Dark (NETFLIX)

Η δεύτερη σεζόν ήταν τόσο “μου έχεις κάψει το μυαλό” που το πιο wtf σημείο υπήρχε στη μέση της!

Και ένας τραγικός μλκς με περικεφαλαία σε άλλο νήμα του φόρουμ, σε άλλη άσχετη κουβέντα, έπειτα από μία ανούσια διαμάχη που είχε με έναν άλλον μλκ του φόρουμ, έκανε επικό σπόιλερ. Ελπίζω να διαβάζει αυτές τις γραμμές για να θυμηθει ΠΟΣΟ ΜΛΚΣ ΕΙΝΑΙ. Συνήθως οι μλκς το ξεχνούν, ώρα για υπενθύμιση. (non related spoiler, διαβάστε ελεύθερα αν θέλετε)

Τόσο άπλες ήταν οι τύπο που το σκέφτηκαν! Μετά από αυτό το wtf σημείο, η σεζόν απλώς έγινε ακόμη πιο wtf. Στα πρώτα δύο επεισόδια της σεζόν δυσκολεύτηκα να κάνω σύνδεση με την πρώτη, νομίζω ότι είναι από τις ιδανικές σειρές που πρέπει να παρακολουθήσεις σερί για να είσαι συνεχώς up to date, παρότι κι έτσι ίσως είναι λίγο δύσκολο.

Εκπληκτική σειρά, ανυπομονώ για το φινάλε.

2 Likes

αυτο ακριβως ειχα παθει και εγω

Ποιός ποιός ποιός;;

Eυτυχώς τις είδα μαζί αφού είχε βγει η 2η και γλίτωσα τέτοιες δυσχέρεις. Είχα παίξει και τις μάρκες μου για το ποιός είναι ποιός από νωρίς και όταν δικαιώθηκα… δεν υπήρχε κανείς να με καταλάβει :"")

Πολυ καλη σειρα, αλλα totally mindfuck.

Fixed

1 Like

Η σειρά είναι εφιάλτης για εμάς που δεν θυμόμαστε φυσιογνωμίες. Επίσης, είναι λίγο άβολο που εντελώς συμπτωματικά όλα γυρνάνε γύρω από τα συγκεκριμένα γενεαλογικά δέντρα σε οποιαδήποτε γενιά. Ακόμα και οι τυχαίες συναντήσεις. Υπάρχει κι άλλος κόσμος αγαπητοί μου.

Κατά τ’ άλλα γαμεί το Dark εννοείται, αναμένουμε με πολύ ενδιαφέρον τον τρίτο κύκλο. Ελπίζω να κατεβάσουν και λίγο ρυθμούς να εξηγήσουν λίγο πιο λεπτομερώς τις συνδέσεις, δεν είμαι και για επανάληψη των προηγούμενων σεζόν.

Είμαι πάντως από τους λίγους που βρήκαν τη δεύτερη σεζόν πιο καλή απ την πρώτη. Επίσης, γουστάρω πολύ το ‘φίλτρο’ που χρησιμοποιούν, μ’ αρέσει η ατμόσφαιρα που δημιουργούν τα χρώματα.

Είμαι και κάπως πιο lenient με τα mindfuck μετά από μαραθώνιο της σαχλαμάρας που ονομάζεται westworld.

5 Likes

παρτο πισω! :slightly_smiling_face:

Αν θες πες δυο κουβέντες παραπάνω. Το έχω αφήσει στην 1η σεζόν και όλο λέω θα το συνεχίσω. Γουάη ιζ δατ?

YES.

NO.

Τέτοια κατρακύλα σε ελεύθερη πτώση πλοκής και εξέλιξης, για τα γούστα μου, δυσκολεύομαι να θυμηθώ.

Βέβαια, αν το κάνω θα βγάλω γιγάντιο φτιάρι.

Κι εμένα μου άρεσε περισσότερο η δεύτερη σεζόν, ίσως επειδη κατάλαβα λίγο περισσότερο τι γίνεται.

1 Like

Πρώτον, δεν έχει πρόθεση να εξηγήσει τίποτα απ’ όσα έχεις δει και ούτε ξέρει πώς, πέρα από κάποια χαζο-επιμέρους mindfucks που καταλήγουν σε χαζά τρικς. Πραγματικά τίποτα.

Η επιλογή κάστινγκ της κοπελιάς και του μορφονιού είναι τουλάχιστο τραγική. Όποτε τους δείχνει να κλαίνε ή να είναι κακούληδες κτλ πραγματικά τη σειρά την υπομένεις.

Σε αντίθεση με κάθε AI sci-fi δημιούργημα που σέβεται τον εαυτό του, δεν καταφέρνει ούτε στο ελάχιστο να φέρει κοινωνικο/υπαρξιακό προβληματισμό whatsoever. Χτίζει συνεχώς για μια φούσκα.

Είναι κωμικοτραγικό πώς προσπαθεί σε κάθε στιγμή να είναι μεγαλεπήβολο και να μιλήσει για τραγικά περιστατικά, πικρούς θανάτους, μαζικές δολοφονίες, ανείπωτες αποκαλύψεις πραγματικού χαρακτήρα, που όμως δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα στη συνέχεια της πλοκής. Το στόριλαην είναι σχεδόν ατίθασα νιάτα, τα κίνητρα των πρωταγωνιστών δεν βγάζουν απολύτως κανένα νόημα (μα κανένα!) και όσο προχωράει και η δεύτερη σεζόν και φύγει από μέσα σου το “μα δεν γίνεται κάτι θέλει να πει, κάτι χτίζει”, θα πειστείς πως είναι χαζά και ξεχνιούνται κατά βούληση.

Εγώ το έβλεπα φάση ζηνα/ηρακλής της ύστερης περιόδου. “Α να ένα επεισόδιο που είμαστε οι ίδιοι αλλά σε τζαπανέζικο σκηνικό” και όταν περάσει δεν θα έχει καμία επίδραση πάνω σε κανέναν. Όπερ και εγένετο, σόρι για το σπόιλερ :Ρ

Πάντως, αν το δεις με οπτική σειρούλα σταρ για να φας το φαγητό σου, είναι ωραίο. Αρκεί να ξέρεις να ρίξεις τις προσδοκίες σου από νωρίς!

Σόρι σε όσους αρέσει, αλλά πραγματικά δεν το χώνεψα με τίποτα!

4 Likes

Κατατοπιστικότατος. Και βαθιά πληγωμένος. ;p ‘Οχι οκ, υπάρχουν καλύτερες σειρές και για το φαγητό. Με την πρώτη σεζόν είχα πάθει πλάκα, αλλά τόσο που έκανε να βγει η επόμενη χάθηκε το μομέντουμ. Την ξεκίνησα κάποια στιγμή, δε θυμάμαι αν είδα 10’ ή ολόκληρο επεισόδιο, δεν μπορούσα με τίποτα να μπω στο κλίμα και την άφησα. Στην πορεία απλά βαρέθηκα να ασχοληθώ, που σημαίνει ότι ξεφούσκωσε και όλο το υπόλοιπο. Μου τη σπάει γαμώτο όταν κάτι έτσι απλά έρχεται και φεύγει και δεν ακουμπάει-άσχετο. Θενξ για τα φώτα σου.

3 Likes

Ειμαι ακριβως στην ιδια μοιρα με @Sh_Wo_f αφου θεωρω πως η πρωτη σεζον Westworld ηταν εκπληκτικα καλη, και με την ατμοσφαιρα της, και με τα ολα της, αλλα τελικα δεν ειδα ποτε την δευτερη σεζον γιατι πολυ απλα οταν βγηκε ημουν σε αλλη φαση, και μεσα μου ειχε ξεφουσκωσει, και γενικα απλως δεν ψηθηκα. Να πω παντως οτι η Evan Rachel Wood ηταν φοβερη στην πρωτη σεζον, ελπιζω να μην αναφερεσαι αρνητικα σε αυτην οταν λες “η κοπελια”. Εκτος αν αναφερεσαι στην δευτερη σεζον.

Απο κει και περα, η αποπανω περιγραφη θα μπορουσε να ειναι 100% ιδια και απαραλλαχτη για το Battlestar Galactica, συμπεριλαμβανομενων των σχολιων για χαμηλες προσδοκιες, σειρα για φαγητο και μεχρι εκει, ψευτοδηθεν και καλα βαθια νοηματα, και οτιδηποτε αλλο, change my mind :sunglasses:

ΥΓ. Οσον αφορα το DARK , υπαρχει λογος για τον οποιον η σειρα κινειται γυρω απο συγκεκριμενα γενεολογικα δεντρα ολη την ωρα, και ο λογος ειναι πως οι περισσοτερες συναντησεις και τα γεγονοτα τελικα ΔΕΝ ειναι τυχαια. Εκτος αυτου, μιλαμε για ενα χωριο στην Γερμανια στην πραγματικοτητα, στο οποιο ας πουμε στα πλανα του σχολειου βλεπεις σχεδον ολοκληρο τον πληθυσμο. Δεν ειναι ακριβως περιεργο που τελικα καταληγουν ολοι γνωστοι ή/και συγγενεις.

1 Like

Τρίτη και τελευταία σεζόν 27 Ιουνίου.

Δεν έχω τις αντοχές για rewatch των πρώτων 2 σεζόν, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί χωροχρονική επανάληψη του timeline, των πράξεων των χαρακτήρων στα 4 διαφορετικά χρονικά σημεία της ιστορίας, και κίνητρα που είχε ο καθένας και πώς ξεκίνησαν όλα αυτά για τον καθένα και πότε.

Τελικά ποιό στρατόπεδο είναι το σωστό? Της πυρηνικού φυσικού ή του αγαπημένου χιλιοταξιδεμενου παραμορφωμένου πληγωμένου ήρωα μας? Νομίζω θα δούμε πολύ πράγμα στην τρίτη σεζόν, το οποίο θα έχει να κάνει φυσικά και με merging από παράλληλα timelines. Με δεδομένο ότι όλη η σειρά και το στόρι έχει σχεδιαστεί από την αρχή, προβλέπω και ελπίζω να δούμε ένα φανταστικό τελείωμα.

4 Likes

Ακούω καλά λόγια και σκεφτόμουν εκεί κατά τα μέση Ιούνη να ξεκινήσω την σειρά και να δω μαζί και τις τρεις σεζόν.

Έχω όμως μία κρίσιμη ερώτηση, διότι ακούω ότι είναι αρκετά “δύσκολο” και “ακατανόητο”.

Ως ορκισμένος πολέμιος του David Lynch και του (κατ’ εμέ) δήθεν ατμοσφαιρικού ανεξήγητου πράγματος στην τέχνη εν γένει, θα απολαύσω το Dark? Τι λέτε;

3 Likes

Ένα ναι στην ερώτησή σου συνοδευόμενο με standing ovation

3 Likes

Μια χαρά θα το απολαύσεις… απλά δεν είναι η σειρά που θα πάρεις σουβλάκια για να την δεις. Δεν θα συζητάς, δεν θα νυστάζεις. Θα είσαι μόνο εσύ και η τηλεόραση

5 Likes

Δεν υπάρχει κάτι ανεξήγητο στο Dark, απλά θα πρέπει να κανεις υπομονή με πολλά από αυτά που βλέπεις γιατί εξηγούνται και αναλύονται διεξοδικά στην συνέχεια. Επίσης θέλει μεγάλη έμφαση σε κατανόηση χωροχρονικης συνέχειας. Η μεγάλη επιτυχία είναι πως όλο αυτό δίνεται με έμφαση σε όμορφα τοπία και σκηνικά, και σε χαρακτήρες και τις σχέσεις μεταξύ τους.

Ασχολίαστο το περί Lynch. Τα Blue Velvet, Lost Highway και Mulholland Drive είναι 3 από τα μεγαλύτερα αριστουργήματα του κινηματογράφου, και υπάρχει εξήγηση για όσα συμβαίνουν σε αυτά. Στο Inland Empire για μένα το έχασε, αλλά άλλο θέμα αυτό. Η μόνη ομοιότητα που έχει το Dark με Lynch, είναι οι πολύ αργές σκηνές με έμφαση στο οπτικό και το μουσικό κομμάτι, που όμως δεν είναι αποκλειστικότητα κανενός.

4 Likes

Προσπάθησα, ειλικρινά, προσπάθησα. Η αδερφή μου είναι φανατική Lynchικιά και έχουμε δει μαζί Mullholland Drive, Lost Highway και την πρώτη σεζόν του Twin Peaks.

Κάθε φορά μετάνιωνα που δοκίμαζα ξανά και κάθε φορά με έβριζε όλο και περισσότερο. Όχι γιατί ήταν δύσκολο, αλλά γιατί τίποτα δεν έβγαζε νόημα. Και αν υποθέσουμε ότι στο τέλος ξόδευες 5 ώρες στο νετ και διάβαζες ποιο υποτίθεται είναι το νόημα, αυτό δεν ήταν λογικό.

Θα τον ξαναπιάσω κάποια στιγμή στην ζωή μου για μια ακόμα προσπάθεια, αλλά προς το παρόν…

1 Like

Θύμισε μου να σου κάνω μια διάλεξη κάποια στιγμή μπας και βάλεις μυαλό :stuck_out_tongue:

5 Likes