Crabsody: Xαιρετώ τα παιδιά του forum

8O 8O 8O

:stuck_out_tongue:

Μπράβο και σε ευχαριστούμε που το τόνισες.

Καθημερινά γίνονται πολλές εκατοντάδες ποστς (λογικά ξεπερνάμε κατά πολύ τα 1000) και είναι ανθρωπίνως αδύνατο να τα διαβάσουμε όλα με προσοχή και να εντοπίσουμε τα όποια κακώς κείμενα. Τα reports μας σώζουν, γιατί εξασφαλίζουν πως κάποια πράγματα δε θα ξεφύγουν από την προσοχή μας. Ακόμα και υπερβολικό φόρτο εργασίας να έχουμε από τις υπόλοιπες εργασίες μας, ό,τι γίνεται report θα εξεταστεί με προσοχή και θα γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες.

Επίσης, θα πρέπει να γίνει κατανοητό, πως και εμείς οι mods είμαστε άνθρωποι με δεδομένες αντιλήψεις και κοσμοθεωρία και με βάση την οποία μεταφράζουμε τους κανόνες του φόρουμ μας. Πάντα θα μπορεί να βρεθεί κάποιος που θα διαφωνεί με τον τρόπο που αποφασίζουμε. Δε μπορούμε όμως να κάνουμε κάτι σε αυτό. Αν καταφέρει να μας πείσει (αυτός ή έσείς) έχει καλώς. Αν όχι, θα πρέπει να δέχεστε πως έτσι κρίναμε πως είναι το σωστό και για αυτό πράξαμε αναλόγως.

Τέλος, το είπε ο μόντε, το τονίζω και εγώ. Το moderating δεν είναι μόνο άχαρη δουλειά, αλλά και πολύ δουλειά που οι χρήστες συνήθως δε βλέπουν και το 90% των χρηστών μάλλον ποτέ δε θα πάρει χαμπάρι. Το ότι αυτό το γεγονός που πήρε διαστάσεις από το τόπικ του Crabsody, έσκασε σαν κεραυνός εν αιθρία, μου δείχνει πως τουλάχιστον τη δουλειά μας την κάνουμε αποτελεσματικά.(Ο sofos π.χ. για τον οποίο μίλησε ο ellanor, μπαναρίστηκε άμεσα για ό,τι έγραψε στο introduce και διεγράφη ώστε να μην απασχολήσει το φόρουμ περαιτέρω)

Όσο για τις συστάσεις εγώ για παράδειγμα τις κάνω συνήθως (αρχικά τουλάχιστον) μέσω πμ. Με πολλούς όμως έχω και το ΜΣΝ σας και τις κάνω από εκεί. Οι δημόσιες συστάσεις γίνονται πολύ σπάνια και σε εξαιρετικές περιπτώσεις… Καταννοώ το να πιστεύει κάποιος πως δεν κάνουμε σε όλους τους χρήστες συστάσεις, αλλά θέλω να σας διαβεβαιώσω πως κάνουμε και πολλές φορές κάνουμε και μεταξύ μας, ο ένας mod στον άλλον…

Αυτό περίμενα να ακούσω από κάποιον.

να ξεκαθαρίσω μόνο, πως προσπαθούμε να είμαστε στις κρίσεις μας, όσο πιο ανεπηρέαστοι γίνεται από τυχόν συμπάθειες ή αντιπάθειες. Δηλαδή, το θεωρώ αστείο και μάλιστα εξαιρετικά αστείο, το να κατηγορούμαστε οι 4 μοντς πως ρίξαμε τα μπανς γιατί τάχα μου, δε μας αρέσει ο ΠΑΟΚ…

ναι ρε δικιο εχεις δεν το σκεφτηκα οτι λογικα θα εχουν σβιστει τα ποστ #-o

πριν δυο χρονια περα που ηταν λιγοτερα τα ατομα στο φορουμ ηταν κ διαφορετικη η κατασταση!
τι θελω να πω! βρειτε παλια τοπικσ κ ποστ να δειτε πως σκοτωνομασταν τοτε(εποχης Vliman floyd :stuck_out_tongue: )
μαλωναμε κ προσβαλαμε συνεχεια ο ενας τον αλλον αλλα ποτε δεν ξεφυγαμε κ παντα το επομενο λεπτο ειμασταν ετοιμη να παμε για μπυρες…
το “μονταρισμα” εγινε πιο σκληρο γιατι εμεις οι ιδιοι το προκαλεσαμε!

το παρακανατε σιριαλ να ουμε εννοειται πως τα δυο ατομα που φαγαν μπανς δεν ηταν τα μονο που προκαλεσανε αλλα νταξει ετσι ειναι η ζωη αδικη…

παντως αυτο που λετε για το μοντερατιον οτι ειναι δυσκιλη δουλεια ας πουμε οτι το δεχομαι αλλα δεν πιστευω να υπαρχει ουτε ενας μοντερατορ που να μη ν θελει τη θεση,αλλιως θα παραιτηθει … αυτα απο μενα

Καλά κάνουμε και συζητάμε αυτά τα θέματα…:slight_smile:

ναι αμε
οι συζητησεις χωρις νοημα ειναι γαματες ποσο μαλλον οταν γινονται ανα τακτα χρονικα διαστηματα

Tωρα με την συγχωνευση των ταμειων ειναι λιγο δυσκολο να παραιτηθει καποιος.Θα γινει μανουρα με τις συνταξιοδωτησεις και τα ενσημα και τρεχα γυρευε μετα…

να παραιτηθει των ευθυνων του

Γιατί δεν καθιερώνουμε 2 ειδικές μέρες τον χρόνο, σαν επετείους ένα πράγμα? Η μία θα λέγεται MOD DAY και εκείνη τη μέρα οι μοντεράτορες θα ρίχνουν μπαν σε 20 τυχαίους χρήστες, μετά απο κλήρωση, θα αναγκάζουν τον κόσμο να ανοίξει θέματα μόνο για να τα κλειδώσουν μετά, θα αντικαθιστούν τους κανόνες του φόρουμ με το “Νόμος Είμαστε Εμείς”, και γενικά θα κάνουν ό,τι γουστάρουν. Α, και μετά απο κάθε μπαν θα ποστάρουν στο φόρουμ: “μπουα-χα-χα-χα-χαχααααααα”.

Και η άλλη μέρα θα λέγεται USER DAY (ή CHAOS DAY) και κατά τη διάρκεια της οι μοντς θα απουσιάζουν και θα ιχύει ο κανόνας πως οτιδήποτε και αν γράψουν οι χρήστες, δε θα διαγραφεί. Έτσι λοιπόν θα μπορούμε όλοι να βριστούμε και να προσβάλλουμε ο ένας τον άλλο με την ησυχία μας, και να ανοίξουμε επιτέλους θέματα που τόσο απωθημένο τα έχουμε, όπως “Τι κάνετε πρώτα μόλις μπαίνετε στην τουαλέτα?”, ή “Που σας αρέσει πιό πολύ να σας ξύνουν?”.

Α, α. Θυμάστε εκείνο το πείραμα με τους εθελοντές στις φυλακές, που οι μισοί το έπαιζαν δεσμοφύλακες και οι άλλοι μισοί φυλακισμένοι? Θα μπορούσε να καθιερωθεί και μια ειδική βδομάδα λοιπόν, όπου όλοι οι χρήστες θα μετατρέπονταν σε μοντεράτορες (και λίγοι θα απέμεναν αναγκαστικά ως χρήστες). Ποιός ξέρει τι εαυτό θα έβγαζε ο μέχρι πρότινος “επαναστάτης”? Μπορεί (όπως και οι εθελοντές στο πείραμα) να έκανε κατάχρηση της νεοαποκτηθείσας δύναμης και να μετατρεπόταν σε αδίστακτο σαδιστή!

Προτείνω οι άνωθι θέσεις να συζητηθούν. 8)

Ειδα ζωντανα αυτο που παιχτηκε…νομιζω υπερβολικο το Ban στον Crabsody…αν trolling σημαινει κατι σαν σπαμ τοτε νομιζω θα επρεπε να φανε μπαν πολλοι!

Τεσπα αυτο που με λυπη μου βλεπω γενικα για το φορουμ τους τελευταιους μηνες ειναι οτι ατομα γνωστες στην μουσικη(γιατι πανω απο ολα γι’αυτο μπαινουμε εδω) οπως ο Crabsody και αλλοι…εχουν φαει ban η εχουν αραιωσει σημαντικα και δεν ασχολουντε…και δυστηχως εχω την εντυπωση οτι μουσικα το φορουμ εχει πεσει πολυ σε σχεση με το 2006 οταν ειχα πρωτομπει!Αυτα :slight_smile:

δεν εχεις κ πολυ αδικο!
προσωπικα εχω βαρεθει αρκετα το ροκιν. το μονο πραγμα που με κραταει ουσιαστικα εδω ειναι η καλη ιντερινιακηπαρεα κ η γωνια μας!

Ρε παίδες,ξαφνικά με 2 μη μόνιμα ban και διαπιστώθηκε ότι το φόρουμ περνάει περίοδο κρίσης?
Ο that’s why έτρωγε τα μπαν συχνότερα απ’ότι γκολ ο Γκαλίνοβιτς και κανείς δεν έλεγε τίποτα,ίσα ίσα που κάνανε και χαβαλέ επ’αυτού.
Επειδή ο crapsody συμμετέχει όμορφα στα μουσικά θέματα δε σημαίνει ότι αλλάζουν οι κανόνες.

Όποια παράπονα υπάρχουν,καλό είναι να γίνονται και να μην περιμένουμε τέτοια περιστατικά,τώρα ξαφνικά θυμήθηκε ο καθένας ότι κάτι δεν πάει καλά?
Με report,pm κλπ όλοι οι users μπορούν να βοηθήσουν για να διατηρείται η καλή λειτουργία του φόρουμ.

Κανένας moderator δεν μπαίνει στο φόρουμ με όρεξη να φανεί κακός,να μοιράζει παρατηρήσεις και να σβήνει ποστ.Αυτό είναι που πρέπει να γίνει κατανοητό.
Χωρίς τη βοήθεια των users δεν μπορεί κανείς mod να κρατήσει το επιθυμητό επίπεδο στο φόρουμ.
Όσοι κάνετε παράπονα,κάντε και κάνα report.

Μικρό μυστικό,οι mods είναι απλοί άνθρωποι.
Δεν το έχουμε σπουδάσει.
Δεν παίρνουμε μισθό.
Ούτε ένσημα.

Και να’μαστε καλά,την ενέργεια μας τη βγάζουμε αλλού:wink:

Aν κατάλαβα καλά το ποστ του Bluezlick, δεν ανάφέρεται τόσο στα μπαν όσο στο τι γίνεται στο κομμάτι του φόρουμ που έχει να κάνει με την μουσική.

Προφανως ηταν αιτια+αφορμη για κουβεντα.

Παντως το θεμα mod παει καλα απλα καποιες φορες παρατηρουνται με τροπο οπως του καθε χρηστη μια ιδιαιτερη συμπαθεια για καποια ατομα, μια αδιαφορια για καποια και μια αντιπαθεια για αλλα. Αναμενομενο ειναι να γινουν αδικιες, ολα μεσα ειναι. Κι εγω προτιμω τ’ ατομα που κοιτανε τι γραφεις κι οχι το 16.

Γουστάρω! Θα μπανάρω τον Καρβού!!!=D>

Γιατί όμως? Πως θα έπρεπε να είναι το μουσικό τμήμα του φόρουμ δηλαδή? Πως ήταν παλιά και δεν είναι τώρα?

Γενικά, επειδή γράφω αρκετά στη μουσική και με ενδιαφέρει το θέμα, θα ήθελα να ακούσω κάποια συγκεριμένη άποψη, πέρα απο γενικά σχόλια. Εν ανάγκη, αν δε κολλάει εδώ, ας ανοιχτεί καινούργιο τόπικ, σχετικά με τα θετικά και τα αρνητικά του μουσικού τμήματος του φόρουμ.

Ασε, δεν τα χωνουμε πια πολυ στους Σκορπιονς.
Παει χαλασε το φορουμ.

Οχι ρε. Δε τα πολυχωνουμε πλεον επειδη καποια πραματα ειναι αυτονοητα.