Conversation Piece

Γιατι ειναι αμφιδρομη η σχεση ακροατη-καλλιτεχνη. Και κυριως ακροατη-δισκογραφικων. Οσο οι δισκογραφικες βλεπουν οτι οι παντες κατεβαζουν, θα στραφουν προς τα εκει. Που σημαινει οτι πλεον θα πωλουνται κομματια σε μορφη mp3 (ηδη γινεται βασικα). Κι αυτο εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει σαν ιδεα…

με τα λογια δεν προκειται να πεισεις κανεναν να αγoραζει δισκους αν δεν νιωσει ο ιδιος αυτην την αναγκη οποτε οτι και να λεμε δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σημασια

Δεν ειναι τοσο σκοπος μου να πεισω καποιον να αγορασει δισκους. Ο καθενας ο,τι θελει κανει. Μια γνωμη λεω απλα…

ας σκευτούμε και ότι τώρα φαίνεται ποιος είναι ο πραγματικά καλός δίσκος να αγοράσεις…αφού κάθε μέρα βγαίνουνε τόσοι…άσε που με το downloading έχεις την ευκαιρία να πάρεις και να ακούσεις δείγματα από όλα αυτά που κυκλοφορούνε…ο ποιοτικός δίσκος δεν χάνει σε καμία εποχή…είναι ένα είδος τέχνης…

Σε αυτο συμφωνω… Μαλλον, μας μενει καποιος δισκος, αλλα επιφανειακα, χωρις να τον εχουμε ψαξει σε βαθος…

Κανενα mp3 δεν μπορει να πρσοφερει το συναισθημα του να ακους ενα δισκο και να ξεκοκαλιζεις και το booklet παραλληλα…:wink:

H λέξη υπογραμμίστηκε επειδή έχει λάθος ορθογραφία? :-k :stuck_out_tongue:

Σωστα το εγραψα ρε…

#-o #-o #-o #-o :lol:

Ο μανος ειναι κολλημενος με τον Κοκκαλη γι’αυτο νομιζει οτι γραφεται με 2 κ :stuck_out_tongue:

συνεχιζω εδω:

@somnambulist:

οκ ρε συ συμφωνω σε μεγαλη βαση με αυτο που λες. εγω ομως βλεπω οτι οι περισσοτεροι αλλαξαν προς το χειροτερο οσον αφορα τη νοοτροπια. εκει που εγινα 5 φορες μεγαλυτερος οπαδος απ’ οταν εγινα συντακτης (αυτο δε το εχει αμφισβητησει ποτε κανενας), βλεπω αλλους 2 χρονια αφ οτου βαλαν dsλ να σηκωσαν μυτη, και ακομα χειροτερα, καπουους παλιους να αντιδρανε επειδης ετσι λογω αντιδρασης.

παλια πηγαινες σε λαιβ και γνωριζες κοσμο. τους μισους γνωστους μου τους εχω γνωρισει παλια σε συναυλιες. εχεις δει τωρα τι γινεται; ρωτας καποιον για κατι και σε κοιτα με υφος “τι θες τωρα εσυ;”. εδω βοηθησα ενα παλικαρι και μια κοπελα να ερθουν μπροστα μου στους wasp (για να βλεπουν καλυτερα) και ηταν καπως διστακτικοι επειδη τους βοηθουσα.

Διαφωνω, συγνωμη που ειμαι απολυτος αλλα ειναι ισως επειδη αυτα μου θυμιζουν λιγο προπαγανδα χαμερ για να ανεβασει τις πωλησεις με επιχειρηματα του στυλ “ποιος αγπαει πραγματικα την μουσικη και ποιος οχι”.

εχμ, σορρυ, αλλα οταν δε δινεις λεφτα για τον καλλιτεχνη, τοτε πως γινεται να εκτιμας το εργο του; αυτον τον ρωτησες αν εκτιμα κι αν αγαπα αυτο που κανεις; το τσαμπα ειναι πολυ γλυκο και το δικαιολογουμε. το downloading ναι βοηθα, αλλα ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα.

Ειδικα σε μια μουσικη οπως το μεταλ ειναι πολυ ευκολο να πεσεις στην παγιδα του οπαδου και να αγοραζεις σι ντι για να “στηριξεις” μια σκηνη χωρις να προλαβεις να σκεφτεις αν ολα αυτα που αγοραζεις σ’αρεσουν πραγματικα.Και τα λεω αυτα απο προσωπικη πειρα επειδη αγοραζα σι ντι με το κιλο (μιλωντας συγκεκριμενα για το χωρο του μεταλ) και εφτασα σε ενα σημειο να εχω καμμια 100αρα σι ντι και βαλε που δεν τα ακουω ποτε.Δικια μου συμβουλη στα πιτσιρικια ειναι να αγοραζουν οτι τους αρεσει πραγματικα και να κρατησουν τα λεφτα τους για οταν θα εχουν πιο κατασταλαγμενο γουστο. Μακαρι και γω στην ηλικια τους να ειχα νετ και να μην αναγκαζομουν να αγοραζω, σε τσουχτερες τιμες, οτι εφερνε το δισκαδικο για να τσεκαρω ΑΝ θα μ’αρεσουν οι ταδε που πηραν καλες κρητικες. Γιατι απο οτι καταλαβα δεν μιλαμε για την περιπτωση του να ξερεις οτι σ’αρσει κατι και να μην το αγοραζεις αλλα να αγοραζεις στα τυφλα για να δεις αν θα σ’αρεσει.

δεν ειπα να μην κατεβασεις. ειπα να αγορασεις. εχει διαφορα. και γω δεν αγοραζω στην τυχη. αγοραζω ομως παρολα αυτα. δεν εχω ενα σκληρο με μπ3 και ενα αδειο ραφι για σι ντι.

εννοειται δεν υπονοοω να δινεις ολα σου τα λεφτα εκει. απλα το “μα… ο κοσμος αγοραζει” ειναι παπατζα που πλεον εχει παλαιωσει. λιγοι πλεον αγοραζουν εν συγκριση με παλια. δικαιωμα τους δε λεω, αλλα η ατακα “το downloading με βοηθα να ψαχνομαι” εχει δυο πλευρες. την καλη και την κακη. ατομο τις προαλλες μου ειπε μεταξυ σοβαρου κι αστειου “εισαι απο τους τελευταιους ηρωες”. του απαντησα σε γενικες γραμμες με επιχειρηματα που εχω αναφερει και εδω.

τη μερα που ειδα οπαδο των πριστ να θελει να αντιγραψει το angel of retribution ενω καραγουσταρε τον δισκο, λεω “τωρα τα ειδα ολα”.

Και τι εννοεις ακριβως λεγοντας “εγκεφαλικη” μουσικη?

μουσικη στην οποια βρισκεις κατι παραπανω απο το κεφι ‘‘της στιγμης’’. να σε “αγγιζει λιγο παραπανω” ρε αδερφε, να σημαινει “κατι” για σενα, οτιδηποτε. δε μιλαω μονο για ροκ και μεταλ. και το perdition city των ulver ambient ειναι αλλα εχω περασει πολλες στιγμες συγκινησης ακουγωντας ειδικα το lost in moments. μιλω για την μουσικη την οποια “αγαπας” και δε κανεις απλα κεφι.

Α! και επισης για κατι αλλο. Οταν λεμε οτι καποιος κατεβαζει και δεν ακουει προσεκτικα τι ακριβως γινεται εχετε καταλαβει? Οταν εγω εχω περιεργεια να ακουσω τι ειναι αυτοι οι ταδε θα κατεβασω και θα ακουσω προσεκτικα να δω τι λενε. Οταν ομως θα πεσω σε κατι που δεν ειχα καμμια ιδιαιτερη διαθεση να ψαξω, ναι μπορει να το ακουσω στα πεταχτα. Αυτο τι σημαινει? δεν μου κανει κακο το νετ απλα δεν εκμεταλευομαι πληρως (κατι το οποιο δεν γινεται βασικα) τις δυνατοτητες που μου ΜΟΝΟ αυτο μου δινει, δηλαδη το να ακουσω προσεκτικα κατι που αν δεν υπηρχε το νετ δεν θα εψαχνα να ακουσω.

πωπω. νταξ σορυ ρε αλλα τι λες τωρα. στο πα και πριν, σκεφτεσαι ετσι στην ηλικια που εισαι στο ετος 2007 εχοντας ηδη μια βαση στα ακουσματα. πριν μιλουσαμε για τη νεοτερη γενια. μη φερνεις ως παραδειγμα τον εαυτο σου.

ον τοπικ, εγω οταν ξεκινησα δεν ελεγα τα πραγματα που λενε οι περισσοτεροι μικρης ηλικιας εδω ουτε ειχα το ιδιο attitide, ισως επειδη ηταν εντελως αλλες οι συνθηκες. λιγοτερα cd, καλυτερη αφομοιωση πληροφοριων. αν ημουν σημερα 15 ισως ημουν το ιδιο με αυτους δε ξερω, :stuck_out_tongue: αλλα σιγουρα αυτο που λεω εχει βαση. :wink:

Ανγκμαρ θα διαφωνισω σε αυτα που λες διοτι:

-Οι καλλιτεχνες παιρνουν @@ απο τους δισκους παρα μονο απο τις συναυλιες.Μιλαμε για ενα 5-6% και ενα 11-12% στην καλυτερη σε τοπ μπαντες

-Δεν εχουν ολοι την οικονομικη δυνατοτητα να αγοραζουν cd

-Το οτι εσυ δε λιωνεις εναν δισκο οταν ειναι mp3 αλλα μονο οταν ειναι cd δε σημαινει οτι το κανουν και οι αλλοι

-Παιδια που ΔΕΝ δουλευουν και τα cd τα πληρωνουν οι γονεις θελω να δω τι cd θα αγοραζουν οταν ανεξαρτητοποιηθουν οικονομικα και δουν τι παλουκι ειναι η ζωη (αυτο πηγαινε για το προηγουμενο θρεντ που τα λεγατε και οχι σε εσενα)

-Οποιος ακουει μουσικη και αγοραζει cd απλα για να λεει οτι εχει πολλα και οτι ειναι μεταλλοπατερας και και και σορρυ αλλα ειναι μεγιστος μαλακας

-Στην τελικη ειναι πολυ λιγοι πλεον οι δισκοι που αξιζουν να δωσεις λεφτα για να τους αγορασεις σε συγκριση παντα με το παρελθον

:slight_smile: :slight_smile:

Ελάχιστοι θα έλεγα…

να πω και γω την γνωμη μου

το internet σημερα θα μπορουσε να αντιστοιχησει μια δεκαετια πριν με το εξης σκηνικο
ή ολα τα cd να κανανε 1 ευρω και να τα αγοραζαμε με το κιλο ή να δινανε δωρεαν ολα τα αλμπουμς σε κασσετες.θα προλαβαιναμε να τα ακουσουμε και να τα αφομοιωσουμε ολα??οχι φυσικα!
οπωτε το θεμα δεν ειναι το ιντερνετ καθεαυτο,αλλα η χρηση του.

το cd εχει και μια χαρη ομως
αμα κατι το γουσταρεις πολυ δεν θα θελες να χεις το αλμπουμ με το εξωφυλλο του??
ή με τους στιχους του (υπαρχουν μπαντες που δεν εχουν τους στιχους τους στο internet, πχ alabama thunderpussy)
ή να μαθεις πληροφοριες για το αλμπουμ,ποιος παιζει τι,ποιος ειναι ο παραγωγος,αν εχει καποιον καλεσμενο και ενα σωρο πραγματα,που δεν ειναι οτι καλυτερο να τα ψαχνεις στο ιντερνετ,ή και αμα τα δεις μια φορα στο σαιτ της μπαντας,θα σου μεινουν?ενω με το cd το τσεκαρεις οπωτε θες!

και προς το τολκκι
το αμα αξιζουν σημερα οι δισκοι,εκτος απο το οτι ειναι προσωπικη σου αποψη,δεν παιζει κανενα ρολο,καθως πιστευω ολοι μας ακομα αγοραζουμε εκτος απο νεες κυκλοφοριες και παλιες.
ετσι και αλλιως το ολο θεμα ξεκινησε με παλιες μπαντες (priest,maiden Κλπ κλπ)

αυτο πως το εννοειται ρε παιδια??
εχει ξαναγινει παρομοια συζητηση για τις δεκαετιες
μπορει να μην βρεις ελαχιστους πχ power metal δισκους που να αξιζουν στα 00’ς αλλα θα βρεις απειρες δισκαρες απο το χωρο του hardcore

και οι 80αδες πχ θα βρικανε πολυ λιγοτερα πραγματα που να γουσταρουν στα 90’ς.

ειναι ολα θεμα γουστου.

χμ. ρε μλκ, τη μια δηλωνεις οτι γουσταρεις το νεο ηχο του μεταλ, και την αλλη εισαι παλιος μεταλλας. αποφασισε επιτελους. :stuck_out_tongue:

α) μπραβο. ερχεσαι στα λογια μου! οι απολαβες μειωθηκαν μετα περισσοτερο λογω των πωλησεων, κατι γενικα αποδεκτο ως φαινομενο.

β) ολοι ομως (το 90% εστω) μια στο τοσο μπορουν να παρουν ενα δισκο των 6.90. και βασικα απο τη μια ως λαος λεμε οτι πειναμε, απο την αλλη το παιζουμε λεφταδες. αποφασιστε. :stuck_out_tongue:

γ) οι περισσοτεροι νεοτεροι δε το κανουν. αναφερομουν για τους νεους οπαδους επειδη οι ακροασεις βοηθανε στο να φιλτραρουν πληροφοριες.

δ) σιγουρα εχεις δικιο. αλλα δεν εχω αναφερθει σε αυτους. δες παλι τα ποστ μου πλιζ.

ε) αυτο που το ειδες να το λεω; γενικα να αναφερομαι σε κατι τετοιο / οτιδηποτε. παρακαλω κανε quote.

στ) ακους ενα ειδος, το ατμοσφαιρικο που εχει παρει τη κατω βολτα. λογικο να το λες.

Aπο το Δ και κατω δεν αναφερομουν σε εσενα αλλα γενικως.Το εγραψα και στην παρενθεση αλλα μονο στο δ σορρυ.
Τωρα απο που εχεις βγαλει το συμπερασμα οτι ακουω ΜΟΝΟ ατμοσφαιρικο ενας ολυμπιακος το ξερει

Ε τωρα σορυ ρε συ αλλα αυτα δεν ειναι επιχειρηματα και δεν νομιζω οτι εχουν σχεση με το dowloading. Κρινεις απο πολυ συγκεκριμενες καταστασεις και τις συνδεεις εσυ με αυτο χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι ετσι ειναι. Αυτο που εγω υποθετω ειναι οτι σιγα σιγα ο κοσμος δεν παιρνει την μουσικη τοσο στα “σοβαρα” (μιλωντας συγκεκριμενα για τον χωρο του μεταλ) και ισως αυτο να φαινεται καπως και ναι ισως το νετ να βηθησε σε αυτο. Δεν ξερω τη αλλη εξηγηση να δωσω.

Δεν μιλησαμε για την περιπτωση του να σ’αρεσει καποιος και να μην αγοραζεις αλλα αν θες το παμε και εκει. Ξαναδιαβασε το παραδειγμα του somnambulist. Διαφωνω σε αυτο που λες. Δεν χρειαζεται να δωσεις λεφτα για να αγαπησεις ενα τραγουδι, μια μουσικη. Πολλοι απο τους γονεις μας μπορει να μην εκαναν ποτε δισκοθηκες κι ομως μπορει να εχουν μια αγαπη πιο αγνη και πιο απλη για την μουσικη.
Και αν θες να το παμε πιο γενικα η μουσικη ειναι τεχνη και θα επρεπε ειναι ελευθερη για ολους και ο καθενας να αποφασιζει με την κριση του αν θελει να στηριξει τον καλλιτεχνη.Επισης το αν εκτιμα η οχι αυτο που κανω δεν εχει σημασια γιατι απο τη στιγμη που εκανε δισκο το δεχτηκε. Αν ενας καλλιτεχνης θελει τη δουλεια του να την ακουνε μονο οσοι εχουν τα χρηματα να την αγορασουν τοτε αρχιδια καλλιτεχνης ειναι. Δεν μπορουμε να βλεπουμε τον μουσικο σαν εναν οποιοδηποτε επαγγελματια και την τεχνη σαν προϊον.Με λιγα λογια η αναγκη της αγορας cd ερχεται σε καποιον μονο απο την ιδια τη μουσικη, αν δεν του ρθει δεν υπαρχει λογος να αγορασει και δεν θα του πω εγω να αγορασει γιατι ετσι πρεπει.

Εγω οποτε παω μετροπολις τα βλεπω γεματα και τον κοσμο να βγαινει με σακουλες. Δεν ξερω απο τι στατιστικες προκυπτει αυτο που λες αλλα μηπως μιλαμε για την περιπτωση του ο κοσμος να συνεχιζει να αγοραζει απλα να μεταφερεται το κοινο? Δηλαδη απο εκει που μια μουσικη ειχε στανταρ ακροατες και αγοραστες μετα το downloading αυτοι να διοχετευουν ενα μερος των χρηματων (που μπορει να ειναι τα ιδια με πριν) που εχουν για αγορα cd, σε αλλες μουσικες οποτε αυτο να φαινεται σαν μειωση των πωλησεων? Γιατι κατι τετοιο βλεπω οτι εχει γινει και σε μενα. Τωρα αν μιλαμε συγκεκριμενα για τον χωρο του μεταλ μακαρι να πεσουν κατακορυφα οι πωλησεις να καθαρισει λιγο ο χωρος απο τα σκατα.

Και τελος σ’αυτο που διαφωνουμε ρε φιλε ειναι στο οτι για καποιον που δεν αφιερωνει χρονο για να ακουσει κατι που κατεβασε εσυ μου λες πως αν αγοραζε θα ηταν διαφορετικα και εγω σου λεω οτι κατι τετοιο δεν ισχυει και το εξηγησα σε 2-3 ποστ μιλωντας με τον chrisp.

Θελω να πω απλά οτι η υπερπροσφορά που υπάρχει πλέον στο Heavy Metal έχει επιφέρει τον κορεσμό…Και μπάντες που ισως να αξίζουν πολλά θάβονται και μένουν στην αφάνεια στην τελική και αυτό είναι το λυπηρό της υπόθεσης…Εν κατακλείδι ολα πιστεύω είναι θέμα χρόνου…Εγώ δυστυχώς πλέον δεν τον διαθέτω όσο θέλω για να ακόυσω αυτά που θέλω…Θα επανέλθω επί του ζητήματος…

δεν ειπα οτι ακους μονο ατμοσφαιρικα. παρολα αυτα αυτο ειναι το κυριο ειδος στις προτιμησεις σου, κατι που και εσυ ο ιδιος μου εχεις πει.

Και αν θες να το παμε πιο γενικα η μουσικη ειναι τεχνη και θα επρεπε ειναι ελευθερη για ολους και ο καθενας να αποφασιζει με την κριση του αν θελει να στηριξει τον καλλιτεχνη.Επισης το αν εκτιμα η οχι αυτο που κανω δεν εχει σημασια γιατι απο τη στιγμη που εκανε δισκο το δεχτηκε. Αν ενας καλλιτεχνης θελει τη δουλεια του να την ακουνε μονο οσοι εχουν τα χρηματα να την αγορασουν τοτε αρχιδια καλλιτεχνης ειναι.

καλη η ουτοπια, αλλα για να μπορεσει καποιος να αφιερωσει χρονο στη μουσική στο βαθμο που χρειαζεται, πρεπει να βγαζει και κατι απ αυτο. σωστα; make a living που λενε. και αν εσυ δεν εκτιμας το χρονο/ξενυχτια/προσπαθεια που αφιερωσε καποιος για να ακους την ταδε συνθεση, τοτε πως ακριβως τον εκτιμας; εγω οταν εκτιμαω καποιον, το δειχνω με πραξεις και οχι με λογια.

η μουσικη δε βγηκε μονη της. καποιος την εβγαλε. και αυτος ποτε δε δεχτηκε να κατεβασεις το δισκο.

Εγω οποτε παω μετροπολις τα βλεπω γεματα και τον κοσμο να βγαινει με σακουλες. Δεν ξερω απο τι στατιστικες προκυπτει αυτο που λες αλλα μηπως μιλαμε για την περιπτωση του ο κοσμος να συνεχιζει να αγοραζει απλα να μεταφερεται το κοινο? Δηλαδη απο εκει που μια μουσικη ειχε στανταρ ακροατες και αγοραστες μετα το downloading αυτοι να διοχετευουν ενα μερος των χρηματων (που μπορει να ειναι τα ιδια με πριν) που εχουν για αγορα cd σε αλλες μουσικες οποτε αυτο να φαινεται σαν μειωση των πωλησεων? Γιατι κατι τετοιο βλεπω οτι εχει γινει και σε μενα. Τωρα αν μιλαμε συγκεκριμενα για τον χωρο του μεταλ μακαρι να πεσουν κατακορυφα οι πωλησεις να καθαρισει λιγο ο χωρος απο τα σκατα.

χμμ. μιας και το ανεφερες, το να εννοεις οτι ο κοσμος συνεχιζει να αγοραζει κανονικα ειναι κατι ακυρο, επειδη μεν στο μετροπολις πηγαινει κοσμος, σε αλλα δισκαδικα ομως ελαχιστοι πατανε. αν το μετροπολις για σενα και οι επισκεψεις σου εκει αντικατοπτριζουν την εικονα της καταστασης, τοτε παω πασο. εγω αυτα που λεω τα εχω βγαλει ως συμπερασμα οχι μονο απο φορουμς, και κι απ’ τους κυκλους με τους οποιους συναναστρεφομαι. προσωπικη μου αποψη.

και το θεμα δεν ειναι βασικα τοσο το αν αγοραζει ο κοσμος, αλλα το πως το αντιμετωπιζει. δε σε βλεπω να πω την αληθεια να λες και να τονιζεις “ρε φιλε, ειναι μλκια να δινεις 18-20 ευρω για σι ντι”. αν το ελεγες θα συμφωνουσα και θα χειροκροταγα. παρολα αυτα περισσοτερο προβαλλεις ενα γενικο ‘‘καλο’’ του downloading και απορριπτεις πολλα αρνητικα που ανεφερα και ειναι αυταποδεικτες αληθειες. π.χ.:

Ε τωρα σορυ ρε συ αλλα αυτα δεν ειναι επιχειρηματα και δεν νομιζω οτι εχουν σχεση με το dowloading. Κρινεις απο πολυ συγκεκριμενες καταστασεις και τις συνδεεις εσυ με αυτο χωρις να σημαινει απαραιτητα οτι ετσι ειναι. Αυτο που εγω υποθετω ειναι οτι σιγα σιγα ο κοσμος δεν παιρνει την μουσικη τοσο στα “σοβαρα” (μιλωντας συγκεκριμενα για τον χωρο του μεταλ) και ισως αυτο να φαινεται καπως και ναι ισως το νετ να βηθησε σε αυτο. Δεν ξερω τη αλλη εξηγηση να δωσω.

καμια επαφη. ισα ισα, ο ελληνας βρηκε ευκαιρια να βγαλει τα κομπλεξ του και τον μικρο μεταλλοπατερα που κρυβει μεσα του. δεν αναφερομαι σε ατομα του φορουμ, μιλω γενικα. δε θελω να γινει παρεξηγηση. κανεις δεν ειναι τελειος. και γω μεταλλοπατεριζω μερικες φορες, και μαλιστα εχω ζητησει προσωπικα συγνωμη σε αρκετους που κατα καιρους εθιξα στο φορουμ.

το θεμα ομως ειναι οτι το κοινο ε, την ειδε καπως. το βλεπεις που λενε “το αθηναικο κοινο πλεον δεν ειναι τοσο φανατικο στα λαιβ”, ή γενικα που καποιοι δειχνουν μειωση του ενδιαφεροντος. η μειωση ειναι γεγονος, δεν ειναι ομως κατι κακο.

το προβλημα ειναι οτι αντικατασταθηκε με αγνοια, και οτι συνεπαγεται. αγνοια οτι η σιγουρια ειναι ψευτικη. εγω π.χ. το δηλωνω και τωρα και ανοικτα οτι ουδεποτε θεωρησα τον εαυτο μου ‘‘συντακτη’’. παντα ημουν και θα ειμαι οπαδος. ε, ας πουμε οτι πολλοι απλα γιναν ‘‘συντακτες’’ με την εννοια οτι το οπαδικο φιλινγκ το εχει αντικαταστησει μια πιο ψυχρη οπτικη. 22χρονοι σε κοιτανε με υφακι που θα ειχε 30ρης.

δε μιλαμε για χεβυ μεταλ παντως αν προσεξες. ειναι γεγονος οτι καθε χρονο υπαρχουν π.χ. 30 τουλαχιστον κυκλοφοριες value for money. μη κρινουμε ολα βαση των δικων μας μετρων και σταθμων. προσπαθω να μη το κανω αλλα δε τα καταφερνω παντα :stuck_out_tongue: