Dark (NETFLIX)

Θα μπορουσε να πει κανεις οτι ειναι θεματικες οι 3 σεζον παντως.

1η σεζον: Μυστηριο και κρυμμενα μυστικα παντου, πουτανα ολα με ταξιδι στο χρονο
2η σεζον: Ολα στη φορα, κανενα μυστικο, πουτανα ολα 3 φορες απο οτι στην πρωτη
3η σεζον: Θελατε πιο πολυ πουτανα ολα? Παρτε εναλλακτικα συμπαντα γιατι δεν εφταναν τα 4-5 διαφορετικα timelines καποιων χαρακτηρων ηδη

Κάτι ακόμα που δεν εξηγείται είναι:

Ποιος σκοτώνει πρώτη φορά την Μάρθα. Μπορεί ο Adam να την σκοτώνει την τελευταία φορά, αλλά στον πρώτο “κύκλο” δεν θα ήταν τόσο μεγάλος ο Jonas για να τα ξέρει όλα αυτά, που σημαίνει ότι κάτι διαφορετικό(?) έγινε. Που ίσως εκεί να δικαιολογούνται τα παράλληλα σύμπαντα.

Οχι ρε, ο Ανταμ ξερει ηδη τι εχει ζησει στο παρελθον… και θυμαται τον πονο που ενιωσε ως εφηβος οταν σκοτωθηκε η Μαρθα μπροστα του, και το λεει μαλιστα. Λεει στον Γιονας οτι καποιες στιγμες πονου δεν ξεπερνιουνται ποτε, αλλα αυτο πρεπει να γινει τωρα, προκειμενου Εσυ να γινεις Εγω. Και την πρωτη φορα, ετσι εγιναν τα πραγματα.

1 Like

Ακομα δεν εχουμε λυσει το πιο σημαντικο (και λιγο creepy) ερωτημα ομως. Φραντσισκα ή Μαρθα?

Μαρθα οκ αν ημουν 18-20 χρονων θα ειχα ερωτευτει ηθοποιο για παντα, αφισες στο δωματιο κτλ. Η σκηνη στην λιμνη ομως κλονισε λιγο την αποψη μου προσωρινα.

Για να σε βγάλω από την δύσκολη θέση:

Καταρίνα και μετά Χάνα. Αν τις έδειχνε κι αυτές στη λίμνη θα είχες κλονιστεί ακόμα περισσότερο

1 Like

Οκ κανεις ωραια γουστα… ομως υπαρχει παντοτε κι η Agnes Nielsen ε.

Summary

https://pbs.twimg.com/media/DS5tIw2WkAAgQry.jpg

1 Like

Οκ κανεις ωραια γουστα… ομως υπαρχει παντοτε κι η Agnes Nielsen ε.

Summary

https://pbs.twimg.com/media/DS5tIw2WkAAgQry.jpg

Σεβασμός

1 Like

Μαρθα χαλαρα…η μικρη ειναι ερωτας :heart_eyes:
Και ας ειμαι 39 ετων :sunglasses:
Τον κυκλο περιμενω να τον δω στις διακοπές μου αργότερα με παρέα. Κάνω μεγάλη υπομονή αλλά θα περιμένω.

1 Like

Ειδα το πρωτο αλλα δε θυμαμαι το χριστο μου απο πρωτη σεζον. Θα δω ενα ριβιου της πρωτης πριν πιασω το 2ο

Νταξει 22 χρονών είναι η ηθοποιός :stuck_out_tongue:

1 Like

Άγκνες για πάντα, γυρίστε με πίσω στον χρόνο και αφήστε με εκεί.

1 Like

Πάντως ενώ αρχίζει με ωραίο ρυθμο η σεζόν κάπου στο έκτο επεισόδιο που είμαι τώρα έχω αρχίσει τα χασμουρητα, μανταλάκια στα μάτια κλπ…ελπίζω να γυρίσει λίγο το πραμα…

Δεν λέω ωραία και η δεύτερη σεζόν αλλά σαν να με κούρασε λιγάκι στο τέλος. Δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα, έχει ωραίες ερμηνείες από όλους αλλά έχει αγαπήσει τις time travel παραδοξότητες της πάρα πολύ. Σε αρκετές στιγμές σε ψαρώνει ωραία βέβαια αλλά μέχρι να φτάσεις στο τέλος αντιλαμβάνεσαι σιγά σιγά πως δεν ενδιαφέρεται και τόσο για τους χαρακτήρες αλλά περισσότερο σε κάνει να αναρωτιέσαι ποιο θα είναι το επόμενο, ακόμα πιο τρελό, χρονικό παράδοξο που έχουν δημιουργήσει όλα αυτά τα ατελείωτα μπρος πίσω στο χρόνο. Από ένα σημείο και μετά δεν έχει και πολύ νόημα αλλά περισσότερο δείχνει να είναι μια προσπάθεια να σε ψαρώσει όλο και πιο πολύ. Από αυτή την άποψη μου έφερε στο μυαλό λιγάκι το Lost.

Δεν το μετάνιωσα που την παρακολούθησα, σε στιγμές με ψάρωσε άσχημα και γούσταρα αρκετά. Πιθανόν να δω και την 3η σεζόν όταν βγει αλλά δεν μπορώ να πω ότι ανυπομονώ κιόλας.

3 Likes

Τελιωσα το 2ο κύκλο νταξει σειραρα αλλά νομίζω ότι λίγο ξεχείλισε

1 Like

Ας ελπίσουμε ότι στην επόμενη θα κλείσει πιο δυνατά!

+1, ωραία ατμόσφαιρα και εφέ, ερμηνείες, άμα σου αρέσει το concept του time travel σε ψαρώνει αρκετά και οκ περνάς καλά, αλλά λίγη ουσία κ ενδιαφέρον για τους χαρακτήρες του και κάπου εκεί με έχασε…

Δεν έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον για σειρες/ταινιες που και δεν έχουν χαρακτήρες -αλλά προσπαθούν από την άλλη να περάσουν αρχικά ως ‘‘χαρακτηροκεντρικές’’- και πόσο μάλλον που δείχνουν ότι το μόνο που τους ενδιαφέρει από ένα σημείο και μετά είναι η ανατροπή στην ανατροπή, η λούπα του να δείξουμε όλο και περισσότερα παζλ επί παζλ επί παζλ και να κάνουν τον θεατή να ‘‘κολλήσει’’ με ένα συνεχές mindfuck καταστάσεων… νταξ είχε πλάκα δεν λέω, αλλά προς το φινάλε είχε παραγίνει η φάση.

Βασικά μου θυμίζει και εμένα λίγο Lost στο πυρήνα του σαν σειρά

Τρίτη σεζόν δεν νομίζω να δω εκτός κ αν δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω εκείνη την περίοδο

1 Like

Η 2η σεζόν έκαψε τον εγκέφαλό μου και όχι “ευχάριστα”. Τα σκηνικά που ο καθένας εμφανίζεται όπου να ναι και δεν τα συζητάνε μεταξύ τους,μου έκανε άσχημη εντύπωση. Και επειδή στο τέλος αναφέρθηκε παράλληλο σύμπαν, δε νομίζω να αντέξω άλλο “χάσιμο”. Το παρατάω εκτός κι αν η 3η σεζόν βγει η καλύτερη σεζόν όλων των εποχών.

Δε βαρεθηκα λεπτο απτη δευτερη σεζον, σε ψαρωνει συνεχεια με τις συνεχομενες ανατροπες αλλα σαν να ξεχειλωσε το πραγμα και δυσκολα θα μαζευτει. Σιγουρα θα δω την επομενη που μαλλον θα ειναι και η τελευταια.

Μαρτα και καταρινα ερωτες μεγαλοι.:wink:

Κάποια στιγμή το καλοκαίρι. Είμαστε σε post production, Γερμανοί δεν νοιάζονται ιδιαίτερα για κοβηντακι.

Ανυπομονώ. Ίσως η καλύτερη σειρά επιστημονικής φαντασίας που μπορώ να σκεφτώ, τουλάχιστον για τα τελευταία 20 χρόνια.

4 Likes

ποσο mindfuck αυτη η σειρα
οταν εβλεπα τη δευτερη σεζον χανομουν ωρες ωρες γιατι ειχα ξεχασει λετπομερειες απο την πρωτη
αλλα ενταξει ενωσα μετα τα κομματια :slightly_smiling_face:

1 Like