Dark (NETFLIX)

Δώσε μια ακόμα ευκαιρία στο twin peaks τουλάχιστον

3 Likes

οταν ειχα βαλει να δω τη δευτερη σεζον στην αρχη ειχα χασει λιγο τη μπαλα αλλα σιγα σιγα μου ερχοντουσαν ολα στη μνημη
Αυτο θα κανω και τωρα γιατι δεν παιζει να ξαναδω δυο σεζον

Να φύγετε, να πάτε αλλού. Στο τόπικ σας και να αποθεώνετε. Μην το μαγαρίζετε τούτο εδώ.

3 Likes

Εσεις οι αντιλυντσικοι το αναφερατε!

Εμεις απλως υπερασπιζομαστε. Δε θα περασει η τρομοκρατια σας! Φοραμε τις μπλε βελουδινες στολες μας και κανουμε πορεια απο την Sunset Boulevard, μεσω χαμενης λεωφορου, μεχρι ψηλα στο Μαλχολαντ και σας κοιταμε αφ’υψηλου!

5 Likes

Αγαπημενη σειρα και πολυ χαιρομαι που θα ειναι τελευταιος κυκλος χωρις να πανε να το ξεχειλωσουν…Αναμενω τα καλυτερα…
ΥΓ : Lynch μονο αγαπη… :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Με εγκάθετους δεν μιλάω νηφάλιος τουλάχιστον

3 Likes

Συμφωνώ με τους προλαλισαντες, δεν είναι δύσκολη σειρά απλά θέλει να τη βλέπεις αφοσιωμένος και όχι κάνοντας αλλά πράγματα παράλληλα.

Αυτο είναι το πιο ενθαρρυντικό στη σειρά. Άλλωστε ούτε στο δεύτερο κύκλο (που ήταν ανώτερος του πρώτου για μένα) ξεχειλωνει η σειρά, απλά μπαίνει άλλη μια διάσταση στο time line.

3 Likes

Εχω ψηθεί φουλ για τρίτη σεζον, θα πρεπει να κάνω ενα catch-up (ξανά) για να θυμηθώ τα πάντα αλλά πιστεύω αξίζει.

1 Like

Βγήκε.

1 Like

Και καλή μας επιτυχία (μπας και το καταλάβουμε χωρίς catch up)

2 Likes

εχω δει τα πρωτα 2 επεισοδια απο τον 3ο κυκλο… ομορφο ολικο καψιμο… Η σκηνοθεσια συνεχιζει να ειναι σουπερ και η ατμοσφαιρα επισης…

3 Likes

Ουτε εγω ειχα χρονο και κυριως διαθεση για catch up… να δουμε τι θα θυμαμαι τωρα :joy:

6ο επεισόδιο. Τι στο μπουτσο γίνεται γαμω το φελεκι μου; Έχω χάσει τη μπάλα και δεν θέλω να τη βρω. Ο φακιν Άγιος Χριστόφορος φταίει για όλα.

Χώνει μέσα Hozier & Asaf Avidan. Γαμω

2 Likes

Και εγώ σε ίδια φάση ήμουν. Το εξηγεί στην αρχή του 7ου. Αν δεις την αρχή του 7ου μετά διάβασε και το σπόιλερ.

Summary

When alt martha comes to save jonas, alt martha and jonas had already had sex and then in one reality alt martha chooses to save jonas while in the other she doesn’t. The one where she saves jonas(who then sleeps with alt martha in her past), she dies because then she end up with adam. While the other where she doesn’t save jonas, she becomes eve.

Άρα όπως λέει η Eve είναι ένας “κόμπος”. Κάθε κύκλος του κόμπου έχει 2 alternate realities ή μπορείς να σκεφτείς ότι η τομή του κόμπου δημιουργεί τα 2 realities. Στο κάθε reality πεθαίνει ή η μάρθα ή ο γιόνας και όποιος ζει συνεχίζει και γίνεται ή Adam ή Eve.

3 Likes

Οκ, σίγουρα στο top-10 σειρών που έχω δει και πολύ πιθανό να είναι και στο top-5.

Όσοι μπερδευτούν με το τι γίνεται στο 3x06 μπορούν να δουν εδώ αφού τελειώσουν όλη τη σειρά.

Πρακτικά:

Summary

Όταν γίνεται η αποκάλυψη, υπάρχει ένα κλάσμα δευτερολέπτου που μπορεί να δημιουργηθούν παράλληλα σύμπαντα. Το κάθε σύμπαν έχει δύο κόσμους. Στον ένα κόσμο ο Άνταμ σκοτώνει την Μάρθα και στο άλλο η Μάρθα σώζει τον Γιόνας και κάνουν ένα παιδί μαζί. Αυτές οι 4 πραγματικότητες (2 από κάθε κόσμο) μπορούν να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους όλες μαζί.

2 Likes

Αυτή η σεζόν είναι και η τελευταία της σειράς;;;

Την ξεκίνησα και είμαι στο 1Χ05 . Πολύ ενδιαφέρουσα

Τελος και απο εμενα… απο τις καλυτερες σειρες που εχω δει ποτε… Απλα απιστευτη και με πολυ βαθος…Το 7ο επεισοδιο του 3ου κυκλου ηταν το αγαπημενο μου μαλλον ολης της σειρας…

Βαρύγδουπες δηλώσεις ολούθε! Με ψήνετε να την ξεκινήσω σήμερα, αν και την προγραμμάτιζα για την ερχόμενη εβδομάδα. :upside_down_face:

εδιτ : θεωρώ πως θυμάμαι πολύ καλά τι έχει γίνει, θέλω να δω σε πόση ώρα/επεισόδια θα ανατραπεί αυτή η εντύπωση ;p

Παίζει στο Netflix η συγκεκριμένη σειρά;

Ναι και στα δύο.

Αυτό. Και για όσους γκρίνιαζαν ότι οι χαρακτήρες δεν έχουν βάθος

Η μεταμόρφωση Jonas->40χρονος Jonas->Adam τα είπε όλα.

2 Likes