Daredevil [Netflix] 2015-

Πρωτον, δεν ξέρω αν ειναι κουλ να θαβουμε σουπερ χίροουζ ταινίες. Εγώ πάντως σημερα τον παίζω με την φωνή του Άφλεκ από το τίζερ του VS. Αρα μην απευθυνεσαι σε εμενα.

Δεύτερον, προσπαθήστε να κάνετε συζήτηση αντί να μπαινετε σε κλίμα καυγα κάθε φορά που καποιος λέει κάτι με το οποίο διαφωνείται.

Τρίτον, δεν καταλαβαίνω γιατί το να βλέπω κάτι στο youtube και να το θάβω είναι ο ορισμός της αποψάρας. Εκτός και αν ότι ανεβαίνει στο youtube είναι για να αποθεώνεται. Συγνώμη, δεν το ήξερα αυτό. Αυτό που μου χρεώνεις θα το έκανα αν έθαβα συνολικά το σιριαλ χωρίς να το έχω δει. Ξαναλέω: ειμαι θετικός ως προς το σίριαλ και θέλω να το δω. Φυσικά μέχρι να το κάνω δεν εκφερω γνώμη. Για την συγκεκριμένη σκηνή όμως που αποθεώνεται σαν σκηνάρα από πολυ κόσμο, συγνώμη, αλλα μπορώ να έχω αποψη.

Τεταρτον, για να μιλήσουμε λοιπόν όντως επί της ουσίας. Η κλασσική σκηνη του Old Boy και η σκηνή του Daredevil είναι βασισμένες ΑΚΡΙΒΩΣ στο ίδιο κονσεπτ. Με αναγκάζεται να τα ξαναγράψω: Ένας που τα βάζει με πολλούς σε ένα στενό διάδρομο ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και στο Old Boy. Τρώει μαπες και ρίχνει μαπες αλλά τελικά νικάει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και στο Old Boy. Μονόπλανο κάποιων λεπτών ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και στο Old Boy. Λαχανί χρώμα διαδρόμου ΑΚΡΙΒΩΣ οπως και στο Old Boy. Χαμηλή τραγικο-επική μουσική που πιο πολύ υποβόσκει παρά “παίζει” ταυτόχρονα με την σκηνή ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και στο Old Boy. Κλειστοφοβικό feeling ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και στο Old Βοy. Είναι αντιγραφή ρε παιδια, τι να κάνουμε τώρα. Είναι μια σκηνή που θα ηταν εντυπωσιακη αν δεν την ειχαμε ξαναδει αλλά δυστυχώς την έχουμε ξαναδει.

Άλλο ίδιο κονσεπτ, άλλο αντιγραφή.

Το πως μια σκηνή μπαίνει σε μια ταινία, σειρά έχει μεγάλη σημασία για μένα. Αλλιώς λειτουργεί κάθε σκηνή σε διαφορετικές ταινίες. Δεν είμαι έτοιμος για καυγά (καθόλου κιόλας σε διαβεβαιώ) απλά μου φαίνεται κάπως να γίνεται τόσο εύκολο θάψιμο σε κάτι, απλά με ένα βίντεο στο youtube. Όχι δεν είναι μόνο για αποθέωση αυτά τα βίντεο αλλά σαφώς δεν υπάρχουν για να βγουν εύκολα συμπεράσματα όπως γίνεται τώρα. Το Oldboy το έχω δει 3 φορές τουλάχιστον, όταν είδα την σκηνή στο Daredevil δεν μου ήρθε η ταινία στο μυαλό παρά πολύ αργότερα. Εσύ είδες το βίντεο στο youtube και άρχισες να λες για στυγνή αντιγραφή. Είσαι 100% σίγουρος πως αν έβλεπες την σκηνή μέσα στο επεισόδιο θα έλεγες το ίδιο;

Νομίζω πως ναι, θα έλεγα το ίδιο. Αν δει κανείς τα σχόλια στο youtube (τα οποία κοιταξα από περιεργεια μετά από αυτό το διάλογο) θα διαπιστωσει πως κι άλλοι ειχαν την ιδια αισθηση με εμενα.


αν είναι αντιγραφή ή tribute;

ουτε εγω κολλαω στο θεμα αντιγραφης/tribute στη συγκεκριμενη περιπτωση, δεν ηταν κατι πρωτοτυπο αν εχεις δει κατι αντιστοιχο η εντυπωσιακοτερο, ηταν μια δυνατη σκηνη δρασης σε μια καλογυρισμενη σειρα. το μεσο εχει σημασια, γιαυτο εγινε και ο ντορος που εγινε, απλουστατα δεν ειχαμε δει παρομοια σκηνη σε σειρα του ειδους, χωρις αυτο να σημαινει πως δεν ειναι αρτια. αλλα εχει ενδιαφερον να διαβαζεις πως τι και γιατι εγινε κατι με συγκεκριμενο τροπο σε πραγματα που σου αρεσουν.

Και επίσημα δεύτερη σεζόν του χρόνου, τα αυτονόητα δηλαδή.

Αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση στη σειρά,είναι η προσοχή στη λεπτομέρεια στο εικαστικό ας το πω κομμάτι. Τέτοια λεπτομέρεια στα χρώματα συναντάς σπάνια,να αλλάζουν οι σκηνές και αλλού να κυριαρχεί το κόκκινο,αλλού το πράσινο,αλλού το κίτρινο κ.ο.κ. Πολύ συχνά νιώθω ότι ξεφυλλίζω κόμικ κατά τη διάρκεια εναλλαγής των σκηνών,ακόμα και ο φωτισμός σε νυχτερινές σκηνές είναι απίστευτος.

το ξεκιναω απο εβδομαδα… δεν ξερω τι να πρωτοδω πια… αλλά με τέτοια λόγια που ακούω δεν χάνεται!

είδα και εγω. θα έκοβα όλο τον χρόνο του daredevil με τις καθολικές του ανησυχίες, για να εχει περισσότερο χρόνο(ναι!και άλλο!) ο …kingpin. τσιμπούκια ολοι στον D’ Onofrio.

πολύ προσεγμένη σειρά, δεν βαρέθηκα στιγμή. ξέπλυνε και την παπαρια με τον αφλεκ. μακάρι να πάει ετσι και η δεύτερη σεζόν.
και οπως ελεγα και στο fb, γενικα, εδω και μερικά χρονιά έχουν πιάσει το νόημα οτι θέλουμε “κακούς” με βάθος στον χαρακτήρα τους. (οκ, εδω έχουμε έτοιμο τον χαρακτήρα φυσικά.)

[SPOILER]κατά τα άλλα κλάμα με χορογραφία στο τέλος του δεύτερου επεισοδίου στο ξυλίκι, κεφάλι ρωσου στο αυτοκίνητο, και με τον ηχο που για 13 επεισόδια έκανε το μεγάλο woofer να τρέμει τόσο που κάποιες στιγμές έπεφτε απο το γραφείο παρασύροντας τα πάντα.

άσχετο.σε 13 επεισόδια πρέπει να έφαγα 4-5 κιλά ξηρούς καρπούς.[/SPOILER]

Και εμένα μου άρεσε πολύ, όπως λέει και ο κρίμσον ο ντ-ονόφριο κρατάει πάνω του όλη τη σειρά.
Ειδικά στη μέση της σαιζόν μιλάμε για 4/5 επεισόδια τα οποία είναι κορυφή από όλες τις απόψεις.

[SPOILER]Εμένα πάντως με ψηλοξενέρωσαν τα 3/4 τελευταία επεισόδια ξαφνικά όλα στην αυτοκρατορία του κινγκπιν πάνε κατά διαόλου με πολύ τεμπέλικο τρόπο. 3 bottle episodes πριν φθάσουμε στο φινάλε με τον κινγκπίν που έχει 3254425 τρόπους για να σωθεί και παρόλ αυτά χωρίς λογική επιλέγει τη φυλακή.
Και ο τρόπος που πεθαίνει ο Ουέσλι που απλά δεν βγάζει νόημα[/SPOILER]
Αναμένουμε 2η season.

Frank Castle και επίσημα στη δεύτερη season

http://www.moviemonsters.gr/home-entertainment/news/1114029-brethike-o-tileoptikos-punisher.html

Walking Dead δε βλεπω, για πειτε, ταιριαζει για Punisher;

υποθετω…

το θεμα ειναι πως ειναι αρκετα σπασαρχιδας.

Δες το Fury πχ

Όχι ρε πούστη μου. Tον μισώ αυτόν τον ηθοποιό. Από τις πιο αχώνευτες φυσιογνωμίες της οθόνης. (άνετα στο τοπ-3 των αχώνευτων με Casey Affleck και Cilian Murphy :stuck_out_tongue:

Εγώ τον πήγαινα στο WD και συνεχίζω να τον γουστάρω. Δεν έχω δει ακόμα τη σειρά, αλλά θα γαμήσει σαν Punisher.

δες peaky blinders και θα αλλαξεις γνωμη

true dat.

that being said, αφου ο Hardy θελει ναναι Punisher, γιατι δεν του το δινετε ρε παιδια;

καλυτερο casting στην ιστορια των υπερηρωικων σειρων εβερ.-

Πλάκα θα έχει να κάνουν καμιά dcια και να δούμε άλλους ηθοποιούς σε σειρές και άλλους στις ταινίες για τον ίδιο ρόλο.

Μην ξεχνιόμαστε, 20 του μηνός βγαίνει όλη η πρώτη σεζον του Jessica Jones και λαμβάνει αποθεωτικές κριτικές.

[I]in a supremely crowded TV scene, it is one of the year?s most distinctive new dramas.[/I] λέει το variety