Crippled Black Phoenix-Endtime ballads (Trilogy)

δεν ξέρω.
ίσως από τότε που έβγαλαν το πρώτο να μεγάλωσα.
ίσως όχι γιατί το πρώτο ακόμα με ψιλοκουράζει.

αλλά αυτά τα 2 έχουν σημεία απίστευτα και καταπληκτική μουσική γενικά.
προφανώς είναι overdose για να μπορεί κάποιος να δώσει εμπεριστατομένη και ολοκληρωμένη άποψη σε μικρό χρονικό διάστημα.

το θέμα είναι πως έχουν κερδίσει αρκετές ακροάσεις και θα πάρουν και επιπλέον. Και είναι σημαντικό γιατί όποτε βλέπω το πρόθεμα post ελπίζω να πρόκειται για κάτι σχετικό με ταχυδρομείο.

η αναζήτηση συνεχίζεται…

Eγώ δεν έχω συλλάβει ακόμα τι γίνεται εκεί μέσα. Μόνο ότι είναι κάτι πανέμορφο :καρδούλες:

Σχετικά με το ποστ, νομίζω ότι πια δεν τους χαρακτηρίζει καθόλου σαν είδος. Όχι ότι πριν τους χαρακτήριζε, αλλά με τις νέες τους κυκλοφορίες απομακρύνονται ακόμα περισσότερο τις ambient καταστάσεις που υπήρχαν στον πρώτο δίσκο και στην ουσία η μουσική κατεύθυνσή τους είναι αυτή που οδεύει ξεκάθαρα προς το συναίσθημα, από την παράκαμψη των Pink Floyd.
Ο δίσκος συνεχίζει να μας στοιχειώνει και θα το κάνει για καιρό.
Μερικές φορές τα λόγια είναι απλά περιττά. Μερικές φορές όμως, κάτι είναι τόσο όμορφο που σε εμπνέει να προσπαθήσεις να το περιγράψεις.

Innocense could be hell.

προφανώς και δεν το χαρακτηρίζω post, έχω πει πολλές φορές πως δεν καταλαβαίνω τον όρο, αλλά please μην πάει εκεί η κουβέντα.

συμφωνώ με αυτά που λές, αλλά πως γίνεται όλες οι μπάντες που ανοίγουν τον ορίζοντά τους κατά μια διαβολική σύμπτωση, όταν το κάνουν καλά, να σου φέρνουν πάντα στο μυαλό τους Floyd.

Bravo magkes, peite ki alla giati ego sterepsa…8O

που μπορω να βρω στιχους?

και επιπλεον εχει ηδη κυκλοφορησει επισημα?

Πουθενά και όχι, τρου αντεργκράου, λολ.

θενκ γιου

ποτε θα κυκλοφορησει γιου νοου?

παλι καλα που το βρηκα και στο νετ για νταουνλοουντ βασικα :lol:

Άγνωστη και η ημερομηνία όπως και το αν θα κυκλοφορησουν τελικά και τα 2, και αν ναι, αν θα 'ναι διπλό σιντί ή ξεχωριστά

Γενικά το leak ήταν πούστικο, γνώριζα την ύπαρξη του δίσκου από έναν μονολιθο αρκετό καιρό πριν, του το ‘χε στείλει η μπάντα και δεν μου το έδινε γιατί λέει δεν θέλουν να ανέβει ακόμα (όχι ότι θα τ’ ανέβαζα, καλό πουστράκι είμαι του λόγου μου και μοιράζομαι σπάνια πράγματα), αλλά τελικά κάποιος θα τους την έκανε

απορω πως καταφερε να διαρρευσει…

για το the resurrectionists μιλαω (το αλλο το 2ο ποιο ειναι? ειμαι και ασχετος απο το συγκεκριμενο συγκροτημα απο σας το εμαθα :wink: θενκς)

εδιτ
τωρα ειδα το εδιτ χαχα… παντως το 2ο ποιο ειναι?

Tο Night Raiders, ριξε μια ματιά στα πμς σου

θενκς ρε :slight_smile:

με αυτο κλεινει η τριλογια να υποθεσω?

ετσι φαίνεται, ας ελπίσουμε πάντως να υπάρξει και συνέχεια

αν αυτά που ακούω τα κυκλοφορήσουν όντως, τότε αυτή η κυκλοφορία πάει πολύ ψηλά στις κυκλοφορίες της νέας χρονιάς. Δεν υπάρχουν! Απλά δεν υπάρχουν!

200 Tons Of Bad Luck :cry:

το ακούω εδώ και κανα μισάωρο

Blepo mazeyontai siga siga ola ta Terror members gia to totem tous. 8)

Popo tha katastrafikes…milame gia megali pikra.

τελειώνει σιγά σιγά μια ακόμα ακρόαση σερί και των 2 δίσκων.
αυτή τη φορά οι συνθήκες ακρόασης ήταν πιο ευνοϊκές.
Κυριακή πρωί με καφεδάκι, ησυχία και ηρεμία.

πόσες μουσικές περνάνε μέσα από αυτούς τους δίσκους;
πόσα κιλά έμπνευσης και πόση μουσικότητα.
αν κάποια στιγμή μπορέσω και διαβάσω τους στίχους και είναι και αυτοί καλοί θα φτάσει δυσθεώρητα ύψη.

από το υπέρτατο Burnt Reynolds και τους 200 τόνους κακής τύχης που όλοι ορισμένες φορές νιώθουμε ότι κουβαλάμε, από το τελείωμα του Song For The Loved που νομίζεις ότι το πνεύμα των Floyd βρήκε νέο σώμα και τις χορωδίες του hymn for a lost soul, από το Wendigo στο Lack Of Common Sense και από εκεί στη νηφαλιότητα του I am free, today I perished που υπάρχει μια δόση λύτρωσης οι Crippled Black Phoenix παρουσιάζουν μια δική τους οπτική γωνία στη μουσική που σε ταξιδεύει εδώ και εκεί.

η αναζήτηση συνεχίζεται…ακόμα.

λοιπον δεν αντεξα…με ολα αυτα που διαβαζω εδω μεσα δεν κρατηθηκα και το “βρηκα” κ γω…θενξ μανο…

λοιπον ενα κομματι ακουσα και σταματησα, δεν αντεξα αλλο…

το Burnt Reynolds…

ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ - ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ -PINK FLOYD - ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ - ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ

Ρε πουστη γιαυτο γουστερω αυτη την μουσικη. Με κανει καθε φορα να την ερωτευομαι.Μονο με αυτη τη μουσικη μπορεις να δακρυσεις, μονο με αυτη την μουσικη νιωθεις να εξυψωνεσαι.
Α ρε μαλακες σκυλαδες που μου το παιζετε και μερακλωμενοι οταν ακουτε τα ψευτοζειμπεκικα της πλακας.
Α ρε καραγκιοζαρεοι ποπαδες που ανακαλυψατε την μελωδια σε κατασκευασματα τυπου μαντονα/ μπριτνευ σπιαρς.
Α ρε χιπχοπαδες που μου την ειδατε επαναστατες ακουγοντας 50 cent, η going through εντω στο ελλαντα…

Ναι ρε… οταν ακουω αυτη τη μουσικη, oταν ακουσα το Burnt Reynolds και μου εσκασε σαν κυμα η ανατριχιλα, ενιωσα αυτον τον ελιτισμο να με κυριευει. Μουσικη απο τους αξιους για τους αξιους. Για τους λιγους.

αντιλαμβάνομαι το συναίσθημα διαφωνώ με τις συγκρίσεις και τους χαρακτηρισμούς.

τις οπαδικές λογικές του metal hammer ότι ακούμε metal ή οποιοδήποτε άλλο είδος μουσικής γιατι μας διαφοροποιεί από τους άλλους τις απεχθάνομαι.

άκου αυτό που νιώθεις, αυτό που σε εκφράζει και μη νομίζεις ότι η μουσική που ακούς σε κάνει καλύτερο ή χειρότερο από το δίπλα σου.

To eipe pano stin porosi to paidi. Pou na eblepes emena otan protoakousa to Burnt Reynolds (dystyxos gia mena sto Live). Ama me eblepes ekeini tin stigmi stin fatsa aneta protagonistousa sto dumb and dumber…:lol:

οπαδος δεν ειμαι και δεν θα ειμαι… το οπαδιλικι ειναι παιδικη ασθενεια…αλλα ρε γαμω το οταν ακους τετοια συναισθηματα, οπως το λεω οταν ακους τετοια συναισθηματα μελοποιημενα, καπου νιωθεις ο εκλεκτος που αγγιζεις εστω κ λιγο την τελειοτητα καποιων μουσικων εγκεφαλων…

ε και μεταξυ σοβαρου και αστειου, μπροστα στη φατσα του κατσαπλια του νεοελληνα που δειχνει πονεμενος και χορευει πεγκυ ζηνα, με συγχωρεις πολυ αλλα ναι μου βγαινει ενας ελιτισμος.