Coverdale VS Tate

Καλά και ο Tate δεν πάει πίσω σε σκηνική παρουσία. Μόνο που δεν είναι ακριβώς Frontman γιατί αυτό που κάνει εγώ περισσότερο σαν αρχαιοελληνική δραματική θεατρική παράσταση το εκλαμβάνω. Και σε αυτό τον τομέα Tate χωρίς καν πρωτη σκέψη όχι δεύτερη. Αν και πάλι είπαμε μπακαλιάρος σκορδαλιά vs τούρτα black forrest.

O Coverdale ειναι πολυ καλος φροντμαν και (καποτε) η φωνη του εσπαζε σιδερα. Αλλα ο Τατε πραγματικα εχει ισοπεδωτικη φωνη και τεραστιο ευρος.

Γενικώς δε μ’ αρέσει να μιλάω απαξιωτικά για καλλιτέχνες/συγκροτήματα, ούτε μου αρέσει να κάνω άκυρες συγκρίσεις αλλά εδώ θα κάνω μια εξαίρεση και θα πω ότι όντως κάτι τέτοιους σαν τον David τους έχει για πλάκα :slight_smile:

Tεραστιο διλλημα…:-k :-k

[SIZE=“6”]ΤΑΤΕ.-[/SIZE]

Φυσικα κ ο κυριος Coverdale ειναι γεννημενος για αυτο που κανει!!!
Κ σκηνικα κ φωνητικα ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!!Ειναι ο ορισμος ενος Frontman!!!

θα συμφωνησω με τον μανο…

αλλα στον ππαρελθον αυτα οταν ξεσκιζε τα μικροφωνα γιατι τωρα…

¶σε μωρεεεεεε

:stuck_out_tongue:

Παρολο που συμπαθω τον Coverdale και τους Whitsnake γενικότερα, θεωρώ ότι και ο Tate υπερέχει σαφώς φωνητικά καθως είναι η ίσως καλύτερη φωνή που έχω ακούσει, αλλα και οι Ryche και το έργο που έχουν παρουσιασει είναι έτη φωτος μπροστα…

coverdale αλλα δεν τον χωνευω καθολου:?

Ανετα Tate…Μεγαλη αδυναμια μου…Μπορει οι ψιλες του να ειναι φοβερες αλλα οταν αρχιζει να φωναζει τα ισοπεδωνει ολα (βλ. Queen Of The Reich :p)

Aneta Dave. An kai ton misousa tote giati mou eixe klepsei tin mellousa gynaika mou tha kano tin kardia mou petra giati eimai yperano…

εντελως ακυρο πολλ…ενταξει ο tate σαν φωνητικες δυνατοτητες μπορει και να ναι ο μεγαλυτερος τραγουδιστης του συμπαντος,αλλα σαν καριερα και διαχρονικοτητα δεν συγκρινονται…

Πιο πολυ θα λεγε Tate - Mercury

διαλεγω δαβιδ γιατι τον ακουω απο πιο παλια.queensryche αρχισα να ακουω πριν λιγο καιρο.ισως σε βαθος χρονου να τον αγαπησω πιο πολυ:D

Κοβερ…ντάλε;Τι ειναι αυτο;Πως διαβαζεται αυτο το πραγμα;

Νταξ,πολυ απλα Tate,ο αγαπημενος μου τραγουδιστης,και φωνητικα δεν υπαρχει συγκριση νομιζω μεταξυ των δυο,οσο κι αν μου αρεσει κι ο Coverdale.Να το παμε απο πλευρας ιστορικοτητας κτλ ειναι πολυ αδικο νομιζω

Νομιζω οτι υγιεις ανθρωποι με επαρκη ακοη που εχουν ακουσει και τους 2 εχουν την απαντηση ετοιμη.

TATE ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ!

ενταξει πιο γνωστος ο Coverdale στο ευρυ κοινο αλλα στη συγκριση whitesnake-queensryche,χανει νομιζω…

καλα ανεφερες τους δυο κορυφαιους κατ’εμε τραγουδιστες εβερ,οποτε πιστευω οτι ειναι η απολυτη συγκριση(αλλωστε σα φωνες ταιριαζουν περισσοτερο αποτι τειτ-κοβερντειλ)

και οι δυο στον τομεα τους…

Δαβιδ (οχι το ξωτικο…) για την ιστορια…τη χροια…τσι γκομεναι…την αλητεια…και γιατι ειμαστε ανδρες GAWDAMMIIT!!!

Τζεφ γιατι οκ…το εχει σπουδασει ο ανθρωπας και μας εχει πεθανει στο Operation αν και ειναι καθαρα metal vocalist (οσο και αν το παλεψε στο προσωπικο του)

κοινη συνιστωσα…τα μπασσα τους…μου αρεσουν εξισου και των 2…

αλλα και παλι…
ο ενας αλητεια και βλαχικο Savoir vivre from up north
ο αλλος ποιηση,revolution και κρασι…

Αν και σαν φωνή ο Tate είναι ανώτερος, ο Δαυίδ, από μόνος του, είναι η ιστορία (και λίγο από προιστορία) του σκληρού ήχου.