Conversation Piece

Kαι αυτο μου αναιρει το δικαιωμα μου να κρινω αλλα ειδη?
Οταν εχεις ακουσει μια μεγαλη γκαμα απο ειδη που ειτε αυτα ανηκουν στο ροκ ειτε στο μεταλ και εχεις στα 26 - 27 σου κατασταλαξει καπου δε σημαινει οτι τα προηγουμενα χρονια ακουγες τα ιδια.
Αρα συμπερασμα ειναι οτι οι Ηaggard οι Epica και οποιαδηποτε αλλη ατμοσφαιρικη μπαντα που εσυ εχεις τωρα μεσα στο μυαλο σου το 1993-94 οταν ξεκινησα να ακουω μεταλ δεν υπηρχαν.
Τα συμπερασματα δικα σου

Αυτο εδω τα λεει ολα!8)

Προτιμω να ακουω λιγες μπαντες, αλλα να τις εχω λιωσει, να εχω μαθει στιχους κλπ, παρα να κατεβαζω δισκογραφιες επι δισκογραφιων και να λεω οτι ακουω 1000000 μπαντες, και μαλιστα ενω δεν θα εχω ακουσει ουτε τα μισα…

Ο καθενας να ακουει αυτο που γουσταρει…

Πολλοι μου λενε “ακους τα ιδια και τα ιδια κλπ”, και για ενα διαστημα με ειχε φαει το αγχος κατα καποιο τροπο να ακουσω καινουργιες μπαντες, με αποτελεσμα να χανω την ουσια… Φυσικα και οποτε εχω χρονο ομως, καθομαι μαθαινω μπαντες με τις οποιες δεν ειχα το χρονο/διαθεση να ασχοληθω παλιοτερα…

Κι ευτυχως εχω βρει ατομα απο δω μεσα οι οποιοι μου προτεινουν διαφορα, και αν μ’αρεσουν θα κατσω να τους ψαξω περισσοτερο…

Και φυσικα, αν μου αρεσει ενας δισκος τον οποιο εχω κατεβασει, θα παω και θα τον αγορασω…

Φριντομ συμφωνω 100% σε αυτο που λες μαναριμ αλλα το βλεπεις εντελως διαφορετικα οταν το cd θα πρεπει να το αγορασεις με τα δικα σου λεφτα οταν θα εχεις να πληρωσεις το φαγητο σου το ενοικιο σου την κοπελα σου την βενζινη για το αυτοκινητο σου και ολα αυτα με 600 ευρω.
Τωρα που τα πληρωνουν οι γονεις ειναι μια χαρα.Κι εγω ακριβως τα ιδια εκανα κι ελεγα.
Απο τοτε που ξεκινησα να δουλευω εχω κοψει παρα πολλες παροχες στον εαυτο μου σε σχεση με τοτε που πληρωναν οι γονεις.Μια απο αυτες ειναι και οι διακοπες που η τελευταια φορα που πηγα ηταν πριν 2 χρονια για 3 μερες :wink:

Το downloadin βοηθάει.
.&-
Ακούς τσάμπα ό,τι θες και αν το γουστάρεις πας και το αγοράζεις.Αν όχι,γούστο σου και καπέλο σου,κάτσε με τα mp3.
Έχω πιάσει δουλειά και έχω μειώσει πολύ τις παροχές από γονείς.Έχω πάρει από τον Αύγουστο μόνο δύο cd,γιατί δεν έβγαινα αλλιώς.Ούτε τα 6.90 δε θα πάω να δώσω για ένα δίσκου που δεν ξέρω αν θα μου αρέσει.Παλιότερα,όταν δεν πλήρωνα εγώ και όταν γενικά ήταν πιο εύκολα τα πράγματα οικονομικά,έπαιρνα διάφορα,τα οποία τώρα απλά υπάρχουν στη δισκοθήκη μου και δεν τα ακούω.
Επίσης,όλοι έχουμε γνωστούς και φίλους που μπορούν να μας γράψουν κάποιο καλό δισκάκι και μετά αν πορωθείς και το γουστάρεις πας και τα σκας.
Είμαι υπέρ των αγορών και της όλης μαγείας που έχει η αγορά-άνοιγμα-ακρόαση ενός cd,κάτι το οποίο δε φτάνει κανένα downloadin’,αλλά όπως προείπα,όταν no money,δεν το πολυσκέφτεσαι…

Αν τον εκτιμαω και εχω τα λεφτα θα τον αγορασω αλλα δεν μπορει να ξεκιναει ενας μουσικος με την νοοτροπια να με ακουνε μονο οσοι τα σκανε αλλιως ας μην βγαλει δισκο ας παιζει στο σαλονι του να τον ακουνε η μανα του και ο πατερας του. Και ποιος μου λεει οτι δεν ειναι υπερ του d/l αλλα ειναι κατα η δισκογραφικη στην οποια ανηκει? Στην περιπτωση που ο μουσικος ειναι νεκρος πειραζει αν δεν αγοραζω τα cd του?

Εξηγησε το μου αυτο με τα δισκαδικα τα αλλα και το γιατι ειναι ακυρο το οτι ο κοσμος αγοραζει? Αυτο με τις αλλαγες στα γουστα του κοινου με αποτελεσμα να μειωνονται απο καπου οι πωλησεις και να αυξανονται αλλου γιατι δεν το σχολιαζεις? δεν υπαρχουν πολλοι καλλιτεχνες που πριν την διαδοση του νετ τους ακουγαν 5 ατομα και μετα ειδαν τις πωλησεις τους να ανεβαινουν? τωρα τα αρνητικα στο λεω για 3η φορα ειναι στην νοοτροπια του ακροατη και δεν θα αλλαζαν αν αντι να κατεβαζε τα σι ντι να τα αγοραζε.Και αυτο που εβαλες στο κουοτ το αναφερω σαν θετικο και οχι σαν αρνητικο και δεν καταλαβα πως αυτα που λες ειναι “αυταποδεικτες αληθειες”.

Ρε φιλε δεν με απασχολει τι το παιζει ο καθενας αν ειναι μεταλλοπατερας η ξερολας γιατι δεν παιρνω την μουσικη τοσο στα σοβαρα. Ας ειναι οτι σκατα θελει.Τωρα αν παρουσιαζει μειωση ενδιαφεροντος
η εχει αγνοια τι με νοιαζει? Δικια του επιλογη ειναι δεν φταει το d/l.Και επισης γιατι πρεπει να με απασχολει αν καποιος θα με κοιταξει με υφακι? θα χαμογελασω και τελειωσε. Σου ειπα δεν παιρνω την μουσικη τοσο “σοβαρα” και ισως αυτη ειναι η διαφορα μας και διαφωνουμε τοση ωρα. Γενικα ακου οτι μουσικη γουσταρεις αγοραζε οτι πραγματικα σ’αρεσει αλλα γιατι να ασχολεισαι με πραγματα που δεν εχουν σημασια?

οχι ρε κωστα, απλα το ειπα με το σκεπτικο οτι τα value for money cd ειναι σιγουρα περισσοτερα για μενα επειδη εχω πιο ‘‘πλατια’’ γουστα. δε το ειπα με κακη προθεση. το λεω επειδη (νομιζω) ψιλοθιχτηκες.

my point exactly. αυτη ειναι η καλη του πλευρα την οποια ποτε δεν αρνηθηκα. εγω μιλησα για τις αρνητικες συνεπειες στη νοοτροπια ορισμενων.

α) καλα μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι λεω τοση ωρα. ειπα πουθενα οτι δε πρεπει ποτε να κατεβαζεις τιποτα; απλα ξαναλεω οτι ειναι λαθος το να τον γραφεις στα @@ σου αφου το εχεις κατεβασει. εγω π.χ. προσφατα αγορασα ενα δισκο dt που το ειχα απο το 2002 σε κοπια. το βρηκα ομως φτηνο και το αγορασα. και κανεις μουσικος δεν ειναι υπερ του d/l. απλα οι περισσοτεροι στις αρχες το θεωρουν αναγκαιο κακο, μετα απλα κακο.

β) πραγματικα δε μπορω να καταλαβω τι εννοεις με το οτι ο κοσμος αγοραζει. εγω ειπα οτι οι αγορες σε σχεση με παλια εχουν μειωθει. μιλαω κρινοντας απο νουμερα και δηλωσεις των ιδιων των γκρουπ. τωρα μου λες τοση ωρα οτι αλλαξαν τα γουστα του κοινου. μα δεν αλλαξαν, αυτο ειναι το θεμα. βασικα για να ειμαι ακριβης αλλαξαν, αλλα σε μικροτερο βαθμο απο αυτον που νομιζεις.

αν ειχαν αλλαξει τοσο πολυ, δε θα ερχονταν για 4η σερι φορα οι wasp, οι helloween και ολα αυτα τα χεβυ σχηματα. οτι πουλαει, ερχεται. τωρα αν κρινεις απο τους φιλους σου, δικαιωμα σου.

γ) πραγματικα, για ατομο που δε παιρνει στα '‘σοβαρα’ τη μουσικη, εχεις γραψει απιστευτα πολλα κατεβατα. επετρεψε μου να αμφιβαλλω.

καμιά επαφή. παιδιά, μη συγχέεται τον τρόπο που ακούται εσείς μουσική με το τι είναι σωστό και τι πρέπει. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ. εσένα είναι το χόμπι σου να μαζεύεις αυθεντικά σιντί, να ξοδεύεις χρόνο για να μάθεις ποιος παίζει τι στην τάδε δισολιά κ.λπ. υπάρχουν άνθρωποι που λατρεύουν τη μουσική, αλλά δεν τους ενδιαφέρει από ποιον προέρχεται, σε τι φορμάτ την ακούν κ.ο.κ. ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να ξοδεύει μεγάλο μέρος των χρημάτων του για να αγοράζει ταινίες ή ακόμη να είναι συλλέκτης μουσικών οργάνων. ΜΗ μένετε κολλημένοι σ’ αυτά που αποτελούν για εσάς συνήθεια. όπως ξαναείπα, έχει να κάνει με το πώς θέλει να ξοδεύει κανείς τα χρήματά του και τον χρόνο του. για να μάθεις ποιος παίζει τι, σε ποιον δίσκο είναι το τάδε κομμάτι, πότε κυκλοφόρησε και άλλες τέτοιες ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ χρειάζεται να σπαταλήσεις χρόνο και πολλοί προτιμούν να τον ξοδέψουν στις νότες του κομματιού και όχι σε όσα τις περιβάλλουν. δεν τον κάνει λιγότερο συνειδητοποιημένο ακροατή από εσένα που τα ξέρεις και έχεις και το σιντί. simple as that.

επίσης, όλη αυτή η κουβέντα περί μουσικής μπορεί να πάει πολύ βαθιά, να γίνει κοινωνική, πολιτική, οικονομική… αν για παράδειγμα αύριο κατέρρεε ολοσχερώς η μουσική βιομηχανία, θα γνωρίζατε τη μουσική στην αγνότερη μορφή της. για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα θα έφευγε τελείως το κέρδος και θα έμενε μόνο η τέχνη κι όσα για τα οποία αυτή γεννήθηκε για να εξυπηρετεί. θα υπήρχε δυσκολία στο να ακούσεις όλους όσους συνθέτουν, αλλά δε θα είχε σημασία. από ένα σημείο και μετά βέβαια, κάποιοι θα συνειδητοποιούσαν πως μπορούν να βγάλουν χρήματα από αυτό το ταλέντο και θα το έκαναν επί πληρωμή και λίγο αργότερα θα έσκαγαν μύτη και οι μεσάζοντες (βλέπε δισκογραφικές). αν και απλουστευμένο το παράδειγμα, κάπως έτσι γεννήθηκε η μουσική βιομηχανία. μπορείς να με κατηγορήσεις ως ρομαντικό, αλλό όχι ότι δε νοιάζομαι για τη μουσική. όπως καταλαβαίνετε, αυτή δε θα πάψει ποτέ να υπάρχει, γιατί ο πρωταρχικός σκοπός της είναι η ψυχική και συναισθηματική τροφή, όχι το εμπόριο. αυτά.

Αυτο που ανεφερα ειναι καθαρα προσωπικο, δηλαδη δεν το εθεσα σαν “must”…

Kαι δεν ειναι το χομπυ μου τα αυθεντικα σιντι:p , απλα θελω εγω σαν freedom ενα δισκο που λατερυω να τον εχω σε αυθεντικο, για να εχω το εξωφυλλο, τους στιχους κλπ… Φυσικα και εχω αρκετους δισκους σε αντιγραμμενα, οπως και εχω και αρκετους περισσοτερους σε mp3 στον υπολογιστη… Αλλα τους δισκους τους οποιους γουσταρω τρελα, θα φροντισω να τους αγορασω, καθαρα για μενα…

To Downloading βοηθαει.Εχεις την ανεση να ψαχτεις και το μονο που θα εχεις χασει θα ειναι η ωρα
που θα κανεις να ακουσεις το αλμπουμ.Εχουν διευρυνθει παρα πολυ τα μουσικα μου γουστα απο τοτε
που πηρα pc.
Προσπαθω οσο μπορω να αγοραζω cd.Αν προσεξετε στο αντιστοιχο τοπικ,οτι cd εχω αγορασει τελευταια
ειναι αγαπημενοι μου δισκοι που τους ειχα σε κασεττα ή mp3.
Τα mp3 εννοειται οτι κανουν κακο στους μουσικους,αλλα απο την αλλη μια μπαντα που αξιζει γινεται
πιο γρηγορα γνωστη μεσω του νετ.
2 απο τους καλυτερους δισκους των τελευταιων ετων τo perdition city και το The Sham Mirrors δεν
υπαρχουν στην Πατρα.Αν δεν υπηρχε το αγιο το mp3 δεν θα τα ειχα ακουσει.Και παρα πολλα αλλα
αλμπουμ.

somnabulist δεν εχεις υπολογισει κατι σε αυτο που αναφερεις για τους γονιους μας!!

η μουσικη που ακουγανε ηταν\ειναι η εγχωρια μας μουσικη!!
που σημαινει

οτι δεν χρειαζονται στιχους,τους καταλαβαινουν αμεσως
η προσβαση σε αυτη τη μουσικη ηταν πανευκολη,ειτε ανοιγες το ραδιο,ειτε στο σπιτι ενος φιλου σου,ειτε σε ενα κουτουκακι (δεν χρειαζεται να ειναι ο ιδιος ο καζαντζιδης,μια απλη κομπανια κανει τη δουλεια)
επισης η προσφορα των καλλιτεχνων τοτε ηταν μηδαμινη σε συγκριση με την προσφορα που υπαρχει τωρα

οπωτε
εγω πως το βλεπω προσωπικα
ζουμε στην ελλαδα,η συγκεκριμενη μουσικη δεν υποστηριζεται απο τα media,τα αγγλικα δεν τα πιανουμε ακομα και σε καθαρες φωνες,και επιπλεον υπαρχει τοση υπερπροσφορα μουσικης,που απο τη στιγμη που διατιθεται και δωρεαν μεσω downloading κανεις δεν δινει την απαραιτητη προσοχη.
γιατι οι γονεις μας οταν ακουσουν ενα παλιο κομματι,θα συγκινηθουν,θα τραγουδησουν τα λογια,θα ξερουν γιατι μιλαει

σημερα το κοβω λιγο απιθανο να μπαινει ο αλλος στο dark lyrics πχ να κατεβαζει τους στιχους και να τους μελεταει.επισης χανει τη μαγεια ενος πετυχημενου artwork.

εγω δεν ειμαι κατα του downloading
απλα ειμαι κατα του να ακους τη μουσικη επιφανειακα.
αυτο δεν εχει να κανει με το downloading,απλα με τον τροπο αυτο,παρασυρεσε ποιο ευκολα.
καλο ειναι λοιπον να κραταμε ενα μετρο
επειδη κανεις μας δεν εχει τα χρηματα να αγοραζει πολλα cd,κατεβαστε αλλα με μετρο,αρκεστειτε σε λιγες κυκλοφοριες,ωστε να τις εμπεδωσετε.
γιατι θα φτασουμε σε σημειο να πηγαινουμε σε λαιβ,γνωριζοντας μοναχα το ονομα του γκρουπ,κανενα απο τα μελη του,κανενα στιχο,και τα κομματια μονο αυτα με την πιο αναγνωρισιμη μελωδια.

θα συμφωνήσωμε τον freedom για το ότι καλύτερα να ξέρεις λίγες μπάντες αλλά όλη την δισκογραφία και στίχους και νοήματα…παρά να αγοράζω ψυχαναγκαστικά cd με μπάντες που ούτε με εκφράζουν , ούτε μου αρέσουν πολύ αλλά θέλω να το παίξω παντογνώστης…
εγώ το καλό του downloading το τοποθετώ στο ότι ακούω π.χ τον καινούργιο δίσκο τάδε και άμα είναι τόσο καλό και δεν έχω ενδοιασμούς τον αγοράζω και επιβραβεύω και την μπάντα έτσι…
από την άλλη να είμαστε δίκαιοι χρειάζονται οι πωλήσεις στον χώρο μας γιατί λίγες μπάντες βγάζουν φράγκα, αλλά και ότι για να έρθουν στις ελλαδίτσα μας πρέπει να έχουν γίνει καλές πωλήσεις (άτιμο μάρκετινγκ)…
ακόμα εγώ πήρα ipod και την έχω καταβρεί γιατί μαρέσει η διαδικασία να βάζω εξώφυλλο, να κατεβάζω στίχους και να φτιάχν εγώ σιγά , σιγά το άλμπουμ…
α και τελευταίο στις δισκογραφικές μόνο άνθρωποι σχετικοί με την μουσική δεν υπάρχουν…ρωτήστε υπάρχει κανένας μουσικολόγος(5ετής σχολή της φιλοσοφικής) ή κανένας εξειδικευμένος μαναγερ στα μουσικά?όλοι εμπειρικοί…αυτά για την ελλάδα έξω δεν ξέρω…

αυτό με το ipod κι εγώ τα ίδια κάνω έχω το cd original ε και στο ipod θα έχει εξώφυλο στοίχους όλα…

Στο εξηγησα και χτες απο κοντα.
Δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να παρεξηγηθω και να θιχτω με το οτιδηποτε :wink:

Λοιπόν, οι περισσότεροι εδώ μεσα για να μπαίνουμε και να ποστάρουμε εδώ έχουμε μια αγάπη για τη μουσική η οποία για μερικούς από εμάς φτάνει στα όρια της λατρείας.

Να αγοράσω λοιπόν ένα cd ή όχι?

Καταρχάς να σκεφτώ ένα μάτσο 25χρονους που έχουν ένα συγκρότημα. Αν δεν αγόραζε κανείς το cd προφανώς δε θα έβγαζαν λεφτά. Ίσα-ίσα που όλα τα (πολλά) έξοδα θα τα έβγαζαν από την τσέπη τους. ¶ρα θα έπρεπε να δουλεύουν, όχι μόνο γι’ αυτά αλλά και για όλα τα υπόλοιπά τους έξοδα, εφόσον δεν έχουν κέρδος από τη μουσική. Συνεπώς έρχεται το ερώτημα, πόσο εύκολο είναι για κάποιον που γυρνάει κάθε μέρα πτώμα σπίτι να έχει έμπνευση? Είναι το ίδιο με την Αρχαία Ελλάδα, όπου κάθονταν και φιλοσοφούσαν οι πολίτες στην αγορά γιατί είχαν τους δούλους για όλες τις δουλειές.

¶σχετα από αυτό, εγώ προσωπικά είμαι ερωτευμένος με τα booklets. Ένα εμπνευσμένο εξώφυλλο είναι και αυτό τέχνη και έρχεται να δέσει και να εμπλουτίσει τη μουσική. Και όχι μόνο το εξώφυλλο αλλά και οι σελίδες του booklet. Επίσης αναφέρθηκαν και οι στίχοι. Μα φυσικά! Και η στιχουργία είναι τέχνη που έρχεται να δέσει με τη μουσική και πολλές φορές χωρίς αυτήν η μουσική μένει, σαν μισοτελειωμένο ανέκδοτο, ανεκπλήρωτη.

Όταν άρχισα το downloading πριν κάτι μήνες έκανα μία σύμβαση με τον εαυτό μου. Θα αγοράζω το 99% των κυκλοφοριών από εκπτώσεις. Γνωρίζω πως ό,τι cd αγοράζω αργά ή γρήγορα θα το λιώσω! :smiley:

Είμαι ευτυχισμένος που έχω τη δυνατότητα να κατεβάζω ελεύθερα. Έχω ακούσει μουσική που υπό άλλες συνθήκες δε θα άκουγα ποτε. Έχει αλλάξει ολόκληρη η αντίληψή μου.

Εγώ πέρνω πολύ στα σοβαρά τη μουσική, καλώς ή κακώς. Και μπορεί η άποψη του Βαγγέλη ότι έχουμε ξεχάσει την απλή, αγνή σημασία της μουσικής να είναι σωστή, αλλά εγώ δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Την αγαπάω πολύ για να μην την παίρνω στα σοβαρά. Και όταν ακούω ένα δίσκο που με αγγίζει, δένομαι με αυτόν. Αισθάνομαι την ανάγκη να επιβραβεύσω αυτόν που την έφτιαξε. Αισθάνομαι τον φόβο ότι αν δεν το κάνω στο μέλλον δε θα έχω αυτήν τη μουσική. Αισθάνομαι τη χαρά όταν πηγαίνω στα δισκάδικα και γυρίζω σπίτι με ένα cd στο χέρι και στην καρδιά την αγωνία για τη στιγμή που θα το βάλω στο cd-player μου.

Αυτοί είναι οι λόγοι που δε θα σταματήσω εγώ να αγοράζω cd. Και αν συμμερίζονταν και άλλοι τις απόψεις μου θα είμαι πολύ χαρούμενος. Διαφορετικά δεν μπορώ να κατακρίνω κανέναν για τίποτα.

Υ.Γ.: Και δεν ξέρω αν είναι ένδειξη μεταλλοπατερισμού ή αλλαζονείας, αλλά αισθάνομαι πολύ όμορφα όταν βλέπω τη συλλογή μου απο cd.

:thumbup:

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο…

Οι περισσότεροι δίσκοι που αγοράζω είναι των 7 ευρώ, από προσφορές που ανέφερε και ο Μάνος… Και δόξα τον Αλάχ υπάρχουν πάρα πολλοί αξιόλογοι δίσκοι σε προσφρές…:wink:

Μην πάτε για καφέ μια μέρα, δεν έγινε και τίποτα, πιστεύω θα αποζημιωθείτε αγοράζωντας έναν αρκετά αξιόλογο δίσκο…

Αυτά δεν τα λέω για να το παίξω κάποιος, τη γνώμη μου εκφράζω απλώς…:slight_smile:

α) Δεν υπαρχει σωστο και λαθος ουτε πρεπει. Εγω ξερω αρκετους που ειναι, θυμαμαι συνεντευξη π.χ. του Ιωαννιδη που ελεγε οτι δεν ειναι κατα της πειρατειας γιατι κι αυτος μικρος τους περισσοτερους δισκους τους εγραφε απο φιλους γιατι στο σπιτι δεν ειχαν και την μεγαλυτερη οικονομικη ευχερεια και αυτο τον βoηθησε παρα πολυ. Σιγουρα κανενας επαγγελματιας δεν ειναι υπερ του d/l αλλα δεν με νοιαζει και πολυ αυτο. Το ξαναγραψα αλλα ας το γραψω αλλη μια φορα, αν δεν σου δημιουργηθει η αναγκη να αγορασεις μεσα απο την ιδια την μουσικη δεν υπαρχει λογος να το κανεις.
Γενικα διαφωνουμε σε πολυ βασικα πραγματα και κυριως σε αυτο που ειπες πως οταν καποιος δεν αγοραζει δεν αγαπαει την μουσικη. Την μουσικη μπορεις να την αγαπησεις και να την ερωτευτεις σε οποιαδηποτε μορφη και αν την ακουσεις. Το οτι θα την αγαπησεις περισσοτερο αν εχεις μπροστα το μποοκλετ με τις εικονιτσες και τους στιχους και δεις ποιος ειναι παραγωγος και πως λενε το καθε μελος τηνς μπαντας, αυτα ειναι πιπες. Τωρα για την οικονομικη στηριξη στον μουσικο 1)ο μουσικος μπορει να ειναι νεκρος, 2) να ειναι ηδη φτασμενος η 3)μπορει να μην εχεις τα φραγκα, αυτο δεν σημαινει οτι αγαπας την μουσικη λιγοτερο.

β)Μα δεν σου λεω οτι αλλαξαν μεσα στο χωρο του μεταλ. Με βαση τη δικη μου συμπεριφορα απλα υποθετω τι μπορει να συμβαινει.Για παραδειγμα μεχρι πριν απο 2 χρονια αγοραζα μονο απο alone και rock city και ακομα οταν δεν ημουν σιγουρος τι να αγορασω και ηθελα να ακουσω κατι νεο εψαχνα εκει. Αφοτου ξεκινησα το d/l αρχισα να αγοραζω απο αλλα δισκαδικα και απο το χωρο του μεταλ μονο οτι πραγματικα γουσταρα και τα υπολοιπα λεφτα που εμεναν για αγορες τα ξοδευα σε αλλα στυλ. Αυτο δεν σημαινει οτι σταματησα να αγοραζω. Το οτι σε ενα χωρο μειονοτναι οι πωλησεις δεν σημαινει οτι ο κοσμος σταματα να αγοραζει γενικα. Τωρα αν αυτο συμβαινει σε πολυ μικρο βαθμο και απλα οι περισσοτεροι δεν αγοραζουν επειδη το βρισκουν απο το νετ παλι δικαιωμα τους ειναι δεν μπορω να τους πω εγω οτι κανουν λαθος.

γ)Την μουσικη την αγαπαω, ακουω οτι γουσταρω και τερμα δεν θα κατσω να το κανω θεμα αν ερθει καποιος και μου το παιξει εξυπνος η μεταλλοπατερας γιατι οπως σου ειπα δεν παιρνω την μουσικη στα σοβαρα κατα αυτον τον τροπο.

Μανο το ολο θεμα δεν ξεκινησε με το αν ειναι καλο να αγοραζουμε η οχι , αυτα τα εχουμε πει ξανα, αλλα με το σχολιο του παοκτση για τους πριστ και λεει ο angmar οτι για την αγνοια φταιει το d/l και του λεω οτι με το να αγοραζεις δεν αποκτας σωστη νοοτροπια (αν υπαρχει τετοια) πανω στην μουσικη.

Η εμπνευση δεν εχει καμμια σχεση, απλα δεν θα εχει χρονο για να ασχοληθει και αντι να κανει 1 χρονο να βγαλει αλμπουμ θα κανει 2. Επισης δες και την αρνητικη πλευρα. Καποιος δουλευει και εχει την μουσικη σαν 2η ασχολια θα γραψει μουσικη ανεπιρρεαστος, για την καυλα του. Οταν ζει απο αυτο μπορει και να σκεφτει αλλιως, “ο επομενος δισκος μου θα βγαλει οσα θελω? μηπως πρεπει να αλλαξω και αυτο και εκεινο?” και ετσι γινεται περισσοτερο επαγγελματιας απο οσο χρειαζεται. Το πολυ χρημα φερνει και εμπορευματοποιηση, δες τον χωρο του μεταλ σημερα. Φυσικα δεν λεω οτι ειναι λαθος να αγοραζεις για να μην καλομαθει ο μουσικος ομως δεν εχεις καμμια υποχρεωση να χρηματοδοτεις τον μουσικο επειδη σου αρεσε ο δισκος του. Αυτο ο μουσικος πρεπει να το ξερει απο την στιγμη που αποφασιζει να βγαλει δισκο, αν ξεκιναει με την νοοτροπια να βγαλω μουσικη για να ζησω απο αυτην καληνυχτα. Και μην γελειομαστε κανενας μουσικος που το αξιζει δεν σταματησε να πουλαει.

Εγω παλι αγαπαω πολυ την μουσικη για να την παιρνω τοσο στα σοβαρα, αν δεν καταλαβες δες πιο πανω.Και εγω νιωθω την αναγκη να επιβραβευσω τον μουσικο ομως αν δεν το κανω δεν σημαινει οτι αγαπαω η κατανοω λιγοτερο την μουσικη του.Οσο για το αν θα υπαρχει στο μελλον, κανενας δεν χαθηκε και ουτε απετρεψε η θα αποτρεψει ποτε κανεναν το αν βγαζει λεφτα για να εκφρασει αυτα που θελει. Και εγω γουσταρω να εχω μια ωραια δισκοθηκη ομως θελω καθε δισκος που εχω να μου λεω κατι και οχι να μαζευω σι ντι σαν να συλλεγω γραμματοσημα ουτε πιστευω οτι η μουσικη ειναι θεμα γνωσεων (αυτο ειναι γενικο δεν το λεω σε σενα).

νταξ,το manos whitesnake 87 έχει προγραμματιστεί τελευταία να γράφει φοβερά πραγματούδια…

Εδω συμφωνω με Βαγγελη. Εξ αλλου, ποτε δεν ημουν ουτε θα ειμαι κατα του downloading. Ουτε πιστευω οτι αν δεν πληρωνεις την μουσικη δεν την αγαπας. Φυσικα, για να ειμαστε και απολυτα ειλικρινεις κατεβαζουμε μουσικη απο το Ιντερνετ οχι για ιδεολογικους λογους, αλλα επειδη εχουμε την δυνατοτητα. Δεν εχουμε πχ. την δυνατοτητα να κλεψουμε ρουχα, τουλαχιστον οχι χωρις να ρισκαρουμε…

Εγω το αρνητικο του ακατασχετου downloading που διαπιστωνω ειναι οτι κανει ειδικοτερα τους μικροτερους να εχουν αρκετα επιφανειακη σχεση με τη μουσικη λογω της μανιας να ακουσουμε ολο και περισσοτερα…

σορρυ, τωρα ειδα την απαντηση σου.

ειπα εγω να αγορασεις κατι που δε σου αρεσει; ο καλλιτεχνης και η μουσικη του παει πακετο νομιζω ειναι κατι αυτονοητο. δε νομιζω δηλαδη να ρθε ποτε ο Tipton σπιτι μου να πιουμε καφε, θα το θυμομουν. :stuck_out_tongue:

δηλαδη μιλουσες με υποθεσεις; εμενα μου φαινοσουν πολυ βεβαιος.

γ) το πρωτο δε το βλεπω ως “μουσικο” ζητημα και ουτε το παιρνω οσο σοβαρα νομιζεις. βαριεμαι να τα εξηγω και δεν εχει νοημα μιας και δε σε απασχολει. αν βρεθουμε απο κοντα σου λεω οτι θες. ενημερωτικα, δε με ενοχλει, απλα με ψιλοπροβληματιζει.

δ) #-o αυτο καταλαβες; εγω ελεγα οτι ο κοσμος στραφηκε στο ακαταπαυστο downloading με αποτελεσμα να ακουει ενα καρο πραγματα επιφανειακα.

και η νοοτροπια που λες, δεν υπαρχει “μουσικη νοοτροπια”, υπαρχει νοοτροπια σκετη. χρειαζεται μια αλφα ιδεα για μια τεχνη ωστε να μιλησεις γι αυτην. δε μπορει ενας μπογιατζης να μιλησει για ελ γκρεκο.

μεγα λαθος το τελευταιο. γενικα αποφευγω να απαντησω σε αυτο το ποστ επειδη ειναι μεν αλλο θεμα και οι παραγοντες ειναι πολλοι και ποικιλοι. διαφερουν αναλογα με τη χωρα, ηπειρο, προτιμησεις κοινου, συνθηκες, μανατζερ και δισκογραφικη. δηλαδη πολλοι καλοι εχουν χαθει επειδη απλα “καναν την καυλα τους”, για τον αλφα ή βητα λογο δεν ειδαν προκοπη και γιναν οικοδομοι (λεμε τωρα).

  1. ωραια. απλα ειπα οτι καλο θα ηταν αν εχεις την ευχερεια να το κανεις για καποιους απο δαυτους. :stuck_out_tongue:

  2. αν ειδες μιλησα γενικα και αοριστα. ειπα εγω να αγορασεις κατι που δε σου κανει κλικ; ειπα το αντιθετο αν προσεξες.

τη μουσικη την αγαπας. ειναι γεγονος. απλα επειδη ομως τυχαινει p.x. να αγαπαω τη φωναρα του Garm που κοσμει το Sham Mirrors, συνεπως εκτιμω τον Garm ως καλλιτεχνη, λογικο ειναι να εχω την επιθυμια να το παρω σε οριτζιναλ. ειναι αλυσιδα.

επισης τα επιχειρηματα ειναι δικαιολογιες για μενα.

  1. δεν ειπε κανεις οτι “πρεπει να δινουμε ολα μας τα λεφτα εκει” ή κατι αντιστοιχο. π.χ. παιζει να κοψω τις αγορες για 3-4 μηνες επειδη θελω να μαζεψω κατι λεφτα. αλλο παραδειγμα: αν ποτε κανω οικογενεια δε ξερω καν κατα ποσο και αν γενικα θα μπορω να διαθετω. εγω παντα υποστηριζα οτι ο καθενας το σωστο ειναι να δινει οσο κρινει και αναλογα με την παρουσα ευχερεια του.

εδω ειναι το βασικο σημειο που διαφωνω. σε γενικες γραμμες δε λεμε πολυ διαφορετικα πραματα

  1. το να μη θες ή να μην μπορεις να αγορασεις, δικαιωμα σου. δεν ειπα τιποτα, δε σε υποχρεωσε κανεις. παρολα αυτα, μη το δικαιολογεις κιολας ρε αδερφε. ολοι λενε οτι οι νεες μπαντες χρειαζονται το downloading για να γινουν γνωστες, κι αν γινουν λενε “τωρα πιασαν την καλη, δε τα χρειαζονται”.

δε μιλαω για σενα, αλλα τα χω ακουσει πολλες φορες. αν καποιος δεν εχει λεφτα / δε θελει να δωσει / τα γραφει ολα στα @@ του, οκ, αλλα ας το δικαιολογει κιολας. οτι πολλα καλα βγαινουν απο αυτο για νεες μπαντες, ναι συμφωνω σε αυτο. απλα ξεχναμε παντα ολοι τα κακα σε αυτες τις συζητησεις…

οχι ρε γαμωτο ειπα και γω το ξεχασε δεν θα ξαναγραψω κατεβατο :lol:

εννοω να σου δημιουργηθει γενικα η αναγκη να αγοραζεις μεσω της αγαπης για την μουσικη και μονο και οχι λογω οπαδισμου η γιατι επιρρεαζεσαι απο αποψεις τριτων (βλ. τυπος), μιλωντας βεβαια για μικρες ηλικιες που απο εκει ξεκινησε και η συζητηση.

βεβαιος ειμαι για τον τροπο που σκεφτομαι και ενεργω εγω και βαση αυτου υποθετω (γιατι μπορει να μην ειναι και ετσι) πως μια εξηγηση για την μειωση των πωλησεων ειναι και αυτη.

αν βρεθουμε απο κοντα θα παμε για κρασια και μπιρες και θα λεμε καφριλες κι ετσι, αν ειναι να μιλαμε για μουσικη γάματο:lol:

ναι ωραια και γω σου λεω πως οταν καποιος εχει διαθεση τιποτα δεν μπορει να του κανει κακο και αν σε ενα σημειο χασει τη μπαλα και καταλαβει οτι δεν απολαμβανει την μουσικη θα κατσει να ακουσει πιο προσεκτικα.
αν δεν ηταν το νετ αυτα τα ενα καρο πραγματα δεν θα τα ακουγε λιγοτερο επιφανειακα, απλα δεν θα τα ακουγε καθολου:) . Ουτε μπορουμε να πουμε πως καλο θα ηταν να αγοραζε για να ακουει πιο προσεκτικα γιατι τοτε αμεσως παμε στην περιπτωση του να αγοραζει στα τυφλα. Αρα απο οτι καταλαβα το θεμα δεν ειναι αν με το νετ καποιοι ακουν πιο επιφανειακα μουσικη αλλα το οτι τους εδωσε την δυνατοτητα να εχουν αποψη για πραγματα που δεν εχουν προσεξει ιδιαιτερα αφου παλιοτερα ειχες αποψη μονο απο αυτα που αγοραζες αρα ειχες δωσει και μια αλφα βαση. Συμφωνουμε ως εδω?

Τωρα απο δω και κατω παμε στο πως επιρρεαζει το δ/λ τον μουσικο, πραγμα ξεχωριστο.

Πες μου εναν ο οποιος ειχε κατι να πει και τον απετρεψε το οτι δεν βγαζει λεφτα απο την μουσικη. Καποιος που τα παραταει ειναι γιατι βλεπει την μουσικη ως επαγγελμα περισσοτερο απο οτι σαν καταθεση ψυχης. Αν θες να εκφραστεις και με δικα σου λεφτα θα βγαλεις το αλμπουμ απλα μπορει να μεινεις σε αυτο το επιπεδο, να μην ερθουν ποτε οι μεγαλες συναυλιες η η αναγνωριση. Ωστοσο βλεπουμε μουσικους που δεν εχουν τιποτα να πουν και συνεχιζουν να πουλανε (εστω λιγοτερο μετα τη διαδοση του δ/λ). Πριν το δ/λ αυτοι οι μικροι που λες που χαθηκαν ηταν περισσοτεροι αφου δεν ειχαν πολλες ευκαιριες και τα καταλληλα μεσα για να τους ακουσει ο κοσμος. Κανενας που εχει να προσφερει δεν σταματησε να πουλαει λογω του νετ.

Μα και γω εγραψα οτι μιλαω γενικα, δεν απαντουσα σε σενα, αυτο που λεω συνδεεται με αυτο που εγραψα στην αρχη αυτου του ποστ για τον οπαδισμο. Το εγραψα απλα για καταληξω σε αυτο που ειπα και στην αρχη, οτι ειναι στον τροπο που θα το δει ο καθενας και οτι και αγοραζοντας σι ντι μπορει να αποκτησεις βλακωδη νοοτροπια. Για παραδειγμα ο Whitecross εγραψε οτι εχει 12.000 σι ντι. Πανε δες τωρα τα ποστ του και πες μου αν φαινονται για ποστ ατομου πανω απο 15.

Ωραια δεν σου τη σπαει ομως οταν πας να αγορασεις ενα σι ντι και εχει μεσα ενα 2φυλλο μποοκλετ και η συσκευασια ειναι για τον πεο? δηλαδη εστω και 7 ευρω να δωσω γιατι να τα δωσω για ενα κομματι πλαστικο δεν ειναι κοροϊδια? Πιστευω οτι ολα αυτα βελτιωθηκαν με τον νετ και οτι αυτο αναγκασε τις δισκογραφικες και ολη τη βιομηχανια να σεβεται λιγο περισσοτερο τον ακροατη. Λιγο ομως. Γενικα θεωρω οτι τα θετικα που εφερε το νετ ειναι περισσοτερα απο τα αρνητικα και οτι καπως ετσι θα επρεπε να ειναι η κατασταση απο την αρχη. Αν δεν ηταν η πειρατεια τωρα τα DVD θα εκαναν 50e αλλα τωρα εχουν πεσει σε τιμες σι ντι ακομα και τα καινουρια.

Μα και γω το οτι ειναι λογικο να μην αγορασεις τη μουσικη καποιου που ειναι νεκρος η ειναι οι μειντεν ξερω γω, το γραψα γιατι πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο να τα δωσεις σε καποιον που ξεκιναει τωρα και οχι σαν δικαιολογια γιατι στην πραγματικοτητα εισαι στα @@ σου.