Crippled Black Phoenix - (Mankind) The Crafty Ape

“(Mankind) The Crafty Ape, The fifth Crippled Black Phoenix album is upon us and it marks a new chapter in the history of the band. The thematic focus for this album is firmly planted in the corruption of mankind and injustice, but also ultimately in the hope that all is not lost, and that there’s a common thread connecting people of like-minds wherever you may travel. The music and themes have been created as to represent the world inside and outside of the mind, with no compromise.On (Mankind) The Crafty Ape the band showcases a new level of focus, and that’s not to say there was a lack of focus on previous efforts, it simply says that the methods and attitude in making the new album are another move toward finding the total uncompromised potential within the music.”

Tracklist:

CD 1:
Chapter I ? A Thread

  1. Nothing (We Are?)
  2. The Heart Of Every Country
  3. Get Down And Live With It
  4. A Letter Concerning Dogheads
  5. The Brain / Poznan
    Chapter II ? The Trap
  6. Laying Traps
  7. Born In A Hurricane
  8. Release The Clowns
  9. (What?)

CD 2:
Chapter III ? The Blues Of Man

  1. A Suggestion (Not A Very Nice One)
  2. (Dig, Bury, Deny)
  3. Operation Mincemeat
  4. We Will Never Get Out This World Alive Faced With Complete Failure, Utter Defiance Is The Only Response

μπλιεχ εξωφυλλο. τι απεγιναν οι μαεστριες του δευτερου;

Ποτε βγαίνει?

ναι ναι ναι…!!!

Ολίγον μαλακία το εξώφυλλο είναι η αλήθεια αλλά δεν μας νοιάζει… Ας γαμεί ο δίσκος και τα υπόλοιπα είναι περιττά…:yahoo:

εδιδ:@deadmemories είχα διαβάσει ότι θα κυκλοφορήσει αρχές 2012… Ελπίζω πριν τον Μάρτιο οπότε και θα ξεκινήσει η περιοδεία τους που κατά πάσα πιθανότητα θα περιλαμβάνει και Ελλάδα…

εδιδ 2ο… Τώρα είδα εδώ (http://mascotlabelgroup.com/mlg/releases/mankind-the-crafty-ape/?reload) ότι υπάρχει release date 30/1/2012 και υπάρχει δινατότητα pre-order… 15$ το CD και 25$ το βινύλιο… με την πρώτη ευκαιρία κλείνω το βινύλιο…

τελη γεναρη βγαινει

Τέλεια :slight_smile: Λογικά θα περάσουν και από Ελλάδα, αφού δεν πέρασαν στην προηγούμενη περιοδεία

nice! το εξώφυλλο ούτε εμένα μ αρέσει αλλά όπως και να το κάνουμε αυτή η μπάντα είναι λατρεία!

ωραια νεα!εμενα το εξωφυλλο μ αρεσε :roll:

αντε ωραια:)
αναμενουμε

Υπάρχει εκεί έξω.

Λυσάξτε!

Ξέρει κανένας τι δείχνει το πόστερ που δίνουν μαζί με pre order…? Γιατί το βρήκα στο site που δίνει η μπάντα έχει 25 ευρώ χωρίς μεταφορικά και στο amazon το βρήκα 11.5 και θέλω να ξέρω αν αξίζει…

Υποκλιθείτε.

Νωρίς είναι ακόμα, αλλά λογικά ότι λέει και το ντουμοπαίδι από πάνω

2μιση αυτιές, δεν χρειάστηκαν παραπάνω.

έχω μια εντύπωση ότι μπήκαν στο studio, με σκοπό να δημιουργήσουν το δικό τους The wall.

Κάντε ένα καλό ρε αγάπες…:wink:

έντιτ:ευχαριστώ

To κατεβασα και εγω,μια ακροαση μονο μεχρι στιγμης,αλλα πραγματικα πολυ καλη πρωτη αισθηση.Πιστευω πως με τις ακροασεις θα μου ακουγεται ολο και μεγαλυτερο!

σκεφτομουν κατι παρομοιο.

μετα απο αυτο το δισκο θα τους ειναι αδυνατον να ξεκολλησουν την ‘ρετσινια’ των floyd απο πανω τους.

στις μεχρι τωρα ακροασεις, κλασσικες φοβερες αξιες, λιγοτερο στο στυλ του I, Vigilante, το οποιο μου φαινοταν πιο γυαλισμενο, και γενικως ωραια ατμοσφαιρα

Χιτακι του δισκου, Laying Traps, το οποιο βγαινει και σε βιντεο κλιπ αν δεν απατωμαι, αμεεε

Προσωπικο αγαπημενο, We Will Never Get Out This World Alive… (edit: και Brain/Proznan σε φαση μη instrumental)

Ο δισκος παρολο που ηχογραφηθηκε με την Daisy Chapman ακομα στη μπαντα, τα γυναικεια φωνητικα δε μου τη θυμιζουν καθολου…χμμ

επισης, τρομπετα στους CBP μου;

Last.fm User: New album is one of Pink Floyd’s finest

Το Faced With Complete Failure, δεν φέρνει λίγο σε Fantastic Justice;

Γενικα πιανω πολλα σημεια που μου φαινονται πολυ οικεια…

Και απο ακυρες μπαντες τυπου Protomen και Decemberists (το προηγουμενο δισκο) :expressionless:

Θα επανελθω με πιο ειδικη αποψη