Daredevil [Netflix] 2015-

καλος κυκλος αλλα συνολικα μαλλον απογοητευτικος, σιγουρα 2-3 σκαλια κατω απο τον 1ο σε καθε επιπεδο για μενα. Γενικα kingpin και stick βαζουν κατω punisher και ηλεκτρα με μεγαλη ευκολια.

επρεπε να επικεντρωθει σε ενα στρατοπεδο, οι συνεχομενες εναλλαγες με εκαναν να χανω το ενδιαφερον καθε φορα που καβλωνα.

αλλα οκ η ηλεκτρα εκανε καλη δουλεια και ειναι για παντρεια

Εγώ πάλι την βρήκα στο ίδιο επίπεδο με την πρώτη. Μαυρίλα, βία, ένταση. Γούσταρα άπειρα με Punisher και ενώ δεν χώνευα καθόλου τον ηθοποιό εδώ πρέπει να τον παραδεχτώ. Νομίζω ήταν ο καταλληλότερος για τον ρόλο. Η Ηλέκτρα λατρεία <3, ο Στικ ακόμα μεγαλύτερη λατρεία, ο Kingpin όπου εμφανίστηκε απλά εκπληκτικός. Γενικά, κανένα παράπονο από την σειρά, μόνο ότι πρεπει να επριμένουμε ένα χρόνο πάλι.

εντιτ: (βλέπω μπροστά μου το κοντινό μέλλον με άκυρους τύπους με μπλουζακια punisher και λέω να εφαρμόσω αυτό στο ποστ του μπασταρντ)

τι μουναρα ειναι η Ηλεκτρα, κι ο αλλος καθεται κι ασχολειται με την κρυοκωλη τη ξανθια
πρωτη φορα που γουσταρω αγγλικη προφορα σε γκομενα

Αυτό.

Σε γενικές γραμμές και εγώ εδώ είμαι. Αν εξαιρέσεις μερικές σεναριακές τρύπες στο story της Elektra η season γενικά γαμούσε. Απλά είναι αυτό που ξεκίνησε με τέρμα το γκάζι από την αρχή και μετά (λογικά βέβαια) κάπου πάτησε φρένο.

[SPOILER]Και φυσικά το ότι είδαμε Punisher με την κλασική στολή ελάχιστα. Περίμενα μεγαλύτερο ρόλο στο τέλος[/SPOILER]

Επίσης αν και δεν θα το κάνουν, θα ήθελα r-rated ταινία Punisher με τον ίδιο ηθοποιό.

Θέλω gif με την φάση που σκίζει το φόρεμα πριν την πέσει στους μπράβους.

εγω ειμαι #teamdeborah παντως. Την αγαπας, σ’ αγαπαει, δεν φοβασαι μη σε σκοτωσει ξαφνικα.

  • απογοητευτικες χορογραφιες γενικα (συγκριτικα με σηζον 1 παλι)

  • οτι δεν πρεπει να ξαναδουμε απομιμιση raid-hallway scene, ηδη με χαλασε που το ξαναχωσαν, αν και ηταν διασκεδαστικο τοσο με daredevil οσο και punisher στη φυλακα

  • αστειο τελευταιο επεισοδιο, οταν παλι σκεφτεσαι το επος με kingpin και το αψογο ξυλικι τους

γενικα πηγαν να κανουν πολλα πραγματα μαζι αλλα το αποτελεσμα δεν ηταν ιδιαιτερα ικανοποιητικο, ειδικα η ροη ειχε τρελο θεμα.

Ήταν δεδομένο εξαρχής πως ο Punisher θα είναι το μεγάλο προσόν της δεύτερης σεζόν, έκανε μπαμ από το trailer. Παρ’ όλα αυτά ημουν επιφυλακτικός γιατί φαινόταν πως θα πάει να χωρέσει πάρα πολλά πράγματα για να τα αναπτύξει κατάλληλα σε μια μόνο σεζόν. Γιατί εκτός από τον Punisher και την Ηλέκτρα που θα έπαιζαν μεγάλο ρόλο, υπήρχε και η όλη ιστορία με το The Hand, καπου θα εμφανιζόταν και ο Kingpin, θα έπαιζε και το ερωτικό δίλλημα του DD με την ξανθια και την Ηλεκτρα - φοβόμουν ότι η σεζόν θα ήταν ένα μείγμα από πολλά subplots που θα εξελίσσονταν παράλληλα χωρίς στην πραγματικότητα κεντρικό στόρι. Αν και τελικά αυτό ήταν η σεζόν, μέχρι το 10ο επεισόδιο το κάνει περίφημα, συνδιάζει όλες τις επιμέρους ιστορίες με σεμιναριακό τρόπο (ειδικά το 9ο επεισόδιο είναι αριστούργημα). Στο 11 και στο 12 όμως γίνεται αυτό που φοβόμουν. Το σενάριο μπουχτίζει, όσο η σεζόν οδεύει προς την ολοκλήρωσή της υπάρχει μεγάλη αμηχανία για το πως θα το κάνει αποτελεσματικά και τελικά, πέφτει στην παγίδα της απουσίας κεντρικής ιστορίας. Το μαζεύει όμως μια χαρά στο 13 και τελικά, η σεζόν κλείνει αξιοπρεπώς (όχι όμως όπως θα της αναλογούσε με βάση τις προσδοκίες των 10 πρώτων επεισοδίων). Συνολικά καλύτερη και απείρως πιο βαθιά από την πρώτη που ήταν εισαγωγική. Προσωπικό παραπονο: θα ήθελα στο φινάλε πιο εντυπωσιακή παρουσία του Punisher. Δεν θα ήθελα τρίτη σεζόν, ας ξαναδούμε τον DD είτε στο Luke Cage ειτε κατευθείαν στο Defendors. Απο την άλλη, μετά από τέτοια παρουσίαση του Punisher, θεωρώ δεδομένο πως θα τον δούμε σε προσωπικό κόνσεπτ (όπως είναι προφανές ότι θα ξαναδούμε τον Kingpin του μεγάλου Ντ’ Ονόφριο - μακάρι να συγκρουστούν οι δυο τους σε ένα σιριαλ για τον Punisher).

Τελείωσα και γώ, 2-3 κλικ πιο κάτω από τη πρώτη σε κάθε σχεδόν επίπεδο, άνιση σεζόν αρκετά αλλά όμως από την άλλη, σταθερά πάνω του μέσου όρου σε κάθε επεισόδιο…

τα 4 πρώτα ήταν αντάξια της πρώτης, ένα μικρο έπος… αν συνέχιζε έτσι θα τόπαρε πρώτη για πλάκα, ειδικά στα 3 και 4 χάζευα σα χάνος την οθόνη…

με την είσοδο Ηλέκτρας έπεσε πολύ, όχι βέβαια επίπεδα arrow, flash και παπαριές αλλά για τα δεδομένα του DD ήταν αρκετά μέτρια -με τις στίγμές τους όλα ευτυχώς, πράγμα που τα καθιστά και καλά επεισόδια αντικειμενικά για την μέση αμερικάνικη σειρά, απλά όχι αριστουργηματικά όπως τα προηγούμενα-… γνκ η Ηλέκτρα αν και οκ, μ@@νάρα :stuck_out_tongue: , με κούρασε και με εκνεύρισε λίγο…

μετά με την φυλακή κτλ η σειρά ανέβηκε πάλι σε ψηλά επίπεδα για 2 επισόδεια, μέχρι τα τελευταία 4 που γενικά αποζημίωσε σε δράση φουλ, έχασε πολύ πάλι με το όλο λίγο υπερφυσικό στοιχείο που πήγαν να προσδώσουν καιτελικά έδωσε πόνο στο φινάλε αλλά μπροστά στην εποποιία με τον Φίσκ του πρώτου κύκλου έχασε κατά κράτος…

βασικά ενώ η Ηλέκτρα προς το τέλος με κέρδισε αρκετά, θα προτιμούσα να μην την ξαναδώ, τουλάχιστον στην επόμενη σεζόν… θα ήθελα στην άλλη να επανέρθουμε σε ένα πιο grounded αλα 1η σεζόν σκηνικό με έναν πιο δυνατό και στιβαρό main villain -entering bullseye κοινώς-…

Άνιση γενικά σεζόν με αδύναμο κεντρικό story arc πλην του punisher αποδείχηκε side story σχεδόν… προφανώς πιο κάτω από την 1η σεζόν, προφανώς πολύ πιο πάνω από την μέση υπερηρωική αμερικάνικη σειρά… είχε στιγμές που ήμουν λίγο Meh, είχε στιγμές που εμενα με το στόμα ανοικτό…

αυτά

πάμε φουλ τρίτη σεζόν τώρα \m/

Όχι πως δεν το περιμέναμε βέβαια. O Punisher και επισήμως έχει την δική του σειρά στο Netflix

http://www.empireonline.com/movies/news/marvel-punisher-netflix-tv/

Nice!