David Fincher

Τo Seven ειναι μια απο τις καλυτερες ταινιες των 90’s, το Alien 3 ξεκινησε την οικτρη κατηφορα των Alien,το Game μεχρι το τελος ηταν πολυ καλο αλλα χρεωνεται με το πιο ανεκδιηγητο τελος ταινιας ever, το Fight Club δε μου αρεσε (αλλα ισως να μην ειμαι αντικειμενικος γιατι σιχαινοαμι τον μπραντ πιτ).

Γενικα ελεω Seven εχει τη συμπαθεια μου.

ελα ρε φιλε ουτε εγω δεν τον πολυπαω τον μπραντ πιτ αλλα ειναι ηθοποιαρα ρε!!!και με Εντουαρτ Νορτον μεσα πως να μην σου αρεσει???τεσπα γουστα ειναι αυτα…εγω ψηφιζω φαιτ κλαμπ και μετα φυσικα σεβεν…

Ξεθαβω γτ βαργιεμαι,και λεω:
ALIEN 3->Σουπερ,αξια συνεχεια των αλλων 2,καλυτερο για μενα απο το κορυφαιο επισης δευτερο,γνησια ινταστριαλ γοτθικη ταινια sci-fi τρομου…

Βιντεοκλιπ Vogue Maddonaς->γαμησε ε:p

Se7en->κορυφαιο θριλερ,τρομερο σεναριο,σκηνοθεσια,φιναλε,ερμηνειες,ολα…

Fight club->η καλυτερη ταινια του και απο τις καλυτερες ταινιες των 90ς και οχι μονο-μαζι με το αποπανω…η πιο σωστη απεκονιση της generation X…

game->διασκεδαστικο,αλλα μεχρι εκει τλκ…

panic room->και αυτο εχει πλακα αλλα τιποτα παραπανω,χειροτερο απο game…μαλακιουλα…

zodiac->αρκετα καλο,αλλα απεχει πολυ τλκ απο το χαρακτηρισμο αριστουργημα(αν και για καιρο μετα που το ειχα δει το θεωρουσα κορυφαιο)…

Μπεντζαμιν Μπατον->μαλακια στον κυβο…

Κοινως οσο περναει ο καιρος,πεφτει η αποδοση του…και το καινουριο του επερχομενο ταινιονι,με θεμα τη δημιουργια του Φατσαμπουκ απο κατι τυπαδες,δεν με εμπνεει σαν θεμα,ιδωμεν τεσπα…παντως,συγκρισεις ειναι ακυρες διοτι το στυλ του απο Κιουμπικδες κτλ απεχει ετη φωτος,ειναι σκηνοθετης του συγχρονου αμερικανικου σινεμα,με τις δικες του τεχνικες,τα δικα του θεματα και κυριως το δικο του κοινο…παντως,δεν τον εχω τοσο ψηλα πλεον,οσο εχω Νολαν και Αρονοφσκυ,που ειναι ξερωγω η δικη του γενια υπο καποιον τροπο…ελπιζω να βρει κανα καλο σεναριο συντομα,γτ ταλεντο εχει for sure,απλα εχει relaxαρει υπερβολικα…

Το Μπέντζαμιν είναι η κλασική περίπτωση προπονητή που έχει όλα μια καλή ομάδα και τα κάνει σκατά όλα.
Το Ζόντιακ είναι στα υπόψη.

Βσκ εγω πιστευω για Μπατον,πως ειναι καλος ο προπονητης αλλα εχει σκατα ομαδα-υλικο και δεν μπορει να το κουμανταρει…δλδ το σεναριο ηταν απαραδεκτο,οπως και το γενικο στορυ…ο Φιντσερ,οσες Φιντσεριες κι αν εκανε,δεν μπορεσε να τονωσει τοσο κακο στορυ…

Παίζει να είμαι από τους πολύ λίγους που μ’ άρεσε το benjamin batton…Δεν το θεωρώ κορυφαίο σε καμία περίπτωση, απλά όταν είχα πάει να το δω στο σινεμά, πέρασε πάρα πολύ ευχάριστα η ώρα (παρα την μεγάλη διάρκεια του)

Σάφως τα καλύτερα του είναι το seven και το fight club (δεν ψηφίζω κάποιο γιατί δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω, το ίδιο μου άρεσαν)

Τωρά για τα υπόλοιπα με στείλατε! Δεν ήξερα ότι το zodiac και το panic room ήταν δικά του…Το δεύτερο ψιλομαλακιούλα το θεώρησα όταν το χα δει (και ήμουν και πολύ μικρός)…Τωρα για το ζόδιακ…Δεν ήταν ιδιαίτερα κακό,απλά το θεώρησα πολύ αργόοοοο και με ξενέρωσε το τέλος (φυσικά δεν έφταιγε ο φιντσερ γι’ αυτό)

Το Zodiac το είδα πρόσφατα, καλή ταινία αν και ξενέρωσα γιατί η καθυστερημένη στο βίδεο κλαμπ της γειτονιάς μου είχε δώσει στο παρελθόν ένα άλλο Ζοdiac και ήξερα τι έπαιζε.
Κλασικό δίλημμα και για μένα ανάμεσα σε Fight Club και Se7en αλλά νομίζω ότι κλίνω προς το πρώτο… Βασικά δε νομίζω, είμαι σίγουρη. :smiley:

O φίντσερ με έχει απογοητεύσει πολύ τελευταία, πριν 2 χρόνια έβγαλε το μετριότατο, ανούσιο, κενό The Curious Case of Benjamin Button και πήγε για 700 όσκαρ, ενώ πρόσφατα άκουσα πως θα κάνει remake το The Girl with the Dragon Tattoo πράγμα τραγικό, με ενοχλούν τα ανούσια remake που κάνουν στο χόλιγουντ. Όσων αφορά το the social network αδιαφορώ για το φατσοβιβλίο η την ιστορία αυτού, όμως μπορεί και να είναι κάτι αξιόλογο η ταινία.

το zodiac ειναι αριστουργημα…αλλα παρολα αυτα ο Φιντσερ δεν με πειθει πολυ πια…ελπιζω ομως σε καλο αποτελεσμα…

τα zodiac και the curious case of benjamin button πάντως είναι αριστουργήματα.
πραγματικά απορώ πως (ειδικά το δεύτερο) έχουν φάει τόσο θάψιμο.

ε δικαιολογημενα, δεν βλεπεις καθε χρονο μια κακη κοπια της εταιρης μεγιστης μαλακιαρας ‘Forest Gump’

:lol: :lol: :lol: #-o #-o #-o #-o

1 μήνα εκτός, λόγω προσβολής της νοημοσύνης…

το πρώτο κορίτσι με τατού ήταν ταινιάρα

δεν σ’αρεσε το zodiac ρε βλακα?ουφ, ατεχνε

αριστούργημα στα ελληνικά σημαίνει 5/5

γράψε ότι το ζοδιακ ειναι για 5/5 και μετά αυτοεξορίσου σε μια χώρα, που η τηλεόραση παίζει μόνο ψάλτη κ σεφερλή

το ζοδιακ είχε ύφος κ κλίμα κ τον jr, αλλά δεν είχε τέλος και ήταν αδικαιολόγητα μεγάλο και νερουλό σε μοντάζ

Η δεύτερη ταινία που αναφέρεις( ούτε το όνομα της δεν γράφω) ήταν απαράδεκτη. Δύσκολα παρατάω ταινία στη μέση, το χω κάνει μονοψήφιο αριθμό φορών στη ζωή μου, αλλά αυτή ήταν χωρίς έλεος :stuck_out_tongue: Και τώρα που το σκέφτομαι , άλλη απάλευτη ήταν και το meet joe black , πάλι με τον μπραντ πιτ.

Eγώ προσωπικά μια χαρά το άντεξα γιατί είχε Claire Forlani:p

Zodiac εξαιρετικό, δε γίνεται να μη θαυμάσεις τα άρτια τεχνικά μέρη της ταινίας η οποία είναι φτιαγμένη με χειρουργική ακρίβεια…αλλά όχι και αριστούργημα, παραείναι βαριά λέξη.

Κατα τ’άλλα Fincher ναι, πολύ επίφοβος, ειδικά από επιλογές, είναι a priori fail. Όταν μπορείς να κάνεις τόσο καλύτερα πράγματα…δεν ξέρω, σαν ευνουχισμένος μου φαίνεται.

Συμφωνώ και για τις 2 ταινίες. Πατάτες από τις λίγες. Και ειδικά το Μπέντζαμιν Μπάτον, ενώ έχει μερικά εξαιρετικά σημεία που μαρτυρούν την ιδιοφυία του Φίντσερ, η ταινία γενικότερα μπάζει από παντού. Καλά το Τζο Μπλακ είναι παπαριά ολκής και δεν τίποτα παραπάνω.

Για Ζόντιακ, τα έχω ξαναπεί… ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.

καταρχάς, το zodiac είναι άνετα μέσα στις 5 καλύτερες ταινίες των 00’s.και όσοι λένε ότι δεν έχει τέλος, ειλικρινά δεν τους καταλαβαίνω.βασίζεται σε πραγματική ιστορία.δε μπορούσε ο φίντσερ να βάλει πράγματα της φαντασίας του.όσες φορές και να το δω, άλλες τόσες θα το θαυμάσω.
το benjamin button είναι έπος από τα λίγα.ο φίντσερ χειρίζεται μαεστρικά την παραδοξολογία, και υπάρχουν κάποιες σκηνές όπως αυτή με τα “αν” ή αυτή με την μμπλάνσετ να χορεύει υπό το φεγγαρόφως, που δείχνουν απλά πόσο τεράστιος σκηνοθέτης είναι ο φίντσερ.
θεωρώ άστοχες τις συγκρίσεις με το fight club.το fight club είναι ταινία σταθμός στον κινηματογράφο, και δε γίνεται ένας σκηνοθέτης να κάνει πολλές τέτοιες ταινίες.εδώ άλλοι ακόμα προσπαθούν να κάνουν μια τέτοια, και ακόμα και οι χειρότερες ταινίες του φίντσερ είναι ανώτερες από αυτές…

Αφού έχουμε γυρίσει το τόπικ σε “τι είναι το zodiac για’μας” θέμα, να συνησφέρω και εγώ την άποψη μου… :stuck_out_tongue:

Για’μενα το zodiac είναι μια πολύ καλή ταινία, απ’τις καλύτερες που είχε βγάλει το παν-μέτριο Χόλιγουντ εκείνη την χρονιά, όμως απέχει αρκετά απ’τον χαρακτηρισμό αριστούργημα.

horro

http://www.tressugar.com/Curious-Case-Forrest-GumpBenjamin-Button-2715654

case closed…μεγαλη αρπαχτη, καλη σκηνοθεσια αλλα δεν φτανει να το σωσει…η ταινια ειναι μαπα απο τις λιγες…