μετα το cd και μετα το mp3. ισως ακουγεται αστειο, αλλα παλιουρες φιλοι μου λενε “το cd δε λεει τοσο. παλια επαιρνες το βινυλιο, το artwork ηταν μεγαλο και λεπτομερες, κτλ”. απλα η καθε αλλαγη στο τοπιο εχει και τις συνεπειες της.

προσωπικα εχω ζησει τις δυο τελευταιες εποχες στις οποιες αναφερομαι. στο mp3 δεν ειμαι τοσο κατα, αρκει ο οπαδος που θα ακουσει το δισκο, να ειναι προθυμος να τον αγορασει! το συγκροτημα εχυσε καποιο ιδρωτα για να βγαλει 5 νοτες. και κακα τα ψεματα, με εναν τροπο δειχνεις την εκτιμηση για το αποτελεσμα.

προσωπικα ακομα και σημερα αγοραζω cd απο προσφορες που μπορει να εχω ακομα και σε κασσετες! χαρακτηριστικο παραδειγμα το οτι αγορασα τις προαλλες το edge of thorns των savatage. εκεινη η κασσετα πρεπει να χει λιωσει πλακα πλακα.:stuck_out_tongue:

το ποσο θα ακουσει ο καθενας το καθε τι, αυτο ειναι αλλο ζητημα. η κατασταση πανικου και η αναγκη ενημερωσης ειναι κατι το λογικο. πολλες φορες βοηθα στο να κατασταλαξει πιο γρηγορα καποιος, και αλλες στο να συγχυστει πιο πολυ.

η καλυτερη λυση ερχεται παλι απο το ιδιο το ιντερνετ. στο φορουμ του ροκινγ π.χ., πολλες φορες πιο παλιοι σε ακουσματα εχουν συμβουλεψει νεοτερους, και ουκ ολιγες μαλιστα εχουν πεσει μεσα. δεν υπαρχει καλυτερη πληροφορηση απο την ανθρωπινη επαφη. κακα τα ψεμματα.

αυτα προς το παρον.

Μια χάρη μόνο ζητώ από όλους.

Ακούστε ένα δίσκο που σας αρέσει σε mp3 και στο καπάκι τον ίδιο αλλά βινύλιο.

Μόνο αυτό.

mule σωστός να δώσω ευκαιρία σε κάτι και να το ακούσω πιο συγκεντρωμένα, αλλά πρέπει να ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς…

το εχω κανει αυτο που λες. προσωπικα δε μου λεει τιποτα, επειδη δεν ειμαι καθολου της εποχης του βινυλιου. αγοραζω συγκεκριμενα πραγματα σε αυτο το “φορματ”…

Θες να μου πεις ότι ακούς τον ίδιο ήχο; :-k :wink:

οχι. θελω να πω οτι προτιμω το cd. νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο απο τα εως τωρα ποστ μου.

Λιγες μπαντες, αλλα καλες… Οχι λιγο απ’ολα δηλαδη…

Συμφωνω.Εγω μπαινω στο σαιτ αφτο γιατι θελω να παρω κυριως αποψεις για καινουριες μπαντες που αξιζουν.Και αναφεροντα παρα πολλα ονοματα και σχολια που λενε"Ναι,πολυ καλη μπαντα" “Αξιολογη Μπαντα”,ενω στη πραγματικοτητα ειναι ακριβως το αντιθετο.Απλα οι ανθρωποι που εκφραζουν αποψεις δεν εχουν τα κοτσια να πουν οτι οχι,δεν ειναι καλη μπαντα μονο και μονο επειδη εχουν καποιο cd τους.Και για να ξες κατι, στο forum ayto gia na ασχοληθεις με αξιολογη μπαντα τα σχολεια πρεπει να ειναι τουλαχιστον “Τελεια Μπαντα” “Πορονωμαι καθε φορα που ακουω”.Στο μονο που με χει βοηθησει αυτο το σαιτ ειναι να ψαξω τα καλυτερα τραγουδια της μπαντας για να καταλαβω περι τινος προκειται αλλα και παλι οι αποψεις δυισταντα.ι

μην υποτιμας το forum και την δουλεια μερικων. συμφωνω οτι συχνα ακους μονο καλα σχολια και αυτο δεν βοηθαει. αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ξεχωρισεις αυτους που σε καλυπτουν οταν γραφουν κατι. υπαρχουν ατομα που προτεινουν καταπληκτικα αλμπουμακια. και χωρις “ειναι καταπληκτικο, πορωνομαι, κλπ”. για παραδειγμα εγω εχω προτεινει 2-3 φορες καποια συγκεκριμενα αλμπουμ τα οποια ειναι πραγματικα καλα. και ο χαρακτητισμος που χρησιμοποιησα ηταν ακριβως πραγματικα καλα, αξιολογα κλπ. δεν χρειαζεται να εκθειαζουμε κατι το οποιο ειναι ηδη αρκετα καλο.

:lol2: :lol2:

Έχεις σκεφτεί ότι ίσως κάποιοι να γουστάρουν άλλου είδους μπάντες από αυτές που αρέσουνε σε εσένα?Λογικό είναι σε πολλές μπάντες που θα διαβάσεις σχόλια του στυλ ‘τρομερή μπάντα’ να μην σου αρέσουν,το ίδιο συμβαίνει με όλους μας,μια και ο καθένας γουστάρει διαφορεικές μπάντες.Απλά ψάχνεις να βρείς με ποιους χρήστες το γούστο σου συμβαδίζει κάπως-αν έχεις το χρόνο βέβαια- και έτσι έχεις λιγότερες πιθανότητες να πέσεις σε κάτι που δεν θα σου αρέσει.

με την ιδια λογικη, μπορει να σου αρεσει κατι που εγω το θεωρω μετριο. αυτο ομως δε παει να πει οτι δεν ειναι καλο ή οτι δεν εχεις κοτσια.

εντιτ: και να υπερβαλλει ο αλλος, το δισκακι και παλι καλο θα ειναι στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Ξεθαβω, με αφορμη καποια πραγματα που ειπαμε στο πλαισιο της συναυλιας των WASP αλλα και στο θρεντ “τι μας τη σπαει στο ροκιν” αναφορικα με το τι θεωρουμε δισκαρες και τι οχι…

Το ζητημα ειναι πως επιλεγουμε να ακουμε μουσικη. Πεταχτα και τσακα τσακα ωστε να κατεβασουμε σε λιγο τον επομενο δισκο η αφιερωνοντας προσοχη με στιχους κτλ?

Δεν θελω να την “πω” σε οσους γουσταρουν να κατεβαζουν, δικαιωμα τους ειναι αλλωστε. Απλα θεωρω οτι ετσι χανουμε το νοημα και καταληγουμε σε σκηνικα οπως αυτο που περιεγραψε ο Maiden1979 στους WASP, με το κοινο να μην συμμετεχει τοσο ενεργα οσο παλιοτερα…

Περιμενω τις γνωμες σας…

Κοίτα να δεις…είναι πολλά…τι έχει συνδέσει ο καθένας μας με τη μουσική…τι μέρος της ζωής του είναι η μουσική…Και δε λέω, καλό είναι να κατεβάζεις αλλά σκέψου πως κάνουμε με τα album που γουστάρουμε,πως τα φροντίζουμε και τι μας θυμίζουν κοιτώντας τα booklets πχ…Δε θέλω να μπω στη λούμπα τι είναι πιο σημαντικό στη μουσική,πρώτον γιατί δεν έχω τεχνικές γνώσεις(άρα καλό είναι αυτό που ακούγεται καλό στ’ αφτιά μου) αλλά και γιατί δε θέλω να τη διαχωρίζω από όλα τα υπόλοιπα που περιλαμβάνει το πακέτο που αγοράζω.Ποτέ δεν το είδα χωριστά.Και ποτέ το dowload δεν θα φτάσει όλο αυτό σε αξία.

Τώρα όσον αφορά στο ότι δεν τα σπάμε στα live, νομίζω ότι -και εδώ κρίνω από μένα- εμείς που κοντοζυγώνουμε τα 30 είναι δύσκολο να τα σπάμε όπως στα 18 πχ.Εγώ τουλάχιστον, δε μπορώ.Δε χτυπιέμαι πια σαν να μην υπάρχει αύριο και δε χοροπηδάω σαν ελαφάκι εκτός κι αν το live είναι τρομερό…Όμως ναι φωνάζω όπως τότε και κυρίως νιώθω όπως τότε…ακόμα κι αν ενίοτε αυτά τα live έρχονται με 10 χρόνια καθυστέρηση(βλ. TON το καλοκαίρι).Αλλώστε αυτό δεν είναι όλο το νόημα?Αυτό που νιώθουμε κι όχι αυτό που βγάζουμε προς τα έξω…
Πάντως πίσω μου ήταν δυο αγόρια 17-19 τα οποία δεν κουνήθηκαν και δεν έβγαλαν φωνή σ όλο το show…μπορεί να μην το ένιωσαν.Ή μπορεί να το αντιλαμβάνονται διαφορετικά από μένα…Γίνεται όλοι να νιώθουμε το ίδιο???
Η συντριπτική πλειοψηφία παιδιά πάντως χθές φώναζε…come on ήμαστε όλοι κάτω από τη μεγάλη μεταλλική φτερούγα του Blackie…Δεν νομίζω ότι έλειψε το feeling??

Το προβλημα με το συνεχες downloading ειναι οτι στην προσπαθεια μας να ακουσουμε οσο πιο πολλα γινεται, χανεται η μπαλα. Και τελικα δυσκολα μας μενει καποιος δισκος…

Aυτο ειναι προβλημα του ακροατη και εχει σχεση με το πως αντιμετωπιζει και αντιλαμβανεται την μουσικη, δεν ειναι προβλημα που το δημιουργει το downloading.

Μα κι εγω δεν ειμαι κατα του downloading και δεν θελω επ ουδενι να περιοριστει η δυνατοτητα του να μπορω να βρω ο,τι θελω. Για την αντιμετωπιση απο τον ακροατη λεω κι εγω…

ναι αλλα εμας γιατι θα επρεπε να μας νοιαζει το πως αντιλαμβανεται ο καθενας την μουσικη? προβλημα του.