David Fincher

Ένας από τους καλύτερους σύγχρονους σκηνοθέτες.
Κλειστοφοβικότητα, σκοτάδι, λίγη παράνοια, βία και πολύ ευφυία είναι τα χαρακτηριστικά του γνωρίσματα ώς σκηνοθέτης.

Ξεκίνησε δημιουργώντας βίντεο κλιπ, κάτι που δεν σταμάτησε να ασχολείται καθ’ όλη τη διάρκεια της καριέρας του. Έχει συνεργαστεί με τεράστια ονόματα, κυρίως της ποπ σκηνής, όπως η Μαντόνα, ο Τζορτζ Μάικλ, ο Στινγκ, ο Μάικλ Τζάκσον αλλά και οι Aerosmith.

Την τεράστια απήχηση φυσικά την έχει αποκτήσει από τις ταινιάρες που έχει κάνει.
Ξεκίνησε κάνοντας μία ταινία μικρού μήκους, το The Beat Of The Live Drum και συνέχισε σκηνοθετώντας την 3η ταινία από τα Aliens. Στην αρχή δεν πήρε και τις καλύτερες κριτικές γιατί ξέφυγε από την κλασσικό μοτίβο των 2 προηγούμενων (τρομερών) ταινιών. Γ’ι αυτόν ακριβώς το λόγο κάποιοι άλλοι την αποθέωσαν.

Η συνέχεια ήταν σοκαριστική. Ακολούθησε ένα από τα κορυφαία θρίλερ στην ιστορία του κινηματογράφου. Το Se7en είναι απλά ένα αριστούργημα. Μαυρίλα, απαισιοδοξία, πολύ βία, ένας τρομερός “κακός” και ένα ανεπανάληπτα σοκαριστικό φινάλε συνθέτουν αυτό το πραγματικό τρομερό φιλμ.

Αμέσως μετά ήρθε το The Game και όταν μιλάμε για το The Game μιλάμε για μια από τις πιο αγωνιώδεις ταινίες έβερ. Και για άλλη μια φορά το φινάλε είναι τόσο εκπληκτικό που αρνείσαι να το χωνέψεις.

Το 1999 έπεσε μια ατομική βόμβα. Δεν μπορεί να περιγραφτεί διαφορετικά το ΘΕΙΚΑ τέλειο Fight Club. Πολλοί το σύγκριναν με το Κουρδιστό Πορτοκάλι του Κιούμπρικ. Όχι άδικα. Η ταινία αποτελεί την πιο δυνατή κλωτσιά στ΄αρχίδια του οτιδήποτε συντηρητικού και συμβιβαστικού. Πρόκειται για την αντίδραση την ίδια. Αναρχία. Φασισμός. Σοκ. Δέος. Σαπούνι.

Ακολούθησε το μέτριο (για τα δεδομένα του Φίντσερ) Panic Room. Η κλειστοφοβική ατμόσφαιρα της ταινίας σε έπνιγε και αν το σενάριο εμπλουτιζόταν λίγο περισσότερο θα ήταν (και αυτό) τρομερό. Απλά καλό.

Πέντε χρόνια μετά (πέρσι) ήρθε η ταινία που έβαλε και επίσημα τον Φίντσερ στο κλαμπ των κορυφαίων. Αμφισβητήθηκε έντονα από τους σκληροπυρινικούς φαν του Φίντσερ. Εγώ πιστεύω ότι είναι εύκολα η καλύτερη ταινία του 2007 και αναμφίβολα μια από τις καλύτερες των τελευταίων χρόνων. Ένα σκοτεινό, “δύσκολο” αραβούργημα που αν το παρακολουθήσεις προσεκτικά θα σε σοκάρει.

Πολλοί υποστηρίζουν ότι ο Φίντσερ είναι ο σύγχρονος Κιούμπρικ. Συμφωνώ και επαυξάνω!

Πωπω εισαι αγορι απο τα λιγα!! :stuck_out_tongue:

Ο Fincher ειναι ενας τεραστιος κατ’εμε συγχρονος σκηνοθετης. Εχοντας δει κανεις 2-3 ταινιες απο τις παραπανω αμεσως καταλαβαινει περι τινος προκειται :wink:

Φοβερος, ωστοσο δεν συμφωνω με το “συγχρονος κιουμπρικ”…Εχω καποιες “ενστασεις” για τις ταινιες του!:stuck_out_tongue:

Ειναι τρομερα δυσκολο να διαλεξω μεταξυ Se7en και Fight Club αλλα μαλλον διαλεγω το πρωτο!!! Ο τυπος ειναι το απολυτο Respect και ενας εκ των καλυτερων συγχρονων! Εχει ολο το μελλον μπροστα του…In David I Trust!!!

+1 αν και διαλέγω Fight club:p

τα χω δει ολα εκτος απο το τελευταιο (οπου να ναι θα το δω και αυτο)

η δυαδα fight club\seven κατεδαφιζει

εχω σε μεγαλη εκτιμηση το alien 3
αν και νομιζω δεν αρεσε σε πολλους

ειναι παντως σκηνοθετης σημειο αναφορας
ιδιαιτερα η δουλεια που χει κανει στο fight club ειναι ανεπαναληπτη!!!

Κατ’ αρχην μπραβο ρε keyser. Πολυ καλη περιγραφη. Σου δινει να καταλαβεις τι παιζει με τον fincher.
Λοιπον μεχρι να δω τον Πεταλουδα (πριν 1 χρονο και λιγοτερο) η αγαπημενη μου ταινια ηταν το seven, δευτερη το fight club και σε κοντινη σειρα το the game. Προσωπικα πιστευω οτι αν δεν υπηρχε ο fincher πολλες αμερικανιες δεν θα ειχαν βρει πως να κλεισουν τις ταινιες τους. Γινεται κατανοητος δλδ σε μεγαλη γκαμα θεατων και επιροων οπως και κριτικων διχως να ειναι πιασαρικος και μονο. Το δωματιο πανικου δεν μ’ αρεσε αλλα ειχε αυτο το κατι του fincher που σε κραταει να το δεις. Το zodiac δεν το χω δει ακομα αλλα θα θελα (εχω δει την παλια εκδοση).

Για μένα η αγαπημένη μου ταινία είναι σίγουρα το Fight Club. Το έχω δει δεκάδες φορές. Θα ψηφίσω όμως το Zodiac γιατί ήταν ένα τεράστιο σοκ για μένα. Δεν το περίμενα να είναι τόσο τέλειο. Σκέφτομαι ότι σε μερικά χρόνια και αφού θα το δω μερικές φορές ακόμα θα μου αρέσει ακόμα πολύ περισσότερο. Ε, και επειδή φαντάζομαι ότι πιθανόν να μην το ψηφίσει και κανένας άλλος…:smiley:

Μπραβο στον Keyser

εγω εχω δει τις 2 θρυλικες του ( Fight Club , Seven) και το εξαιρετικο The Game
δεν εχω δει τις αλλες , το Ζodiac και το Panic Room οπως εχω δει κριτικες ή τα αγαπας ή τα μισεις …ειδικα το 1ο ακουσα οτι ειναι αηδιαστικα βαρετο
θα σταθω στις ταινιες που εχω δει
δεν ψηφιζω γιατι δεν τα χω δει ολα , πιστευω να αξιζει να δω και τα αλλα

το Fight Club ειναι μαζι με 4-5 αλλες η ταινια των 90’ς . Εχοντας 3 εξαιρετικους ηθοποιους που τους πηγε γαντι ο ρολος , δημιουργει μια καταπληκτικη ταινια , κατακρινωντας την συγχρονη κοινωνια της Αμερικης (και οχι μονο) . Ηταν προτεινομενο μονο για Οσκαρ ηχου και εφε νομιζω , αδικημενο προφανως λογω της βιας που υπαρχει και της σκληρη κριτικης για τον υπερκαταναλωτισμο της κοινωνιας . (το American Beauty ομως κατακρινει και αυτο την αμερικανικη κοινωνια , ομως δεν ηταν brutal οπως το Fight Club) . Η ταινια ειναι στο το5 , την εχω δει πανω απο 5 φορες .Η ταινια ειναι Must see σε ολους εννοειται (δεν φανταζομαι ατομο κατωτων 25 που να μην την εχει δει , αν ασχολειται με κινηματογραφο) .

Το Seven ειναι ενα εξαιρετικο θριλερ , σκοτεινο και κλειστοφοβικο αρκετα . Εξαιρετικοι οι πρωταγωνιστες. την παρασταση κλεβει ο Κεβιν Σπεισυ με το τρομερα ηρεμο βλεμμα του απεικονιζει ιδανικα τον δολοφονο ( ο ιδιος ειχε ζητησει το ονομα του να μην περιλαμβανεται στους συντελεστες της ταινιας να μην το ψιλιαστει παλι ο κοσμος οπως με τον Καιζερ Σουζε) . Απο τα καλυτερα θριλερ ολων των εποχων .Και αυτο αδικημενο ,προτεινομενο για ενα οσκαρ για film editing . Συγκλονιζει το τελος…

Στο The Game πετυχαινει με ιδανικη μαεστρια να μπερδευει συνεχεια τον θεατη , εχει πολυ αγωνια σε ολη την ταινια και παααααλι εξαιρετικο τελος. Πολυ καλος και ο Michael Douglas στον 1ο ρολο , ακομη καλυτερος ο αδερφος του στην ταινια , Sean Penn. Μου αρεσε πολυ που ως θεατης μπλεκεσαι μαζι με τον Νταγκλας στο “παιχνιδι” ολο και περισσοτερο …

αναμφιβολα πολυ μεγαλος σκηνοθετης , αλλα δεν μπορω να πω οτι θεωρειται ο 2ος Στανλευ …

θα δω και τα παραπανω και θα επανελθω

Παιδιά κανείς δεν μίλησε για 2ο Κιούμπρικ. Κιούμπρικ ήταν ένας, πάει και τελείωσε. Εγώ μίλησα για τον σύγχρονο Κιούμπρικ. Οι ταινίες τους πραγματεύονται παρόμοια θέματα, οι σκηνοθετικές τεχνικές τους μοίαζουν αρκετά και γενικότερα ο Φίντσερ μοιάζει να έχει μελετήσει δεκάδες ώρες τον Κιούμπρικ και με τις ταινίες του προσπαθεί να τον εξελίξει. Δεν μιμείται ούτε αντιγράφει.

Alien 3: Mέτριο για να μην πω τίποτα χειρότερο
Seven: Aριστούργημα
The Game: Aριστούργημα
Fight Club: Aριστούργημα
Panic Room: ΠΑΤΑΤΑ
Zodiac: Καλούτσικο. Απορώ πως ενθουσίασε κάποιους τόσο πολύ

Στα 90s σίγουρα από τους καλύτερους σκηνοθέτες αλλά έχει να κάνει ταινία που να του αξίζει πάρα πολλά χρόνια. Ότι είχε να δώσε μάλλον το έδωσε. Γενικά τους χαρακτηρισμούς “σύγχρονος τάδε” δεν τους πάω και δεν νομίζω να έχουν και πολύ νόημα έτσι κι αλλιώς. Άσε που ο Kubrick δοκίμαζε τα πάντα ενώ ο Fincher είναι πιο προβλέψιμος.

ξέχασα. ψηφίζω the game για να πάρει ψήφο

ρε παιδια το alien 3 μονο σε μενα αρεσε???

η ιδεα του ενα μερος χωρις οπλα

και η κορυφαια σκηνη με το κυνηγητο που θελανε να το παγιδευσουν,που κλεινανε οι πορτες και τα εβλεπες μεσα απο τα ματια του

το καθιστουν στα αγαπημενα μου φιλμ

ισως να χει να κανει και η παθολογικη αγαπη μου γενικοτερα για τις ταινιες Alien

Έχω δει μόνο την ΤΑΙΝΙΑΡΑ Se7en.

Στο προσωπικό μου top 10 καλύτερων ταινιών το Se7en κατακτά την δεύτερη θέση (πρώτο είναι το “Συνήθεις ύποπτοι”) και δεν θα μπορούσα να ψηφίσω κάτι διαφορετικό από αυτό αριστούργημα. Από εκεί και πέρα το Alien 3 (όπως και όλα τα Alien άλλωστε) είναι ταινιάρα. Τα Fight club και The Game είναι ωραίες ταινίες αλλά οι περιγραφές του στυλ “αριστουργήμα” κτλ είναι πέρα για πέρα υπερβολικές. Τα Panic Room και Ζodiac ήταν πατάτες. Ειδικά το Zodiac απορώ πως έκανε τόση εντύπωση. Υπερβολικά αργή και βαρετή ταινία. Δίχως ίχνος δράσης και αγωνίας, κάμια σχέση με το Se7en που έχει παρόμοια θεματολογία. Αξιόλογος ο Φίντσερ αλλά ονόματα ιερών τεράτων της ιστορίας του κινηματογράφου όπως ο Στάνλεϊ Κιούμπρικ ας μην αναφέρονται.

Εντάξει υποκειμενικά είναι αυτά…:roll:

edit(προς τον απο κάτω): o ks9 όχι ή :stuck_out_tongue:

Ενώ το Se7en έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι πρόκειται για αριστούργημα. Όπως είπε και η ks9 είναι υποκειμενικά όλα αυτά.
Όσον αφορά το Zodiac, θα ήταν μαλακία κατά τη γνώμη μου να αντιγράψει το Se7en και να κάνει κάτι παρόμοιο. Γι’ αυτό και ο Φίντσερ ως σκηνοθετάρα που είναι έφτιαξε κάτι τελείως διαφορετικό (όπως είχε κάνει και με το Aliens 3) το οποίο ήταν απλά τέλειο. Αργή ταινία ίσως να είναι. Βαρετή με τίποτα. Σε κάποιους άλλωστε αρέσουν οι αργές ταινίες.

Ε!! Οχι και “η”…Ψολας ειναι ^^

Θα πω την λιγοτερο καλή του γιατι ολες οι αλλες ειναι ηδη στο πανθεον του cinema για μενα…Panic room λοιπον…Πολυ κατωτερο των περιστασεων κατα την γνωμη μοου…

Eντάξει ρε παιδιά, ο καθένας εδώ μέσα εννοείται πως εκφράζει την άποψή του. Εννοείται πως αυτά τα πράγματα είναι υποκειμενικά. Δηλαδή όποτε γραφω κάτι πρέπει να βάζω και την φράση “κατά την γνώμη μου”; Έλεος. Το Zodiac λοιπόν κατά την γνώμη μου όχι μόνο δεν ήταν τέλειο αλλά ακριβώς το αντίθετο. Πάντα κατά την γνώμη μου. Οκ;

Εχωντας δει μονο 4 απο τις ταινιες του πολλ ψηφιζω το αξεπεραστο και τιτανοτεραστιο επος
που ακουει στο ονομα Fight Club!