Dark Tranquillity-We Are The Void

Ένα πουλάκι μου είπε ότι θα είναι από τις δυνατές κυκλοφορίες του '10 κ θα γίνει must σε λίστες ακροατών/ συντακτών. Η αναμονή αξίζει… για να δούμε:)

Αφού είναι DT, δεν μπορεί να μην είναι καλό!:smiley:

ωραίο εξώφυλλο.

Αν και δεν με ενθουσίασε το καινουργιο κομματι οι DT είναι απο τις πιο αγαπημενες μου μπαντες, το fiction σπανια βγαινει απο το στερεο.

Οντως το καινουριο τραγουδι ειναι μια απ’τα ιδια. Επαναληψη. Δεν εχει κατι το ιδιαιτερο.

δεν θα το λεγα μια απο τα ιδια

και η παραγωγη ακουγεται διαφορετικη

πιο δυνατες κιθαρες

τα πληκτρα εχουν αρκετο πρωταγωνιστικο ρολο

προσδιδουν μια πιο “evil” ατμοσφαιρα

ενω σε σημεια μου φερνουν στο μυαλο πληκτρα εποχης “haven”

επισης η δομη του κομματιου δεν ειναι συνηθισμενη για τους dt των τελευταιων χρονων

επισης και τα φωνητικα ακουγωνται πιο αγρια

νταξει δεν ειναι κατι το εντελως διαφορετικο απο το στυλ τους
αλλα αφηνει προδιαθεσεις οτι το εχουν δουλεψει καπως
και στο κατω κατω δεν νομιζω κανεις να περιμενει τρομερες αλλαγες
υστερα απο την επιτυχια του fiction

Τρελή μούφα το κομμάτι. Πάντως και το Fiction που το εκθειάζουν όλοι μου είχε φανεί απίστευτα μέτριο.

Κοίτα μέτριο δεν το λες, αν είναι αυτό μέτριο τότε χαθήκαμε όλοι. Απλά πολλοί θεωρούν αναμασήματα των παλαιών δίσκος και αυτό μπορεί να φταίει, αλλά μέτριο δεν το λες.
Θα μου πεις άποψη σου, αλλά τέσπα…


Now playing: Edguy - Speedhoven
via FoxyTunes

Περιμενουμε να δουμε.Παντως καποιος ειπε για το Character.Για μενα φοβερος δισκος,απιστευτα ριφφς.Και η φωνη του Σταννε αειθαλης

παιδια δεν ξερω… για μενα το fiction γαμαει κυριολεκτικα. ομως καμια σχεση με το καινουριο. αρκετα βαρετο μου φανηκε. ευχομαι να αλλαξω γνωμη οταν ακουσω ολοκλυρο το αλμπουμ… αθ εινια μαλακια αυτη η τελεια μπαντα να μην συνεχισει στα ψηλα στανταρτς που εχει θεσει…

Η αλήθεια είναι ότι από τότε που άφησαν την Osmose και πήγαν με Centry Media άλλαξαν χροιά αλλά όλα στα περιθώρια της εξέλιξης. Δεν ξετρελάθηκα με το Fiction αλλά πήγαν σε πιο generic φάση και ξύνισα λιγάκι. Το ίδιο μου φαίνεται και το καινούριο τραγούδι. Προσπάθεια “evilness” έκαναν μάλλον, αλλά δεν θα ήθελα απλά ένα πιο άγριο Fiction. Ας μην κρίνουμε όμως από ένα τραγούδι, βλέπουμε τι έπεται…

Nεο τραγουδακι με τιτλο ?At The Point Of Ignition? το ακουμε στο http://www.myspace.com/dtofficial.

:-k xm…

Καπως καλύτερα μεν τα πραγματα αλλα και πάλι ομολογω πως δεν έχω ενθουσιαστει τρομερα. Πάντως δειχνουν να ξεφευγουν λίγο απο την επιθετικοτητα των τελευταιων άλμπουμ. Αυτο δεν είναι κακο καταρχην αφου θα μπορουσε να καταντησει ενοχλητικο και επαναληψιμο λιγακι. Πιο πολλά πληκτρα ακουω βασικα και οι κιθαρες σε πολλα σημεια φευγουν πολυ πίσω. Δεν θα κρινω πάντως πρις βγει το άλμπουμ και το ακουσω τουλάχιστον 5-6 φορες με ακουστικα. Μεχρι τότε υπομονη.

πολύ μέτριο το νέο κομμάτι…:-k άντε να δούμε…

yeah

μετριο κομματι

θα μου πεις και το damage done

ειχε κατι μετρια

αλλα στο συνολο ο δισκος μετραγε!!

και τώρα θα πω ότι το κομμάτι μου άρεσε πάρα πολύ, 2/2 προς το παρών για μένα. Και καλύτερο για μένα από το Dream Oblivion. Οπότε πιστεύω σε δισκάρα πάλι8)

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι πάμε για άκομα μια ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΔΙΣΚΑΡΑ από τους Dark :metal:
Μου άρεσαν και τα 2 τραγούδια πάρα πολύ και όπως φαίνεται αυτή την φορά θα βγάλουν δίσκο με περισσότερο βάθος από το fiction,που συνεπάγεται περισσότερες ακροάσεις…

πω ρε παιδια τι τραγουδαρα το at the point of ignition…μ’αρεσε πιο πολυ απο το 1ο μιλαμε ενθουσιαστηκα!!!

απο αυτη την μπαντα περιμενω το καλυτερο δυνατο. σιγουρα το καινουριο τραγουδι ειναι καλυτερο απο το πρωτο. αλλα δ ξερω. νιωθω πως δεν επρεπε να τα ακουσω ετσι σκετα τα τραγουδια. δεν μ λενε κατι. πιστευω οτι κ να λεμε τωρα (οσοι δεν κατακαυλωσαμε με τα τραγουδια) οτι το αλμπουμ τελικα θα μας αρεσει. παντως εχει παρα πολλα πληκτρα. ελπιζω κ σε λιγη βιαιοτητα οπως στα 2 τελευταια… τραγουδια σε στυλ the new build, nothing to no one δεν πρεπει να λειψουν…

εσκασε μυτη και αυτο…

Edit:
ακυρο,ειναι σε αθλια ποιοτητα