Crippled Black Phoenix - (Mankind) The Crafty Ape

Κι εγώ στο Born In A Hurricane έχω καταλήξει τις τελευταίες μέρες.

Εμένα πάντως αυτός ο δίσκος μου φαίνεται ο λιγότερο “floyd” δίσκος τους (τίποτa δεν πρόκειται να ξεπεράσει τη floyd-ϊλα του Rise up and fight). Αγαπημένα πάντως μέχρι στιγμής τα

Get down and live with it
laying traps
born in a hurricane
release the clowns
και το τιτανομεγιστο έπος Faced With Complete Failure, Utter Defiance Is The Only Response

Τελικά και το δεύτερο δισκάκι, που δεν του είχα δώσει μεγάλη προσοχή, αξίζει και με το παραπάνω :thumbup:

το ζευγάρι born in a hurricane / release the clowns είναι απλά μαγικό…και σε συνδυασμό με το laying traps που είναι πιο γκαζωμένο είναι κάτι ασύλληπτο…

Τόσες μέρες ακουγόταν από το φτωχό αλλά φιλότιμο mp3 μου…

Από σήμερα ακούγεται από βινύλιο…και μα τον τουτατή ο δίσκος σπέρνει…

Πρώτη εντύπωση μετά από 5- 6 ακροάσεις: σίγουρα ο χειρότερος δίσκος C.B.P. μέχρι στιγμής, αλλά παρ’ όλα αυτά παραμένουν ακόμα ψηλά. Μειονεκτήματα: κάποιες επαναλαμβανόμενες ιδέες, ρε γαμώτο. Σε 2- 3 σημεία το ένα μου θύμιζε ‘‘We forgotten who we are’’, το άλλο ‘‘Fantastic justice’’ και πάει λέγοντας. Άλλο μειονέκτημα η χτυπητή έλλειψη, σε σχέση με τα προηγούμενα albums, σημείων/μελωδιών που να σε ανατριχιάζουν. Ο κύριος λόγος που ερωτεύτηκα τα προηγούμενα albums σχεδόν λείπει ή με το ζόρι τον έψαχνα. Και γενικά σε κάποια σημεία το κουράζουν, σαν να παίζουν με το ζόρι.

Ο.Κ., έβγαλα τη χολή μου, πάμε στα καλά τώρα. Το ‘‘Chapter I’’ είναι σίγουρα το πιο καλό. ‘‘The heart of every country’’ με μελωδιάρα, ‘‘The brain/Poznan’’ ΣΤΟΙΧΕΙΩΤΙΚΟ, ‘‘A letter concerning dogheads’’ επίσης γοητευτικό, γενικά C.B.P. όπως θα τους ήθελα. ‘‘Chapter II’’ αρκετά περίεργο, με όλα αυτά τα πιο rock και up- tempo κομμάτια. Στην αρχή το ‘‘Laying traps’’ με ξενέρωσε π.χ., ενώ και το ‘‘Born in a hurricane’’ δεν καταλαβαίνω γιατί αρέσει τόσο πολύ. Παρ’ όλα αυτά γουστάρω που τόλμησαν να παίξουν λίγο διαφορετικά, και είμαι σίγουρος ότι στη συναυλία αυτά τα κομμάτια θα ακούγονται άψογα. Το ‘‘Chapter III’’ περιέχει πολλές ωραίες στιγμές, με αποκορύφωμα το ‘‘Faced with complete failure, utter defiance is the only response’’, γενικά ωραίες, γνώριμες μελωδίες.

Όταν πάρω το album στα χέρια μου θέλω να δω στίχους κλπ. για concept (αν παίζει).

Γενικά καλό album, αλλά όχι εξαιρετικό όπως τα άλλα. Αλλά θα ακολουθήσουν κι άλλες ακροάσεις.

πολύ καλό και το καινούργιο
Ξεχώρισα:
The Heart of Every Country(τι κομματάρα είναι αυτή…)
Get Down and Live With It
Born in a Hurricane
Release the Clowns
Faced With Complete Failure, Utter Defiance Is the Only Response

Εγω εχω φαει τεραστιο κολλημα με The Brain/Poznan

Επιτέλους κάποιος το είπε βασικά. Από βδομάδα που θα έχω χρόνο θα γράψω εμπεριστατωμένη άποψη.

Καλύτερο κομμάτι όλου του δίσκου άνετα.:):!:

Και μένα το αγαπημένο μου :smiley:

Αυτό ήταν το 1ο album που έκανε αίσθηση το 2012, αν δε με απατά η μνήμη μου. Το έχω ακούσει πολλές φορές πια και ομολογώ ότι κατανοώ όσους το εκθειάζουν και όσους βρίσκονται στην απέναντι όχθη.

Πολύ καλό album γενικά, αν και η διάρκειά του δε δικαιολογείται με τίποτα. Αυτό δε χαρακτηρίζει μόνο τους CBP, αλλά πολλές μπάντες σήμερα και δεν είμαι καθόλου σύμφωνος με την τεράστια διάρκεια, που συνήθως κουράζει. Κατά τα άλλα τείνω να πιστεύω ότι η συγκεκριμένη μπάντα κάνει καριέρα (μεταξύ άλλων) με το One Of These Days. Πολύ PF ο δίσκος, υπερβολικά σε κάποια σημεία, ειδικά στις πιο απλωμένες συνθέσεις, που ψιλοακούγονται tribute και αυτό δεν τιμά καθόλου τη μπάντα. Get Down and Line With It, The Brain Poznan τα κομμάτια που ξεχωρίζω περισσότερο.

Πάντως, αν και μου είναι πολύ συμπαθείς έως αγαπητοί οι CBP, καλό είναι να αναγνωρίζουμε ότι υπάρχει ένα hype στην ατμόσφαιρα (όχι μόνο στην Ελλάδα) που δικαιολογεί φανερές αδυναμίες σε σημείο αποθέωσης. Προσωπικά νομίζω πως λείπουν στοιχεία (>1) από τη συνταγή, ώστε να φτάσουν σε ένα αριστουργηματικό αποτέλεσμα (το I, Vigilante είναι το καλύτερό τους κατ’ εμέ, αλλά κι αυτό απέχει από τα σύννεφα). Nevertheless, πολύ καλό album και το (Mankind) The Crafty Ape.

Ήμουν σίγουρος ότι αυτή θα ήταν πάνω-κάτω η γνώμη σου για τους CBP:p. Αλλά να σου πω κάτι απ΄την άλλη πλευρά; Αυτό που αγαπάμε νομίζω στο συγκεκριμένο συγκρότημα είναι ότι βγάζουν όλη την ψυχή τους, ἐχουν απίστευτο μεράκι, και έχουν κάτι cool, σα να μην έχουν να αποδείξουν τίποτα. Ίσως αυτά τα στοιχεία τους εξυψώνουν κατά την ταπεινή μου. Κανείς δεν είπε ότι είναι οι Floyd του 21ου αιώνα. Μα αυτή είναι η μαγεία τους νομίζω. Είναι φτιαγμένοι για να είναι “μικρή” μπάντα, και αυτό το μικρό έχει ένα κρυμμένο μεγαλείο. Αυτά τα ολίγα για αυτό που κατά τη γνώμη μου αποπνέουν οι CBP. Γιατί αν το πάμε καθαρά μουσικά, ίσως τους αδικείς στο πόσο πετυχημένα φιλτράρουν τις σπουδαίες επιρροές τους. Για το τελευταίο τους δισκάκι, πάω πάσο, για να είμαι δίκαιος. Για τα προηγούμενα και ειδικά για το Vigilante όμως…

Ε δε διαφωνούμε κάπου επί της ουσίας ρε μαν. Το I, Vigilante το αγάπησα πολύ κι εγώ και για μουσικούς καθαρά λόγους, οπότε μαζί σου. Καμία αντίρρηση για το πόσο συμπαθείς είναι. Τώρα το φιλτράρισμα έχει γίνει και πιο πετυχημένα, έτσι; Δεν εννοώ ότι κοπιάρουν, απλά κάπου γουρλώνεις και μάτι με αυτά που ακούς…:D:lol:
Πέρα απ’ την πλάκα, συμφωνώ με την ταπεινή σου. Όντως βγάζουν την ψυχή τους. Απλά η δική μου ταπεινή είναι ότι στη δοσολογία πέφτει πολύ πιπέρι ή ζάχαρη ή αλάτι και δεν τουμπανιάζει όπως μπορεί (νατο το respek) το αποτέλεσμα.

Έτσι μαν8)

Και όσο για το hype στο Ελλάντα, ε μεταξύ μας, ταμάμ έρχεται ο ήχος τους για τα αυτάκια των Ελλήνων. Ξέρεις τα γούστα μας!

Αν και αρχικα ειχα ψιλοξενερωσει τελικα για αλλη μια φορα ειχα αδικο… Η μουσικη και αυτου του δισκου ειναι απιστευτη… Το release the clowns αποδεικνυεται σε μεγιστο χιτακι…Βαρυ και ομορφο…:!:

τις τελευταίες ώρες, κάποιος έχει ανεβάσει όλα τα κομμάτια του νέου δίσκου (ένα-ένα) στο youtube. Enjoy

+1

Επίσης, για όποιον ενδιαφέρεται, ο νέος δίσκος υπάρχει στο ίντερνετ και μπορεί να τον κατεβάσει. Εγώ τον ακούω για δεύτερη φορά και έχω ήδη ξεχωρίσει τα “NO! (pt1 & pt2)”, “Let’s Have An Apocalypse Now!”, “Parasites” και “Northern Comfort”. Στην πορεία ίσως αλλάξω γνώμη, γιατί είναι ακόμα οι πρώτες ακροάσεις και δεν έχω διαμορφώσει άποψη, αλλά το πρώτο μισό του δίσκου (ως το untitled κομμάτι τους) είναι πολύ δυνατό. Από εκεί και πέρα ηρεμία…όπως πάνω-κάτω μας έχουν συνηθίσει ως τώρα. Δεν λέω, καλό μεν αλλά εντάξει, σαν cbp ακούγεται:p. Σα σύνολο όμως μετράει πολύ! :slight_smile:

μπήκα στο φόρουμ για να βρω θρεντ για το καινούριο μπας και διαβάσω καμιά άποψη.
τι έχεις πάθει ρόκιν;

που παρεμπιπτόντως βγήκε εε… :wink:

αλλα ναι τι εχεις πάθεις ροκιν? απο τη μια η χανικεν απο την αλλη αχτο…