Crimson Glory

¶κουγα painted skies και συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει τόπικ για τους θεούς Crimson Glory. Από τις αγαπημένες μου μπάντες! Πείτε τη γνώμη σας, ψηφίστε και τον αγαπημένο σας δίσκο κτλ ξέρετε εσείς.

Αν και είναι αδικία το poll γιατί το Transcedence θα βγει άνετα :slight_smile:

Ωραιο γκρουπακι οι Κριμσον Φλωροι, δεν τους εχω ψαξει οσο θα θελα αλλα εχουν ομορφα τραγουδακια. Αν και πρεπει να ηταν ψιλοχαλια τα λαηβ τους στο ροκγουεηβ.

Who cares για τα λάιβ. Πάνε άκου Transcedence

Edit: Εδώ οι Crimson Glory στην μπουγατσούπολη

Και εδώ η κομματάρα

Κομματάρα το Painted Skies, αλλά είναι απλώς μία κομματάρα, σε παρόμοιο στύλ το Lost Reflection δεν παίζεται! ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ. Σε γενικές γραμμές πάντως το αγαπημένο μου είναι το Τranscendence.

Συμφωνω με Eagleheart στα παραπανω. Το ντεμπουτο εχει ισως τα αγαπημεναμ κομματια (Azrael και τα μυαλα στα καγκελα) αλλα ως συνολο το Transcendence ειναι αξεπεραστο.

Και για να ερθουμε στα πιο προσφατα, παλι καλα που πηραν παλι τον Wade Black. Απ’ το ολοτελα καλη κι η παναγιωταινα. Να ερθουν ομως να τους δουμε σε ενα αξιοπρεπες λαιβ (δεν ημουν στο πακετο του '00). Και το Astronomica δηλ μια χαρα δισκος ηταν, δεδομενου της πολυετους απουσιας…

Ένα cd τους έχω(transedence) και πραγματικά είναι φανταστικό.Γκρουπάρα από τις λίγες,πρέπει να τους ψάξω παραπάνω όμως δυστυχώς δεν μου το επιτρέπει το metro(o πρώτος δίσκος έχει 21 ευρώ!!!)

Απλά μέσα στις τρεις- τέσσερις πιο αγαπημένες μου μπάντες. Το λάιβ που έδωσαν στο bug το 2000 ήταν απλά απίστευτο. Ευτυχώς λόγω στρατού δεν τους είδα στο rockwave, μου έφτανε η απαράδεκτη εμφάνιση του Midnight στο texas club. Πλέον ελπίζω σε ένα ακόμα άλμπουμ (με Wade αφού ο Midnight έχει καεί). Αλήθεια, παίζει να ξαναπεριοδεύσουν ή τα έχουν παρατήσει;

ίσως αν κάποιος τους δώσει 100000 $ !

Εγω παντως το πηρα απο metro χαλανδρι 11.30…

Κάτι μου λέει ότι θα σου αρέσει το Strange and Beautiful εσένα. :slight_smile:

μονο το ομωνυμο εχω ακουσει το οποιο μ’αρεσε αρκετα.

Nice to see you again.:slight_smile: Ειχες καιρο να γραψεις.

Παντως ο Wade απ οσο γνωριζω ειναι φουλ μελος τους, κανονικα και με το νομο. Μακαρι να το προσπαθησουν, δηλαδη κοτζαμ reunion κανανε, συναυλιες ελαχιστες και ειναι κριμα να εγινε πολυ κακο για το τιποτα.

Οσον αφορα το RW, δε φανταζεσαι τι καντηλια εριχνα. Παρακαλαγα να τα παιξουν instrumental (χωρις υπερβολες). π.χ. στο Azrael που ηταν απο τα πιο ευκολα κομματια του σετ… τα φαλτσα πηγαιναν στο θεο… φαντασου στα αλλα…

To πρώτο μου αρέσει πιο πολύ.

Azrael, Heart of steel, Lost Reflection, Dragons Lady… από τους πιο αγαπημένους δίσκους γενικώς.

Μ’ αρέσουν όλα εκτός του “Strange And Beautiful” που δεν μπόρεσα ποτέ να το χωνέψω… Όσο για αγαπημένο δεν μπορώ να διαλέξω μεταξύ του ομώνυμου και του “Transcendence” οπότε δεν ψηφίζω… :slight_smile:

Ελπίζω να βγάλουν κάτι καλό με τον Wade Black… Και αυτός έδινε πολύ ωραίες ερμηνείες στο “Astronomica”, όπως και να το κάνεις… Έναν ακόμα δίσκο ρε παιδιά! :stuck_out_tongue:

Καλα οταν ειχα πρωτακουσει crimson glory μου ειχαν φυγει τα πακια…Ημουν και πιο μικρος(με πιο λιγα ακουσματα δλδ) κι δεν το πιστευα.Το transcendence ειναι το αγαπημενο μου και ακολουθει το ομωνυμο(το οποιο πηρα αυθεντικο γυρω στα 10–11 απο μετροπολις…Τα αλλα 2 δεν τα εχω ακουσει.Παντως γενικως ο midnight πολυ ψυχακι…
Αγαπημενα κομματια painted skies,burning bridges,red sharks(δεν υπαρχει απλα!!!),azrael,dragon lady,lost reflection,LADY OF WINTER,IN DARK PLACES,LONELY…ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ παω να ακουσω!!!

^ Άκου και το “Astronomica”… Άν και χωρίς Midnight, δε χάνει και πολύ σε σχέση με τ’ άλλα… :wink:

Thanks Angmar:D

Από ότι έχω καταλάβει ο Wade ασχολείται περισσότερο με τους Disasterpeace ενώ και οι υπόλοιποι δεν νομίζω να κάθονται να γράψουν κανένα κομμάτι. Ο Jackson βγάζει τώρα καινούργιο προσωπικό άλμπουμ ενώ Drenning-Lords δεν ξέρω κατα πόσο ασχολούνται με τη μουσική.

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως πήγαν και βγήκαν λάιβ τότε στο rockwave με ένα τραγουδιστή ο οποίος δεν πλέον δεν είναι ούτε στο 5% του παλιού του εαυτου. Αυτοκαταστροφική μπάντα. Και αυτός ο Midnight τι ήθελε και επέστρεψε πάλι στο προσκήνιο; Εκεί που όλοι τον θυμόμαστε από τις ανυπέρβλητες ερμηνείες του με τους Crimson τώρα βλέπουμε έναν μεθύστακα που φαλτσάρει.

Ιανουάριος 1986:
O Βαγγέλης Μπαλτάς, γνωστότερος στους metal κυκλους της εποχής σαν Lord, συντάκτης του ελληνικού περιοδικού Ηeavy Μetal (2 χρόνια πριν γίνει η συμφωνία για συγχώνευση με τo γερμανικό M. Hammer) βρίσκεται στα γραφεία της Roadrunner στην Ολλανδία και μιλάει με τον ιδιοκτήτη της για τα καινούργια albums που επρόκειτο να κυκλοφορήσουν το 1986!

Τα περισσότερα δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο, αλλά κάποια στιγμή ένα demo από μια άγνωστη αμερικάνικη μπάντα που ετοίμαζε το ντεμπούτο της, κάνει τον συντάκτη να πάθει σοκ!

  • "Τί είναι αυτοί εδώ;"ρωτάει άναυδος…

  • “Α! Αυτοί είναι η απάντηση στους Queensrÿche! Άψογο αμερικάνικο Metal υψηλών προδιαγραφών με ένα τραγουδιστή που μάλλον προέρχεται από άλλο ηλιακό σύστημα…”

  • “Δεν ξέρω για τους άλλους, στην Ελλάδα πάντως σίγουρα θα τους λατρέψουν”…

Και κάπως έτσι έγιναν τα πράγματα 22 χρόνια πριν και οι Crimson Glory τελικά κυκλοφόρησαν 2 παντοτινά διαμάντια του US metal, 2 δισκάρες ολκής, 2 σύμβολα αιώνια που θα κρατάνε για πάντα ψηλά τη σημαία του αγνού και ανόθευτου Heavy Metal!

Ο δίσκος πριν την διάλυση, καθώς και αυτός με τον Wade Black είναι αμέτρητα επίπεδα πιο κάτω…
Εξαιρείται το κομμάτι Deep Inside Your Heart, που είναι ύμνος!

Στο live του Απριλίου του 2000 (με τον Wade Black), με Kamelot και Evergrey ήταν αξιοπρεπέστατοι, αλλά κάποιος έλειπε και τελικά το καλοκαίρι του 2006 ένα ακόμα όνειρο έγινε πραγματικότητα, για να καταλήξει τελικά σε εφιάλτη…
Ας είναι όμως…
Οι 2 πρώτοι δίσκοι τους δεν μπορούν να μας ξενερώσουν με τίποτα…

:respect: μπάντα!!!

O Midnight στα ντουζένια του ήταν ένας από τους καλύτερους τραγουδιστές όλων των εποχών. Πολλοί μιλάνε για στουντιακές παρεμβάσεις αλλά ακόμα και να παίζει αυτό σιγά τα αυγά, οι άλλοι δεν χρησιμοποιούν εφέ κλπ; Ο Black σίγουρα είναι κατώτερος αλλά η αλήθεια είναι ότι το Astronomica εδώ και 9 χρόνια το έχω λιώσει, ενώ το λάιβ στο Bug ήταν έπος (που μπορώ να το βρω αλήθεια το bootleg εκείνης της συναυλίας;). H αλήθεια είναι ότι εμένα προσωπικά τα 2 πρώτα και το Astronomica με έχουν αγγίξει το ίδιο οπότε δεν μπορώ να διαλέξω ποιο είναι καλύτερο.

Το κουφό είναι ότι στο καινούργιο άλμπουμ του Midnight θα συμμετέχει και ο Wade Black.

Το bootleg της συναυλιας κυκλοφορει full στο ιντερνετ και ειναι και φοβερο!:slight_smile:
Ο Wade Black τα σπαει…