Dark (NETFLIX)

Σειραρα που απο την πρωτη στιγμη σε καθηλωνει , πολυ ανωτερο απο κατι stranger things για εμενα την ειχα δει μονοκοπανια . Γουσταρα που ηταν στα γερμανικα γιατι σαν γλωσσα μου αρεσει πολυ, περιμενω με αγωνια δευτερη σεζιν

Τρίτο επεισόδιο:

Από τις καλύτερες σειρές, ο πρώτος κύκλος με είχε καθηλώσει.
Πάμε για τον δεύτερο τώρα, απ’οτι ξέρω θα είναι τριλογία.

Mindfuck ηδη απο την πρωτη σκηνη… καταλαβα, θα περασουμε καλα παλι.

οι βαθμολογίες των επεισοδίων στο imdb αγγίζουν 10ρια,με λίγα άτομα βέβαια,πόσο καλύτερη απτήν πρώτη σεζονάρα να είναι??

Είναι καλύτερη, τουλάχιστον στα πρώτα 5 επεισόδια που χω δει

1 Like

Ειμαι στο 7ο επεισοδιο και η 2η σεζον ειναι απλα ειναι μεγαλο επος. σε ολους τους τομεις…

1 Like

Ειμαι στο δευτερο επεισοδιο με τιτλο Dunkle Materie (Dark Matter) και ηδη απο τα πρωτα 10 λεπτα εχω φαει ενα nerdgasm.

Είμαι στο 6ο και είναι αδιανόητα καλή. Στο 4ο-5ο μάζευα το μυαλό μου σε μερικά σημεία.

Δεν περίμενα σειρά να με βάλει να σκεφτώ να πιστοποιήσω ότι η θεωρία με τους “κύκλους” χρόνου που παρουσιάζεται βγάζει 100% νόημα αν μπορείς να ταξιδέψεις στο χρόνο.

Αυτή η λέξη τα περιγράφει όλα. Ξεκινώντας από το σενάριο που θα μπορούσε να γίνει μπουρδέλο στο 3,2,1…όχι το έκαναν γαμάτο κι αυτό πέρασε σε σκηνοθέτη και ηθοποιούς, που με τη σειρά τους ανταποκρίθηκαν πλήρως στο όραμα του σεναρίου.

Σου τα σκάει συνέχεια, σε κάθε επεισόδιο κλιμακωτά. Σε φάση και καλά που ξεκινάς με ένα μονόφυλλο και καταλήγεις με πέντε στη σειρά. Ναι, είναι τόσο αδιανόητα γαμάτη η σειρά.

Υ.Γ Αυτό το φυλαχτό μενταγιόν του Αγ Βαρθολομαίου, παίζει να έχει εμφανιστεί και στο Predestination ή πάω κουβά;

Ρε μλκς, είδα το πρώτο, με γράπωσε από τα μούτρα, έχω τώρα εσάς να γράφετε για τα επόμενα και δεν έχω ελεύθερο χρόνο να τα δω. Κλείστε το φόρουμ ΤΩΡΑ ή μιλήστε για πλέξιμο!

1 Like

2 Likes

Ειδα το #2

Θέλω χρονομηχανή για να βρω χρόνο και να παρακολουθήσω τα υπόλοιπα :crazy_face:

Δεν μπορώ να διανοηθώ το τέλος.

Είναι -τουλάχιστον- αντάξιο των προσδοκιών. Τόσο των δικών μας, όσο και της ίδιας της σειράς που ανέβασε ψηλά τον πήχη.

Τελείωσα το 6ο,η σειρά είναι επιπεδου champions legue! Η μπαγερν του 13 με ρομπεν ριμπερι,τα παίρνει όλα!

O Magnus με την Franzesca είναι οι γονείς του Noah και της Agnes άραγε;

2 Likes

Λοιπον τελος και η δευτερη σεζον. Τεραστια πραγματα ειδαμε. Δε μπορω να εκφερω αποψη πληρως, γιατι προφανως πρεπει να περιμενουμε και την επομενη σεζον. Και δε μπορω να συγκρινω σεζον. Ειναι προφανως ενα αρτιοτατα σχεδιασμενο και ολοκληρωμενο εργο, το οποιο απλα μας παρουσιαζεται σε τρια μερη. Και πολλα σκηνικα στην δευτερη σεζον με κανουν να πιστευω οτι παρα πολλες σκηνες εχουν γυριστει ηδη εδω και 2 χρονια, αφου τα παιδακια δεν εχουν μεγαλωσει καθολου. Δε θα μου εκανε επληξη αν εχει γυριστει ολοκληρη η το μεγαλυτερο κομματι της τριτης σεζον ηδη. Πραγματικα βγαζω το καπελο μου στους δημιουργους, εφτιαξαν ενα εργο τεχνης,.

Χμμμμμ δε βγαζει σχεδον καθολου νοημα, γιατι παραβιαζεται περιπου 20000 φορες η σχεση αιτιου και αιτιατου, αλλα αυτο ειναι το καπως “αποδεκτο” ας πουμε σφαλμα ολων των ταινιων με ταξιδι στον χρονο. Δε γινεται να γεννηθει η Σαρλοτ για παραδειγμα απο την Ελιζαμπεθ, αφου δεν εχει υπαρξει η Σαρλοτ, ωστε να υπαρξει μετα η Ελιζαμπεθ. Απειρα τετοια παραδειγματα με πραξεις ανθρωπων που οδηγουν σε κατι, στο οποιο θα οδηγησει τελικα σε αυτες τις πραξεις των ανθρωπων. Οπως και το παραδοξο με την μηχανη του χρονου και το πως τελικα την εφτιαξαν σε συνεργασια 4-5 ατομα μαζι συνδυαστικα.


Γενικα παρα πολλα τα ερωτηματικα. Πρωτον, ο Noah απηγαγε την Elizabeth προφανως και την πηγε στο 1954, προκειμενου να μπορουμε να βλεπουμε την Σαρλοτ κοριτσακι το 1987 και γυναικα/μανα το 2020.
Δευτερον, ο Magnus με την Franziska βρισκονται μεν στο 1921 αυτην την στιγμη, αλλα ειναι και 33 χρονια μεγαλυτεροι, που σημαινει οτι καπου αλλου βρισκονταν ολα αυτα τα χρονια μαλλον. Ο πατερας Franziska/Elisabeth υποθετω θα σκοτωθηκε απο τον Noah προκειμενου να υπερασπιστει την κορη του.Οι λεπτομερειες με την σκοτεινη υλη και το μποζονιο Higgs ηταν λιγο ασαφεις προς το τελος. Γιατι δηλαδη βρισκοταν μεσα στα βαρελια σκοτεινη υλη? Που κατεληξε η Katharina? Ulrich? Hannah? Και πολλοι αλλοι δηλαδη… Που ακριβως εχει περασει τα τελευταια του 66 χρονια ο Jonas? Ολα τα χρονια μεχρι να γινει μεσηλικας και μετα παππους που ακριβως ηταν?
Οσον αφορα το τελος οκ… το τελος προφανως σημαινει εναλλακτικες πραγματικοτητες, που σημαινει πουτανα ολα στην τριτη σεζον και απιστευτο μπερδεμα.

1 Like

πηγα να ξεκινησω 2η κ δε θυμομουν τιποτα απ την πρωτη,το πιασα απ την αρχη

3 Likes

Για το πρώτο κομμάτι εννοούσα το εξής:

Αν μπορείς να ταξιδέψεις πίσω στο χρόνο τότε παραβιάζεται η σχέση αιτίου και αιτιατού όπως λες και συμφωνώ με όλα τα παραδείγματα, αλλά αυτό που σκεφτόμουν είναι ότι γυρίζοντας πίσω στο χρόνο τότε συνεχίζεις τη ζωή σου (αν μείνεις εκεί) και φτάνεις στο σημείο που ήσουν όταν γύρισες πίσω στο χρόνο που οδηγεί στο ότι γύρισες πίσω στο χρόνο κλπ κλπ. Πέρα από τα παράδοξα που αυτό δημιουργεί, επιβεβαιώνει τη θεωρία του Adam ότι έχει κάνει 3 κύκλους (1953->1986, 1986->2019 και τώρα πάμε για 2019->2052)

Για το δεύτερο spoiler συμφωνώ ότι έχουμε άπειρα ερωτηματικά, αλλά εφόσον η σειρά απάντησε όλες τις ερωτήσεις της πρώτης σεζόν (οκ δημιουργώντας διπλάσιες :P), πιστεύω ότι έχουν πλάνο για το πώς θα κλείσει όλο αυτό.

1 Like