Crabsody: Xαιρετώ τα παιδιά του forum

Λοιπον,παοκτσης εδω…ADMINS ΜΗΝ ΔΙΑΓΡΑΨΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ.

Επειδη καταλαβα πως οτι εγινε χτες,εγινε “νυχτα” και κανεις δε καταλαβε πως,που και γιατι ακομα και αυτοι που μπαινουν συχνα στα αθλητικα, καλα θα ηταν να διεκρυνισω καποια πραματα απο τη μερια μου και να αφησω στην κριση των συμφορουμιτων τι προσβαλει και τι οχι,τι ειναι δικαιο και τι αδικο,οκ?

Εχτες,εφαγα μπαν επειδη “προσεβαλα” εναν χρηστη ο οποιος για πρωτη φορα στη ζωη του μπηκε στο θρεντ του παοκ ,και αναφερω καποια αποσπασματα απτο ποστ του.


Εδω ηταν η προσβολη που εκανε το φιλο μας να προσβληθει και να πατησει το ρεπορτ(?).Ουτε τον βριζω αυτον,ουτε τη μανα.Αντιθετα το σχολιο πηγαζε καθαρα απο αυτα τα ακρως κολακευικα πραγματα που εγραψε για την ομαδα μου.Ουτε το ξερω τον τυπo.ουτε ειπα αυτο που ειπα επειιδη ειναι emo η δεν ειναι tr00 metal.

Αμα θεωρειται αυτο ακριβως το γεγονοες προσβολη,τα μυρια που εχουν γινει απο ολους τους χρηστες μεσα στα αθλητικα τι ακριβως ειναι κυριοι μοντς?

Επισης,ειχα φαει αλλα 2 infranctions για τις εξης παραβασεις:

Ο Θεριον ειχε πει κατι για τον παοκ,και του ειπα αν τα πιστευεις αυτα εχεις μεγαλο κομπλεξ.Αυτο προσεβαλλε τον χρηστη θεριον που δε μπορουσε να κοιμηθει τα βραδια λογω αυτο του γεγονοτος και παλι πηρα ινφρακτιον(ο χρηστης θεριον μου ανταπαντησε με ακριβως τον ιδιο χαρακτηρισμο+ειρωνια)

Και ερωτω παλι,αν αυτο ειναι προσβολη τοτε τα μυρια που χουν ειπωθει στα αθλητικα τι ειναι?η λεξη κομπλεξ και το κομπλεξικος ειναι σαν την λεξη καλημερα στα αθλητικα και οποιος χρηστης δε πιστευει ας ψαξει να δει στα θρεντ του πρωταθληματος

Την αλλη φορα ειχα φαει infranction,λογω του οτι ειχα παραφερθει εγω ΚΑΙ δυο τρεις αλλοι αν θυμαμαι καλα.ΠΑΛΙ ομως μονο ο παοκτσης την πληρωσε.

Εχω δεχθει πολλες “προσβολες” τετοιων ειδων,οπως αυτων που με κανατε μπαν,αλλα κατανοοω πως μεσα στα αθλητικα μπαινει μεσα και το οπαδιλικη το χαβαλε και ολα αυτα.Απλα υπαρχουν καποιοι αλλοι που δε κατανοουν αυτο ακριβως το πραμα.Μια φορα δεν εκανα report σε ποστ,γιατι πολυ απλα θεωρουσα τετοιοιυ στυλ “προσολες” μες τα περιθωρια των αθλητικων κυριως.

Για ποιο λογω διχνετε λοιπον κυριοι μοδς μια ιδιατερη ευαισθησια προς το ονομα μου?Μηπως επειδη δεν ερχομαι στα μυτινγκ του φορουμ?Μηπως επειδη δεν ειμαι συνομιλικος σας?Μηπως επειδη ειμαι ΠΑΟΚ?

Ολοι ξερουν πως ειμαι ενεργο μελος του φορουμ και απολαμβανω να ασχολουμαι με ολα τα categories του φορουμ(μουσικη,ταινιες,computers,αθλητικα,ΑΚΟΜΑ και οφτοπικ:p ).

ΠΑΡΑΚΑΛΩ μη σβησετε αυτο το ποστ για να ξερουν ολοι οι users πως νιωθω εγω για οτι εγινε και να σχηματισουν και αυτη μια αποψη για περι των γεγονωτων

Υπογραφει ο ΦρεσκοBANιαρισμενος(a.k.a παοκτσης)

θα απαντήσω το βράδυ μόλις γυρίσω, γιατί έχω κ ζωη. παοκτζη ξέρεις ότι σου δώθηκαν πολλές ευκαιρίες κ έγιναν κ πολλές παρατηρήσεις.

Επειδή δεν έχω ιδέα τι έχει συμβει, θα σχολιάσω με βάση τα λεγόμενα και των 2 πλευρών:

Αν έχει δίκιο ο paoktsis τότε εκφράσεις τύπου “φίλε έχεις καιρό να γαμήσεις” συναντάμε ουκ ολίγες φορές. Αν έγινε αυτό και μόνο αυτό, τότε πιστεύω πως το μπαν ήταν λάθος.

Επαναλαμβάνω, δε ξέρω τι έγινε ούτε και το ύφος με το οποίο ειπώθηκαν αυτά.

Από την άλλη, αν το παρατραβήξατε το πράγμα το μπαν ήταν δίκαιο. Και αφού είχαν γίνει και επισημάνσεις πρώτα.

@μοντς: Έχω προσέξει πως πολλές φορές γίνονται επιλεκτικές συστάσεις, ή ακόμα και μπαν, είτε άθελα σας, είτε εθελημένα. Θέλω να ελπίζω πως είναι το πρώτο και όχι το δεύτερο. Ντάξει, άνθρωποι είστε με συμπάθειες και αντιπάθειες, αλλά εμένα αυτή η εικόνα μου βγαίνει. Ίσως να είμαι λάθος, απλά κάνω μια παρατήρηση που ήθελα να τη κάνω καιρό.

Έντιτ: Επίσης βλέπω οτι ο paoktsis ξαναέφαγε μπαν και με το νέο του account. Ελπίζω μην ισχύει το ίδιο και για τον ploter.

Έντιτ2: Το ποστ του κάρβου σχετικά με το δεύερο account με κάλυψε.

για αρχή, έφαγε και αυτό το account σου μπαν, γιατί σας επιτρέπουμε να ποστάρετε κανά 2 πραγματάκια σε αυτό εδώ το τόπικ, αλλά όχι στο υπόλοιπο φόρουμ. Τότε τι νόημα έχει το μπαν? Ήδη διαγράφηκαν τα ποστς που έκανες στα υπόλοιπα τόπικς.

Δεύτερον, έγραψες πολλά, λίγα όμως από αυτά ήταν σωστά. Τους πόντους τους έχει φάει γιατί έκανες λογοπαίγνιο με χρήστη και τον είπες μαλάκα (ο πρώτος) και άλλους 2 γιατί είπες σε χρήστη πως κάγκελο γηπέδου έμπαινε στον κώλο του…

Τρίτον, έγινε ήδη έντιτ το ποστ σου, εκεί που μιλάς για τα διεγραμμένα… Αν ήταν να αναπαράγουμε τα διεγραμμένα (και να τα αναπαράγουμε και όπως τα θυμόμαστε και όχι όπως είναι), τότε να σταματήσουμε να τα διαγράφουμε. Συνεχίζω να θεωρώ πως προσέβαλλες χρήστη…

Περισσότερα άλλη στιγμή. Έχω και άλλες δουλειές να κάνω. Πιο σημαντικές…

θεωρώ πως το λύσαμε. επειδή είμαι παθών, θα επικαλεστώ το CAS για να τελειώσουμε. συγκεκριμένα

  1. Μηνύματα προσβλητικού/επιθετικού χαρακτήρα θα σβήνονται εξ? ολοκλήρου χωρίς προειδοποίηση. Η επιμονή σε τέτοια μηνύματα αυξάνει την πιθανότητα ban του χρήστη.

  2. Μηνύματα spam σε θέματα υψηλού ενδιαφέροντος ενδεχομένως να διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

  3. Αν κάποιος χρήστης θεωρεί ότι κάποιο post τον θίγει (ακόμα και αν δεν περιέχει προσβλητικούς χαρακτηρισμούς), μπορεί να ζητήσει από τους moderators να το διαγράψουν, δίνοντας μια δικαιολογία. Αν οι moderators τη θεωρήσουν επαρκή, το post θα διαγράφεται.

  4. Αν έχετε κάποιο ερώτημα για τη διεύθυνση του site/forum, καλό είναι να την κάνετε απευθείας στους moderators ή στην ανάλογη θεματική ενότητα. Αν απλά διατυπώσετε το ερώτημα σας σε ένα οποιοδήποτε θέμα μιας κατηγορίας υπάρχει πιθανότητα να μην απαντηθεί άμεσα.

  5. Με τη συμμετοχή σας στο forum, αποδέχεστε όλους τους παραπάνω κανόνες.

δεν είμαστε αλάνθαστοι. είμαστε όμως ευγενικοί. δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ένας χρήστης όταν του γίνεται μια ευγενική παρατήρηση (και δεύτερη κ τρίτη), να συμπεριφέρεται χειρότερα και να μας ενοχλεί περισσότερο. και όταν λέμε “θα μας αναγκάσεις να σε μπανάρουμε”, να νομίζει ότι κάνουμε πλάκα. αν θεωρείτε ότι κάποιος παραφέρεται, κάντε ριπορτ και θα το κοιτάξουμε σίγουρα. η λογική του "τι κάνει ο άλλος, τι κάνω εγώ"¨δεν ισχύει. αν είσαι εσύ σωστός, δεν θα σε κυνηγήσουμε. ούε βίτσια έχουμε, ούτε το γουστάρουμε αυτό. το κάνουμε για να κρατήσουμε το επίπεδο του φόρουμ. αυτό μόνο. σεβαστείτε όλοι τους κανόνες. και καταλάβετέ μας : κάνουμε μια δύσκολη και άχαρη δουλειά. βλέπω πως όλοι είναι οκ με το moderation, μέχρι να κάνουν την μαλακία. τότε θυμούνται ότι είμαστε οι χειρότεροι άνθρωποι κ πως τους έχουμε βάλει στο μάτι. σας διαβεβαιώ, ότι οι mods θέλουν να ασχολούνται όσο λιγότερο γίνεται με το forum και να ζουν όσο περισσότερο γίνεται. βοηθήστε και εσείς. δεν είναι δυνατόν κάποιοι να είναι στο φόρουμ τόσα χρόνια και να μην έχει γίνει ποτέ τίποτα και άλλοι να μας ζορίζουν τόσο.

over and out. το κουράσαμε

[FONT=“Comic Sans MS”]Και εγώ τις έχω παρατηρήσει τις επιλεκτικές συστάσεις ή ακόμη και μπαν που λέει ο Φρίντομ…

Σχετικά με την περίπτωση του Crabsody δε γνωρίζω τίποτα,καθώς με τη δουλειά αυτές τις μέρες δεν έχω αρκετό χρόνο να διαθέσω στο φόρουμ και πόσο μάλλον στα αθλητικά αυτού.

Όταν λοιπόν δεν προσβάλλω κανέναν ,κάνω ένα καθαρά χιουμοριστικό ποστ (του οποίου το περιεχόμενο ήταν απόλυτα κατανοητό μόνο ανάμεσα σε μένα και άλλους δυο χρήστες του φόρουμ) και αργότερα δυο άλλοι χρήστες ποστάρουν διάφορα από κάτω τα οποία ξεφεύγουν από την πεπατημένη και απλά διαγράφονται τα ποστ τους και δεν τους γίνεται καμία παρατήρηση (το λιγότερο…) τότε τι ακριβώς πρέπει να σκεφτούμε;

Αμφιβάλλω πως υβριστικό θεωρείται μόνο ένα ποστ με το οποίο απευθυνόμαστε άμεσα σε κάποιον.[/FONT]

παιδιά οι συστάσεις είναι κατά 80% πμ. για να μην ξεκατινιαζόμαστε. δημόσιες είναι ελάχιστες φορές

εδιτ : λαρόκα κάνε ριπόρτ. και εσύ κ οι άλλοι

Κρίμα. Στεναχωριέμαι όταν μπανάρονται χρήστες…

και οι δύο χρήστες μπαναρίστηκαν για κάποιες μέρες. ο κρας για 14 μέρες μόνο και ο παοκτζης για δύο μήνες. όταν λήξει η ποινή κ θέλουν, μπορούν να επιστρέψουν, δεν υπάρχει κανένα θέμα. ο δατς έει φάει 4 μπαν κ είναι ακόμα εδώ

Αυτος θελει να κανει ρεκορ Γκινες.

:wink:

ρε παιδια δεν βαζεις καποιος τα λινκ να δουμε τι εγινε?
τουλαχιστον ετσι θα εχουμε πιο σωστη αποψη…

μπλουζλικ όχι. το είπε κ ο κάρβου. αν κάποιος φάει μπαν επειδή σου έβρισε την μάνα κ τα μπλουζ, πρέπει αφού τον κάνω μπαν να το αφήσω μέσα στο φόρουμ, να το βλέπουν όοοοοοοοοοοοοολοι κ μόλις πειστουν, τότε να το σβήσω? αυτό ακυρώνει την έννοια του moderation

ξέρω ότι είμαστε οι χειρότεροι άνθρωποι :(. ελλείψη άλλων κάνουμε αυτή την κωλοδουλειά. δυστυχώς πρέπει να μας ανέχεστε κ να δέχεστε ότι κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε

κριμας…

απορία

αν αφήναμε τις βρισιές προς αλλήλους κ απαντούσαν κ οι άλλοι κ γινόταν μπάχαλο το φόρουμ, θα έλεγε κανείς σας “κρίμα” για το φόρουμ ? όχι. τι θα έλεγε ? “τι κάνουν οι mods, γιατί κοιμούνται”. όπως γίνεται ΚΑΘΕ φορά που η κατάσταση εκτροχιάζεται και δεν είμαστε από πάνω…

Λοιπόν, για να πω και γω μια άποψη. Το moderation είναι δύσκολη δουλειά. Χαίρομαι που δεν είμαι mod. Το φόρουμ του rocking είναι γεγονός πως διατηρεί ένα αρκετά καλό επίπεδο σε σχέση με άλλα φόρουμ, εδώ και κάποιο καιρό τουλάχιστον… Αυτό είναι απόρροια δύο παραγόντων: 1) των χρηστών που το αποτελούν και της στάσης τους 2) των κανόνων του φόρουμ.

Με άλλα λόγια, δε θα είχα καμία διάθεση να γράφω νυχτιάτικα (πόσο μάλλον να πω κάτι που θεωρώ σοβαρό) σε ένα φόρουμ που ο καθένας λέει ο,τι του κατέβει, όπου όλοι βρίζονται και μιλάνε λες και είναι στο γήπεδο, και γενικά όπου επικρατεί το χάος. Και ξέρω επίσης πως δε θα γράφονταν και πολλά νέα μέλη στο φόρουμ αυτό, ή μάλλον, θα γραφόταν συγκεκριμένος πάντα κόσμος. :wink:

Υπάρχουν χρήστες που είναι προκλητικοί και για τους οποίους το μπαν είναι η μόνη λύση (όπως ένας άλλος τύπος που έγραψε κάτι χθες στο introduce yourself και το είδα και φρίκαρα…). Για χρήστες που έχουν δείξει ένα άλλο πρόσωπο η αλήθεια είναι πως με στενοχωρεί να βλέπω να τρώνε μπαν, αλλά απο την άλλη, αν ο άλλος παρεκτραπεί εντελώς τι να γίνει? Και στην τελική, δεν ρίχνονται έτσι οι αποκλεισμοί. Γίνονται συστάσεις, κλπ. Και τα μπαν δεν είναι απαραίτητα μόνιμα…

Χωρίς να θεωρώ λοιπόν πως οι μοντς είναι αλάνθαστοι, αναγνωρίζω πως η ύπαρξη κάποιων στοιχειωδών κανόνων είναι απαραίτητη.

Α. Θεωρώ το report πολύ σημαντικό. Πρώτον γιατί δε μπορεί ο μοντεράτορας κάθε φορά να μαντέψει τι μας έχει ενοχλήσει κάπου. Δεύτερον, γιατί είναι ριψοκίνδυνο ο μοντεράτορας να προσπαθεί να μαντέψει αν κάτι μας ενόχλησε. :wink:

έλανορ αν βαριέσαι να γίνεις μοδ, μπορείς να απαντάς για εμάς? τα λες πολύ σωστά.

φόρουμ με χαλαρό moderation υπάρχει. πριν δύο χρόνια είχαμε λιγότερους χρήστες και πλέον έχουμε διπλάσιους. νομίζω είναι ενδεικτικό.

εδιτ : κόβω τα χέρια μου και την ΑΕΚ ότι ΠΑΝΤΑ έχουμε κάνει παρατηρήσεις. όχι μια. πολλές. απλά είναι με πμ.

Πάντως, θα ήθελα να τονίσω, ότι στο τόπικ με τον πιο αντιπαθή moderator, μπορείτε να με ψηφίζετε :stuck_out_tongue:

ναι τον κάρβου ψηφίστε, εγώ είμαι καλός, δεν κάνω μπαν, αυτός με πιέζει

Απο κοντα οκ φανηκες…εκτος αν προσπαθεις να κανεις εντυπωση στους καινουργιους χρηστες:p

ο κάρβου όταν τρώει ποστ γίνεται μεγάλος κ πράσινος, σαν τον Χαλκ. κανονικά είναι όπως τον είδες, λούτρινος