Crematory - Pray

Κυκλοφόρησε 01.02.08 κ είναι κυκλοφορία- έκπληξη για το 2008!

Όλα τα κομμάτια είναι χιτάκια (!) κ προσωπικά, πιστεύω πως είναι ένα από τα καλύτερα άλμπουμς που μας έχουν χαρίσει οι Crematory. Σπεύσατε άφοβα αν σας αρέσει το συγκέκριμενο ύφος κ περιμένω γνώμες γιατί δυστυχώς από τα ΜΜΕ (μεταλ μέσα ενημέρωσης:p ) δεν έχω διαβάσει κ τα καλύτερα… Κρίμα.:frowning:

Δεν έχει ‘‘διαρρεύσει’’ δυστυχώς γι αυτό δεν μπορώ να φέρω άποψη ακομη. Το ‘‘Pray’’ που άκουσα όμως μου άρεσε αρκετά!
Απ’οτι άκουσα γυρνούν στο παλιό τους ύφος πράγμα που μου αρέσει ιδιαίτερα!:smiley:

Κατεβαινει ηδη και το ακουω ασαπ για πρωτη γνωμη :slight_smile:

παλιο υφος και χιτακια δεν γινεται!!
ας εξηγησει κανεις πως ειναι το αλμπουμ

ακολουθουν την κλασσικη γοτθιζουσα συνταγη των τελευταιων τους αλμπουμ
ή καναν κανα πισωγυρισμα στο υπερθεικο transmigration?

αν και το act seven (το τελευταιο αλμπουμ που ακουσα απο αυτους) μου χε αρεσει παρα πολυ τοτε!

Για μενα οι Crematory εχουν αξια γιατι ηταν η πρωτη μπαντα που ακουσα με Brutal φωνητικα καπου το 96 αν θυμαμαι καλα!Το κομματι ηταν το Tears Of Time…δηλαδη το ΕΠΟΣ!!Απο τοτε τους παρακολουθω μεχρι και το Revolution…το Klagebilder δεν το εχω ακουσει και ακομα αγνοω το γιατι…Μαλλον λογω των Γερμανικων στιχων…Το νεο αλμπουμ θα το ακουσω στανταρ και πολυ συντομα…

Αγαπημενο μου αλμπουμ τους για μενα ειναι το Illusions…πραγματικα τεραστιος δισκος!!!

Θέλω να πιστεύω ότι έκαναν το πισωγύρισμα του υπερθεικου Believe και να μας χαρίσουν πάλι κομμάτια σαν το Caroline, Curse, Unspoken, Fallen, Time for Tears…

To Tears of Time ειναι ασύλληπτο γενικώς8O

Μαλλον λογω των Γερμανικων στιχων…

Για τους γερμανικούς στίχους είχα κι εγώ ενδοιασμούς, ακουσα όμως το Ewigkeit και Ist Es Wahr και άλλαξα γνώμη! Και να φανταστείς πως ούτε εγώ έχω ψάξει το Klagebilder ακόμη!

α ναι
και αυτο το χα ακουσει και θυμαμαι οτι μαρεσε και αυτο
αλλα οταν λες πισωγυρισμα ποσο δηλαδη απομακρυνθηκαν απο αυτον τον ηχο?

κομματαρες αυτα τα 2
γενικα το ομωνυμο αλμπουμ τους που εχει αυτα τα κομματια και ειναι ολο στα γερμανικα θεωρειται απο τα καλυτερα τους

παντως οσοι γουσταρετε λιγο πιο πρωιμο ατμοσφερικο death ηχο τσεκαρετε το πρωτο τους αλμπουμ
ΣΠΕΡΝΕΙ!!!

Έγραψα ‘‘θέλω να πιστευω’’, δεν έχω ακούσει ακόμη το δίσκο!

παντως οσοι γουσταρετε λιγο πιο πρωιμο ατμοσφερικο death ηχο

Αν έχεις ακούσει κάτι παρόμοιο με αυτό το ύφος (εκτός από Crematory) δεν έχεις παρά να το προτείνεις!

πραγματικα κατι παρομοιο δεν παιζει να χω ακουσει
και για αυτο το θεωρω δισκαρα
υπερκαφρικα φωνητικα απο τον φελιξ
doom αλλα και death στοιχεια,πληκτρα,σαπιες ατμοσφαιρες,γενικα γαμει

δηλαδη παρε στιχο απο το κομματι deformity:

Hear my cry - Hear my agony - See my blood
See my dreams - Feel my hate - Feel my vomit in your face
και το συγκεκριμενο σημειο ειναι απιστευτα πορωτικο!!

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Τελικά χιτάκια και Crematory συνδυάζονται, από τους λίγους δίσκους που μου έμειναν όλα τα τραγούδια από την αρχή μέχρι και το τέλος, πολύ καλό![/SIZE][/FONT]

Δηλαδη δε σου αρεσε?:roll:

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Πόσο πανίβλακς μπορεί να είσαι; :stuck_out_tongue: Το δισκίο μαμάει κανονικότατα![/SIZE][/FONT]

Eγώ μόνο το tears of time έχω ακούσει και μου άρεσε πολύ…είχα ψάξει στο φόρουμ μήπως βρω κανένα τόπικ για αυτούς αλλά δε βρήκα κάτι!Αν είναι προτείνετε κανένα καλό cd τους και συγγνώμη αν βγαίνω off topic!:frowning:

Όσα αναφέρθηκαν προηγουμένως είναι και τα καλύτερα τους:
Act Seven, Believe (προσωπικά αγαπημένο) , Transmigration, Illusions…
Μην ξεχνάμε όμως οτι έχουν και άλλα αξιολογα διάσπαρτα κομμάτια απο άλλους δίσκους όπως Greed (υπερκομματάρα), For Love, Tick Tack…
:slight_smile:

Eυχαριστώ πολύ princess!!!:slight_smile:

Το Illusion ήταν το πρώτο που είχα ακούσει απο αυτούς και συγκεκριμένα την κομματάρα The Beginning Of The End. Το έπαιζε ένας σταθμός βασικά στο ράδιο συνέχεια (μαζί με τα υπόλοιπα της εποχής - βλέπε Last time και Burnt Offerings).

Το Tears Of Time είναι πολύ cool κομμάτι επίσης, και μου αρέσει πολύ και η άλλη βερσιον που λέγεται Time For Tears.

Το καινούριο θα το ακούσω asap… Έχω χάσει την επαφή με το γκρουπ στα τελευταία τους.

Λοιπον χτες τον ακουσα 2 φορες και μπορω να πω οτι ειναι απο τους καλυτερους τους.
Τρομερες μελωδιες,σκοτεινο και σου βγαζει πολλα συναισθηματα.
Μπραβο!Αυτος ειναι δισκος :-s

Χαιρομαι πραγματικα που ακουω τετοια καλα λογια γι’αυτη την μπαντα γιατι πραγματικα τους παρακολουθω απο σχετικα παλια και μου αρεσουν παρα πολυ αλλα δυστυχως ειναι υποτιμημενη κατα την αποψη μου!Οπως ειπε κι ενα φιλος,κι εμενα το Believe ειναι το αγαπημενο μου,ειναι απιστευτη δισκαρα που δυστυχως ενα γνωστο σε ολους περιοδικο (γκουχου γκουχου) το ειχε θαψει με την δισκοκριτικη του οταν ειχει βγει!Οσο για το Pray πιστευω το στυλ του ειναι πιο κοντα σε Believe,Act seven και Awake (επισης αξιολογο album)!Προσωπικα το εχω ακουσει μονο 3 φορες ολοκληρο και μονο απο αυτες μου φανηκε παρα πολυ ωραιος δισκος (που συνηθως ενας δισκος δεν μου αρεσει ποτε μετα απο μονο 2-3 ακουσματα)!Ευτυχως που το γυρισαν απο το industrialoειδες και ασχημα χρησιμοποιημενο ηλεκτρονικο στυλακι του Revolution το οποιο δεν μου αρεσε καθολου να πω εκτος απο το ομονυμο τραγουδι και το greed :slight_smile:

Βασικά με το Pray το χουν γυρίσει περισσότερο στο βαρύ gothic metal του 90, επηρεασμένοι από Paradise Lost κι έτσι… :slight_smile: Είναι καλή φάση!
Έχει ακόμα και riffs! :stuck_out_tongue:
Ενώ τα πλήκτρα συνήθως βρίσκονται στο backround…
Γενικότερα είναι πολύ διαφορετικός δίσκος από το προηγούμενο, revollution που ήταν πιο ηλεκτρονικό και σύγχρονο και προσωπικά με είχε ξενερώσει κάπως…