David Bowie

Από τον Ιούλιο του 1996 δεν έχει ξαναέρθει. :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Α ρε την καταραμένη εξεταστική που είχα τότε! :x :x :x

Ελπίζω όταν βγάλει με το καλό νέο δίσκο, να έρθει κι από δω ξανά! [-o< [-o< [-o<

καλα το reality tour ηταν καταπληκτικο!!!ποσα κομματια επαιζε???θεος!!!
εχει ακουσει κανεις μια λαιβ εκτελεση του let’s dance (νομιζω απο ενα λαιβ στο λονδινο) οπου ξεκιναει το κομματι με ακουστικες??επος!!!

συμφωνω απολυτα :slight_smile:

Για εμένα τα πρώτα του άλμπουμς είναι φοβερά με το Ziggy… να συγκαταλέγεται στα 5-10 αγαπημένα μου.Τεράστιο respect επίσης παίρνει ο Mick Ronson που ζωγράφισε στα άλμουμς αυτά!Πάντως δυστυχώς μετά το Pin ups έπαψε να με ενδιαφέρει…Μεγάλος κι αυτός!

__O Χαμαιλέων με τα μάτια του Χάσκι. 8)

__Τεράστεια μορφή, πραγματικά μεγάλος καλλιτέχνης… Επιδραστικός και θα μείνει και κλασσικός μετά από πολλά χρόνια, έχει γράψει απίστευτα πράγματα και με /για πολλούς άλλους. Οι συνεργασίες του έχουν αφήσει εποχή και έχει αλλάξει και γω δεν ξέρω πόσα στιλ και πόσες φορές. Πολύ μεγάλος. 8)

__Στο καινούργιο DVD του Gilmour (που είναι εξαίρετο, το Remember That Night - Live at the Royal Albert Hall), εμφανίζεται ως έκπληξη στο τέλος και λέει το Arnold Layne… ε όχι απλά το κάνει δικό του, μας πάει πίσω μέσα από το σήμερα. Δεν είναι κάτι δύσκολο να το τραγουδήσεις, είναι απλούστατο /πανεύκολο, αλλά ακριβώς γι’ αυτό τον λόγο, αλλά και επειδή έχει τραγουδηθεί από μία πολύ ξεχωριστή προσωπικότητα, τον Syd Barret, είναι το πιο εύκολο πράμα να ακουστεί… “νερομπλουμ”, άχρωμο, άοσμο και άχαρο. Οχι όμως αν το τραγουδάει μία άλλη μεγάλη προσωπικότητα -ο Bowie γεμίζει το τραγούδι με την παρουσία τουΑπ’ τις καλύτερες “διασκευές” που έχω ακούσει. Οποιος θέλει, απολαμβάνει ΕΔΩ.

__Και εκεί που νόμιζες πως μόνο αυτή ήταν η έκληξη συμμετοχή του David στον David, έρχεται και το Comfortably Numb και σε αποτελειώνει! Απίστευτοι όλοι οι μουσικοί, ενώ ο Γκίλμου και ο Μπάουι είναι ανατριχιαστικοί! Δε χρειάζεται να πω κάτι, το ξέσκησε κι αυτό ο Bowie, απολαύστεΕΔΩ όποιος θέλει.

Τα λόγια είναι περιττά για τον Duke!! Απλά θεός!!
Στην Reality tour τα έσπασε όλα!! Ήμουν στο live στο Amsterdam Arena το 2004 και έγινε χαμός!!!
Γεμάτο το γήπεδο και ο Duke να τα δίνει όλα!!

Πάντως Ελλάδα, αν ξαναέρθει, δυστυχώς θα έχει λίγο κόσμο, ενώ εξωτερικό τον έχουν για θεό, όπως και του αξίζει άλλωστε!!

BUMP για να προσκυνήσουμε τη ΔΙΣΚΑΡΑ Space Oddity και ακόμα πιο συγκεκριμένα το Cygnet Committee

τεραστιος!πολυ μεγαλη μορφη,απιστευτα πραγματα εχει κανει και εχει γραψει.υμνοι σαν τα life on mars?,heroes,ειναι αξεπεραστοι.ειλικρινα κριμα να εχει μολις 28 απαντησεις στο θρεντ του ο μπαουι και ο καθε ακυρος να εχει πολυ περισσοτερες.ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι ειμαστε τοσο κολημενοι.

Χάζευα λίγο τα videάκια που έχει βάλει Shadowcaster παραπάνω.

Την επόμενη φορά που θα σκεφτεί κάποιος να θεοποιήσει ένα συγκρότημα/καλλιτέχνη, απο αυτούς που κατα κόρον αγιοποιούμε, ας βάλει πρώτα να δει το video του comfortably numb. Αλλάζει η έννοια της λέξης “τεράστιος”.

(το solo στο τέλος και μισή ώρα να κράταγε δεν θα με χάλαγε…ανατρίχιασα)

sokin

δεν καταλαβα

επειδη η μουσικη του bowie δεν εχει σολο σαν αυτο του comfortably numb

σημαινει οτι ο bowie δεν ειναι κορυφαιος???

Οχι καλέ…φωτιά να με κάψει αν αυτό βγαίνει σαν νόημα απο αυτό που έγραψα. Ο χαρακτηρισμός τεράστιος πάει και για τους δυο. Ειδικά όταν τους βλέπεις και τους 2 ταυτόχρονα στη σκηνή (όπως στο συγκεκριμένο βίντεο του comfortably numb)

το σχόλιο για το solo απλά το έγραψα σαν απλή επισήμανση…για αυτό και οι παρενθέσεις




απ’τη ταινια ‘‘the man who fell to earth’’


με την γυναικα του και μοντελο Iman

O Bowie,o λευκος λεπτος δουκας ή χαμαιλεοντας μεσουρανει εδω και γενιες ολοκληρες στη μουσικη σκηνη(κυριως glam rock),εχει επηρεασει αμετρητους καλλιτεχνες,εχει συνεργαστει με τα μεγαλυτερα ονοματα καλλιτεχνων,εχει μπει στο rock’n’roll hall of fame καθως και εχει δοκιμασει να παιξει σε διαφορες ταινιες με επιτυχια.Σεμνος και ταπεινος,μεγαλοφυης,πολυταλαντος αλλα και ακραιος.Στην δεκαετια του '70 ειχε ταυτιστει με τον Ζιγκι,τον χαρακτηρα ενος τραγουδιου του που ο ιδιος ειχε κατασκευασει, ηταν ανορεκτικος και κυριολεκτικα μεσα στη μαστουρα.Ο ιδιος αναρωτιοταν αργοτερα πως καταφερε και επιβιωσε τοτε.Συνεχισε τη λαμπρη του καριερα αλλα και εκανε εναν πολυ πετυχημενο γαμο με την Ιμαν,με την οποια εχουν αποκτησει ενα παιδακι(παρ’οτι ο Μπαουι ηταν/ειναι σεξουαλικα αμφιλεγομενος)ενω εχει ηδη εναν μεγαλο γιο τον Zowie απο την πρων του,Angela.Εργα που εχω δει και εχει παιξει ειναι στο ‘‘the prestige’’ και ‘‘zoolander’’ αλλα εχει παιξει και σε αλλα οπως προανεφεραν αλλα μελη του φορουμ παραπανω.Μερικα απο τα πιο γνωστα του τραγουδια ειναι τα: space oddity(1969),the man who sold the world(1970),changes,life on Mars?(1971),Ziggy Stardust(1972),Jean Genie(1973),young Americans,Fame(με τον John Lennon-1975),wild is the wind(1976),heroes(1977),china girl,let’s dance(1983),little wonder(1997) και πολλα αλλα.Για οποιον ενδιαφερεται,αξιζει να δει τα παρακατω: :slight_smile:

http://www.youtube.com/watch?v=ueUOTImKp0k life on Mars?
http://www.youtube.com/watch?v=90u1IV4dw8o wild is the wind
http://www.youtube.com/watch?v=6dQWzdUVMbI ziggy stardust
http://www.youtube.com/watch?v=79CWb23NZrc dancing in the streets(with Mick Jagger)
http://www.youtube.com/watch?v=DLBlFq4oE2I ashes to ashes

Μάλλον εννοεί τον Bowie ως τεράστιο κ τον συγκρίνει με άλλους γενικότερα - εγώ αυτό κατάλαβα…

David Bowie… να μια περίπτωση μέγιστης προσωπικότητας και τρελού live απωθημένου… Τον είδαμε και στο “prestige” σχετικά πρόσφατα στο ρόλο του Tesla, επίσης μέγιστος και ως ηθοποιός. Μουσικά, βλέποντας παραπάνω το “Comfortably Numb” παρατηρώ πως ναι, μια παρανοϊκή φωνάρα σαν του roger waters μόνο μια επίσης παρανοϊκή φωνάρα του Bowie θα μπορούσε να την αντικαταστήσει επάξια… Ο τύπος ήταν/είναι η παράνοια η ίδια!

…και βέβαια τα επίπεδα συνθέσεων και ερμηνειών του στα 70’s δε θα μπω καν στον κόπο να τα αναλύσω… Ίσως και το γενικότερο attitude και οι μεταμορφώσεις του στα πλαίσια του glam rock της εποχής. Ασύγκριτος με οτιδήποτε. :wink:

Edit: Μέχρι να το γράψω απάντησε κ ο sokin κ αποκαταστάθηκε η αλήθεια… Επίσης έγραψε κ η Angel Of Death ωραίο mini αφιερωματάκι κ μπράβο της! :wink:

Α γειά σου. Γενικά ρε παιδί μου, υπάρχουν κάποιοι καλλιτέχνες που στέκονται σε ένα επίπεδο απλησίαστο, όπως ο Bowie και ο Gilmour.
Τυγχάνει λοιπόν, πολλές φορές να γράφουμε/λέμε διθυράμβους για συκροτήματα που, όσο και να αξίζουν, είναι μια τρίχα απο τα παπάρια καλλιτεχνών όπως οι Bowie, Gilmour και σια.

__Sokin --> :wink: 8) :slight_smile:

__Angel, πολύ ωραίο το mini αφιερωματάκι! πάω να δω βιντεάκια να ξαναθυμηθώ πράγματα…! …και βασικά θέλω να ψήσω κάτι φίλους να παίξουμε το Wild Is The Wind… ΤΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙ!!!

thanks :slight_smile:

μη ξεχνας καταρχας οτι εισαι σε ενα κυριως μεταλ φορουμ οποτε ειναι λογικο να εχουν πιο πολλα χτυπηματα οι wasp ή oi lamb of god

επισης μη ξεχνας οτι σε 50 χρονια απο τωρα ακομα θα μιλανε για τον bowie στα τοτε 3-d forums , οπως πολυ ευστοχα ειπε καποιος εδω μεσα , ενω ολα αυτες οι σημερινες ‘γκρουπαρες’ θα ειναι 6 feet under στη συνειδηση μας

δεν εχω κολλημα με τη μουσικη του αλλα εχω απειρο respect για τη καλλιτεχνικη του υποσταση και την ολη αυρα που μετεφερε μαζι του

και πολυ θα γουσταρα να διαβασω μια καλη βιογραφια που να επικεντρωνεται στα ‘χιονισμενα’ 70s χρονια του οταν ηπιε κ γαμησε τα παντα γυρω του και ταυτοχρονα εγραψε και τους καλυτερους δισκους της καριερας του

μεγαλη κομματαρα η ροκ αναδομηση του στο τραγουδι hello spaceboy που ειχε βγαλει αρχικα ως ντουετο με τους pet shop boys

so bye bye love
hello spaceboy
this chaos is killing me

http://www.youtube.com/watch?v=Sa6bI_95G9I - Rebel Rebel

Λοιπόν ο bowie είναι τεράστιος ό,τι και να γίνει. Τελεία και παύλα.

Θεωρώ πως αν και έχει διασταυρώσει και παίξει τα πάντα, ερωτωτροπώντας με το ροκ, την ποπ, τα μπλουζ, τη σόουλ/φανκ, περισσότερο μπορούμε να το βάλουμε δίπλα σε κλασσικούς ροκ καλλιτέχνες τύπου Floyd και Queen παρά σε οποιονδήποτε άλλο. Βέβαια άλλο που ο πυρήνας των σκληρών ροκάδων δεν τον αποδέχτηκε ποτέ (κακό του κεφαλιού τους βέβαια).

Αντίθετα, οι πιο νεωτεριστές ροκ μουσικοί, γνωστοί και ως αλτέρνατιβ ρόκερς, και κοινό τον κατανόησαν καλύτερα και επηρεάστηκαν περισσότερο από τη μουσική του, βασιζόμενοι το μελαγχολικό-ειρωνικό στοιχείο στο οποίο είναι πραγματικός μάστορας. Νομίζω σε κάτι μπάντες τύπου Placebo, χωρίς να τις έχω μελετήσει και διεξοδικότατα, η επιρροή Mπάουι κάνει κρα από μίλια μακριά.

Πάντως ο τύπος έχει γράψει ένα σκασμό τραγούδια.

Επειδή βλέπω έχετε αναφέρει μερικά, τρία κολοσσιαία που νομίζω δεν έχουν αναφερθεί είναι τα Space Oddity, Lady Grinning Soul και Young Americans.

Αγαπημένο μου άλμπουμ θα έλεγα το Alladin Sane, αλλά πραγματικά σκοπός μου κάποια στιγμή να μαζέψω όλη τη δισκογραφία του μέχρι μιντ 80ς (ψιλοδυσκολούτσικο βέβαια).

Εγώ πάντως γούσταρα πολύ και τα πειραματικά του στα 90ς.

συγκεκριμένα:

Έχει μέσα το hello spaceboy και το ΕΠΟΣ I’m Deranged (που έπαιζε και στο Lost Highway)

[SPOILER]

David Bowie; asked in 1995 if his album Outside was influenced by Nine Inch Nails, he answered: “No. I was influenced by a Swiss band called The Young Gods.”

Πόσο θεούλης! Πόσο![/SPOILER]