Cynic

Έτσι κι αλλιώς, και δίσκους που βγάζουν μισάωροι είναι. Κάτσε, μπορεί το EP να είναι μεγαλύτερο.

Ναι, το κατάλαβα ότι το είχες φτιάξει για το poll, απλά μιας και βρίσκεται στο ‘Groups & Artists’ και όχι στα ‘Δημοψηφίσματα’ έλεγα να το κρατήσουμε έτσι γενικό αν συμφωνείτε.

Όντως, είναι καλή φάση που εξακολουθεί να γράφει μαζί τους στο στούντιο ο Malone κι ας αρνείται να παίξει live. Είναι ένας από τους πιο ταλαντούχους μπασίστες που υπάρχουν εκεί έξω.

Τώρα, όσο για το EP, δεν με χαλάει αν και τα 6 τραγούδια έχουν κανονική διάρκεια και φτάσει συνολικά κανα μισαωράκι. Θα είναι αρκετό για μένα.
Φαίνεται πως έχουν μια δική τους θεώρηση περί κυκλοφοριών τόσα χρόνια.
Δεν βιάζονται, ούτε πιέζονται να κυκλοφορήσουν ένα full-length.

edit: Ωπ, τώρα είδα το πάνω. Ναι, αυτό που λέει και ο Μάνος.

Για να δουμε τι μας επιφυλασσει η μπανταρα.
Μετα το Traced In Air εχω μεγαλες προσδοκιες παντως.

__Εντάξει, του αγαπάω. 8)

__Μπορεί να έφυγε ο εξαίσιος δεύτερος (και lead) κιθαρίστας με τα ΠΟΛΥ καλά και εύηχα growl και 2α φωνητικά, και ο μπασίστας επίσης, αλλά το είπαν και στο σάιτ τους (ότι δε μπορούσαν ο Σίαν και ο Πωλ να κρατήσουν μία σταθερή μπάντα οικονομικά, άσε που ουσιαστικά, πάντα οι δύο τους ήταν).

__Αυτό μας φέρνει στην ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ευχάριστη θέση να ηχογραφήσει ο Malone (στα λάιβ ΑΝΕΤΑ όλο και κάποιο απίθανο παλικάρι όπως το τελευταίο θα βρεθεί), παρόλο που ο μπασίστας που είχαν στα λάιβ είχε ηχογραφήσει στο “Re-Traced” ep τους και είχε κάνει ΠΟΛΥ αξιόλογη δουλειά στο (πανέμορφο) Wheels Within Wheels (<-click).

__Οπως είπαν και στο σάιτ τους, γίνονται πιο πολύ κολλεκτίβα. Οι δύο τους με συνεργασίες ανάλογα το ύφος του κάθε δίσκου /πρότζεκτ /ep… Και μ’ αρέσει ΠΑΡΑ πολύ που είναι τόσο μοντέρνοι. ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΙ. Τι εννοώ;

__Στα cd των Cynic, ξεχειλίζει η ποιότητα και το μέτρο. Δε θέλω να είναι πιο μεγάλα, πιο μικρά, πιο έτσι, πιο αλλιώς, πιο τίποτα. Θέλω αυτό που θέλουν. Τέλεια η διάρκεια του Traced In Air. Ναι, δε θα με χαλούσε ένα-δύο κομμάτια ακόμα, αλλά “δεν υπήρχαν”, γιατί να τα κάνουν να υπάρξουν… :wink: ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΜΕ ΟΡΑΜΑ και ποιότητα.

__Και το Wheels, ψιλουπήρχε, αλλά δε χωρούσε. Γιατί να μπει; Δε θα του είχε δωθεί ο χώρος να γεννηθεί έτσι όπως γεννηθηκε. Γενικά τους εμπιστευόμαστε. Και είναι μοντέρνο αν το σκεφτείτε αυτό που κάνουν…

__Στην εποχή του downloading, του mp3, των τόοοοσων κυκλοφοριών και του τόσο λίγου χρόνου, φαίνεται ο κόσμος να γυρνάει σε λογική singles περίπου όπως 30-40-50 χρόνια πριν. Μια χαρά ακούγεται ένα μεστό και “10άρι” ep χωρίς fillers…

__Και έτσι ίσως να βγάζουν και πιο σύντομα υλικό, ή να έχουν την ευελιξία να αλλάζουν συνεργάτες και ύφος ανάλογα το ep και… στην τελική, ένα ep θα είναι, και να μην πετύχει, πάμε στο επόμενο και είναι και πιο εύκολο (ειδικά γι’ αυτούς όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Μάνος και ο Braindead) να μας δίνουν νέο και ΚΑΛΟ υλικό.

__Και με αυτά τα καλλιτεχνικά αποτελέσματα (σε όλα τα μέρη, θυμίστε μου να σας πω ιστορία για τα μπλουζάκια τους, από μουσική και συνεργάτες μέχρι άρτγορκ και στίχους)!

__Εντάξει, τους αγαπάω. 8)

αυτο.!!! αυτό που “βλέπουν” αυτό πρέπει να ακούσουμε και εμείς…οχι “γέμισε ενα cd”…

σχετικό-άσχετο…το Æon Spoke πως σας φάνηκε??(του 07’ λεω)

*The artwork was designed by Robert Venosa, the artist behind the cover artworks of ?Focus?, ?Traced in Air? and ?Re-Traced?. [B]Sadly, Robert Venosa recently passed away.[/B]

To Æon Spoke του 2007 ήταν πολύ καλός δίσκος, ο οποίος φυσικά δεν έχει καμία σχέση με Cynic, εκτός από κάποιες φωνητικές μελωδίες που έφερε ο Masvidal στο Traced In Air (και καλά έκανε). Προσωπικά μου άρεσε πολύ σαν project και ο δίσκος σαν δίσκος ενός project. Συγκρίσεις δεν κάνουμε για κανέναν απολύτως λόγο φυσικά. Αγαπημένο κομμάτι [B][U]εδώ[/U][/B].

^ Μεγάλη κουβέντα αυτή, αλλά ας μην την ανοίξουμε εδώ γιατί θα ξεφύγουμε. ;p

Γενικά, τα είπες όλα Shadowcaster.

Πράγματι κρίμα που φύγανε οι Ολλανδοί γιατί είχανε δέσει πραγματικά ως μπάντα.
Να σημειώσω εδώ πως όσοι δεν έχετε ακούσει το άλμπουμ της μπάντας τους ([I]κλικ 1[/I]/ [I]κλικ 2[/I]) να το κάνετε άμεσα. Πολύ ποιοτικό instrumental prog metal δισκάκι.

Είμαι σίγουρος πως θα βρουν αντάξιους session-άδες για τα live. Τους εμπιστεύομαι απόλυτα.

Οι Cynic ήταν πάντοτε της φιλοσοφίας του “less is more”.
Δεν κυκλοφορούν κάτι, αν δεν τους εκφράζει απόλυτα.
Γι’αυτό οι δουλειές τους είναι τόσο προσεγμένες. Ποιότητα και όχι ποσότητα.

Στεναχωρέθηκα τώρα, δεν είχα διαβάσει πως πέθανε ο Robert Venosa. Επικά τα artworks του ! R.I.P.

Όσο για το Æon Spoke που λες crimson, νομίζω πως το προτιμώ συγκρινόμενο με το πρώτο τους. Αν και η σύγκριση αυτή δεν έχει και πολύ νόημα μιας και τα 7 από τα 10 τραγούδια είναι επανηχογραφήσεις.
Συγκεκριμένα στη θέση των Suicide Boy, Face The Wind, For Good ήρθαν τα Cavalry Of Woe, Sand And Foam και (το εξαιρετικό) [I]The Fisher Tale[/I].
Τα νέα αυτά κομμάτια ίσως είναι πιο ενδιαφέροντα από τα άλλα και γενικά οι επανηχογραφήσεις είναι πιο μεστές, έδωσαν μια νέα πνοή με μερικά tweaks.
Όμορφο δισκάκι που το ακούω συχνά πυκνά.

Πάρτε και κάτι για να ευθυμήσετε ----> [I]http://www.youtube.com/watch?v=5dAhRJFHy2I&#t=86s[/I]
:lol:

ενα μικρο Preview απο το EP(1:18)

[B]CYNIC Members’ PORTAL Project: Early 1990s Demos To See Light Of Day[/B]
http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=168121

…και οι δύο είναι πολύ καλοί δίσκοι. και αναμένω και τον επόμενο:):!:

Ποιοι ειναι οι δυο δισκοι?..
Αλλο πραγμα το Portal

ε των cynic θα λέει ρε συ…cynic :stuck_out_tongue:


The Portal Tapes

01 ? Endless Endeavors
02 ? Karma?s Plight
03 ? Circle
04 ? Costumed in Grace
05 ? Cosmos
06 ? Crawl Above
07 ? Mirror Child
08 ? Road to You
09 ? Belong
10 ? Not The Same

ίσως ι μπαντα με τους πιο πολλους πειραματισμούς τελευταία
λες και ακουω αλλο group ειναι!!!

ακομα δεν μπορω να πω αν μου αρεσε… :-k

εδω το εξώφυλλο δείχνει καλύτερα

Πριν αρχίσω την παρελθοντολαγνεία να αναφέρω ως νέο την επερχόμενη, επίσημη επανέκδοση του “Focus” σε βινύλιο. Επίσης, ο νέος δίσκος Cynic προορίζεται για το φθινόπωρο.

Πάμε λοιπόν. Ως γνωστόν, τα οπτικά ντοκουμέντα από παλιές συναυλίες των Cynic είναι λιγοστά και τα περισσότερα με φτωχή ποιότητα. Όχι όμως και το παρακάτω:

[SIZE=“4”][B]Cynic - Live in Rochester, NY (June 3rd, 1994)[/B][/SIZE]

Ίσως το καλύτερο Cynic bootleg που έχω δει (και από ήχο και από οπτική κάλυψη).

Η μπάντα στα ντουζένια της, σε πλήρη διάταξη και με εξωπραγματική απόδοση (κλασικά).

Reinert/Masvidal, ο σκληρός πυρήνας των Cynic μέχρι και σήμερα.
Jason Gobel, πραγματικά απίστευτος στη 2η κιθάρα.
Sean Malone, η ήρεμη δύναμη. Τι μπάσο, τι chapman stick (ναι ζωντανά!), παίζει παπάδες με γελοία άνεση που εκνευρίζει.
Και last but not least, η <3<3 Dana Cosley <3<3 από τις [I]Demonomacy[/I] (all-female death metal μπάντα της Florida) που αναλάμβανε τα πλήκτρα και τα death growls σε εκείνες τις περιοδείες των Cynic.

Όλο το Focus στη μάπα. Σαν από στούντιο.
Θα πούλαγα την ψυχή μου για να έβλεπα αυτό το live.
Ένα από τα καλύτερα lineup συγκροτημάτων αποδίδει ζωντανά ένα από τα καλύτερα albums.
Έτσι δικαιολογούνται οι άναρθρες κραυγές του κοινού, που φωνάζει “oh my god!” κάθε δέκα λεπτά.

[SPOILER]31:30 “Ζλέηερρρρρ!!!”[/SPOILER]

Mαγεια!!!

Cynic - Kindly Bent to Free Us

Κυκλοφορει 14 Φλεβαρη απο Season of Mist

Ενα κομματι εχει βγει εδω και καιρο

Σχολια δε θελω να κανω, ετσι κι αλλιως φαινοταν που παει το πραγμα. ας περιμενουμε ομως

εχω σταματήσει να ακούω μεμονωμένα κομμάτια. κατά που πάει? Aeon Spoke μεριά ηχος?

Εμένα που άρεσε πολύ πάντως το δείγμα αυτό… Το αναμένουμε με μεγάλη προσοχή

…κι εμένα μάρεσε, ωραία μελωδία, ωραίες αλλάγές…αναμένουμε λοιπόν:):!: