Cynic

Μια απο τις κορυφαιες death metal μπαντες.Με μονο 2 cd,με 15 χρονια διαφορα το ενα απο το αλλο.Και τα 2 δισκαρες.

Ομως το ερωτημα παραμενει.Προτιμουσατε τους cynic οπως ηταν τοτε(Focus),ή οπως ειναι τωρα(Traced in Air)?

Το πρωτο τους αλμπουμ ειχε μια περισσοτερα ντεθ προθεση,με πιο επιθετικα riffs.
Το καινουριο τους φαινεται οτι ηξεραν τι ηθελαν να γραψουν,πιο ωριμοι μετα απο 15 χρονια,με λιγοτερες πιστευω ντεθ μεταλλιες.

Και τα δυο είναι δισκάρες, όπως λέει και το poll!

Η περαιτέρω απομάκρυνση τους στο Traced In The Air απο το death metal, είναι το πιο λογικό εξελικτικό βήμα, ειδικά όταν έχουν περάσει 15 χρόνια απο το Focus. Εξάλλου, στα πρώτα demos ήταν μια death metal μπάντα και σύντομα άλλαξαν.

και τα δυο δισκαρες!δεν ξερω αν ειμαι ο μονος αλλα μου φανηκαν λιγο περιεργα τα drums//

Σε ποιο απο τα 2?

στο καινουργιο

Εγώ παλι τα βρίσκω απο τα καλύτερα ντράμς της χρόνιας.Ειδικα σε κάποια τραγούδια όπως,integral birth,είναι πανέμορφα.

Όντως τα ντραμς στο Traced in Air τα θεωρώ θεικά.
Γενικά προτιμώ το Traced in Air, αν και ομολογώ πως πρέπει να δώσε περισσότερες ευκαιρίες στο Focus.

Masvidal = θεός!

απλα τα θεωρω διαφορετικα απο το πρωτο…:!:

Και τα 2 είναι δισκάρες.

Ψηφίζω Aeon Spoke.

εγω Portal!

http://www.youtube.com/watch?v=wrWZFVgsJI4:)

Αυτο το DVD θελω να το αγορασω,ξερετε αν το χουν τα μετροπολις?

Καλα μανε παλεψε την λιγο που ψηφιζεις και aeon spoke:p
Focus, φυσικα, δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο!!!

Eνταξει το Focus ειναι διαμαντι του τεχνικου/jazz/πες το οπως θες death metal.
To TIA ειναι και αυτο πολυ καλο ομως και δεν πρεπει να το αδικουμε !
Οποτε στηριζουμε την αληθεια που ειναι οτι και τα δυο ειναι δισκαρες !
Η αλλαγη στο ΤΙΑ μου φανηκε λογικοτατη…

Α μολις συνηδειτοποιησα οτι ειναι στο Groups & Artists,οποτε λεω να γραψω
και τιποτα παραπανω.Το Focus,Το Individual Thought Patterns,το The Key,οι Atheist
ηταν δισκοι/μπαντες που κανανε κατι πρωτοποριακο τοτε.Το Focus ειναι λογω και το οτι
εβγαλαν μονο αυτο ισως η κορυφη των τοτε δισκων του ιδιωματος.
Το αλμπουμ ειναι αψεγαδιαστο και οποιος εχει αντιρρηση -> 11880 και να βρει ωριλα.

Tι να τον κανει των ωριλα,στη φυλακη αμεσως.:wink:

Εγω πιστευω οτι εκτος απ οτη μουσικη τους,αυτο που εκανε τους cynic να ξεχωριζουν ηταν τα φοβερα φωνητικα τους

Mα και τα δυο ειναι δισκαρες εννοειται, αλλα το focus ειναι η κορυφη ολων των σπουδαιων δισκων του ιδιωματος και αυτο το κανει μοναδικο!!! Δλδ ειναι τελειως αδικη η συγκριση, βσκ δεν υπαρχει καν συγκριση, για μενα…

Προβλέψιμο.
Και τα 2 δισκάρες. Αλλά το “Focus” όπως και να το κάνεις, είναι μια σχολή από μόνο του.

Έχουμε νέα κυκλοφορία εδώ ! :smiley:

[B][SIZE=“4”]CYNIC To Release ‘Carbon-Based Anatomy’ EP In November[/SIZE][/B]

Progressive rock/metal band CYNIC will release a new EP, “Carbon-Based Anatomy”, on November 11 in Europe and November 15 in North America via Season Of Mist. Unlike last year’s “Re-Traced”, this new EP consists exclusively of brand new material.

“Carbon-Based Anatomy” track listing:

  1. Amidst The Coals
  2. Carbon-Based Anatomy
  3. Bija!
  4. Box Up My Bones
  5. Elves Beam Out
  6. Hieroglyph

[SPOILER][/SPOILER]
The artwork was designed by the great Robert Venosa, the artist behind the covers of CYNIC’s previous releases “Focus”, “Traced in Air” and “Re-Traced”.

Paul Masvidal describes this new EP as “both a philosophical as well as a musical journey, one that begins in the Amazon jungle on the lips of a shamanic wisewoman (as portrayed by Amy Correia) and ends in outerspace.”

All bass parts on “Carbon-Based Anatomy” were recorded by one-time CYNIC bassist [B]Sean Malone[/B]. (:))

[I]Πηγή[/I]

[SPOILER]Btw, δε βγάζετε καλύτερα το “Now or Then?” από τον τίτλο του thread ?
Δεν υπάρχουν τέτοια ερωτήματα…[/SPOILER]

Βασικα το θρεντ ηταν περισσοτερο για το πολλ,δεν ηξερα αμα ειχε αλλο θρεντ Cynic τοτε,αμα θελετε το κανουμε γενικοτερα για Cynic.

Το εξωφυλλο.

Και επισης,ενα πολυ θετικο οτι εχουμε επιστροφη Malone στο μπασσο.

Αλλα ρε παιδια!Παλι EP? Δηλαδη οκ,δε μας χαλαει να εχουμε καινουρια πραγματα απο cynic αλλα νταξει και πριν κανα 1-2 χρονια παλι EP βγαλανε.