Crust δισκοι

Ωραίοι οι Ambulance αν και κάτι δεν με αρέσει,δεν εχω καταλάβει τι ακόμη. Ίσως οι παραγωγές που έχουν στα album τους. Τους Jeniger τους ξέρουμε έτσι? Αν όχι τοτε να σας πω οτι ξεκίνησαν παίζοντας grind στα πρώτα 7"κια του και στην πορεία έστρωσαν ενα ποιο βαρύ ήχο. Κατά τι γνώμη μου ειναι οι πρώτοι που έπαιξαν το “neo-crust” στυλάκι,πολυ ποιο σκατόψυχα απο οτι τους τωρινούς neo-crust ήρωες,όμως.

Ωραιοι! Μονο ενα LP εχουν βγαλει?

Edit: Το For This Time σκιζει :smiley:

1 LP,μπόλικα 7" αν δεν κάνω λάθος και κανα 2 split.
Βέβαια μόνο το LP τους υπάρχει ακόμη για αγορά σε distros…

αυτή πρέπει να είναι η δεύτερη ή τρίτη επίσκεψή μου εδώ.
Αυτούς εδώ τους έμαθα επειδή συμμετέχουν σε ένα φανταστικό σπλιτ με τους sludgeάδες Thou (έεεεελα!!!) και άκουσα κι ένα δίσκο τους.
[SIZE=“4”]
Mohoram Atta[/SIZE]
Από το Σάντα Κρουζ της Καλιφόρνια αυτοί οι τύποι, ντάξει, δεν είμαι ο κατάλληλος να περιγράψω τι παίζουν, οι ίδιοι λένε πως είναι επηρρεασμένοι από his hero is gone, cursed, catharsis, envy, takaru, “and fuckin black metal”. Ντάξει, το τελευταίο ισχύει, αλλά μη φανταστείτε μπουλντοζίλες α-λα Iskra, περισσότερο στη γενική μαυρίλα πάει, μιας και η μουσική τους είναι σκοτεινή και έντονη συναισθηματικά (όχι πουστρίλες ε.)

Mohoram Atta / Thou - Degradation of Human Life (split LP 2009)

Αυτό το πήρα σε βινύλιο κιόλας, μιας και είναι η κορυφαία στιγμή των Thou, και οι Mohorram στέκονται όχι απλά άξια, αλλά γαμάνε στεγνά. Aυτή είναι και η πιο “γνωστή” κυκλοφορία τους, μιας και άμα γουγλάρετε το όνομά τους θα την πετύχετε περισσότερο.

Mohoram Atta - The weight of existence (2007)

ΕΡ πρέπει να’ναι αλλά δεν είμαι σίγουρος, πάντως έχει 5 κομμάτια και 7 από ντέμος του 2005, και τρομερές ριφάρες ειδικά σ’αυτά τα παλιά κομμάτια. Σπουδαίο.

Γενικώς για τσεκάρετε και πείτε.

3 κιθαρες ε.
Το σπλιτ με Thou εχω ακουσει μονο, και αυτο μονο 2 φορες. Οταν το εμπεδωσω θα εκφερω αποψη :smiley:

Shikabane - Why Do You Live? (2003)

[SIZE=“4”]WHY DO YOU LIVE?[/SIZE]
[SIZE=“4”]WHAT MEANING YOU LIVE NOW?[/SIZE]
τέτοια ερωτήματα απευθύνουν οι γιαπωνέζοι shikabane στο artwork του δίσκου τους.μηδενιστικό όσο δεν πάει, νοοτροπία black metal όσο λίγες μπάντες εκτός black metal (ή και εντός…) και παντού μαυρίλα.στα φωνητικά, στους τίτλους των κομματιών, στους στίχους…ακόμα και τα τρομερά ακουστικά περάσματα βγάζουν μια απογοήτευση και μια μισανθρωπία που δε σε αφήνει να αναρωτιέσαι αν οι τύποι νοιώθουν αυτό που παίζουν.φοβερό φινάλε με το 10λεπτο “the last myself” που δε σου αφήνει καμία ελπίδα.
για να πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν ακόμα.δεν αποκλείω και να έχουν αυτοκτονήσει…
το “where do you live?” πάντως θα το λατρέψει σίγουρα κάθε οπαδός του crust.

ΥΓ:δεν ενδείκνυται σε όσους έχουν ψυχολογικά…

Άμα είναι να αρχίσεις να γράφεις σαν τον cradleofmaiden, προτιμώ τους χίλιους εξακόσιους “δίσκους της χρονιάς” καλύτερα.

χαχα…τώρα που το ξαναβλέπω όντως μου θυμίζει πολύ cradleofmaiden…:stuck_out_tongue:
γαμώτεν, τον διαβάζω πολύ και πρέπει με έχει επηρεάσει!:?
τεσπα, αφήστε τις μπούρδες που γράφω και απλά ακούστε το δίσκο.

edit: αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως υιοθετήσω αυτό το στυλ γραφής.πρέπει να είμαι έτοιμος για το “αγαπάμε 3” και ο cradleofmaiden είναι ισχυρός αντίπαλος…

Ποοοοοο ρε bleeding σωραίαοςςςς όμως. Μου φτιαξες τη μέρα ε. Εκ πρώτης όψεος ΓΚΑΥΛΑ ΣΚΕΤΗ.

Παρεπιπτόντως όσοι δε το χετε κάνει ήδη, τσεκάρετε hammers, που θα μας επισκεφτούν φθινόπωρο.

Σε επιρροες απο tragedy, from ashes rise μέχρι converge με αρκετά αργά σημεία.

Παιζει να χω ξαναμιλησει γι αυτούς τσεκάρετε

Τι είναι αυτό?

To ΕP πριν το νέο άλμπουμ στο οποίο δουλεύουν αργά και σταθερά

[FONT=Arial,Helvetica]Amebix will release a three-song EP entitled Redux June 28th, 2010 via Profane Existence Records. [/FONT][FONT=Arial,Helvetica]The EP will feature live and rerecorded versions of several of the band’s best-loved classics, including “Winter,” “Chain Reaction,” and the immortal battle cry, “Arise.” [/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica]The songs were remixed by current AMEBIX drummer Roy Mayorga (Nausea, Crisis, Soulfly, Stone Sour). Redux will be available on CD, 12" LP and digitally. The vinyl edition will include a free download card, which will feature a live version of “Progress?” as a bonus track.[/FONT]

Λογικά τεστάρουν τι ήχο θα βγάλουν.

Μ’αρεσαν αυτοι οι χαμερς.Για δωσε κανα ινφο για το λαιβ που θα κανουν.

Στα γρηγορα που εψαξα δεν βρηκα τιποτα για τους Easpa measa και τους divisions ruin.Ιρλανδοι και οι 2 .Οι easpa measa εχουν ενα ep και μπολικα slpits.Ενα απο αυτα ειναι και με τους divisions ruin που ειναι πολυ καλο.Προσωπικα μ’αρεσαν περισσοτερο οι divisions ruin .Για τους easpa measa φανταστειτε μπαντες τυπου ekkaia και madame germen.Παιζουν αυτο το χαρακτηριστικο ισπανικο κραστ αν και Ιρλανδοι.Μονο το σπλιτ εχω ακουσει,αν βρειτε τπτ αλλο ειδοποιηστε.

Λοιπόν σχετικά με τα live τους, θα πραγματοποιήσουν στα μέρη μας 4 εμφανίσεις στις 7,8,9,10 οκτωβρίου σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Καβάλα, και μία άλλη πόλη (αγνωστη ακόμη, μακάρι πάτρα) αντίστοιχα.

Σχετικά με τις κυκλοφορίες τους: Εχουν κυκλοφορίσει κάποια 7αράκια, κάποιες κασσέτες, κι ένα σπλιτ με καποιους Jesus Of Spazzareth, ενώ πρόσφατα έβγαλαν το πρώτο τους Lp με τίτλο Orogeny (To oποίο μπορείς να κατεβάσεις ελεύθερα από το Myspace τους). Προγραμματίζουν σπλιτάκια με μπάντες όπως Ζann, Dolcim, Crocus και άλλες, καθώς επίσης και άλλο ένα Lp στην Αlerta Antifascista

To myspace των Hammers: http://www.myspace.com/hammers625

Γενικά οι τύποι βαράνε πολύ άσχημα. Συστήνω

Για τις μπάντες που ανέφερες, μου κίνησαν πολύ την περιέργια και θα τις ψάξω. Με καύλωσε το γεγονός ότι είναι ιρλανδοί, μιας και τρέφουμε μεγάλη αγάπη για την χώρα αυτή και την κουλτούρα της. Θα τοποθετηθώ όταν τσεκάρω

Καλημέρα. Πρωί πρωί είπα να ξυπνήσω με την splitara easpa mesa/divisions ruin. Είπα να δω και τι παίζει στο forum οπότε διαβάζω σχόλια για αυτό που ακούω. τυχαίο? δεν νομίζω :stuck_out_tongue: Οι easpa mesa κατά τι γνώμη μου ειναι απο τις καλύτερες μπάντες στο ήδη ψιλοκορεσμένο είδος. Δεν ξέρω γιατί αλλα άρχισα να το βαριέμαι το “neo crust” όπως και να χει η μεριά τους ειναι οτι πρέπει. Πρώτον μπάσο που ακούγεται μέσα στη μίξη,ώρες ώρες κάνει κ τα μαγικά του. Τέρμα πιασάρικες κιθάρες με μελαγχολικά σημεια ε και ωραίος drummer (η μήπως drum machine?). Σε όλα αυτά προσθέστε και μια αρκετά δουλεμένη παραγωγή…

edit http://diyirishhardcorepunkarchive.blogspot.com :naughty:

Βαριέμαι να ψάχνω καλοκαιριάτικα. Τους Disclose σε τόσες σελίδες τους αναφέρατε;

Kαλώστον!!!

Μπορεί να τους έχω αναφέρει απλά ονομαστικά την ώρα που μίλαγα για άλλη μπάντα. Κατα τ’ άλλα δε θυμάμαι να’ χω δει κάτι

ΧΩΣΕ

Τους alpinist απο τι ειδα τους εχετε αναφερει.Εμενα πλεον εχουν γινει οι αγαπημενοι μου στο ειδος.Το Minus. Mensch ανετα το ακουω οποιαδηποτε στιγμη της ημερας.Προσφατα ανακαλυψα και το slpit με finisterre που ελεγχει και αυτο.Κατα τα αλλα βγαλαν νεο cd oi masakari .Δεν ξερω αν το εχετε αναφερει .The prophet feeds λεγεται και με μια πρωτη ακροαση μου γαμησε τα μυαλα .Πολυ δυνατο

Nταξει και οι 2 μπάντες (Alpinist, Masakari) είναι μπάντες που πρωσωπικά έχω εκθειάσει εδώ μέσα. Minus Mench αλμπουμάρα, το έχουμε πολύ ψηλά, ενώ το Prophets Feeds έχει γίνει ένα απ’ τα πιο αγαπημένα βινυλιά μου τελευταία! Φοβερός δίσκος πραγματικά, και μπορώ να πω ότι εχουν δικό τους χαρακτηριστικό ήχο.

Finisterre
εξίσου ωραία μπάντα, αλλά σίγουρα η προσοχή μου είχε πέσει στους alpinist, όποτε δε με εντυπωσίασαν και πάρα πολύ.

Να τσεκάρεις και τους Downfall Of Gaia που έχουν αναφέρει πολλά παιδιά από εδώ. Θεωρώ ότι θα σου αρέσουν.

http://www.myspace.com/downfallofgaia

Ημουν 100 % σιγουρος οτι θα απαντουσες εσυ για τους alpinist χωρις να εχω διαβασει προηγουμενα ποστς :p:p.Τους downfall τους εχω λιωσει και αυτους .Μπορει να χαθηκα λιγο απο τα μουσικα πραγματα φετος λογω πανελληνιων αλλα αυτους και τους alpinist τους ελιωνα .Ποσο δισκαρα ειναι το minus mensch ???Μπορω να το εκθειαζω για ωρες.Και ο μαλακας οταν ειχαν ερθει Ελλαδα παρολο που ακουγα crust τοτε ουτε καν τους ειχα ακουστα.Γαμω…Τραβα ακου τωρα το Ιρλανδικο κραστ και πες μου γνωμη :stuck_out_tongue:

Ρε είναι ΕΠΙΚΟ τι να λέμε τώρα. Και γαμώτο έχω χώσει τρελές παραγγελίες από γερμανία φέτος και όλο μου διαφεύγει το βυνίλιο ρε πούστη μου!

Κατα τ’ άλλα μη παίζεις με τον πόνο μου γι’ αυτό το live! Εγώ έπαθα το άλλο, είχα μείνει στ’ ότι θα ερχόντουσαν οι cave canem από γερμανία, και προφανώς άλλαξε κάτι τελευταία στιγμή και ήρθαν αυτοί. Αλλά όταν το έμαθα (πολλούς μήνες μετά), το arm your desires είχε πετάξει!

Ρε κατέβασα 10 λεπτά πριν easpa measa (Renounce and Dethrone) από το λινκ που έδωσε ο healthy hands, αλλά δε βρίσκω το σπλιτάκι με divisions ruin :frowning: